Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: CB500 για νέο οδηγό

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/09/2016
    Μηνύματα
    4

    CB500 για νέο οδηγό

    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,

    Είναι το πρώτο μου ποστ στο φόρουμ και δεν γνωρίζω αν το έχω τοποθετήσει και στη σωστή κατηγορία! Θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Πριν λίγους μήνες έγινα κάτοχος διπλώματος Α2 και η εμπειρία μου από μηχανές είναι μηδενική. Έχω οδηγήσει μόνο scooter 50cc, που δεν το θεωρώ μηχανή. Ψάχνοντας, λοιπόν, πιθανές μηχανές για αγορά, συνειδητοποίησα ότι η κατηγορία περιέχει πολλά 250-300αρια(mt-03 2016,z300,ktm duke 390,suzuki inazuma που πλέον δεν πωλείται κλπ) και τα 2 500αρια της Honda(500F -Χ). Αυτό που παρατήρησα είναι ότι τα "300αρια" έχουν ιδιαίτερα ανεβασμένες τιμές γι' αυτό που προσφέρουν και κατέληξα στο να κοιτάω τα 2 Honda(τα οποία επίσης είναι ακριβά).Μόνο το ΚΤΜ έχει καλή τιμή αλλά με έχουν αποθαρρύνει πολλοί σχετικά με τη "ζημιάρα" εταιρεία και τα ακριβά ανταλλακτικά-service της.
    Η χρήση που θα κάνω στη μηχανή αφορά μετακίνηση στην Αθήνα και όταν εξοικειωθώ και νιώσω "έτοιμος", ταξίδι μέχρι την Καλαμάτα από όπου είμαι και κοντινά στην Αθήνα ταξίδια.. Έχω όμως 1 βασική "απορία"-άγχος και γι' αυτό και μπαίνω και στη διαδικασία να ρωτήσω εδώ που υπάρχουν άνθρωποι με μεγάλη εμπειρία:

    Μήπως είναι μεγάλο πρώτο βήμα να αγοράσω καινούρια μηχανή 500cc δεδομένου ότι δεν έχω εμπειρία; Έχω ενθουσιαστεί με τα 2 συγκεκριμένα μοντέλα(νομίζω στο Χ κλείνω αλλά αυτό είναι δευτερεύον) αλλά έχω μια ανασφάλεια και θα ήθελα τη γνώμη σας. Θέλω μια αξιόπιστη μηχανή που θα τη χρησιμοποιώ στην καθημερινότητά μου, χωρίς απαιτήσεις σε ταχύτητα, που θα μπορεί να με πάει και λίγο παραπέρα..

    Συγγνώμη αν κούρασα, νομίζω καταλαβαίνετε το "άγχος" αλλά και τον ενθουσιασμό μου ως νέου οδηγού και ελπίζω να σας έδωσα να καταλάβετε την ανασφάλεια που έχω..

    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα,καλωσόρισες!
    Λογική η ανασφάλεια που έχεις ως αρχάριος και θεμιτή εν μέρει.Όποια και αν διαλέξεις από τις μικρές αυτές μοτοσυκλέτες που προανέφερες,δε θα έχεις πρόβλημα αρκεί να υπάρχει στοιχειώδης σύνεση και σεβασμός...η ιπποδύναμη και η ροπή της πιθανότατα δε θα σε τρομάξει και θα αποτελέσει ένα καλό σχολείο.Πιο ''βολική'' για να συνδυάσεις πόλη + ταξιδάκια προς την Καλαμάτα νομίζω πως είναι η cb500x που σου αρέσει.
    Μην κοιτάς όμως μόνο καινούρια τα οποία όντως είναι ακριβά..δες και για κανένα μεταχειρισμένο kle ή κάποιο 300άρι

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Μεταχειρισμένο KLE 500 ψηφίζω και εγώ. Με 2 χιλιάρικα περίπου θα είσαι ΟΚ και μετά από 2-3 χρόνια βλέπεις πάλι αν θες μεγαλύτερο. Κατα την γνώμη μου η μετακίνηση στην Αθήνα είναι δυσκολότερη από ταξιδάκι στην Καλαμάτα. Το CB500X κατα τα άλλα είναι πολύ καλό για ότι το θές αλλά θα κοστίσει 3-4 χιλιάρικα παραπάνω. ΚΤΜ δεν θα έπαιρνα σε αυτές τοις κατηγορίες και γενικά θα απόφευγα κάτι naked. Ένα ψευτο on-off είναι ότι πρέπει για αρχή από θέμα άνεσης.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    δεν είμαι πολύ του μεταχειρισμένου, μιας και η πλειοψηφία των αναβατων δεν ξερει απο συντηρηση και η πλειοψηφία των μαστόρων είναι γτπ, αλλα για νεο αναβάτη ίσως το KLE θα το πρότεινα και γω. Αμα τα χεις όμως και δε σε νοιάζει το cB500X, τα κάνει όλα (πολη, ταξίδi, στεγνό χώμα) και συμφέρει στην κατανάλωση.

    το duke 390 μη το φοβασαι, καινουργιο, με σωστη συντήρηση, της προκοπής λάδι και αμα δε του πίνεις το αίμα κρύο.

    Απλα να σεβεσαι το γκάζι του μιας και είναι το πιο γρήγορο απ' ολα τα Α2, και δεν είναι και λίγοι οι νέοι αναβάτες που το χουν πάρει και έχουν σαβουριαστει άσχημα.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/09/2016
    Μηνύματα
    4
    Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι. Πιστεύετε ότι το KLE είναι καλύτερη λύση γιατί είναι πολύ πιο οικονομικό ως μεταχειρισμένο από το CB ή και επειδή ένας νέος οδηγός μπορεί να έχει και κάποιο πέσιμο, οπότε θα είναι πολύ πιο κοστοβόρο σε νέα μηχανή αυτό; Γιατί και το KLE 500, τα ίδια κυβικά είναι οπότε δεν αλλάζει κάτι με την αρχική ανασφάλεια.

    Δε μπορώ να πω ότι εμπιστεύομαι πολύ τα μεταχειρισμένα γιατί δεν έχω γνώση στο τι πρέπει να προσέξω πάνω στη μηχανή και κυρίως, δεν έχω κάποιο δικό μου μηχανικό εδώ Αθήνα που θα μπορώ να πάω το μεταχειρισμένο να το ελέγξει.. Γι' αυτό και κοιτάω και προς τα καινούρια. Βέβαια είναι πολύ μεγάλη η οικονομική διαφορά ανάμεσα στο CB και σε ένα KLE μεταχειρισμένο, αλλά πως μπορώ να το ελέγξω αν είναι σε καλή κατάσταση και δεν είναι διαλυμένο.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    τα λεφτα που δινεις στην αγορα οχηματος δεν μηδενιζονται. δεν λες δηλαδη οτι το κλε κανει 2κ και το cb 5κ αρα εχω χασει 3κ. λες οτι το ενα θελει 2κ και οταν το δωσω θα παει 1κ (χοντρικα) και το αλλο 3κ (χοντρικα επισης). η διαφορα ειναι πλεον μικροτερη. αν υπολογισεις την χαμηλοτερη καταναλωση, τις ελαχιστες βλαβες και συντηρηση εφοσον ειναι καινουργιο η διαφορα ειναι ακομη μικροτερη.

  7. #7
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    η επιλογη σου ως προς το CB ειναι μακραν καλυτερη σε σχεση με καθε αλλο στην περιπτωση σου και μην υπολογισεις τοσο την διαφορα απο ενα μεταχειρισμενο KLE η κατι αλλο.Ο χρονος θα καλυψει αυτην την διαφορα εχοντας στην κατοχη σου ενα φρεσκο τεχνολογικα μηχανακι και οχι καποιο με ριζες απ τα τελη των 70ς χωρις να υποβαθμιζω το KLE η καποιο αντιστοιχο.

  8. #8
    + 1 σε όλα όσα λέει ο ΗλιάςΚΤΜ.

    Καλώς ήρθες Αποστόλη.
    Πολύ καλή η επιλογή σου για την CB500X. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αρκεί να καβαλάς με σύνεση και αμυντικά.
    Αν τη σέβεσαι θα σε σέβεται και αυτή. Η μηχανή είναι καλή, αξιόπιστη και φιλική. Άνετα θα τη συνιστούσα σε αρχάριο.

    Πάρτη χωρίς δεύτερη σκέψη, καλούς δρόμους.
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  9. #9
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από apostolisk Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,

    Είναι το πρώτο μου ποστ στο φόρουμ και δεν γνωρίζω αν το έχω τοποθετήσει και στη σωστή κατηγορία! Θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Πριν λίγους μήνες έγινα κάτοχος διπλώματος Α2 και η εμπειρία μου από μηχανές είναι μηδενική. Έχω οδηγήσει μόνο scooter 50cc, που δεν το θεωρώ μηχανή. Ψάχνοντας, λοιπόν, πιθανές μηχανές για αγορά, συνειδητοποίησα ότι η κατηγορία περιέχει πολλά 250-300αρια(mt-03 2016,z300,ktm duke 390,suzuki inazuma που πλέον δεν πωλείται κλπ) και τα 2 500αρια της Honda(500F -Χ). Αυτό που παρατήρησα είναι ότι τα "300αρια" έχουν ιδιαίτερα ανεβασμένες τιμές γι' αυτό που προσφέρουν και κατέληξα στο να κοιτάω τα 2 Honda(τα οποία επίσης είναι ακριβά).Μόνο το ΚΤΜ έχει καλή τιμή αλλά με έχουν αποθαρρύνει πολλοί σχετικά με τη "ζημιάρα" εταιρεία και τα ακριβά ανταλλακτικά-service της.
    Η χρήση που θα κάνω στη μηχανή αφορά μετακίνηση στην Αθήνα και όταν εξοικειωθώ και νιώσω "έτοιμος", ταξίδι μέχρι την Καλαμάτα από όπου είμαι και κοντινά στην Αθήνα ταξίδια.. Έχω όμως 1 βασική "απορία"-άγχος και γι' αυτό και μπαίνω και στη διαδικασία να ρωτήσω εδώ που υπάρχουν άνθρωποι με μεγάλη εμπειρία:

    Μήπως είναι μεγάλο πρώτο βήμα να αγοράσω καινούρια μηχανή 500cc δεδομένου ότι δεν έχω εμπειρία; Έχω ενθουσιαστεί με τα 2 συγκεκριμένα μοντέλα(νομίζω στο Χ κλείνω αλλά αυτό είναι δευτερεύον) αλλά έχω μια ανασφάλεια και θα ήθελα τη γνώμη σας. Θέλω μια αξιόπιστη μηχανή που θα τη χρησιμοποιώ στην καθημερινότητά μου, χωρίς απαιτήσεις σε ταχύτητα, που θα μπορεί να με πάει και λίγο παραπέρα..

    Συγγνώμη αν κούρασα, νομίζω καταλαβαίνετε το "άγχος" αλλά και τον ενθουσιασμό μου ως νέου οδηγού και ελπίζω να σας έδωσα να καταλάβετε την ανασφάλεια που έχω..

    Ευχαριστώ πολύ
    το α2 διπλωμα σε καλυπτει για το 500 που θες???
    35 kilowatts =
    46.9357731 hp

    Τεχνικά χαρακτηριστικά
    Κινητήρας: Υγρόψυκτος, δικύλινδρος σε σειρά, 471 κ.εκ.
    Ιπποδύναμη: 47,5 Hp / 8.500 σ.α.λ.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 11/09/2016 στις 19:29.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/09/2016
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    το α2 διπλωμα σε καλυπτει για το 500 που θες???
    35 kilowatts =
    46.9357731 hp

    Τεχνικά χαρακτηριστικά
    Κινητήρας: Υγρόψυκτος, δικύλινδρος σε σειρά, 471 κ.εκ.
    Ιπποδύναμη: 47,5 Hp / 8.500 σ.α.λ.
    Καλά κάνεις και το επισημαίνεις αλλά γενικά παντού έχω δει ότι το CB καλύπτεται από το Α2. Και από ότι έχω διαβάσει, η Honda έβγαλε αυτά τα 2 μοντέλα ως τα "μεγάλα" της κατηγορίας. Και η ίδια η εταιρεία τα διαφημίζει ως συμβατά με το Α2. Δεν υπάρχει θέμα με το δίπλωμα ακόμα και αν με τον υπολογισμό σου προκύπτει διαφορά 0,5hp


    XJR_Billy έχεις τη μηχανή; Γιατί από ότι κατάλαβα τη γνωρίζεις καλά.. Αν ναι, είναι όντως τόσο οικονομική σε κατανάλωση όσο διαβάζω γενικά(δεν λέω ότι θα έχει την εργοστασιακή κατανάλωση ) και τόσο φιλική για ένα νέο αναβάτη;

  11. #11
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Εγω παλι θα συνιστούσα μετ/νο, εκτος των υπολοίπων που αναφέρθηκαν πρώτη μηχανη για τον α η β λογο θα την πουλήσεις σε μερικά χρονάκια, ειτε γιατι θα θελεις μεγαλητερο ειτε μικρότερο ειτε να μη συνεχίσεις στον χώρο, ας εχεις την μικρότερη χασούρα.
    Αγοαραζες το πιο περιποιημένο κλε500 η xf650(μαξ 2000 δηλαδη)που συναντάς στο car.gr και κανεις αυτο που θες και βλεπεις στο άμεσο μέλλον.
    Επισης το καλυτερο που μπορείς να κανεις για τον εαυτό σου ειναι σχολείο ασφαλούς οδήγησης, 2 είδη υπαρχουν στη Αθήνα ξεκινάς απο εκει και η εμπειρία θα ερθει με τα χιλιόμετρα την σύνεση και τη ωριμότητα που επιβάλλεται να αντιμετωπίσεις τον δίκυκλο κόσμο για την επιβίωση σου.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    αν θελεις κατι για να το κρατησεις χρονια παιρνεις καινουριο και ησυχαζεις
    με εγγυηση, χωρις βλαβες, οικονομικο, αποδοτικο, και μονο προγραμματισμενα σερβις

    αν ψαχνεσαι γενικοτερα δεν ξερεις τι θα σου κατσει καλυτερα και θες να δοκιμασεις πας σε μεταχειρισμενο οπου με ενα διχιλιαρο συνολικα υπαρχουν αξιοπρεπεστατες προτασεις
    και δε σε νοιαζει αν το ριξεις, το χαλασεις, ή το βαρεθεις

  13. #13
    Την πρώτη μηχανή σχεδόν ποτέ δεν την κρατάς για καιρό. Συνήθως ειναι η πλατφόρμα για να δεις τι θέλεις και τι δεν θέλεις σε μια μηχανή. Εκεί πάνω θα χτίσεις την λίστα της τέλειας μηχανής καταγράφοντας αυτά που σου αρέσουν και θα ήθελες να έχει οπότε στην δεύτερη θα καταλήξεις σε αυτό που θέλεις.

    Επίσης οπως ήδη θα ξέρεις η "πρώτη τούμπα" είναι συνήθως μια κατάσταση την οποία θα πρέπει να αντιμετωπίσεις αργά ή γρήγορα. Όσο πιο φθηνό-γυμνό-λιτό μηχανάκι τόσο πιο ανώδυνα θα την περάσεις στο οικονομικό κομμάτι.

    Τρίτον είναι το κομμάτι της μεταπώλησης που σου ειπαν και οι προηγούμενοι οπου ένα εμπορικό μεταχειρισμένο θα βοηθήσει να μην χάσεις πολλά λεφτά για την πρώτη μηχανή που ούτως ή άλλως θα ξαναδώσεις συντομα.

    Δες ενα μεταχειρισμένο που να σου αρέσει, κανονισε να το δουνε σε μια αντιπροσωπία για έλεγχο και προχώρα.
    The R is for Respect.

  14. #14
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    Εγω θα σου πω οτι σαρεσει πιο πολυ.
    Αν σαρεσουν το ιδιο θα σου πω cb. Μην σε φοβιζουν τα κυβικα, αμα εισαι συνετος δεν ειναι οτι θα σε παρασυρει και το γκαζι του. Ενα αλλο τεραστιο πλεονεκτημα απενταντι στο κλε και οποιοδηποτε αυτης της κατηγοριας ειναι το ABS. Το οποιο, πιθανο να σε γλυτωσει απο αυτη την "σιγουρη" πτωση που ολοι σου αναφερουν.
    Αμα εχεις τα φραγκα παρτο δεν νομιζω οτι ειναι μηχανκι που θα πεσει στα ταρταρα η μεταπωλητικη του αξια, στο οποιο δεν πρεπει να κολλας. Γενικα δεν συμφωνω με αυτους που ψωνιζουν και ηδη σκεφτονται το επομενο.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stathis78
    Εγγραφή
    13/10/2013
    Μηνύματα
    107
    Κάτοχος CB500X εδώ και 2,5 χρόνια με προηγούμενη εμπειρία σε... παπί GLX C50. Μένω Άργος και έχω γυρίσει όλο το Μωριά. Ξεκίνα τις ερωτήσεις φίλε.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Hornet για νέο οδηγό
    από dimik στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2012, 15:12
  2. 750ΑΡΑ ΓΙΑ ΝΕΟ ΟΔΗΓΟ?
    από GiannisZ750 στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2010, 22:45
  3. Hornet 600 '03-'04 (μεταχ.) για νέο οδηγό??
    από panos_SF στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2009, 22:01
  4. Παιδιά, ριξτε καμία ιδέα για μοντέλο για νέο οδηγό - και πρόταση
    από elias_21 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2007, 00:18
  5. vfr 400 για νεο οδηγο?
    από koufaloni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2005, 06:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF