Σελίδα 73 από 114 ΠρώτοΠρώτο ... 2363686970717273747576777883 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.081 έως 1.095 από 1700

Θέμα: Περί κινητών τηλεφώνων

  1. #1081
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.097
    Αν πάρεις κινητό με καλή κάμερα, άνετα αντικαθιστά τη φωτογραφική.

    Αποφάσισε ποιες είναι οι προτεραιότητές σου και επίλεξε ανάλογα. Προσωπικά, δε θα επέλεγα κάποιο από τα φθηνότερα της Samsung. Αλλά εγώ δε θα αγόραζα και κινέζικο οπότε...
    Life begins at 45°.

  2. #1082
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αν πάρεις κινητό με καλή κάμερα, άνετα αντικαθιστά τη φωτογραφική.

    Αποφάσισε ποιες είναι οι προτεραιότητές σου και επίλεξε ανάλογα. Προσωπικά, δε θα επέλεγα κάποιο από τα φθηνότερα της Samsung. Αλλά εγώ δε θα αγόραζα και κινέζικο οπότε...
    Στο budget που έχω πάνω κάτω 250, τι προτείνεις με προτεραιότητα την κάμερα;
    Hua που είναι κορεάτικα;
    Φωτογραφική σίγουρα δεν αντικαθιστά, αλλά να βγάζει κάτι αξιοπρεπές τουλάχιστον.
    Φύγαμε...

  3. #1083
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.097
    Σίγουρα θα αγόραζα κάτι πιο επώνυμο. Ίσως LG, Nexus, δεν ξέρω, δεν έχω ψάξει σε αυτό το price range τελευταία, γιατί έχω κινητό και δε με ενδιαφέρει. Υπάρχουν παιδιά που ασχολούνται πολύ, όμως, ειδικά με τις νεότερες κινέζικες συσκευές και σίγουρα θα σε βοηθήσουν. Νομίζω Samsung/Sony έχουν τις κορυφαίες κάμερες, αλλά δεν ξέρω αν τις διαθέτουν και στα φθηνότερα μοντέλα τους. Σίγουρα είναι κάπως overpriced πάντως (ειδικά αν σκεφτείς τι προσφέρει ο Κινέζος στα ίδια λεφτά).

    Καλοί οι Κινέζοι, αλλά σε άλλα πράγματα, δεν τους εμπιστεύομαι σε συσκευές υψηλής τεχνολογίας (κινητά, υπολογιστές κτλ). Φυσικά, αυτό αποτελεί προσωπική θέση και δε σημαίνει, σε καμία περίπτωση, ότι δεν αξίζουν τα λεφτά τους.
    Life begins at 45°.

  4. #1084
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Στο budget που έχω πάνω κάτω 250, τι προτείνεις με προτεραιότητα την κάμερα;
    Hua που είναι κορεάτικα;
    Φωτογραφική σίγουρα δεν αντικαθιστά, αλλά να βγάζει κάτι αξιοπρεπές τουλάχιστον.
    H καλυτερη καμερα που παιζει μεχρι τα 250 ευρω ειναι με διαφορα του nexus 5x, κατα τη γνωμη μου ειναι λιγο καλυτερη απο το samsung s7.
    Τα xiaomi ωραια τηλεφωνα αλλα απο καμερα δεν....τα huawei αρκετα καλυτερα αλλα και παλι πολυ πισω απ' το nexus.
    Αν σε καλυπτει στα υπολοιπα ειναι μια καλη επιλογη...ενα μεγαλο μειον ειναι ο αποθηκευτικος χωρος, δλδ 32gb χωρις να παιρνει microsd, και το τραγικο του ηχειο..

  5. #1085
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.097
    Αν και στη φωτογραφία εμπλέκεται και ο παράγοντας "γούστο" και οι διαφορές στα κινητά με τις κορυφαίες κάμερες είναι απειροελάχιστες (κάποια υπερτερούν ελαφρώς στο Α και πάσχουν ελαφρώς στο Β και το ανάποδο, κανένα δεν είναι κορυφαίο παντού), μέχρι που βγήκε η επόμενη γενιά κινητών, δεν υπήρχε καλύτερη overall κάμερα από του S7.
    Life begins at 45°.

  6. #1086
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Γιώργο αφού δε παίρνεις το p10 lite πήγαινε στο Mi A1 με τον snapdragon.

    Αν και νομίζω πάνω κάτω ίδιο μέγεθος είναι.
    Μη κολλάς καθόλου στο Κινέζικο. Είχα Xiaomi εγώ και ξέρω. Θα λατρέψεις τη MIUI.

  7. #1087
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.017
    p10. Είναι σχεδόν ιδιο με το p9 ομως που ειναι φθηνότερο και μπορείς να το βρείς σφραγισμένο πολύ κάτω απο 200.

  8. #1088
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Γιώργο αφού δε παίρνεις το p10 lite πήγαινε στο Mi A1 με τον snapdragon.

    Αν και νομίζω πάνω κάτω ίδιο μέγεθος είναι.
    Μη κολλάς καθόλου στο Κινέζικο. Είχα Xiaomi εγώ και ξέρω. Θα λατρέψεις τη MIUI.
    το A1 είναι ένα 5X με καθαρό android αντί MiUI

  9. #1089
    Huawei P10 Lite θα σου ελεγα εγω στην τιμη που ειναι τωρα 229 €.
    Τα 3 gb ram και τα 32 mb αποθηκευτικου χωρου κανουν διαφορα σε σχεσει με το p9 και με αλλα τηλεφωνα.
    Σχετικα με την καμερα του εγω στα ματια μου την ειδα αψογη , εκτος και εχεις χρημα και παρεις κανα iphone.
    Θα σου πω οτι εχουν περασει 7 τηλεφωνα Huawei απο τα χερια μου και ολα ηταν αψογα , + αρκετες ενημερωσεις που δουλευουν χωρις να σου βγαζουν το τηλεφωνο off.
    Xiaomi Redmi Note εχει η γυναικα μου αλλα δεν μου αρεσει η καμερα του κατα τα αλλα αψογο και αυτο.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  10. #1090
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Huawei Honor 8, λιγάαααακι ακριβότερο απο ότι διαθέτεις

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20170215132938_98925b85.jpg 
Προβολές:	296 
Μέγεθος:	24,1 KB 
ID:	392300

  11. #1091
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Χρησιμοποιεί κάνεις η έχει άποψη για "ανθεκτικό" τηλέφωνο ? Βλέπω ότι κυκλοφορούν πολλά πλέον ΙΡ68 από εταιρείες όπως η CAT αλλά και αρκετές άλλες με αρκετά καλά χαρακτηριστικα, σε οθόνη,επεξεργαστές, κάμερες κτλ κτλ και σε διάφορες τιμές.

    Κάποια αξιόλογη πρόταση σε όχι παλαβες τιμές?

  12. #1092
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Serial επεισόδιο 3ο:
    μετά από διάφορες δοκιμές το ΣΚ πείστηκα ότι στα λεφτά αυτά δεν πρόκειται να πάρω κινητό με σοβαρή κάμερα.
    Θα κάνω ακόμα λίγο υπομονή ώστε καλώς εχόντων των πραγμάτων να διπλασιάσω το budget (max 500).
    Πάω με κλειστά μάτια για Samsung S7; Μήπως Huawei P10; Nokia 8; Honor 9;
    Το S7 είναι πιο παλιό αλλά απ' ότι μου είπανε η κάμερα παραμένει ακόμα και σήμερα κορυφαία.

    Να διευκρινίσω τι προσδοκίες έχω για την κάμερα: Μέχρι πρότινος είχα μια compact της Sony (αρκετά παλιό μοντέλο), την οποία σταμάτησα να κουβαλάω από τη στιγμή που πήρα ένα smartphone LG (D605 ή L9 II όπως το λέγανε εδώ) εδώ και 3,5 χρόνια. Όλες οι φωτό και τα video είναι πλέον από το κινητό. Πολύ μεγάλη ευκολία, αφού το κουβαλάω που το κουβαλάω και δεν ξαναπήρα την compact μαζί (φταίει βέβαια και το γεγονός ότι έφαγε μια τούμπα και κάνει κάτι νερά...). Οι φωτό βέβαια είναι συνήθως για τα μπάζα, ειδικά άμα τις περνάω και τις βλέπω σε μεγάλη οθόνη από το PC.

    Έχοντας σώας τας φρένας ( ;;; ) μάλλον καλά κάνω να αυξήσω το budget. Διαφορετικά δίνω μέχρι και 200 για ένα αξιόπιστο κινητό (μάλλον θα καταλήξω στον κινέζο) και με τα υπόλοιπα 300 παίρνω καμιά φωτογραφική (προφανώς όχι DSLR μια και δεν πρόκειται να κάτσω να ασχοληθώ τόσο σοβαρά ώστε να μου χρησιμεύσει), αλλά πολύ φοβάμαι ότι όταν θα τη χρειάζομαι δεν θα την έχω μαζί μου

    Τι λέτε εσείς;

    (ΥΓ: ζαχαρώνω και κάτι πράγματα από Motocard και τα παραπάνω χρήματα ενδέχεται να εξαφανιστούν χωρίς προειδοποίηση χαχαχα)
    Φύγαμε...

  13. #1093
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.097
    Καλύτερο κινητό από το S7 με ~400€ δεν πρόκειται να βρεις. Τελεία. Και, γενικά, τουλάχιστον μέχρι που κυκλοφόρησε η τελευταία γενιά συσκευών, ήταν με διαφορά η κορυφαία επιλογή. Και, φυσικά, έχει εκπληκτική κάμερα. Νομίζω, όταν είχε βγει, είχε πάρει την υψηλότερη βαθμολογία έβερ στο dxo.

    Ωστόσο, αν έπαιρνα σήμερα κινητό, θα έδινα το κάτι παραπάνω για να πάρω το S8.

    ΔΕΝ ήμουν ποτέ φαν της Samsung, το έχω ξαναγράψει, αλλά τα τελευταία 2 χρόνια (από S7 και μετά, δηλαδή) παίζει μόνη στην κορυφή.
    Life begins at 45°.

  14. #1094
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Επένδυσε στο Motocard. Μη δώσεις τόσα για κινητό, δεν αξίζει το κόπο. Με 300 πάντως αγοράζεις μεταχειρισμένο κιτ dslr, αλλά δεν είναι πρακτική για μικρές βόλτες. Μπορείς να πάρεις μια κόμπακτ σε μικρότερο μπάτζετ.
    Μη σπαταλας χρήματα θα έλεγα εγώ εν κατακλείδι σε συσκευές που σε 1 χρόνο είναι για πετάμα..

  15. #1095
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Thanx παίδες! Δε νομίζω όμως να τίθεται θέμα σπατάλης. Χρειάζομαι μία νέα τηλεφ. συσκευή. Χρειάζομαι και μία φωτ. μηχανή. Μπορώ να τα έχω 2 σε 1; (Όπως το περιγράφω παραπάνω γιατί καλώς ή κακώς δεν είμαι και δε θα γίνω φωτογράφος.) Αν ναι, θα είναι ευκολία γιατί το κινητό θα το κουβαλάω που θα το κουβαλάω, μιλάμε για απίστευτη πρακτικότητα. Αν όχι, πάλι δε γλιτώνω χρήματα (άντε ίσως κανα 50άρι), γιατί θα πάρω 2 συσκευές και θα πρέπει να έχω το νου μου να τις κουβαλάω και τις 2.
    Φύγαμε...

Παρόμοια θέματα

  1. Κατά-χρηση κινητών τηλεφώνων;
    από notakos600 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2008, 16:16
  2. Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2006, 20:41
  3. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 16:39
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 01:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF