Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 40

Θέμα: Investment

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730

    Investment

    Ασχολείται κανείς με επενδύσεις; Έχω ένα πενταψήφιο ποσό σε λογαριασμό καταθέσεων και μιας και τα χρήματά μου χάνουν την αξία τους όσο κάθονται εκεί, σκέφτομαι να κάνω κάποια επένδυση. Γράφτηκα στο Degiro και σκέφτομαι να προχωρήσω σε κάτι σχετικά συντηρητικό, όπως Vanguard S&P 500 ETF και REIT. Ασχολείται κανείς με το αντικείμενο;

  2. #2
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.842
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ασχολείται κανείς με επενδύσεις; Έχω ένα πενταψήφιο ποσό σε λογαριασμό καταθέσεων και μιας και τα χρήματά μου χάνουν την αξία τους όσο κάθονται εκεί, σκέφτομαι να κάνω κάποια επένδυση. Γράφτηκα στο Degiro και σκέφτομαι να προχωρήσω σε κάτι σχετικά συντηρητικό, όπως Vanguard S&P 500 ETF και REIT. Ασχολείται κανείς με το αντικείμενο;
    Πάρε κινέζικο.















    Όπα λάθος τοπικ.
    Ο S&P 500 είναι οκ μακροπρόθεσμα αν και θα υπάρξουν τριγμοί τώρα που αναπτύσσεται το δίκτυο των Brics και με αυξημένες άμεσες ξένες επενδύσεις στην Αφρική από Κίνα.
    Τι πλάνο θες να κάνεις είναι το θέμα.
    Αν κοιτάς μεσοπρόθεσμα μαξ 5 ετών , αγόρασε μετοχές αν κοιτάς κάτι πιο σύντομο ακόμα κοιτάς IPO .
    Αν θες ακόμα πιο σύντομο ρίξε τα στο 23 μαύρο στην ρουλέτα.

    Υ.γ.
    Προσωπικά έχω Pullarei τα περισσότερα Possitions χωρίς καμία λογική από πίσω μόνο το ''κακό μου προαίσθημα'' και το γνωμικό ''όταν βλέπεις ταξιτζή να αγοράζει μετοχές φύγε'' .
    Υ.γ.2. Προφανώς μην λάβεις επενδυτικές συμβουλές από randos στο Net.
    Υ.γ.3. Σοβαρολογώ για το 23 μαύρο.
    Τελευταία τροποποίηση από CorpseAlive; 29/03/2024 στις 00:19.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Κεφάλαιο ~20Κ και minimum 5ετία χωρίς ρευστοποίηση.

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    Βρες ένα ωραίο pantah από έξω και σε 5 χρόνια θα έχεις βγάλει 5-10 χιλιάρικα εύκολα...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Spam on, πάρε ένα ρολεξ αν μπορέσεις τώρα που είναι οι τιμές πάτο και βάλτο στο ντουλάπι. Μόνο θα κερδίσεις. Πότε δεν έχω χάσει από ρολεξ. Spam off.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  6. #6
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Υπάρχει η επένδυση, όπου ισχύει το γνωμικό του Χάρη. Αποφεύγεις να κάνεις ό,τι κάνει ο πολύς κόσμος.

    Υπάρχει όμως και η τοποθέτηση χρημάτων, όπου η λογική είναι η διασπορά κινδύνου με τις διαφοροποιημένες τοποθετήσεις. Εκεί δεν πας για το κέρδος, αλλά για τον περιορισμό της ολοσχερούς απώλειας.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    768
    Η καλύτερη επένδυση είναι να τα παντελόνιάσεις asap.

  8. #8
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.193
    Ας κρατήσουμε το θέμα καθαρό παίδες.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    548
    Αυτό που ψάχνεις απαιτεί πολύ μελέτη από μέρος σου, κατανόηση των κινδύνων και πιθανών απωλειών και σίγουρα δεν εφαρμόζεις κάτι επειδή στο είπα εγώ ή ο ΧΨΖ χωρίς να κάνεις "την δική σου έρευνα'.

    Πρέπει να έχεις υπόψιν σου τα εξής:

    1. Κάτι που σήμερα δείχνει καλή επένδυση, αύριο μπορεί να είναι καταστροφή. Πρέπει να παρακολουθείς συνεχώς τις εξελίξεις για να κινείσαι ανάλογα.

    2. Κάτι που δουλεύει για εμένα και είναι κερδοφόρο, για εσένα μπορεί να μην είναι. Η απόφασή σου για επενδύσεις εξαρτάται από το τί θέλεις να πετύχει, δηλαδή να θέσεις στόχους. Άλλος λέει έχω 10.000 ευρώ και θέλω να παίρνω 50 ευρώ το μήνα παθητικό εισόδημα. Άλλος μπορεί να πει έχω 500 ευρώ και θέλω να αγοράσω αυτοκίνητο.

    3. Από τα λίγα που ξέρω, ο S&P 500 θεωρείται επένδυση χαμηλού ρίσκου με μικρές αντίστοιχα απολαβές.

    4. Βασικό, όχι όλα τα αυγά στο ίδιο καλάθι.

    5. Διάβασε μερικά βιβλία για αγορές κλπ ώστε να έχεις μία εικόνα περί τίνος πρόκειται. Αν ενδιαφέρεσαι, μπορώ να σου στείλω μερικά δικά μου στα Αγγλικά.

    6. Ξεκίνα να παρακολουθείς CNBC και μερικά επιλεγμένα κανάλια στο Χ, είναι οι καλύτερες πηγές ενημέρωσης.

    7. Προτείνω να παρακολουθήσεις την αγορά τουλάχιστον 6 μήνες πριν αποφασίσεις την τελική σου επένδυση.

    8. Αν ενδιαφέρεσαι για την άγρια Δύση των επενδύσεων (crypto) μπορώ να σου δώσω πιο συγκεκριμένες συμβουλές και οδηγίες.

    Disclaimer: Δεν είμαι επενδυτικός σύμβουλος, DYOR.

  10. #10
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.842
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Αυτό που ψάχνεις απαιτεί πολύ μελέτη από μέρος σου, κατανόηση των κινδύνων και πιθανών απωλειών και σίγουρα δεν εφαρμόζεις κάτι επειδή στο είπα εγώ ή ο ΧΨΖ χωρίς να κάνεις "την δική σου έρευνα'.

    Πρέπει να έχεις υπόψιν σου τα εξής:

    1. Κάτι που σήμερα δείχνει καλή επένδυση, αύριο μπορεί να είναι καταστροφή. Πρέπει να παρακολουθείς συνεχώς τις εξελίξεις για να κινείσαι ανάλογα.

    2. Κάτι που δουλεύει για εμένα και είναι κερδοφόρο, για εσένα μπορεί να μην είναι. Η απόφασή σου για επενδύσεις εξαρτάται από το τί θέλεις να πετύχει, δηλαδή να θέσεις στόχους. Άλλος λέει έχω 10.000 ευρώ και θέλω να παίρνω 50 ευρώ το μήνα παθητικό εισόδημα. Άλλος μπορεί να πει έχω 500 ευρώ και θέλω να αγοράσω αυτοκίνητο.

    3. Από τα λίγα που ξέρω, ο S&P 500 θεωρείται επένδυση χαμηλού ρίσκου με μικρές αντίστοιχα απολαβές.

    4. Βασικό, όχι όλα τα αυγά στο ίδιο καλάθι.

    5. Διάβασε μερικά βιβλία για αγορές κλπ ώστε να έχεις μία εικόνα περί τίνος πρόκειται. Αν ενδιαφέρεσαι, μπορώ να σου στείλω μερικά δικά μου στα Αγγλικά.

    6. Ξεκίνα να παρακολουθείς CNBC και μερικά επιλεγμένα κανάλια στο Χ, είναι οι καλύτερες πηγές ενημέρωσης.

    7. Προτείνω να παρακολουθήσεις την αγορά τουλάχιστον 6 μήνες πριν αποφασίσεις την τελική σου επένδυση.

    8. Αν ενδιαφέρεσαι για την άγρια Δύση των επενδύσεων (crypto) μπορώ να σου δώσω πιο συγκεκριμένες συμβουλές και οδηγίες.

    Disclaimer: Δεν είμαι επενδυτικός σύμβουλος, DYOR.
    Συγνώμη κιόλας, αλλά στα κρύπτο τι συμβουλή μπορείς να δώσεις πέραν του πως να διαχειρίζεσαι ένα wallet και την βασική λειτουργία του?
    Εδώ καλά καλά σοβαροί Analysts και έχουν αποτύχει παταγωδώς να προβλέψουν έστω μία διακύμανση σε σοβαρά κρύπτος, πόσω δε μάλλω σε float coins που το 99% είναι Pull the Rug schemes .
    where was Gondor when the Westfold fell?

  11. #11
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Είδα πρόσφατα ένα βίντεο του greekonomics όπου έκανε λεπτομερή αξιολόγηση της γνωστής νέας πλατφόρμας επενδύσεων που υποστηρίζει πολλούς YouTubers και που διαφημίζουν πολλοί YouTubers.

    Ωραίο βίντεο, από έναν άνθρωπο πολύ σχετικό με το χώρο.

    Οι μηδαμινές μου γνώσεις δεν μου επιτρέπουν να ασχοληθώ με το σπορ αλλά αυτό που κράτησα από το βίντεο είναι το εξής:

    Δεν πας με ένα μικρό 5ψηφιο που είναι οι οικονομίες σου να ασχοληθείς με επενδύσεις .

    Οι επενδύσεις έχουν μακροπρόθεσμο χαρακτήρα : για παράδειγμα, όπως είπε και ο τύπος εκεί, αντί να βγάζω στην άκρη 50-100 ευρώ το μήνα και να απολαύσω το αστρονομικό ποσό των περίπου 35000€ μετά από 30 χρόνια, επενδύοντας το ίδιο ποσό (κάθε μήνα) σε επενδύσεις σχετικά χαμηλού ρίσκου μπορείς να βρεθείς μετά από 30 χρόνια με 200.000€ +. Όλα αυτά αν η αγορά δεν καταρρεύσει τελείως , αν το ένα , αν το άλλο.

    Δύσκολο σπορ, προσεκτικά .

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    548
    Αυτά που είπες και επιπλέον, ευκαιρίες για καλό κέρδος με σχετικά μικρό ρίσκο, κάποια σωστά ειδησιογραφικά κανάλια, πώς να ξεχωρίζεις ένα σοβαρό project από ένα shit coin, κάποια σίγουρα καλά coins με μέλλον κλπ. Πρόβλεψη της αγοράς μέχρι ένα βαθμό γίνεται, δεν ξέρω ποιους σοβαρούς παρακολουθείς. Εγώ που παρακολουθώ συνεχώς, πλην του γραφικού πλέον Cramer, οι υπόλοιποι δεν τα πάνε και άσχημα. Εν πάση περιπτώσει, όπως είπα είναι περιβάλλον άγριας Δύσης, ζω σε αυτό με αυτό από το 2021, πέρασα κρυπτο-χειμώνα χωρίς να χρεοκοπήσω και γενικά (θεωρώ ότι) είμαι σε έναν καλό δρόμο.

  13. #13
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Το bitcoin μέχρι στιγμής, σε οποιαδήποτε επιμέρους τετραετία, είχε ανοδική τάση. Τονίζω το "μέχρι στιγμής".
    Έχει έντονες διακυμάνσεις, αλλά όποιος δεν φρικάρισε με τις υφέσεις, σε βάθος τετραετίας δεν έχασε.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #14
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.842
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Αυτά που είπες και επιπλέον, ευκαιρίες για καλό κέρδος με σχετικά μικρό ρίσκο, κάποια σωστά ειδησιογραφικά κανάλια, πώς να ξεχωρίζεις ένα σοβαρό project από ένα shit coin, κάποια σίγουρα καλά coins με μέλλον κλπ. Πρόβλεψη της αγοράς μέχρι ένα βαθμό γίνεται, δεν ξέρω ποιους σοβαρούς παρακολουθείς. Εγώ που παρακολουθώ συνεχώς, πλην του γραφικού πλέον Cramer, οι υπόλοιποι δεν τα πάνε και άσχημα. Εν πάση περιπτώσει, όπως είπα είναι περιβάλλον άγριας Δύσης, ζω σε αυτό με αυτό από το 2021, πέρασα κρυπτο-χειμώνα χωρίς να χρεοκοπήσω και γενικά (θεωρώ ότι) είμαι σε έναν καλό δρόμο.
    Ξαναλέω , άλλο η γνώμη άλλο η σοβαρή ανάλυση.
    Από την στιγμή που δεν υπάρχει καμία σοβαρή ανάλυση, όλα είναι γνώμες.
    Κάποιες φορές θα πέσουν μέσα πολλές φορές θα πέσουν έξω και ούτω κάθεξης.
    Προς θεού δεν ακυρώνω την αξία των Crypto απλά λέω ότι ακόμα σε αυτή την φάση είναι κυρίως Τζόγος (για τους μικρούς στον χώρο) και ξέπλυμα (για τους μεγάλους στο χώρο) επικαλυμμένος με οικονομικές-μαθηματικές αναφορές.

    Γι'αυτό ρωτάω πέραν των απόλυτα τεχνικών γνώσεων που δεδομένα θα πρέπει να έχεις , πως γίνεται δώσεις συμβουλές για ''καλά Coins'' ?
    Τι σημαίνει καν ο όρος αυτός?
    Όλα τα Coins είναι εν δυνάμει και καλά και Shitcoins και FloatCoins.

    Δες τι έγινε με το XRP και την Morgan.
    Το XRP ήταν Shitcoin?
    where was Gondor when the Westfold fell?

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    548
    To Βitcoin είναι η κορυφή από το παγόβουνο που λέγεται κρυπτονομίσματα. Κάτω από την επιφάνεια υπάρχουν χιλιάδες ευκαιρίες και δυνατότητες.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF