Σελίδα 1 από 114 1234561151101 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 1699

Θέμα: Περί κινητών τηλεφώνων

  1. #1
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680

    Περί κινητών τηλεφώνων

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Πόσα λεφτά θες να δώσεις;

    Τα iphone είναι εξαιρετικά, αν θες να δώσεις 600€ για specs των 200.
    Επειδή όμως έχω δει αρκετά κινητά των 200€ με android σε τι κατάσταση περιέρχονται μετά από 2 χρόνια, η σύγκριση με τα iphone είναι η μέρα με τη νύχτα

    Και τα specs των daytona μπορεί να είναι ανώτερα π.χ. από των glx (λέμε τώρα), αλλά in the end of the day δεν είναι μόνο θεωρία το πράμα...

    Τεσπα, ο Σπύρος μάλλον δεν θα κινηθεί προς τα εκεί οπότε μάλλον άτοπο να το συζητάμε
    Τελευταία τροποποίηση από AristidisZ; 05/09/2016 στις 16:32.

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.064
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Επειδή όμως έχω δει αρκετά κινητά των 200€ με android σε τι κατάσταση περιέρχονται μετά από 2 χρόνια, η σύγκριση με τα iphone είναι η μέρα με τη νύχτα
    Δεν ξέρω σε "τι κατάσταση περιέρχονται" τα 10 κινητά που έχεις δει και πώς ακριβώς αυτό αποτελεί ουσιαστικό επιχείρημα, όταν το Android κατέχει πάνω από το 80% (ΟΓΔΟΝΤΑ) της παγκόσμιας αγοράς smartphones και ανεβαίνει σταθερά κάθε χρόνο. Προφανώς, ένα σύστημα που χρησιμοποιείται από εκατομμύρια χρήστες, σε εκατοντάδες διαφορετικά μηχανήματα, με χιλιάδες διαφορετικούς τύπους και συνδυασμούς hardware είναι πιο επιρρεπές από ένα που χρησιμοποιείται από το 20% των χρηστών, στα 5 κλειστά συστήματα που βγάζει η ίδια εταιρεία.

    Όποιος γνωρίζει από τεχνολογία και έχει απαιτήσεις, δεν παίρνει Apple κινητό, τελεία. Πώς να το κάνουμε τώρα.

    Και, για να μην ακούγομαι μεροληπτικός, η Apple βγάζει εξαιρετικά μηχανήματα για μουσικούς και σχεδιαστές. Τα κινητά της, δεν...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Εγω θέλω να δώσω 600 για specs των 600.
    Ακούω προτάσεις.
    S7 Edge.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    S7 samsung
    Το "απλό" S7 είναι εξαιρετικό τηλεφωνάκι, αλλά ακούγεται ότι έχει θεματάκια. Επίσης δεν κάνει 250€.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω σε "τι κατάσταση περιέρχονται" τα 10 κινητά που έχεις δει και πώς ακριβώς αυτό αποτελεί ουσιαστικό επιχείρημα, όταν το Android κατέχει πάνω από το 80% (ΟΓΔΟΝΤΑ) της παγκόσμιας αγοράς smartphones και ανεβαίνει σταθερά κάθε χρόνο. Προφανώς, ένα σύστημα που χρησιμοποιείται από εκατομμύρια χρήστες, σε εκατοντάδες διαφορετικά μηχανήματα, με χιλιάδες διαφορετικούς τύπους και συνδυασμούς hardware είναι πιο επιρρεπές από ένα που χρησιμοποιείται από το 20% των χρηστών, στα 5 κλειστά συστήματα που βγάζει η ίδια εταιρεία.
    You can do better than that....

    Ξέρεις ότι το παραπάνω επιχείρημά σου διαβάζεται και ανάποδα...

    Φτιάχνεις κοκα κόλα που πάει με όλα και σε τιμές αστείες, κι έχεις το 80% της αγοράς.
    Φτιάχνω pepsi, που είσαι και υποχρεωμένος να την πιεις μόνο σε δικό μου ποτήρι το οποίο πρέπει να το πληρώσεις και χρυσό, κι έχω το 20%.

    Και αν μη τι άλλο είναι πετυχεσά όσο να πεις



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    S7 Edge.

    Το "απλό" S7 είναι εξαιρετικό τηλεφωνάκι, αλλά ακούγεται ότι έχει θεματάκια. Επίσης δεν κάνει 250€.
    Κάνει 600?
    Ωραία.

    Για πες μου τί παραπάνω/καλύτερα κάνει από το κιμγιονκουν των 200 (και συνεπώς κι από το iphone, αφού στο range των 200 το βάζεις) και αξίζει τα έξτρα 400?

    (όχι δε θα τσακωθούμε, αλλά τέτοιο μένος ούτε εγώ για τα ντουκάτια ρε κερατά )

  4. #4
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω σε "τι κατάσταση περιέρχονται" τα 10 κινητά που έχεις δει και πώς ακριβώς αυτό αποτελεί ουσιαστικό επιχείρημα, όταν το Android κατέχει πάνω από το 80% (ΟΓΔΟΝΤΑ) της παγκόσμιας αγοράς smartphones και ανεβαίνει σταθερά κάθε χρόνο. Προφανώς, ένα σύστημα που χρησιμοποιείται από εκατομμύρια χρήστες, σε εκατοντάδες διαφορετικά μηχανήματα, με χιλιάδες διαφορετικούς τύπους και συνδυασμούς hardware είναι πιο επιρρεπές από ένα που χρησιμοποιείται από το 20% των χρηστών, στα 5 κλειστά συστήματα που βγάζει η ίδια εταιρεία.

    Όποιος γνωρίζει από τεχνολογία και έχει απαιτήσεις, δεν παίρνει Apple κινητό, τελεία. Πώς να το κάνουμε τώρα.

    Και, για να μην ακούγομαι μεροληπτικός, η Apple βγάζει εξαιρετικά μηχανήματα για μουσικούς και σχεδιαστές. Τα κινητά της, δεν...
    Εντάξει τώρα, ΟΚ

    3 samsung και 2 HTC σε δύο χρόνια ήταν για να τα κλαίνε οι ρέγγες μετά από updates κλπ, όσα hard resets κι αν τους έκανα

    Μεταχειρισμένο 5S που πήρα, σχεδόν τριετίας πλέον, και πάει σφαίρα χωρίς να ασχοληθώ ούτε μια φορά μαζί του

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  5. #5
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.064
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Μεταχειρισμένο 5S που πήρα, σχεδόν τριετίας πλέον, και πάει σφαίρα χωρίς να ασχοληθώ ούτε μια φορά μαζί του
    Σαφώς. Εξήγησα γιατί.

    @pipe: Split it, να το συνεχίσουμε.

    Δεν είναι καθόλου "άχρηστη" η Samsung, αλλά είναι η Apple των Android.
    Life begins at 45°.

  6. #6
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Σαφώς. Εξήγησα γιατί.

    .
    Προσωπικά μιλώντας πάντα, την ίδια χρήση έκανα και στα δυο, και τις ίδιες εφαρμογές χρησιμοποιούσα
    Να σκεφτείς ότι μόνο google maps χρησιμοποιώ τόσα χρόνια
    Η διαφορά στην ταχύτητα και την σταθερότητα του iOS είναι η μέρα με τη νύχτα
    Στα παπάκια μου εμένα σαν end user αν η μια πλατφόρμα απευθύνεται στο 90 ή στο 0.01 τοις εκατό των χρηστών...

  7. #7
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    @pipe: Split it, να το συνεχίσουμε.
    Ρε νέοπα δεν ντρέπεσαι?
    Εγώ σπλιτ ιτ ρε?

    Εσένα σε κάναμε μοντ μόνο γιατί είσαι ωραίος?

    Άκρη δεν πρόκειται να βγει ούτως ή άλλως.
    Απλά όπως λέει κι ο Αρίστος, 40 σπεκ σιτς να μου φέρεις εγώ κρίνω τί μου κάθεται καλά σαν end user.

    Όταν έχουν περάσει από τα χέρια μου 3 laptop κι ένα desktop σε διάστημα 2 ετών, τα οποία αργά ή γρήγορα, είτε κόλλαγαν, είτε βούιζαν, είτε αργούσαν, είτε κάτι στον μπέο ήθελαν τέλος πάντων για να δουλέψουν όπως δούλευαν την πρώτη μέρα, εγώ σχηματίζω άσχημη ιδέα.
    (δε μιλάμε για λαπτοπ turbox ούτε του 500άρικου)

    Από την άλλη, όταν έχω στα χέρια μου ένα macbook εδώ και 3 χρόνια το οποίο κόστισε όσο κι ένα λάπτοπ από εκείνα που είχα, αλλά δεν έχει κάνει ποτέ κιχ, δεν έχει κρασάρει ΠΟΤΕ, δεν έχει κολλήσει ΠΟΤΕ, δεν έχει σβήσει μόνο του ΠΟΤΕ, και δουλεύει αυτή τη στιγμή που γράφω όπως ακριβώς δούλευε και την πρώτη μέρα χωρίς να χρειαστεί να βάλει κανείς χέρι πουθενά, ε όσο να πεις σχηματίζω καλή ιδέα.

    Άρα να πάρουν όλοι μακ?
    Όχι βέβαια. Γιατί (μεταξύ άλλων) μέχρι να τα συνηθίσουν θα πηδάνε από μπαλκόνια.
    Εμένα τυχαία έπεσε στα χέρια μου, το δοκίμασα και με βόλεψε.

    Όσον αφορά τα κινητά, θεωρώ και πάλι ότι είναι θέμα συνήθειας.

    Ωραίες φωτογραφίες βγάζει και το iphone, ωραίες βγάζει και το samsung.
    Το πρόβλημα είναι ότι αν μου δώσεις ένα samsung θα φάω 5 λεπτά για να βρω πώς στο διάολο παίρνει τηλέφωνο.
    Γιατί δεν είχα ποτέ, και δεν έμαθα ποτέ το μενού του, και ούτε και θέλω.

    Ε τώρα, αν κάποια στιγμή φτιάξει η samsung κινητό που κάνει μπουλκουμέδες (κυριολεκτικά) και η apple μείνει πίσω και πει "Νικήθηκα παραδίνομαι", μπορεί να μου δημιοργήσει κίνητρο να πάρω samsung, να ψάξω και το μενού του, και να το μάθω και και και.

    Μέχρι τότε, μένω σε κάτι με το οποίο είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

  8. #8
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.064
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    (όχι δε θα τσακωθούμε, αλλά τέτοιο μένος ούτε εγώ για τα ντουκάτια ρε κερατά )
    Δεν έχω μένος. Είναι το επάγγελμά μου και το χόμπι μου, έχω δουλέψει τα πάντα και μπορώ να κρίνω. Τα κινητά της apple είναι αστεία. Το ΜΟΝΟ που πουλάνε είναι ευχρηστία/εύκολο περιβάλλον (γιατί απευθύνονται σε άσχετους) και άψογη συνεργασία hardware/software, μια γενικότερη smoothness (γιατί η ίδια βγάζει ένα λειτουργικό για τα, 5 όλα κι όλα, συστήματά της). Κατά τ'άλλα, στην ίδια τιμή, προσφέρει πολύ μικρότερες οθόνες από τον ανταγωνισμό και πολύ χαμηλότερα specs γενικότερα. Και δεν έχω αναφέρει καν την κλειστή αρχιτεκτονική και την pay-for-everything στρατηγική της εταιρείας. Για δείξε μου ρε pipe, πώς βγάζεις στο gps διαδρομή χωρίς διόδια στο 4s (δεν ξέρω αν το έφτιαξαν αργότερα); Αλλά, ναι, για να κάνεις κλήσεις και να παίζεις farmville, είναι εξαιρετικά τηλέφωνα. Για 600€, βέβαια, είναι 590€ πεταμένα.

    Συμφωνώ ότι, για το 90% των χρηστών, ένα Samsung των 600€ θα προσφέρει ακριβώς όσα ένα κινέζικο των 150€.

    Διαφωνώ, προφανώς, στο ότι η τιμή ευθύνεται για την εξωφρενική διαφορά του μεριδίου αγοράς. Μην ξεχνάς ότι ο περισσότερος κόσμος πλέον δίνει 400+ για ένα smartphone. Το κόστος δεν αποτελεί παράγοντα, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων. Ακόμα και η Samsung μόνη της, που είναι η Apple του Android, κάνει υψηλότερες πωλήσεις. Πληροφοριακά, τα κινέζικα κατέχουν μόλις το 10-12% της Android αγοράς. Ενδεικτικό, ξανά, ότι η τιμή δεν επηρεάζει ιδιαίτερα και ο κόσμος δεν προτιμά το φθηνό, αλλά το επώνυμο.
    Life begins at 45°.

  9. #9
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    ta κινεζικα πλεον δεν ειναι στο 12%, εδω και καιρο, εχουν ανεβει...επισης πλεον αμεσως μετα τη σαμμυ ειναι η huawei σε συσκευες...

    ρε pipesmocker, αληθεια πως τα καταφερες να κολλας δυνατα μαλιστα laptop με windows και οχι με μακ? επισης πες μας πως θα κανεις επαγγελματικη δουλεια, οταν ολα τα επαγγελματικα προγραμματα βγαινουν για windows και σπανιως για μακ...

    και κατι ακομα, το οτι τα αντροιντ κολλανε, ειναι μια ρετσινια που παει 5 χρονια πισω....αυτα εχουν περασει προ πολλου

  10. #10
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω μένος. Είναι το επάγγελμά μου και το χόμπι μου, έχω δουλέψει τα πάντα και μπορώ να κρίνω. Τα κινητά της apple είναι αστεία. Το ΜΟΝΟ που πουλάνε είναι ευχρηστία/εύκολο περιβάλλον (γιατί απευθύνονται σε άσχετους) και άψογη συνεργασία hardware/software, μια γενικότερη smoothness (γιατί η ίδια βγάζει ένα λειτουργικό για τα, 5 όλα κι όλα, συστήματά της).
    Αυτα που λες και περιγραφεις, εμένα του άσχετου μου φτάνουν και μου περισσεύουν.

    Αυτο το smoothness που έτσι στο χαβαλέ αναφέρεις σαν κατι ψιλοασημαντο, εμένα μου εχει λύσει τα χέρια σε ενα καρο μαλακιες.

    Η ευχρηστία και το περιβάλλον για μένα ειναι το παν!
    Εσύ έχεις χομπυ τα κινητά και καλα κανεις.
    Εγω οχι.
    Συνεπώς έχω πολυ καλύτερα πράγματα να κάνω με το χρόνο και τον κόπο που γλιτώνω χάρη σ'αυτη την ευχρηστία και το περιβάλλον.

    Πάμε και στην καραμέλα της οθόνης.
    Σε κάποιους μπορει να αρεσει να εχουν στην κωλοτσεπη ενα κινητό σε μέγεθος ταμπλετ.
    Μπορει να θελουν να δουν ταινιες, ή να το κάνουνε δίσκο σερβιρίσματος.
    Δεν ισχύει για όλους.
    Και προσωπικα, χεστηκα αν μου δώσεις μισή μια ή δέκα ίντσες μεγαλύτερη οθόνη, αν δεν έχω τί να την κάνω (βλ ευχρηστία κλπ που λέγαμε πριν).

    Η κλειστή αρχιτεκτονική βολεύει στο smoothness που πολυ σωστά προανέφερες.
    Και ξαναλέω, δε μιλάμε για τέχνη, ψυχή, αγαπη, συμπαντικές αλήθειες. Κωλοκινητά ειναι.
    Μαραφετια που μας βοηθάνε να κάνουμε 10 πράγματα στην καθημερινότητα μας. Δε χρειάζεται τόση ανάλυση ούτε ειναι ντροπή το να απέχεις απο την εμβάθυνση και να θες να κανεις απλα τη δουλειά σου.

    Δε μιλάμε για κοινωνικά ή πολιτικά συστήματα, που η αδιαφορία ειναι ανευθυνότητα.

    Αν αυτη η κλειστή αρχιτεκτονική που εχει επιλέξει η Apple οδηγεί σε ενα σύνολο το οποίο τελικα με βοηθάει και μου κάθεται καλα, στα απαυτάρια μου τα υπόλοιπα.

    Το παραπάνω statement ΔΕΝ ειναι ανάλογο του "Αααα εμείς επι Παπαδόπουλου φάγαμε ψωμί, δεν πα να λετε εσείς...."


    Για το pay-for-everything και πάλι απλούστατα ειναι τα πράγματα.
    Οποιος δεν εχει λεφτά (ή δε θέλει να τα δώσει) εχει ποδια.
    Αλλος θέλει να κανει την πατέντα της πατέντας για να παει Θες/νίκη χωρις να πληρώσει διόδια, κι αλλος δέχεται το deal και παει απο εθνική.
    Η διαφορα ειναι οτι το να πας απο γύρω γύρω εχει ενδιαφέρον οταν μιλάμε για ενα ταξίδι (και γλιτώνεις και τα διόδια).
    Το γύρω γύρω όσον αφορά κινητά και λοιπά μπιχλιμπίδια, αφορά μόνο όσους το εχουν για χομπυ.
    Για εμάς τους ρεστους ειναι απλα μπελάς.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    ρε pipesmocker, αληθεια πως τα καταφερες να κολλας δυνατα μαλιστα laptop με windows και οχι με μακ? επισης πες μας πως θα κανεις επαγγελματικη δουλεια, οταν ολα τα επαγγελματικα προγραμματα βγαινουν για windows και σπανιως για μακ...

    και κατι ακομα, το οτι τα αντροιντ κολλανε, ειναι μια ρετσινια που παει 5 χρονια πισω....αυτα εχουν περασει προ πολλου
    Για το πώς στο διάολο κατάφερα να κολλήσω τα λαπτοπ κλπ, τί να σου πω.
    Κι εγω με την απορία έχω μείνει. Μπορει στα μεν να στάθηκα κατσικοποδαρος και στα δε να κωλοφαρδισα.
    Το θέμα ειναι οτι προτιμησα να λύσω το προβλημα μου, παρα την απορία μου.

    Για το δεύτερο που λες, σαφώς και δεν προτείνω σε κάποιον που θέλει ενα workstation για τη δουλειά του, να πάρει ενα μακ.
    Το έγραψα και σε προηγούμενο πόστ.
    Εμένα κάτσανε έτσι τα πράγματα και με βόλεψε. Θετικές εμπειρίες συνεπώς.
    Το να πω σε όλο τον κόσμο "παρε μακ και μη σε νοιάζει" ειναι απλα μαλακια.
    Αλλο το ενα αλλο το αλλο.

    Για τα αντροιντ ούτε και ξέρω αν εχουν προβλήματα ή αν κολλάνε ή αν κολλούσαν.
    Αυτο που ξέρω ειναι οτι τις λιγες φορές που τα έχω πιάσει στα χέρια μου, μου εχουν σπάσει τα νεύρα.
    Εγω! Τα δικά μου νεύρα. Γιατι έχω συνηθίσει αλλιως.
    Ισως κι αυτός που εχει συνηθίσει με αντροιντ αν του δώσεις ενα iPhone να του σπάσουν τα δικά του.
    Γι'αυτο και είπα οτι δεν πιστεύω οτι το iPhone κερδίζει το Samsung ή το αντίστροφο.
    Ειναι θέμα συνήθειας.
    Τουλάχιστον για εμένα τον απλό χρήστη.

  11. #11
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.064
    Ναι ρε, αυτό λέμε. Ο καθένας έχει τις ανάγκες του. Αν θες απλά να κάνεις βασικές δουλειές και να βλέπεις με μεγάλα γράμματα "ΕΔΩ ΠΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ", μια χαρά είναι τα Apple. Δεν είπα ποτέ ότι είναι κινητά για πέταμα. Είπα ότι σε καμία περίπτωση δεν αξίζουν τα λεφτά τους. Αν ήταν στη μισή τιμή, θα ήταν ανταγωνιστικά. Όλα κρίνονται βάσει τιμής. Αν το ΜΤ-07 είχε 12 χιλιάρικα, θα ήταν για τον γκρεμό. Στα 6.5, είναι πολύ καλή επιλογή.

    Ούτε εμένα μου αρέσουν τα τεράστια κινητά γι'αυτό έχω ένα 5.2'', με διαστάσεις και κόστος 5.0''. Μια χαρά συσκευή και τα κάνει όλα τέλεια. Αλλά αν έκανε 600€, θα το έβαζα στον κώλο της LG.
    Life begins at 45°.

  12. #12
    εγώ θα ψηφίσω Pipe πάντως στο προκείμενο ζήτημα (και Xiaomi στο έτερο), αλλιώς το P9 lite από Ελλάδα μιά χαρούλα είναι και τσάμπα. Περνάω έρωτα με motorola moto G 3rd gen το οποίο είχε ευρώ 125; κάτι τέτοιο, με μόλις 1GB ραμ αλλά με καθαρό αντρόιντ και είναι απλά εξαιρετικό και με πολύ καλή κάμερα παραδόξως. Το πήρα από σπόντα για να το κάνω GPS γιατί είναι αδιάβροχο (πρόλαβε και έφαγε δύο βροχές με την μηχανή, αλώβητο) αλλά μου άρεσε και μου αρέσει σαν συσκευή.


    Για το άλλη ζήτημα... Όσοι δεν είναι έστω και επιφανειακά "ψαγμένοι" με τεχνολογία, απλά μπερδεύονται στο android. Θεωρώ πολύ εύχρηστα τα Windows των κινητών, ο άσχετος βλέπει τα tiles και ξέρει τι κάνουν χωρίς πολλά πολλά, με δεύτερο το iphone και τελευταίο το android. Ναι προφανώς και το ανδροειδές σκινάρεται και το κάνεις ότι θέλεις με έναν dialer (ακόμα και ίδιο με το iphone ή windows) αλλά ΚΑΝΕΙΣ ασχετος δεν θα ψαχτεί και δεν θέλει κιόλας, θέλει απλά κάτι να δουλεύει. Και το ότι δεν κάθονται το ίδιο καλά όλες οι εκδόσεις android σε όλα τα τηλέφωνα, όσες φτάνουν σε όσα τηλέφωνα τέλος πάντων (άλλο ένα Plus για την apple) είναι σημαντικό. Όχι ότι είναι τέλειο κάποιο οικοσύστημα αλλά για τον άσχετο, το android δεν είναι φιλικό. Εμένα πχ με εκνευρίζει που δεν παραμετροποιούνται οι permissions (δεν ξέρω καν πως το έχουν μεταφράσει στα ελληνικά) όπως στα iphone. Νομίζω τώρα με το 7 μπορείς να κάνεις ότι ρύθμιση είχε το iphone από την 3η γενιά του; Λίγο αίσχος...

  13. #13
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ναι ρε, αυτό λέμε. Ο καθένας έχει τις ανάγκες του. Αν θες απλά να κάνεις βασικές δουλειές και να βλέπεις με μεγάλα γράμματα "ΕΔΩ ΠΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ", μια χαρά είναι τα Apple. Δεν είπα ποτέ ότι είναι κινητά για πέταμα. Είπα ότι σε καμία περίπτωση δεν αξίζουν τα λεφτά τους. Αν ήταν στη μισή τιμή, θα ήταν ανταγωνιστικά. Όλα κρίνονται βάσει τιμής. Αν το ΜΤ-07 είχε 12 χιλιάρικα, θα ήταν για τον γκρεμό. Στα 6.5, είναι πολύ καλή επιλογή.

    Ούτε εμένα μου αρέσουν τα τεράστια κινητά γι'αυτό έχω ένα 5.2'', με διαστάσεις και κόστος 5.0''. Μια χαρά συσκευή και τα κάνει όλα τέλεια. Αλλά αν έκανε 600€, θα το έβαζα στον κώλο της LG.
    Ναι βρε τζιέρι μου.

    Επειδη όντως όλα κρίνονται βάσει τιμής, έλα που τα γαμημενα εξακολουθούν να ειναι ανταγωνιστικά.
    Αλλιως θα είχαν πουλήσει 10 κινητά, θα είχε κλείσει το μαγαζάκι, και δε θα μιλάγαμε τώρα για δ'αυτα.

    Στο πρώτο σκέλος ξέρω οτι συμφωνούμε απλα ο καθένας το βλέπει απο διαφορετική γωνια γιατι τον κοπτουν αλλα πράγματα.

    Το δεύτερο σκέλος ειναι το θέμα μου (που ούτε εκει μπορείς να πεις οτι ακριβώς διαφωνούμε κάπου).
    Απλα λες οτι ειναι overpriced, κι εγω προσπαθώ να καταλάβω υπό ποία έννοια.

    Συγκριτικά με κάποιο αλλο?
    Συγκριτικά με τα σαμσουνγκ?
    Συγκριτικά με τα κινεζικα?

    Του λείπουν features?
    Θεωρείς οτι για να ζητάνε τόσα λεφτά θα επρεπε να εχει τον UHTEFRVG10 επεξεργαστή, αλλα αυτοί οι παλιοαπατεωνες το εχουν αφήσει με τον UHTEFRVG9?

    Γιατι απο τα όσα έχω καταλάβει μεχρι στιγμής απλα δε σου αρεσει η φιλοσοφία της Apple.
    Μπορει να έχω καταλάβει και λάθος, γι'αυτο και το πολεμάω.

    Δεν ειναι οτι τα θεωρείς φτηνιάρικα, απο κακής ποιότητας υλικά, οτι δεν κρατάνε οι μπαταρίες τους, οτι ειναι αργά, οτι η κάμερα τους θυμίζει κοντακ του περιπτέρου, οτι τα βάζεις στην πρίζα και κάνουν μπαμ.

    Αν αυτο που θες να πεις ειναι οτι ειναι σχετικά overpriced σε σχεση με τον ανταγωνισμό (και δε μιλάω για κινεζικα γι'αυτο και λεω "σχετικά") και οτι δε βολεύουν για να τους αλλάξεις το Χριστό και να τα φέρεις στα δικά σου μέτρα σκαλίζοντας τα εάν εισαι μαστορης στο αντικείμενο, γιατι η Apple τα θέλει να μένουν απείραχτα, τότε δε διαφωνούμε πουθενά.

  14. #14
    χέι, ξέχασες το touchscreengate με τα 6άρια που "χαλάει" η οθόνη και νομίζω ετοιμάζεται αγωγή κατά της απλ;

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Εμένα πχ με εκνευρίζει που δεν παραμετροποιούνται οι permissions (δεν ξέρω καν πως το έχουν μεταφράσει στα ελληνικά) όπως στα iphone. Νομίζω τώρα με το 7 μπορείς να κάνεις ότι ρύθμιση είχε το iphone από την 3η γενιά του; Λίγο αίσχος...
    ποια permissions εννοεις?

Σελίδα 1 από 114 1234561151101 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κατά-χρηση κινητών τηλεφώνων;
    από notakos600 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2008, 17:16
  2. Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2006, 21:41
  3. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 17:39
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 02:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF