Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 46

Θέμα: CB500 για νέο οδηγό

  1. #31
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2018
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλωσόρισες στο forum!
    Υποθέτω πως αναφέρεσαι στο cb500x και όχι στο f.
    Είναι κατάλληλο για πρώτη μοτοσυκλέτα και για τη χρήση που θέλεις, είναι βολικό και πρακτικό και δε χρειάζεται να σε προβληματίζει.Μπορείς επίσης να βάλεις μια βαλίτσα ώστε να έχεις αποθηκευτικό χώρο.
    Καινούριο θα το βρεις στα 6.700€ και μεταχειρισμένο κοντά στα 5.
    Και τα σκουτεράκια όμως είναι μια βολική λύση.Ποια σου αρέσουν;
    Δίπλωμα έχεις απεριόριστο ή Α2;
    Καλώς σας βρήκα!

    Απεριόριστο έχω άλλα για την ώρα έχω θέσει το ταβάνι μου σε κάτι στα κυβικά του CB.
    Φυσικά έχω υπόψιν τα μικρά on/off ( G310 GS, vstrom 250 & versys 300) αλλά για τις τιμές που παίζουν αυτά, πιστεύω καλύτερα να δώσω άλλα 1.000 για να πάρω 3 σκαλιά ανώτερη μοτοσυκλέτα, το CBX.
    Από σκούτερ κοιτάω το cruisym 300, downtown 350 και το xciting 400s.
    Το τελευταίο που ανέφερα είναι το επικρατέστερο από τα 3.
    Τελευταία τροποποίηση από Jimmy08; 09/09/2018 στις 23:21.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Δες και το TRK 502 μήπως σ'ενδιαφέρει.
    Μια χαρά πάντως θα σε βολέψει ένα δίτροχο 500cc...το cb είναι αρκετά εμπορικό οπότε ακόμα και αν το βαρεθείς σύντομα, δε θα δυσκολευτείς να το δώσεις.
    Έχεις κάνει test ride;

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2018
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Δες και το TRK 502 μήπως σ'ενδιαφέρει.
    Μια χαρά πάντως θα σε βολέψει ένα δίτροχο 500cc...το cb είναι αρκετά εμπορικό οπότε ακόμα και αν το βαρεθείς σύντομα, δε θα δυσκολευτείς να το δώσεις.
    Έχεις κάνει test ride;
    Θα το κοιτάξω, αλλά ομολογώ ότι η συγκεκριμένη φίρμα μου είναι σχετικά άγνωστη.
    Σίγουρα θα με βολεψει στα 500, ίσως και λιγότερα κυβικά.
    Να το βαρεθω σύντομα δε νομίζω. Το μόνο που μπορεί να παίξει είναι να αντιληφθώ ότι ήταν overkill να πάρω τέτοιο δίτροχο για τις ανάγκες που περιεγραψα παραπάνω.
    Επίσης δε θέλω να τρέμω μήπως δε το βρω εκεί που το άφησα (κοινώς τους ελαφροχερηδες) Δυστυχώς το βράδυ θα μένει κλειδωμένο στο δρόμο καθώς δεν παίζει πιλοτή/πάρκινγκ.

  4. #34
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/09/2018
    Μηνύματα
    4
    Καλησπέρα παιδιά, δεν ανοίγω καινούργιο θέμα γιατί και εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι.
    Ψάχνω να αγοράσω ένα καινούργιο (για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο) και να το κρατήσω πολλά χρόνια.
    Το πρώτο που είδα και εγώ ήταν το cb500f λόγο χαμηλού ύψους 1,65 οπότε βλέπω κάτι μόνο σε naked.
    Σαν οδηγός είμαι συνετός και πάω πολύ χαλαρά. Οπότε δεν με φοβάμαι στο να με παρασύρουν τα πολλά κυβικά. Όποιον και να έχω ρωτήσει μου έχει πει για τα cb500(f,x) ότι είναι πολύ ανιαρά και λίγο ψόφια αλλά με ποιότητα και αντιπροσωπεία Honda. Οπότε έκανα λίγο στην άκρη το cb500f και άρχισα να ψάχνω την επόμενη κατηγορία. Το δίπλωμα για απεριόριστα κυβικά θα το έχω σε ένα μήνα από τώρα περίπου.
    Οι επιλογές μου τώρα είναι το kawa z650 2018 και το Mt-07.. Και τα δύο Made in Japan (σε αντίθεση με τα 500άρια της Honda Made in Thailand) Η αλήθεια είναι εμφανισιακά μου αρέσει περισσότερο το Kawasaki. Απλά δεν ξέρω αν σε αξιοπιστία το kawasaki αν υστερεί κάπου. ή και σε ποιότητα κύλισης τριγμούς κτλ.

  5. #35
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Μην κολλάς στον χαρακτηρισμό ''βαρετό'','εχω ζήσει-οδηγήσει αρκετές βαρετές μοτοσυκλέτες (χτ600,cbr600,kle,africa) και πέρασα υπέροχα με όλες.Αν σου αρέσει το χόντα προσπάθησε να το οδηγήσεις πρώτα.To MT ναι είναι πιο παιχνιδιάρικο με τα θετικά και τα αρνητικά του και αυτό.Άποψη μου πάντα.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες Νίκο!
    Είναι δημοφιλής η κατηγορία και το cb είναι εμπορικό μοτοσυκλετάκι αλλά αν για κάποιο λόγο το απορρίπτεις, μπορείς να κοιτάξεις και λίγο παραπάνω, αρκεί φυσικά να έχεις Α δίπλωμα.
    Το ύψος δε θα σε προβληματίσει στα γυμνά που σου αρέσουν.
    Το ΜΤ 07 έχει πουλήσει πολυ γι'αυτό υπάρχουν και αρκετά μεταχειρισμένα.Ως προς την ποιότητα και την αξιοπιστία, διαβάζω θετικά σχόλια.
    Το Z650 δεν έχει την ίδια εμπορική επιτυχία, χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα ότι υστερεί κάπου.Απλα για το ΜΤ έχουμε κατόχους που δίνουν reviews ενώ για το Z όχι!
    Τιμές κοντά στα 7 και για τα δύο ως καινούργια, πιθανό να πέσουν και στα 6,5 από τους εμπόρους.
    Αν όμως θέλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να το κρατήσεις για χρόνια, όπως γράφεις, πήγαινε και κάνε test ride για να βεβαιωθεις ότι σου ταιριάζει και του ταιριάζεις!

  7. #37
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2018
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nickoskr Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά, δεν ανοίγω καινούργιο θέμα γιατί και εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι.
    Ψάχνω να αγοράσω ένα καινούργιο (για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο) και να το κρατήσω πολλά χρόνια.
    Το πρώτο που είδα και εγώ ήταν το cb500f λόγο χαμηλού ύψους 1,65 οπότε βλέπω κάτι μόνο σε naked.
    Σαν οδηγός είμαι συνετός και πάω πολύ χαλαρά. Οπότε δεν με φοβάμαι στο να με παρασύρουν τα πολλά κυβικά. Όποιον και να έχω ρωτήσει μου έχει πει για τα cb500(f,x) ότι είναι πολύ ανιαρά και λίγο ψόφια αλλά με ποιότητα και αντιπροσωπεία Honda. Οπότε έκανα λίγο στην άκρη το cb500f και άρχισα να ψάχνω την επόμενη κατηγορία. Το δίπλωμα για απεριόριστα κυβικά θα το έχω σε ένα μήνα από τώρα περίπου.
    Οι επιλογές μου τώρα είναι το kawa z650 2018 και το Mt-07.. Και τα δύο Made in Japan (σε αντίθεση με τα 500άρια της Honda Made in Thailand) Η αλήθεια είναι εμφανισιακά μου αρέσει περισσότερο το Kawasaki. Απλά δεν ξέρω αν σε αξιοπιστία το kawasaki αν υστερεί κάπου. ή και σε ποιότητα κύλισης τριγμούς κτλ.
    Ο χαρακτηρισμός "βαρετό" είναι υποκειμενικός. Επειδή πρόσφατα οδήγησα το 500X, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι είχε αρκετή δύναμη χωρίς να σε προβληματίσει η ασφάλεια σου, αλλά και ούτε να το πεις ψοφιο.

    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κάνεις ένα test ride σε αυτά που σε ενδιαφερουν, όπως σου πρότειναν και τα παιδιά.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    Ποιό CBR600 είναι ''βαρετό'';
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #39
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Ε,έχω ακούσει να το λένε αρκετοί και στο ιντερνετ και προσωπικά ,για τα πιο παλιά F μιλάω,βαρετά,άχρωμα και χωρίς προσωπικότητα

  10. #40
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/09/2018
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλωσόρισες Νίκο!
    Είναι δημοφιλής η κατηγορία και το cb είναι εμπορικό μοτοσυκλετάκι αλλά αν για κάποιο λόγο το απορρίπτεις, μπορείς να κοιτάξεις και λίγο παραπάνω, αρκεί φυσικά να έχεις Α δίπλωμα.
    Το ύψος δε θα σε προβληματίσει στα γυμνά που σου αρέσουν.
    Το ΜΤ 07 έχει πουλήσει πολυ γι'αυτό υπάρχουν και αρκετά μεταχειρισμένα.Ως προς την ποιότητα και την αξιοπιστία, διαβάζω θετικά σχόλια.
    Το Z650 δεν έχει την ίδια εμπορική επιτυχία, χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα ότι υστερεί κάπου.Απλα για το ΜΤ έχουμε κατόχους που δίνουν reviews ενώ για το Z όχι!
    Τιμές κοντά στα 7 και για τα δύο ως καινούργια, πιθανό να πέσουν και στα 6,5 από τους εμπόρους.
    Αν όμως θέλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να το κρατήσεις για χρόνια, όπως γράφεις, πήγαινε και κάνε test ride για να βεβαιωθεις ότι σου ταιριάζει και του ταιριάζεις!
    Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να ανέβω Αθήνα και να κάνω ένα tour σε όλες τις αντιπροσωπείες. Είμαι από Ρόδο και σε όσους εμπόρους και αν έχω πάει δεν έχουν ούτε ένα μοντέλο καινούργιο για δείγμα.. Μόνο μεταχειρισμένα του 2006-2010
    Συμφωνώ μαζί σου για την εμπορική επιτυχία.. Το έχω παρατηρήσει και εγώ. Δεν έχω πάρει άποψη από κανέναν κάτοχο z650 και διαβάζω σε μερικά review ότι ο κινητήρας του έχει περισσότερους τριγμούς από όλα τα υπόλοιπα μεταξύ 4000-6000 rpm και αυτό με κολλάει λίγο. Επίσης κάτι που παρατήρησα και με ξενέρωσε στο ΜΤ... Το ντεπόζιτο είναι ντυμένο με πλαστικό. Είπα να ξεφύγω από την πλαστικίλα του σκούτερ μου και μόλις είδα αυτό με έκανε έξω φρενών

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Ε,έχω ακούσει να το λένε αρκετοί και στο ιντερνετ και προσωπικά ,για τα πιο παλιά F μιλάω,βαρετά,άχρωμα και χωρίς προσωπικότητα
    Εδω υπάρχουν άνθρωποι που λένε για επίπεδη Γη, ψεκασμούς, ανεμογεννήτριες που φέρνουν καρκίνο, εμβόλια που φέρνουν ...οτι φέρνουν, άτομα που βγάζουν τους καταλύτες και το λένε για εξυπνάδα, φηφοφόροι που θα ΞΑΝΑψηφίσουν πολλαπλά αποδεδειγμένους γελλοίους τύπου Καμμένος κ.ο.κ..

    Τώρα διάβασα, ότι μια ομάδα γιατρών κατά της κεφαλαλγίας (=πονοκέφαλος) έκανε έρευνα 10.000 ανθρώπων, ένα ποσοστό 60% απάντησε ότι θεωρεί ότι περνάει με ξεμάτιασμα.

    Το CBR600F βαρετό, πφφφφ, σιγά, πταίσμα του πταίσματος, εδώ έχει καεί το δάσος και εγώ ρωτάω τι λουλούδι να βάλω σε μια άκρη....

    Συμβουλή προς κάθε ενδιαφερόμενο: Όταν ο ''γνώστης'' αρχίζει και λέει τέτοια, μήπως να αναρωτηθείτε λίγο τι σοι ''γνώστη'' συμβουλεύεστε;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nickoskr Προβολή μηνύματος
    Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να ανέβω Αθήνα και να κάνω ένα tour σε όλες τις αντιπροσωπείες. Είμαι από Ρόδο και σε όσους εμπόρους και αν έχω πάει δεν έχουν ούτε ένα μοντέλο καινούργιο για δείγμα.. Μόνο μεταχειρισμένα του 2006-2010
    Συμφωνώ μαζί σου για την εμπορική επιτυχία.. Το έχω παρατηρήσει και εγώ. Δεν έχω πάρει άποψη από κανέναν κάτοχο z650 και διαβάζω σε μερικά review ότι ο κινητήρας του έχει περισσότερους τριγμούς από όλα τα υπόλοιπα μεταξύ 4000-6000 rpm και αυτό με κολλάει λίγο. Επίσης κάτι που παρατήρησα και με ξενέρωσε στο ΜΤ... Το ντεπόζιτο είναι ντυμένο με πλαστικό. Είπα να ξεφύγω από την πλαστικίλα του σκούτερ μου και μόλις είδα αυτό με έκανε έξω φρενών
    Σε βλέπω για ΜΤ!
    Ούτε το Motomike δεν το έχει;;Δεν μπορεί να μην το έχει ούτε ένας Ροδίτης να το καβαλήσεις έστω στατικά να δεις αν σου αρέσει!
    Δες και εδώ .

  13. #43
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/09/2018
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Σε βλέπω για ΜΤ!
    Ούτε το Motomike δεν το έχει;;Δεν μπορεί να μην το έχει ούτε ένας Ροδίτης να το καβαλήσεις έστω στατικά να δεις αν σου αρέσει!
    Δες και εδώ .
    Εννοείτε ότι έχω πάει στον Motomike. Δεν είχε κανένα. Και εγώ για ΜΤ με κόβω. Άσχετα ότι μου αρέσει πιο πολύ το άλλο.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nickoskr Προβολή μηνύματος
    Εννοείτε ότι έχω πάει στον Motomike. Δεν είχε κανένα. Και εγώ για ΜΤ με κόβω. Άσχετα ότι μου αρέσει πιο πολύ το άλλο.
    Χαχα!Το ΜΤάκι όντως είναι πιο safe επιλογή.
    Νομίζω πως δεν τη γλιτώνεις τη βόλτα στην πρωτεύουσα!Φρόντισε όμως λίγες μέρες πιο πριν να έχεις μιλήσει τηλεφωνικά με κάποιον έμπορο ώστε να σου έχει διαθέσιμη μια μοτοσυκλέτα για test ride...θα μπορούσες να ζητήσεις και το z650, ίσως να το δίνουν και αυτό...αφού θα κάνεις τόσο κόπο και με δεδομένο ότι σκέφτεσαι να το κρατήσεις χρόνια, καλό είναι να ξέρεις τι παίρνεις
    Στην ίδια κατηγορία υπάρχει και αυτό .

  15. #45
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/09/2018
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Χαχα!Το ΜΤάκι όντως είναι πιο safe επιλογή.
    Νομίζω πως δεν τη γλιτώνεις τη βόλτα στην πρωτεύουσα!Φρόντισε όμως λίγες μέρες πιο πριν να έχεις μιλήσει τηλεφωνικά με κάποιον έμπορο ώστε να σου έχει διαθέσιμη μια μοτοσυκλέτα για test ride...θα μπορούσες να ζητήσεις και το z650, ίσως να το δίνουν και αυτό...αφού θα κάνεις τόσο κόπο και με δεδομένο ότι σκέφτεσαι να το κρατήσεις χρόνια, καλό είναι να ξέρεις τι παίρνεις
    Στην ίδια κατηγορία υπάρχει και αυτό .
    Το SV ήταν και αυτό μέσα στις επιλογές αλλά δεδομένου την ηλικία μου (26) μου φαινεται το πιο κλασικό από όλα οπότε το απέκλησα κάπως. Θα πάω να τα δω όλα με ραντεβού εννοείτε.

    SV650
    MT-07
    Z650
    CB500F-CB650F

    Τελικά ο apostolisk τί επιλογή έκανε?

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Hornet για νέο οδηγό
    από dimik στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2012, 14:12
  2. 750ΑΡΑ ΓΙΑ ΝΕΟ ΟΔΗΓΟ?
    από GiannisZ750 στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2010, 21:45
  3. Hornet 600 '03-'04 (μεταχ.) για νέο οδηγό??
    από panos_SF στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2009, 21:01
  4. Παιδιά, ριξτε καμία ιδέα για μοντέλο για νέο οδηγό - και πρόταση
    από elias_21 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 23:18
  5. vfr 400 για νεο οδηγο?
    από koufaloni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2005, 05:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF