Σελίδα 112 από 114 ΠρώτοΠρώτο ... 1262102107108109110111112113114 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.666 έως 1.680 από 1700

Θέμα: Περί κινητών τηλεφώνων

  1. #1666
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    227
    Δεν εχω τσεκαρει τα νεα xiaomi redmi 13 και samsung a25, ομως λαβε υποψη σου οτι τα xiaomi εχουν "ειδικο" καθεστως αναφορικα με την εγγυηση στην Ελλαδα.

    Κοινως, πχ μαρκες οπως samsung εχουν πανευρωπαικη εγγυηση και απο οπου και να το παρει skroutzoμαγαζα ή μεγαλες αλυσιδες, εφοσον προοριζονται για χωρα Ε.Ε θα εχεις 2 χρονια απο τις επισημες αντιπρσωπειες. Στα xiaomi, τα επισημα που περασαν απο infoquest, εχουν 2 χρονια εγγυηση. Καποια σκρουτζομαγαζα που δεν παιρνουν απο εκει, δινουν 1 χρονο εγγυηση απο το καταστημα τους. Αρα αν καταληξεις σε xiaomi και επιλεξεις σκρουτζομαγαζο , ρωτα προηγουμενως αν εχει περασει απο infoquest (θα εχει κολλημενο βιβλιαρακι απ'εξω) αλλιως ψωνισε απο σοβαρο σκρουτζομαγαζο.

    Σε προηγουμενη ερευνα που ειχα κανει μεταξυ redmi note 12 και samsung A34 , κατεληξα στο Α34 καθώς η σειρα 12 ηταν πολυ κακη.

  2. #1667
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Έχω υπόψη το θέμα με τις εγγυήσεις ενός έτους από παραεισαγωγές και έχω επιλέξει συνειδητά να πληρώσω περισσότερα χρήματα για να το πάρω από το επίσημο κατάστημα της Xiaomi.

    Ο κύβος ερρίφθη: Θα αγοράσω σύντομα το Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη συμμετοχή με τις προτάσεις σας. Με βοηθήσατε στην επιλογή.


    Bowleno, έπεσες μέσα:
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εγώ ετοιμάζομαι τον άλλο μήνα για Redmi note 13 pro 8/256 5G Αν θες δες το.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #1668
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Έχω υπόψη το θέμα με τις εγγυήσεις ενός έτους από παραεισαγωγές και έχω επιλέξει συνειδητά να πληρώσω περισσότερα χρήματα για να το πάρω από το επίσημο κατάστημα της Xiaomi.

    Ο κύβος ερρίφθη: Θα αγοράσω σύντομα το Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη συμμετοχή με τις προτάσεις σας. Με βοηθήσατε στην επιλογή.


    Bowleno, έπεσες μέσα:


    Καλοδούλευτο να είναι!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #1669
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2022
    Μηνύματα
    57
    Βάση ευρωπαϊκής νομοθεσίας ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να παράσχει 2ετη εγγύηση.
    Τώρα βέβαια με τα σκρουτζομαγαζα που αλλάζουν ονομασία και ιδιοκτησιακό καθεστώς κάθε 6 μήνες άντε βγάλε άκρη.

  5. #1670
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Στη συγκεκριμένη περίπτωση πρόκειται για ευρωπαϊκή οδηγία, που απλά αποτελεί σύσταση προς τις εκάστοτε κυβερνήσεις και δεν έχει ισχύ νόμου.

    Η ενσωμάτωση λοιπόν της ευρωπαϊκής οδηγίας στην ελληνική νομοθεσία εξαιρεί τα αγαθά υψηλής τεχνολογίας που έχουν ταχεία απαξίωση και δίνει το δικαίωμα στους κατασκευαστές, εισαγωγείς και πωλητές να παρέχουν εγγύηση μικρότερης διάρκειας.

    Έχουν γίνει καταγγελίες από Έλληνες πολίτες που δεν το γνωρίζουν αυτό και φυσικά τις γειώνουν τα θεσμικά όργανα, διότι δεν έχουν νομικό έρεισμα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #1671
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    227
    Αυτο με τα 2 χρονια εγγύηση από την Ε.Ε, εχει ενσωματωθει στην ελληνικη νομοθεσια και δεν εξαιρει καποιο προιον. Η διαφορα ειναι οτι αφορά την νομιμη εγγυήση και οχι την εμπορικη που δινουν οι κατασκευαστες-πωλητες.

    Εν ταχει, η νομιμη εγγυηση αφορα το να σου παραδωσει ο πωλητης ενα πληρως λειτουργικο προιον με ολες τις ιδιοτητες που σου διαφημισε. Η εμπορικη εγγυηση αφορα την περιπτωση που πηρες ενα λειτουργικο προιον και χαλασε στην πορεια με τη φυσιολογικη χρηση. Η διαρκεια της εμπορικης εγγυησης δεν οριζεται απο το νομο και δινουν ο,τι θελουν οι κατασκευαστες, αλλος 1 χρονο (βλεπε apple) κλπ.

    Συνεπως , στην περιπτωση ενος xiaomi παραεισαγωγης απο μικρομαγαζο, θα εχει καποιος 2 χρονια νομιμη εγγυηση (αφου πωληθηκε στην Ε.Ε) και 1 χρονο εμπορικη (απο το καταστημα). Αυτη που χρειαζομαστε ομως περισσοτερο ειναι η εμπορικη.

  7. #1672
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Πρώτο μήνυμα από το νέο κινητό.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #1673
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Με γειά σου!

  9. #1674
    καλορίζικο
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #1675
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Πρώτο μήνυμα από το νέο κινητό.
    βγάζει καλά ντικ πικ?
    ανανήψαντας

  11. #1676
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2022
    Μηνύματα
    57
    Καβάλα;

  12. #1677
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Να ρωτησω και εγω.

    Θελω να παρω το samsung Α54 το οποιο ερχεται χωρις φορτιστη.Η Samsung λεει οτι το μαξιμουμ που σηκωνει ειναι 25watt φορτιστης,ομως εχω απο το προηγουμενο τηλεφωνο(Realme) ο οποιος ειναι 65watt.

    Αν το Samsung ενωθει με τον φορτιστη της Realme υπαρχει το ενδεχομενο να του κανει τιποτα ναζακια?

  13. #1678
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Να ρωτησω και εγω.

    Θελω να παρω το samsung Α54 το οποιο ερχεται χωρις φορτιστη.Η Samsung λεει οτι το μαξιμουμ που σηκωνει ειναι 25watt φορτιστης,ομως εχω απο το προηγουμενο τηλεφωνο(Realme) ο οποιος ειναι 65watt.

    Αν το Samsung ενωθει με τον φορτιστη της Realme υπαρχει το ενδεχομενο να του κανει τιποτα ναζακια?
    Τιποτα δεν θα του κανει. Απλα θα γλυτωσεις ενα 20αρικο του φορτιστη. Βαλτα βενζινες.
    Εγω εχω ενα 120αρι φορτιστη και τον κουμπωνω παντου.
    Ride(s) the wind of change...

  14. #1679
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Τιποτα δεν θα του κανει. Απλα θα γλυτωσεις ενα 20αρικο του φορτιστη. Βαλτα βενζινες.
    Εγω εχω ενα 120αρι φορτιστη και τον κουμπωνω παντου.
    Κι αυτό μπορεί να κάνει αλλά εφόσον υπάρχει usb-c to c καλώδιο μπορεί να πάρει ένα samsung 25w "τουβλάκι " με 6-7€
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  15. #1680
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Κι αυτό μπορεί να κάνει αλλά εφόσον υπάρχει usb-c to c καλώδιο μπορεί να πάρει ένα samsung 25w "τουβλάκι " με 6-7€
    Αφου εχει φορτιστη γιατι να παρει αλλο?
    Ουτε ευρω να μην δωσει.
    Ride(s) the wind of change...

Παρόμοια θέματα

  1. Κατά-χρηση κινητών τηλεφώνων;
    από notakos600 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2008, 16:16
  2. Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2006, 20:41
  3. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 16:39
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 01:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF