Σελίδα 4 από 114 ΠρώτοΠρώτο 1234567891454104 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 1699

Θέμα: Περί κινητών τηλεφώνων

  1. #46
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    στα 2γβ ειναι το 6s+
    Σωστός...σε αυτό αναφέρομουν.
    Ride(s) the wind of change...

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.555
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Άλλο λέει ο.φιλος...αφήστε ο καθένας το κινητό του το βράδυ με χ ποσοστό μπαταρίας κ δειτε πόσο έχει το πρωί.
    Όχι σε flight mode...με ίδιες συνθήκες ένα μηλοφωνο έχει μηδενική κατάναλωση σε σχέση με ένα android.
    ενταξει,το βραδυ με μηδενικη χρηση το ενα θα καταναλωσει 0,2 και το αλλο 1%.αρα αν το εχουμε παρατημενο το κινητο το ενα θα αντεξει πχ 10 μερες το αλλο ενα μηνα.ΑΔΙΑΦΟΡΟ.σε πραγματικες συνθηκες και φουλ χρηση εχει σημασια η καταναλωση.και εκει τα απλ χανουν.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  3. #48
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterbmwrider Προβολή μηνύματος
    ενταξει,το βραδυ με μηδενικη χρηση το ενα θα καταναλωσει 0 και το αλλο 1%.αρα αν το εχουμε παρατημενο το κινητο το ενα θα αντεξει πχ 10 μερες το αλλο ενα μηνα.ΑΔΙΑΦΟΡΟ.σε πραγματικες συνθηκες και φουλ χρηση εχει σημασια η καταναλωση.και εκει τα απλ χανουν.
    Θεωρώ πως στις ίδιες συνθήκες/δεδομενα δεν χάνουν αλλά πάω πάσο. Ο καθένας αναλόγως την χρήση που κάνει καταλαβαινει.
    Ride(s) the wind of change...

  4. #49
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Α μιλάς για το 5.5άρι με τον διπύρηνο επεξεργαστή των 1400 MHz και το 1 GB μνήμης. Σόρι, παρεξήγηση.
    Μην σκαλώνεις με τα σπεκς, αν θες σπεκς πάρε Κινέζο που είναι το φόρτε τους. Βλέπεις ότι με αυτά τα σπεκς που για συσκευή αντροιντ θα ήταν τουλάχιστον αστεία, στέκεται διπλα στις ναυαρχίδες των άλλων με 8πυρηνα και σπεκς καλύτερα από πισι.
    Εφόσον δεν τρέχουν το ίδιο λογισμικό δεν μπορούν να συγκριθούν άμεσα γιατί δεν έχουν τις ίδιες απαιτήσεις.
    Και το διπύρηνο δεν είναι απαραίτητα κακό, εξοικονόμηση ενέργειας.
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  5. #50
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    η αππλε δεν εχει κανενα συστημα ''απλο'' για το μεσο χρηστη, αυτα ειναι κοτσανες...βαλτε ενα χρηστη που εχει χρησιμοποιησει μονο android μεχρι τωρα να δουλεψει iphone και αμα δε το πεταξει στον τοιχο σε μιση ωρα τα ξαναλεμε

    αυτο που εχεις συνηθησει, ειναι το καλυτερο και το πιο ευκολο στο χρηστη
    η apple εβγαλε πρωτη το συχρονο smartphone, και δημιουργησε μια τεραστια τραπεζα χρηστων, που την ακολουθει εκτοτε, και συνεχιζει ακομα...ολα αυτα τα εκατομμυρια λοιπον λογικο ειναι να θεωρουν το λειτουργικο πιο ευκολο...και επειδη ειναι πολλοι οι χρηστες, το λειτουργικο να φαινεται ως τετοιο...

    απλα η εταιρια δε σεβεται τον καταναλωτη της, με παρα πολλους τροπους, με τα κουτσουρεμενα πραγματα, με την αφαιρεση features, με τα update που καταστρεφουν τις συσκευες (αυτο για οσους ειπαν οτι τα android με τα update σερνονται, μαλλον δεν εχουν κανει update σε συσκευη apple)
    Αν δώσεις ένα ios και ένα android σε έναν παντελώς απαίδευτο χρήστη, είναι πιθανότερο να καταφέρει πράγματα στο ios. Δεν είναι "εύκολο", όπως το εννοείς ίσως, αλλά είναι πιο εύκολο να καταλάβεις πράγματα βλέποντας τα μεγάλα εικονίδια και κείμενα, με πιο απλά "πάτα επόμενο για να συνεχίσεις" μενού.

    Όχι ότι λέει πολλά αλλά θα το αναφέρω: Προχτές μου έδωσε ένα iphone, απολύτως εργοστασιακό, ένα φιλαράκι, το οποίο είχε μπλοκάρει (δε γράφω brickάρει ), καθώς έκανε update (error 19, αν θυμάμαι καλά). Προσπάθησα αλλά ήταν αδύνατο να συνεχίσω το update ή να κάνω reset/restore. Δε μπούταρε ποτέ. Απλά χρειαζόταν τεχνικό. Έχω αλλάξει τουλάχιστον 10 android κινητά, έχω rootάρει, έχω flashάρει, έχω βασανίσει και δε μου έχει τύχει ποτέ κάτι παρόμοιο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Μην σκαλώνεις με τα σπεκς, αν θες σπεκς πάρε Κινέζο που είναι το φόρτε τους.
    Εφόσον δεν τρέχουν το ίδιο λογισμικό δεν μπορούν να συγκριθούν άμεσα γιατί δεν έχουν τις ίδιες απαιτήσεις.
    Και το διπύρηνο δεν είναι απαραίτητα κακό, εξοικονόμηση ενέργειας.
    Αυτό ήταν το πόιντ μου κι όχι να θάψω την απλ. Ότι είναι λογικές οι χαμηλές καταναλώσεις με χαμηλότερα specs. Όπως και η οθόνη παίζει τεράστιο ρόλο.
    Life begins at 45°.

  6. #51
    πάντως για χρήση "βαριά", ήτοι ΠΟΛΥ browsing, τα περισσότερα κινητά τα φτύνουν στο εξάωρο.

  7. #52
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Μην σκαλώνεις με τα σπεκς, αν θες σπεκς πάρε Κινέζο που είναι το φόρτε τους. Βλέπεις ότι με αυτά τα σπεκς που για συσκευή αντροιντ θα ήταν τουλάχιστον αστεία, στέκεται διπλα στις ναυαρχίδες των άλλων με 8πυρηνα και σπεκς καλύτερα από πισι.
    Εφόσον δεν τρέχουν το ίδιο λογισμικό δεν μπορούν να συγκριθούν άμεσα γιατί δεν έχουν τις ίδιες απαιτήσεις.
    Και το διπύρηνο δεν είναι απαραίτητα κακό, εξοικονόμηση ενέργειας.

    απο αποψη specs, τουλαχιστον για επεξεργαστες, τα iphone ειναι πολυ δυνατα,για την ακριβεια φορανε τους πιο δυνατους επεξεργαστες απο ολα τα κινητα...το οτι ειναι διπυρηνο, το κανει ακομα ταχυτερο, αλλα ενεργοβορο...τα κινητα εχουν γινει 8πυρηνα/10πυρηνα, για λογους οικονομιας, οχι για λογους επιδοσεων...


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αν δώσεις ένα ios και ένα android σε έναν παντελώς απαίδευτο χρήστη, είναι πιθανότερο να καταφέρει πράγματα στο ios. Δεν είναι "εύκολο", όπως το εννοείς ίσως, αλλά είναι πιο εύκολο να καταλάβεις πράγματα βλέποντας τα μεγάλα εικονίδια και κείμενα, με πιο απλά "πάτα επόμενο για να συνεχίσεις" μενού.

    Όχι ότι λέει πολλά αλλά θα το αναφέρω: Προχτές μου έδωσε ένα iphone, απολύτως εργοστασιακό, ένα φιλαράκι, το οποίο είχε μπλοκάρει (δε γράφω brickάρει ), καθώς έκανε update (error 19, αν θυμάμαι καλά). Προσπάθησα αλλά ήταν αδύνατο να συνεχίσω το update ή να κάνω reset/restore. Δε μπούταρε ποτέ. Απλά χρειαζόταν τεχνικό. Έχω αλλάξει τουλάχιστον 10 android κινητά, έχω rootάρει, έχω flashάρει, έχω βασανίσει και δε μου έχει τύχει ποτέ κάτι παρόμοιο.



    Αυτό ήταν το πόιντ μου κι όχι να θάψω την απλ. Ότι είναι λογικές οι χαμηλές καταναλώσεις με χαμηλότερα specs. Όπως και η οθόνη παίζει τεράστιο ρόλο.
    μια χαρα θα καταφερει ο απλος χρηστης να κανει τα παντα στο android, τοσες θειτσες ξεκινησαν την καριερα τους απο φτηνα τηλεφωνακια

    τωρα στο θεμα συντηρησης, η apple ειναι απλα για τον πεο, και σε επιπεδο sw και σε hw...
    ομως οπως ειπα και παραπανω, το μονο iphone Που εχει καλη μπαταρια ειναι το plus, ολα τα υπολοιπα ειναι το λιγοτερο τραγικα...

  8. #53
    Μα ήθελα να'ξερα, ποιός δίνει 600€ για κινητό που δεν έχει πάνω μήλο....
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #54
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    απο αποψη specs, τουλαχιστον για επεξεργαστες, τα iphone ειναι πολυ δυνατα,για την ακριβεια φορανε τους πιο δυνατους επεξεργαστες απο ολα τα κινητα...το οτι ειναι διπυρηνο, το κανει ακομα ταχυτερο, αλλα ενεργοβορο...τα κινητα εχουν γινει 8πυρηνα/10πυρηνα, για λογους οικονομιας, οχι για λογους επιδοσεων...
    Αυτό δεν το αντιλαμβάνομαι πλήρως.
    Αν εννοείς ότι όταν οι 2 δουλεύουν στο 100% οι 4 δουλεύουν στο 50%, δεν παίζει ρολο ότι οι μεν είναι στο 1.6 και οι δε στο 2.4;
    Θέλω να πω ότι μεγαλύτερο ρόλο παίζει το ποσοστό του πυρήνα που απασχολείται για μια εργασία παρά το πλήθος των πυρήνων που δουλεύουν συγχρόνως;
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  10. #55
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αν δώσεις ένα ios και ένα android σε έναν παντελώς απαίδευτο χρήστη, είναι πιθανότερο να καταφέρει πράγματα στο ios. Δεν είναι "εύκολο", όπως το εννοείς ίσως, αλλά είναι πιο εύκολο να καταλάβεις πράγματα βλέποντας τα μεγάλα εικονίδια και κείμενα, με πιο απλά "πάτα επόμενο για να συνεχίσεις" μενού.

    Όχι ότι λέει πολλά αλλά θα το αναφέρω: Προχτές μου έδωσε ένα iphone, απολύτως εργοστασιακό, ένα φιλαράκι, το οποίο είχε μπλοκάρει (δε γράφω brickάρει ), καθώς έκανε update (error 19, αν θυμάμαι καλά). Προσπάθησα αλλά ήταν αδύνατο να συνεχίσω το update ή να κάνω reset/restore. Δε μπούταρε ποτέ. Απλά χρειαζόταν τεχνικό. Έχω αλλάξει τουλάχιστον 10 android κινητά, έχω rootάρει, έχω flashάρει, έχω βασανίσει και δε μου έχει τύχει ποτέ κάτι παρόμοιο.

    Αυτό ήταν το πόιντ μου κι όχι να θάψω την απλ. Ότι είναι λογικές οι χαμηλές καταναλώσεις με χαμηλότερα specs. Όπως και η οθόνη παίζει τεράστιο ρόλο.
    Eπιμένεις να εκφέρεις αρτηριοσκληρωτικές απόψεις, προφανώς για να τροφοδοτείς την κουβέντα

    Προσωπικά μιλώντας, δεν εξετάζω αν το iphone αξίζει 600€ ή αν είναι καλύτερο από ένα android της ίδιας αξίας, πολύ απλά γιατί δε θα έδινα ποτέ τέτοιο ποσόν για κινητό

    Εγώ πάντως περνώντας από android σε ios είδα άλλο πλανήτη σε θέμα ταχύτητας

    Πάρε 50 android τηλέφωνα, άνοιξε 5 εφαρμογές και προσπάθησε να κάνεις εναλλαγή μεταξύ τους

    Κάνε και το ίδιο (με τις ίδιες εφαρμογές) σε ένα iphone

    Δοκίμασέ το και μπορεί να εκπλαγείς

    Δε πα να έχει τριπλάσια μνήμη και διπλάσιο επεξεργαστή το android, τι με νοιάζει εμένα

    Επίσης σε θέμα αφής και στιβαρότητας στο χέρι δε νομίζω να υπάρχει σύγκριση

    Βεβαίως οθόνες κτλ είναι και ζήτημα γούστου, εγώ βάζω πολύ συχνά το κινητό στις τσέπες, άρα προτιμώ τα μικρά (για αυτό και περιμένω να φτηνύνει κι άλλο το SE για να το πάρω, να δώσω και το 5S στη γλαρίνα που όλο παραπονιέται για την Samsungιά της )

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  11. #56
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Αυτό δεν το αντιλαμβάνομαι πλήρως.
    Αν εννοείς ότι όταν οι 2 δουλεύουν στο 100% οι 4 δουλεύουν στο 50%, δεν παίζει ρολο ότι οι μεν είναι στο 1.6 και οι δε στο 2.4;
    Θέλω να πω ότι μεγαλύτερο ρόλο παίζει το ποσοστό του πυρήνα που απασχολείται για μια εργασία παρά το πλήθος των πυρήνων που δουλεύουν συγχρόνως;
    ολα μαζι παιζουν ρολο, τα πολυπυρηνα τηλεφωνα εχουν αναλογους πυρηνες για την καθε δουλεια που θες να κανεις...επισης ουτε ιδιοι ειναι ολοι οι πυρηνες, ουτε ιδιες συχνοτητες εχουν...οποτε για χαμηλων απαιτησεων χρηση, δουλευουν τα μικρα, για μεγαλυτερες απαιτησεις, τα μεγαλυτερα...εν ολιγης ειναι σα να εχεις το σκουτερακι για το περιπτερο και το μεγαλο μηχανακι για τις μεγαλες αποστασεις...ε η apple εχει δυο hayabusa να κανουν ολη τη δουλεια, ενω τα αντροιντ εχουν και παπια για τα ντελιβερι που καινε τα αναλογα

  12. #57
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    ολα μαζι παιζουν ρολο, τα πολυπυρηνα τηλεφωνα εχουν αναλογους πυρηνες για την καθε δουλεια που θες να κανεις...επισης ουτε ιδιοι ειναι ολοι οι πυρηνες, ουτε ιδιες συχνοτητες εχουν...οποτε για χαμηλων απαιτησεων χρηση, δουλευουν τα μικρα, για μεγαλυτερες απαιτησεις, τα μεγαλυτερα...εν ολιγης ειναι σα να εχεις το σκουτερακι για το περιπτερο και το μεγαλο μηχανακι για τις μεγαλες αποστασεις...ε η apple εχει δυο hayabusa να κανουν ολη τη δουλεια, ενω τα αντροιντ εχουν και παπια για τα ντελιβερι που καινε τα αναλογα


    εντάξει έγινε κατανοητό
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  13. #58
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Ε μα ρε πούστη του έχεις γ@μήσει τη μάνα δηλαδής!



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εσύ δεν έχεις κινητό, ρε φίλος, έχεις tablet.

    Με 4'' οθόνη και ανάλυση του 1997, προφανώς έχουν αυτονομία τα απλ. Το G2 μου το φορτίζω μια φορά τη βδομάδα. Κανένα απλ δε θα το φτάσει ποτέ.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αυτό ήταν το πόιντ μου κι όχι να θάψω την απλ. Ότι είναι λογικές οι χαμηλές καταναλώσεις με χαμηλότερα specs. Όπως και η οθόνη παίζει τεράστιο ρόλο.
    Ρε άνθρωπε....

    Πες μου λοιπόν σπεκς στα οποία υστερεί το 'ρδέλο.
    Έχει τελικά χειρότερο επεξεργαστή ή οθόνη κλπ?
    Αυτό δε σου λέω τόσην ώρα?

    Όσο για το αν υπερβάλεις...
    Έτσι όπως το λες ακούγεται λες και θα πιάσεις iphone και θα είναι σα να κοιτάς σε ασπρόμαυρη τηλεόραση



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Σας πικάρω και λίγο γιατί έχει πλάκα.

    Μα αυτό ακριβώς λέμε, ότι ούτε βασικές λειτουργίες δε μπορείς να εκτελέσεις. Ξαναλέω. Διαδρομή Πάτρα-Αθήνα. Χωρίς διόδια. Στο gps του. Κάν'το. Και πες μου αύριο πώς. Δε μιλάμε για πιο εξειδικευμένα πράγματα και έχουμε κλάματα.
    Ρε διάβασε τί σου λέει ο Χριστιανός!

    Τί κάνουν με το γαμωτηλέφωνό τους το 99% των χρηστών γαμωτηλεφώνων γενικά.
    Όχι αιφονάκηδων.

    Σου λέει ότι όλοι, είτε με iphone είτε με σάμσουνγκ είτε με Κινεζιές είτε με σκατά, θα δουν κανά e-mail, θα δουν κανά κώλο, θα μιλήσουν λίγο στο τηλ και θα ακούσουν και καμιά μουσική.

    Τί άλλο κάνετε εσείς οι χομπίστες?
    Σε ποιές άλλες βασικές λειτουργίες υστερούν τα γ@μήδια, και ποιές είναι αυτές οι πιο εξειδικευμένες τέλος πάντων?

    Κι εσύ του απαντάς γιατί οι αιφονάκηδες δεν κάνουν περισσότερα πράγματα με τα κινητά τους.
    Ωραία.
    Κάνουν οι άλλοι δηλαδή? Όχι μόνο εσείς οι χομπίστες κλπ?
    Κι αν ναι πείτε τέλος πάντων, και δεν το λέω ειρωνικά.

    Τί περισσότερο από όσα περιέργραψε ο Αρίστος πιο πριν, κάνει κάποιος με android (που δε θα μπορούσε να το κάνει με iphone)?

    Πραγματικά απορώ τί σκατά μπορεί να κάνει κάποιος με το κωλοτηλέφωνό του που αν είχε apple θα βλαστήμαγε γιατί δε θα τον κάλυπτε.
    Και μιλάμε για μια καθημερινή βάση, που επιμένετε κιόλας.

  14. #59
    έρχεται το 7.

    πιο δυνατό από ίντελ core i7...


    http://www.gsmarena.com/iphone_7_plu...news-20344.php

  15. #60
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    I sostes analogies einai : 2% facebook , 0,5% e-mail, 1-15% moto.gr,
    KAI OLO TO YPOLOIPO POSOSTO blepoume kolous.

    Mou xarisane ena iphone5s.(kai pio palia ena iphone4, apelpistika mikri othoni gia otidipote.)
    to anoiksa , to ekleisa, to edosa sto gio mou.
    end of story.

    To mono pou tha ithela einai to facetime.
    ola ta ypoloipa ta yperkalyptei to android mou.
    kai agores kai pliromes kai skype kai gps kai ola.
    ektos apo to facetime, den ksero ti parapano tha eixe to iOS.

Σελίδα 4 από 114 ΠρώτοΠρώτο 1234567891454104 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κατά-χρηση κινητών τηλεφώνων;
    από notakos600 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2008, 17:16
  2. Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2006, 21:41
  3. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 17:39
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 02:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF