Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 46

Θέμα: CB500 για νέο οδηγό

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/09/2016
    Μηνύματα
    4
    Ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τις απαντήσεις σας.. Δεν είχα γράψει όλο αυτό το διάστημα γιατί δε μπορούσα να αποφασίσω τι θέλω τελικά να κάνω. Εδώ και ένα μήνα κοιτάω για KLE αλλά δεν έχω βρει κάτι μέχρι τώρα που να με κερδίζει με βάση την κατάσταση στην οποία βρίσκεται. Ο βασικός λόγος που στράφηκα στην αναζήτηση μεταχειρισμένου KLE είναι καθαρά οικονομικός μιας και θεωρώ ότι είναι πολλά τα λεφτά για cb500x.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stathis78 Προβολή μηνύματος
    Κάτοχος CB500X εδώ και 2,5 χρόνια με προηγούμενη εμπειρία σε... παπί GLX C50. Μένω Άργος και έχω γυρίσει όλο το Μωριά. Ξεκίνα τις ερωτήσεις φίλε.
    Φίλε stathis, δε βοηθάς καθόλου με το μήνυμά σου γιατί πιστεύω και γω πράγματι ότι είναι πολύ ωραία μηχανή, αλλά δε μπορώ να διαθέσω 7χιλιάδες ευρώ αυτή τη στιγμή! :P :P

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stathis78 Προβολή μηνύματος
    Κάτοχος CB500X εδώ και 2,5 χρόνια με προηγούμενη εμπειρία σε... παπί GLX C50. Μένω Άργος και έχω γυρίσει όλο το Μωριά. Ξεκίνα τις ερωτήσεις φίλε.
    Καλέ μου Σιτάθιε μπορείς σε παρακαλώ κάποια στιγμή να μου αναλύσεις τα ετήσια έξοδα του εν λόγω μηχανακίου;

    Τα πάντα όλα + λάστιχα κλπ.

    Είσαι ευχαριστημένος από αξιοπιστία, αναρτήσεις, ευκολία κλπ;

    ευχαριστώ

    ps: Να συμπληρώσω επίσης, γιατί το cb και όχι το 390;
    Τελευταία τροποποίηση από Panos76; 21/03/2018 στις 09:15.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stathis78
    Εγγραφή
    13/10/2013
    Μηνύματα
    107
    Παιδιά στο Facebook υπενθυμίζω υπάρχει ένα ωραίο club για το CB500. Τα μέλη είναι μόνο από Ελλάδα και όσοι έχουν όρεξη για βόλτες και μοτοσυναντήσεις ας το τσεκάρουν   Honda CB500 X/F/R Hellas Club ​​​​​​​Αξίζει τον κόπο.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stathis78
    Εγγραφή
    13/10/2013
    Μηνύματα
    107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Καλέ μου Σιτάθιε μπορείς σε παρακαλώ κάποια στιγμή να μου αναλύσεις τα ετήσια έξοδα του εν λόγω μηχανακίου;

    Τα πάντα όλα + λάστιχα κλπ.

    Είσαι ευχαριστημένος από αξιοπιστία, αναρτήσεις, ευκολία κλπ;

    ευχαριστώ

    ps: Να συμπληρώσω επίσης, γιατί το cb και όχι το 390;
    Κάνω Copy Paste την απάντηση μου σε αντίστοιχη ερώτηση σε άλλο φόρουμ

    Σήμερα έκανα το σέρβις των 12Κ αλλά γιατί το λες μεγάλο; Το μεγάλο είναι στα 24Κ όπου αλλάζεις φίλτρο αέρος, μπουζί, λάδια-φίλτρο. Τα σέρβις που έχω κάνει ως σήμερα είναι: 1) Το πρώτο στα 1Κ όπου αλλάζεις λάδια και φίλτρο, το σέρβις έγινε ένα μήνα μετά την αγορά δηλ. Μάρτιο 2014 με κόστος 3Lt*15 + φίλτρο*10 + εργασία 15 = 70 ευρώ, 2) το 2ο στα 6Κ στις 20/8/2014 μόνο λάδια + εργασία = 60ευρώ και 3) το 3ο στα 12Κ στις 8/8/2015 με κόστος πάλι 70ευρώ. Όλα αυτά στην αντιπροσωπία όπου το αγόρασα. Επίσης στο τελευταίο σέρβις τέντωσα για πρώτη φορά την αλυσίδα η οποία είναι σε πολύ καλή κατάσταση χωρίς καθόλου σκουριά, καθόλου ταλαιπωρημένη και την συντηρώ με 90άρι λάδι (πάμφθηνο) κάθε 500Km. Το πίσω τακάκι το οποίο χρησιμοποιώ συχνότερα, έχει φαγωθεί περίπου κατά το 1/5 και είπε ο μάστορης ότι με το ρυθμό αυτό θα αλλαχτεί περίπου στα 25Κ.

    Από θέμα κατανάλωσης χοντρικά υπολόγισε γύρω στα 4,5lt/100Km (κινούμενος επαρχία), 55 τα τέλη του και 80 το εξάμηνο στην εθνική ασφαλιστική. Τα λάστιχα κοστίζουν 280-300 ευρώ και μάλλον θα αλλαχτούν του χρόνου την άνοιξη. Βάλε μέσα και το κεντρικό σταντ που δεν είναι στο βασικό εξοπλισμό άλλα 90 ευρώ.

    Συνοπτικά: 70 το χρόνο για σέρβις, 160 ετήσια ασφάλεια, 55 τα τέλη, 100 τα λάστιχα (επιμεριστικά) = 385 χοντρικά 400 ευρώ το χρόνο.

    Το κόστος αυτό σίγουρα θα αυξηθεί με το σέρβις στα 24Κ και όσο παλιώνει η μηχανή. ΚΤΕΟ περνάει για πρώτη φορά 4 χρόνια μετά την αγορά με (σημερινό) κόστος 25 ευρώ.

    Βλάβη ως τώρα καμία (να μην το ματιάσω)

    Αυτά από εμένα...

  5. #20
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Πανο 76 επειδή εισαι ψημενος το μηχανάκι ειναι πολυ ομορφο πολυ μπανικο ειναι οσα κυβικα και ισχυς χρειάζεσαι για να κανεις τα παντα μονος η διπλος η με αποσκευες

    Κοστος χρήσης ειναι μεσο ορο οσο μιας οικονομικης μοτοσυκλετας εως 650cc
    Η μονη ενσταση μου στο ποστ του παραπάνω κατοχου ειναι τα ελαστικα διοτι ειναι πολυ εμπορικό νουμερο και βρισκεις καλο λαστιχο οπως το Bridgestone bt16 απο 180ευρω περασμένα.

    Το μονο αδύναμο σημειο για να κανεις δουλεια εαν εισαι απαιτητικός ειναι οι αναρτήσεις. Οι αποσβεσεις τους ειναι περισσότερο του δεόντως compressed σεταρισμενες με αποτελεσμα να εχεις γρηγορες "τρως" επαναφορες(που δε ρυθμίζονται) σε οχι καλο οδόστρωμα.
    Οταν εισαι διπλος συμπεριφέρονται καλύτερα
    Η λυση ειναι χοντροτερο λαδι στο πιρούνι και καλο αφτερμαρκετ αμορτισερ με υδραυλική προφόρτιση και ρύθμιση επαναφορας

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Με καλύψατε αμφότεροι σε πολύ μεγάλο βαθμό. Η επικείμενη αγορά τοποθετείται έτσι και αλλιώς αργά (06-07/2019) αλλά η επιθυμία είναι μεγάλη οπότε έχω ξεκινήσει εδώ και καιρό την αναζήτηση.

    Στην αρχή σκεφτόμουν κάτι σε μεταχειρισμένο (5 ετίας) αλλά τελικά το έχω πάρει απόφαση να κινηθώ σε καινούριο (εκτός αν βρεθεί η εξαίρεση).

    Έχω κατασταλάξει σε 3 επιλογές: CRF250L, CB500X και Versys 300X και φυσικά το τελικό πόρισμα θα βγει εφόσον οδηγηθούν και τα 3.

    Τα δεδομένα είναι: 1.100km / μήνα σε ΑΟ + 200-300km / μήνα πόλη. (μονός)
    2-3 ταξιδάκια τον χρόνο των 500km aller retour. (είτε μονός είτε διπλός)
    1 νησάκι τον χρόνο (διπλός + χώμα κατά περίσταση)
    1-2 εβδομάδες το χρόνο χωριό (μονός - χώμα)

    Το ζητούμενο είναι: ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ, ικανότητες στο χώμα για περατζάδες - βόλτες, ελαφρύ, ευκολοδούλευτο, νορμάλ κόστος χρήσης,
    οικονομικό και με το γκάζι στα 120-130-140 σερί, να μην αγκομαχάει το μηχανάκι. Να μη πετάει λάδια από φλάντζες, να μην καίγονται οι ανορθωτές, οι λάμπες, να μην κουδουνίζουν οι εξατμίσεις, να μην έχει περιφερειακά της πλάκας, να μη σκορπάει, να μη ζητάει.

    Mε έχουν προβληματίσει 2 πράγματα: Ό,τι και να διάβασα για το 390 (τον δούκα) όλοι γράφουν σαν να μην υπάρχει άλλο μηχανάκι στον πλανήτη (στην κατηγορία), σαν το mt ένα πράγμα .

    H άποψη φίλου (ο οποίος έχει οδηγήσει σαν ιδιοκτήτης αλλά και σε test drive ότι κινείται σε 2Τ, από σέροου μέχρι buell) πως το CBx είναι ότι πιο ξενέρωτο και άνοστο έχει οδηγήσει στη ζωή του και μου προτείνει το kawa. (σε χειρότερη μοίρα έβαλε μόνο το στρώμα το 250)

    Οπότε ασφαλώς και πρέπει πρωτίστως να το δοκιμάσω.

    Οπότε τι να κοιτάξω; Μονοκύλινδρο μικρό, 2κύλινδρο μεσαίο, ή 2κύλινδρο μικρό;

    Ευχαριστώ
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  7. #22
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Με καλύψατε αμφότεροι σε πολύ μεγάλο βαθμό. Η επικείμενη αγορά τοποθετείται έτσι και αλλιώς αργά (06-07/2019) αλλά η επιθυμία είναι μεγάλη οπότε έχω ξεκινήσει εδώ και καιρό την αναζήτηση.

    Στην αρχή σκεφτόμουν κάτι σε μεταχειρισμένο (5 ετίας) αλλά τελικά το έχω πάρει απόφαση να κινηθώ σε καινούριο (εκτός αν βρεθεί η εξαίρεση).

    Έχω κατασταλάξει σε 3 επιλογές: CRF250L, CB500X και Versys 300X και φυσικά το τελικό πόρισμα θα βγει εφόσον οδηγηθούν και τα 3.

    Τα δεδομένα είναι: 1.100km / μήνα σε ΑΟ + 200-300km / μήνα πόλη. (μονός)
    2-3 ταξιδάκια τον χρόνο των 500km aller retour. (είτε μονός είτε διπλός)
    1 νησάκι τον χρόνο (διπλός + χώμα κατά περίσταση)
    1-2 εβδομάδες το χρόνο χωριό (μονός - χώμα)

    Το ζητούμενο είναι: ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ, ικανότητες στο χώμα για περατζάδες - βόλτες, ελαφρύ, ευκολοδούλευτο, νορμάλ κόστος χρήσης,
    οικονομικό και με το γκάζι στα 120-130-140 σερί, να μην αγκομαχάει το μηχανάκι. Να μη πετάει λάδια από φλάντζες, να μην καίγονται οι ανορθωτές, οι λάμπες, να μην κουδουνίζουν οι εξατμίσεις, να μην έχει περιφερειακά της πλάκας, να μη σκορπάει, να μη ζητάει.

    Mε έχουν προβληματίσει 2 πράγματα: Ό,τι και να διάβασα για το 390 (τον δούκα) όλοι γράφουν σαν να μην υπάρχει άλλο μηχανάκι στον πλανήτη (στην κατηγορία), σαν το mt ένα πράγμα .

    H άποψη φίλου (ο οποίος έχει οδηγήσει σαν ιδιοκτήτης αλλά και σε test drive ότι κινείται σε 2Τ, από σέροου μέχρι buell) πως το CBx είναι ότι πιο ξενέρωτο και άνοστο έχει οδηγήσει στη ζωή του και μου προτείνει το kawa. (σε χειρότερη μοίρα έβαλε μόνο το στρώμα το 250)

    Οπότε ασφαλώς και πρέπει πρωτίστως να το δοκιμάσω.

    Οπότε τι να κοιτάξω; Μονοκύλινδρο μικρό, 2κύλινδρο μεσαίο, ή 2κύλινδρο μικρό;

    Ευχαριστώ
    πανο είναι ηλικιακό το θέμα που αναφέρεις μη τα λογίζεις όλα τις μετρητής, αυτό μας λέγανε οι παλιοί εκεί που ήσουν, ήμουν, εκεί που είμαι θα έρθεις

    και τα τρία είναι αξιόλογα δεν χαλάνε και τα χόντα έχουν καλύτερο technical & customer support στην ελλάδα συγκριτικά με kawa

    το crf rally γαμάτο πιο έυκολο από όλα ανετότερο πάτημα απο όλα πιο ελαφρύ να το χώσεις σε οποιο νησί θέλεις και όποια παραλία, ακόμη και το μοτερ του εάν είσαι συνειδητοποιημένος οτι έχεις να κάνεις με 23hp δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα μιας που θα μπορεί να κρατάει 100km/h παντού μονός είτε με φορτίο
    το μονο θέμα που έχει είναι εάν η συντρόφισα είναι πάνω απο 65kg θα έχεις πρόβλημα μιας και ο χώρος της σέλας είναι μικρός σε μήκος και στριμόχνεστε και το ταξίδι θα είναι λίγο πιο ζόρικο, αφετέρου αναρτήσεις με μήκος πάνω απο 200mm μπρος πίσω θα είναι πιο καθησμένες σε περίπτωση συνεπιβάτη

    kawa x300 εάν προσεχαν 2-3 λεπτομέρειες δεν θα το συζητούσαμε σε αυτά τα λεφτά, παραυτα 2 θέματα προσθήκη υλικού σε σελά για να γίνει πιο ανατομικό το τουβλάκι και κυρίως 3 δόντια γρανάζι πισω μικρότερο να απλώσουν λίγο οι σχέσεις του κιβωτίου

    cb500x το φαβορί από όλα με μονο σημείο εν καιρό το πισω αμορτισερ

    εγώ θα έβαζα και το vstrom 250 μεσα μιας που κοστίζει 5300, κατασκευαστικά κινείτε σε παρόμοια πρότυπα με την honda, το μοτερ του λένε οτι έχει πολύ ποιοτική λειτουργία (περισσότερη απο του kawa) και ενώ δεν στροφάρει ψηλά (μέχρι 10500rpm επιλογή με κλίση προς την αξιοπιστία) έχει ψυχή να κρατά χωρίς κραδασμους ταχύτητα ταξιδιού 110-120km/h.

    αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να δηλώσεις σε όλα όσα είναι διαθέσιμα test ride μονος σου χωρίς παρεμβολές και επηρεασμούς να δεις πιο σου παει περισσότερο απο όλα για τα κριτήρια που έθεσες. Και αφού βγάλεις συμπεράσματα φέρε και την συντρόφισσα βόλτα στις αντιπροσωπείες να καθίσετε στατικά έστω μαζί να εκτιμήσεις τον διαθέσιμο χώρο του καθενός
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    το crf rally γαμάτο πιο έυκολο από όλα ανετότερο πάτημα απο όλα πιο ελαφρύ να το χώσεις σε οποιο νησί θέλεις και όποια παραλία, ακόμη και το μοτερ του εάν είσαι συνειδητοποιημένος οτι έχεις να κάνεις με 23hp δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα μιας που θα μπορεί να κρατάει 100km/h παντού μονός είτε με φορτίο
    το μονο θέμα που έχει είναι εάν η συντρόφισα είναι πάνω απο 65kg θα έχεις πρόβλημα μιας και ο χώρος της σέλας είναι μικρός σε μήκος και στριμόχνεστε και το ταξίδι θα είναι λίγο πιο ζόρικο, αφετέρου αναρτήσεις με μήκος πάνω απο 200mm μπρος πίσω θα είναι πιο καθησμένες σε περίπτωση συνεπιβάτη
    To rally όσο και να μου αρέσει, αρνούμαι να το πληρώσω χρυσό τη στιγμή που με 1.500 λιγότερα παίρνεις το L και αν θες του βάζεις ένα μασκάκι να κάνεις τη δουλειά σου (για τον αέρα).


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να δηλώσεις σε όλα όσα είναι διαθέσιμα test ride μονος σου χωρίς παρεμβολές και επηρεασμούς να δεις πιο σου παει περισσότερο απο όλα για τα κριτήρια που έθεσες. Και αφού βγάλεις συμπεράσματα φέρε και την συντρόφισσα βόλτα στις αντιπροσωπείες να καθίσετε στατικά έστω μαζί να εκτιμήσεις τον διαθέσιμο χώρο του καθενός
    Έτσι ακριβώς σκέφτομαι να πράξω, αφού πρώτα - σύμφωνα με προτροπή του φίλου μου - επιβάλλεται μια επίσκεψη από το test ride του Μοτό στα Mέγαρα - τον Μάϊο.

    Εγώ μαζί με τη σύζυγο ζυγίζουμε όσο και ο father μου = 110kg (68+42)
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Θα πω κι εγω τη βλακεια μου....
    Δεν θα επενδυα λεφτα καινουριας μηχανης σε κατι που δεν ειναι made in japan.
    Ξερω οτι η αγορα παει προς τα εκει αλλα προσωπικα θα προτιμουσα κατι αυθεντικο εστω και παλιοτερο
    Και οχι 250-300cc για δικαβαλα ταξιδακια
    ...προσωπικη αποψη

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Στο cb το βλέπω να καταλήγω το οποίο αν βρεθεί (το τωρινό μοντέλο) μεταχειρισμένο 1.5 - 2 ετών και σε καλή τιμή/κατάσταση, φυσικά θα το προτιμήσω!

    Θέλω όμως γενικά φρέσκο μηχανάκι- να μην τρέχω για μαζεματα κάθε 3 κ λίγο!

    Αν θέλω ορίτζιναλ Japan άλλωστε έχω τον πάπιο και.. το κατανα του Buckley
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/06/2018
    Μηνύματα
    1
    Είμαι και γω νέος στη σελίδα αλλά παιρνω το θαρρος, όντας και ο ίδιος πριν λιγο καιρό στο δίλλημα που έχεις και συ, να συμφωνήσω με την επιλογή της cb500x που πρότεινε και ο κυριος παρακάτω, την οποία έκανα και εγώ για τον απλούστατο λόγο, ότι απ τα μηχανάκια που αξίζει να ασχοληθείς και καλύπτονται απ το Α2 δίπλωμα (cb500f, z300, cb300r, benelli 302bn, duke 250 κτλ) ξεχωρίζουν τα cb500x αλλά και το vstrom 250 για τις δυνατότητες που σου δίνουν ως προς την άνεση σε μεγαλύτερες αποστάσεις λόγω της όρθιες θέσης οδήγησης, διαδρομές σε ήπιο χωματόδρομο, άνεση και χώρος για το συνεπιβάτη αλλά και για αποσκευές καθώς και οικονομία καυσίμου, εύκολη διαχείριση της ιπποδύναμης και της ροπής, μικρό συνολικό βάρος οποτε και ευκολο χειρισμό μέσα στην κίνηση της πόλης..! Τώρα όσον αφορά το οικονομικό, η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι παίρνοντας ένα καινούριο μηχανάκι, μπορείς να στηριχτείς στην εγγύηση για μικροβλαβες που μπορεί να παρουσιάσει και το σημαντικότερο, δε θα έχεις αμφιβολίες για το τι χρήση του έκανε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης όπως και τα σέρβις και τις βλάβες που του έχει βγαλει και το ποσο έχει ασχοληθεί με αυτές.
    εύχομαι να υπήρξα κατατοπιστικός και να σα βοήθησα να αποφασίσεις συνετά στην αγορά της μοτοσικλέτας σου!!
    καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος!!

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2018
    Μηνύματα
    5
    Καλησπέρα και από εμένα,

    Το συγκεκριμένο μηχανάκι το έχω βάλει πολύ καιρό στο μάτι (από το 2015), έχω διαβάσει ότι review κυκλοφορεί εκεί έξω και έχω πειστεί ότι είναι μια εξαιρετική μοτοσυκλέτα για ένα νέο αναβάτη όπως εγώ.

    Αυτή τη στιγμή οδηγώ ένα 200αρι σκούτερ (περί το 6μηνο) και έχω ξεκινήσει την αναζήτηση για την αγορά του πρώτου μου δικύκλου.

    Οι ανάγκες μου μέχρι στιγμής είναι κυρίως η καθημερινή μετακίνηση μέσα στην Αθήνα. Δεν έχω βγει εκτός της πόλης με το μέσα στο 6μηνο που το οδηγώ, αλλά δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να κάνω κάποιες μικρές εξορμήσεις (με συνεπιβάτη ή χωρίς) όταν αγοράσω το καινούργιο.

    Οι στόχοι που έχω θέσει είναι είτε το CB είτε ένα σκουτερ 300-400 κυβικών, καινούργια.

    Το σκουτερ σίγουρα θα είναι πιο πρακτικό μέσα στην πόλη (λόγω των αποθηκευτικών του χώρων αλλά και της λογικής γκάζι-φρένο), όπως επίσης θα είναι και σχετικά άνετο σε μια μεσαίας απόστασης εξόρμιση εκτός Αθήνας (μέχρι Χαλκίδα ας πούμε).

    Το CB σίγουρα θα χρειαστεί βαλίτσα ή/και τσαντάκι στο ντεπόζιτο για μέσα στην πόλη, ίσως να μην είναι τόσο πρακτικό για κίνηση μέσα στην πόλη, όμως θα είναι ασύγκριτα πιο άνετο για μια εκδρομή και πιο απολαυστικό στην οδήγηση από το σκούτερ.

    Η καρδιά λέει CB, αλλά η λογική λέει σκούτερ.

    Η γνώμη σας;

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jimmy08 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και από εμένα,

    Το συγκεκριμένο μηχανάκι το έχω βάλει πολύ καιρό στο μάτι (από το 2015), έχω διαβάσει ότι review κυκλοφορεί εκεί έξω και έχω πειστεί ότι είναι μια εξαιρετική μοτοσυκλέτα για ένα νέο αναβάτη όπως εγώ.

    Αυτή τη στιγμή οδηγώ ένα 200αρι σκούτερ (περί το 6μηνο) και έχω ξεκινήσει την αναζήτηση για την αγορά του πρώτου μου δικύκλου.

    Οι ανάγκες μου μέχρι στιγμής είναι κυρίως η καθημερινή μετακίνηση μέσα στην Αθήνα. Δεν έχω βγει εκτός της πόλης με το μέσα στο 6μηνο που το οδηγώ, αλλά δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να κάνω κάποιες μικρές εξορμήσεις (με συνεπιβάτη ή χωρίς) όταν αγοράσω το καινούργιο.

    Οι στόχοι που έχω θέσει είναι είτε το CB είτε ένα σκουτερ 300-400 κυβικών, καινούργια.

    Το σκουτερ σίγουρα θα είναι πιο πρακτικό μέσα στην πόλη (λόγω των αποθηκευτικών του χώρων αλλά και της λογικής γκάζι-φρένο), όπως επίσης θα είναι και σχετικά άνετο σε μια μεσαίας απόστασης εξόρμιση εκτός Αθήνας (μέχρι Χαλκίδα ας πούμε).

    Το CB σίγουρα θα χρειαστεί βαλίτσα ή/και τσαντάκι στο ντεπόζιτο για μέσα στην πόλη, ίσως να μην είναι τόσο πρακτικό για κίνηση μέσα στην πόλη, όμως θα είναι ασύγκριτα πιο άνετο για μια εκδρομή και πιο απολαυστικό στην οδήγηση από το σκούτερ.

    Η καρδιά λέει CB, αλλά η λογική λέει σκούτερ.

    Η γνώμη σας;

    Γνώμη μου είναι να στραφεις στο NC700Χ σε μεταχειρισμένο που συνδυάζει και τους δυο κόσμους(χώροι σκούτερ σε κανονική μοτο).Ειναι φουλ αξιόπιστο και το βρίσκεις φθηνότερα απο το CB καινούργιο,οπότε θα σου μείνουν και ρέστα για βενζίνες.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jimmy08 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και από εμένα,

    Το συγκεκριμένο μηχανάκι το έχω βάλει πολύ καιρό στο μάτι (από το 2015), έχω διαβάσει ότι review κυκλοφορεί εκεί έξω και έχω πειστεί ότι είναι μια εξαιρετική μοτοσυκλέτα για ένα νέο αναβάτη όπως εγώ.

    Αυτή τη στιγμή οδηγώ ένα 200αρι σκούτερ (περί το 6μηνο) και έχω ξεκινήσει την αναζήτηση για την αγορά του πρώτου μου δικύκλου.

    Οι ανάγκες μου μέχρι στιγμής είναι κυρίως η καθημερινή μετακίνηση μέσα στην Αθήνα. Δεν έχω βγει εκτός της πόλης με το μέσα στο 6μηνο που το οδηγώ, αλλά δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να κάνω κάποιες μικρές εξορμήσεις (με συνεπιβάτη ή χωρίς) όταν αγοράσω το καινούργιο.

    Οι στόχοι που έχω θέσει είναι είτε το CB είτε ένα σκουτερ 300-400 κυβικών, καινούργια.

    Το σκουτερ σίγουρα θα είναι πιο πρακτικό μέσα στην πόλη (λόγω των αποθηκευτικών του χώρων αλλά και της λογικής γκάζι-φρένο), όπως επίσης θα είναι και σχετικά άνετο σε μια μεσαίας απόστασης εξόρμιση εκτός Αθήνας (μέχρι Χαλκίδα ας πούμε).

    Το CB σίγουρα θα χρειαστεί βαλίτσα ή/και τσαντάκι στο ντεπόζιτο για μέσα στην πόλη, ίσως να μην είναι τόσο πρακτικό για κίνηση μέσα στην πόλη, όμως θα είναι ασύγκριτα πιο άνετο για μια εκδρομή και πιο απολαυστικό στην οδήγηση από το σκούτερ.

    Η καρδιά λέει CB, αλλά η λογική λέει σκούτερ.

    Η γνώμη σας;
    Καλωσόρισες στο forum!
    Υποθέτω πως αναφέρεσαι στο cb500x και όχι στο f.
    Είναι κατάλληλο για πρώτη μοτοσυκλέτα και για τη χρήση που θέλεις, είναι βολικό και πρακτικό και δε χρειάζεται να σε προβληματίζει.Μπορείς επίσης να βάλεις μια βαλίτσα ώστε να έχεις αποθηκευτικό χώρο.
    Καινούριο θα το βρεις στα 6.700€ και μεταχειρισμένο κοντά στα 5.
    Και τα σκουτεράκια όμως είναι μια βολική λύση.Ποια σου αρέσουν;
    Δίπλωμα έχεις απεριόριστο ή Α2;

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2018
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Γνώμη μου είναι να στραφεις στο NC700Χ σε μεταχειρισμένο που συνδυάζει και τους δυο κόσμους(χώροι σκούτερ σε κανονική μοτο).Ειναι φουλ αξιόπιστο και το βρίσκεις φθηνότερα απο το CB καινούργιο,οπότε θα σου μείνουν και ρέστα για βενζίνες.
    Το είχα αποκλείσει το συγκεκριμένο γιατί δεν ήθελα να ανέβω τόσο πολύ σε κυβικά. Ήδη θεωρώ και με το CB κάνω μια υπέρβαση.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Hornet για νέο οδηγό
    από dimik στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2012, 14:12
  2. 750ΑΡΑ ΓΙΑ ΝΕΟ ΟΔΗΓΟ?
    από GiannisZ750 στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2010, 21:45
  3. Hornet 600 '03-'04 (μεταχ.) για νέο οδηγό??
    από panos_SF στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2009, 21:01
  4. Παιδιά, ριξτε καμία ιδέα για μοντέλο για νέο οδηγό - και πρόταση
    από elias_21 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 23:18
  5. vfr 400 για νεο οδηγο?
    από koufaloni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2005, 05:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF