Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Αγορά CB 600 '13 ή CB500F '16 ή CB650F '16

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/09/2016
    Μηνύματα
    3

    Αγορά CB 600 '13 ή CB500F '16 ή CB650F '16

    Καλησπέρα σε όλους!

    Θα ήθελα γνώμες πάνω στις επιλογές για αγορά μηχανής αφού πρώτα σας πω δυο πράγματα για εμένα που ίσως σας βοηθήσουν να με βοηθήσετε

    Είμαι 22 χρονών και οδηγώ κοντά 8 μήνες με ένα CBF 250 του '05. Από τότε που έπιασα δουλειά σε περιοχή 20χλμ από το σπίτι (+20 το έλα = 40χλμ μίνιμουμ την ημέρα) το πολύ τίμιο χοντάκι μου έχει αρχίσει να φτάνει στα όρια του, ειδικά όταν ο χρόνος είναι πιεσμένος βγάζω μεγάλες αποστάσεις στην εθνική τερματίζοντας το. Επίσης, δοκίμασα φέτος το καλοκαίρι να πάω Χαλκίδα σε κάτι φίλους... και είμαι σίγουρος πως φαντάζεστε την εμπειρία μου.

    Γι' όλους αυτούς τους λόγους μαζεύω χρήματα και ψάχνω μηχανή να ανέβω κατηγορία. Οι συγκεκριμένες μηχανές που έχω βάλει στο θέμα έχουν μπει στο μυαλό μου με το εξής σκεπτικό:

    1) Θέλω Honda λόγω ποιότητας
    2) Ως κάτοχος A2 δεν μπορώ να πάω παραπάνω ακόμα (και δεν νομίζω πως χρειάζεται βέβαια)
    3) Μου αρέσουν απίστευτα πολύ, αισθητικά μιλώντας

    Τώρα κάποιες ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής:

    1) Απ' όσο καταλαβαίνω το hornet είναι φτιαγμένο στην Ιαπωνία ενώ τα άλλα 2 στην Ταιλάνδη. Είναι η ποιοτική διαφορά τέτοια που να παίζει ρόλο στην επιλογή;
    2) Τι διαφορά στην κατανάλωση έχουν;
    3) Τι διαφορά στη συντήρηση έχουν;
    4) Μεταχειρισμένο ή Καινούριο; Προφανώς το hornet μόνο μεταχειρισμένο μπορεί να είναι, αλλά τα άλλα δύο θα το σκεφτόμουν να μαζέψω χρήματα να πάρω καινούριο καθώς είχα πολύ κακή εμπειρία με την προηγούμενη αγορά (προφανώς λόγω κακής συντήρησης του προηγούμενου ιδιοκτήτη)

    Επίσης πείτε μου συνολικότερες απόψεις.
    Αν είπα καμιά γκάφα, είμαι καινούριος, θα μάθω

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Καλώς μας ήρθες.

    Το χορνετ (CB600) και το CB650 δεν μπορείς να τα καβαλήσεις με το δίπλωμα σου.
    Το ενα ειναι γύρω στα 100 άλογα, το αλλο καμια 80αρια αν θυμάμαι καλα.
    Χρειάζεσαι απεριορίστων.

    Το cb500f μπορείς να το καβαλήσεις.

    Να σου πω επίσης οτι ενα μηχανάκι 250 κυβικών μπορει να κανει παρα πολλα πράγματα.
    Καταλαβαίνω γιατι μπορει να λες οτι σε κούρασε....
    Αλλα δεν είμαι σίγουρος οτι φταίει το μηχανάκι.
    Ωστόσο, για να γίνει μια αρχή στην κουβεντα, ας πούμε οτι όντως νιώθεις οτι δε σου αρκεί πλέον το 250.

    Για να ειναι κατι αξιόπιστο δε χρειάζεται απαραίτητα να ειναι Honda.
    (Καλό ειναι να ειναι , αλλα υπάρχουν πολυ καλα κι αξιόπιστα μηχανακια απο άλλες εταιρίες)

    Επίσης το Χορνετ νομίζω φτιάχνεται Ισπανία (ή Ιταλία). Οχι Ιαπωνία.
    Και πάλι ναι καλό θα ηταν όλα τα μηχανακια μας να σιαχνονταν στην Ιαπωνία, αλλα δε σημαίνει οτι όσα φτιάχνονται αλλου ειναι υποδεέστερα.

    Θα σου απαντήσουν κι αλλα μέλη, κι ο,τι απορίες έχεις ρώτα

  3. #3
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Σκέψου να πάρεις κάτι σε παλιό on-off που θα σε καλύπτει το δίπλωμα σε αυτά τα κυβικά αλλιώς χτυπά ένα μεταχείρισμενο kawasaki ninja 250-300 που όπως και να το κάνεις από το cb θα ναι πιο γρήγορο..αν κατάλαβα καλά εκεί είναι το πρόβλημα..Αλλιώς κάνειςυπομονή και βγάζεις το σωστό δίπλωμα και παίρνεις ότι θες (το hornet από μενα)
    Throttle that mysterious friend of ours

  4. #4
    Εμ... Να ρωτήσω και κάτι χαζό...

    Χαλκίδα είναι πόσο, 50χλμ από εμένα, πες 60; 70; Από πιο "αθήνα". Δηλαδή αν με το 250 πας με 120 που τα έχει άνετα, φτάνεις σε 40-45 λεπτά. Πόση δυστυχία μπορεί να βιώσει κάποιος σε τρία τέταρτα διαδρομή... Και ρωτώ γιατί συνήθως με τόσα πάω ως εκεί. Δεν μιζέριασα και ας πιάνει το μηχανάκι τα διπλά χαω αν θέλω.

    Πες ότι σε τρώει να το αλλάξεις, η δικαιολογία είναι λίγο αστεία. Εγω θα έπαιρνα το 500Χ... Αλλά περί ορέξεως καμμιά διαφωνία.
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 11/09/2016 στις 10:30. Αιτία: I blame autocorrect

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    1)Διαφορές πιθανόν να έχουν στην ποιότητα-συναρμογή των πλαστικών. Επί της ουσίας όταν οδηγάς δεν τις βλέπεις , ίσως να ακούς τίποτα τριγμούς παραπάνω.
    2)CB500 και 650 είναι σύγχρονοι κινητήρες με αρκετά χαμηλότερη κατανάλωση από το hornet. Πρωταθλητής προφανώς το 500άρι.
    3)Το 2κύλινδρο θέλει ελαφρώς λιγότερα ανταλλακτικά για την περιοδική του συντήρηση. Τα διαστήματα σέρβις πρέπει να είναι ίδια στ 500
    και το 650 χωρίς να είμαι σίγουρος 100% . Αλλαγές λαδιών περίπου στα 10-12000 Km και τυπικό σέρβις στα διπλάσια. Στην Ελλάδα τα συνεργεία θα σου προτείνουν να αλλάζεις λάδια στα 5000 (γιατί έχουμε ζέστη και δύσκολες συνθήκες λένε) και οι φοβισμένοι αγοραστές
    τα αλλάζουν ακόμα και στα 3000.
    Για το hornet δεν ξέρω.
    4) Προσωπικά το hornet όχι. Η μετάβαση είναι απότομη .
    Το 650 επίσης είναι μια κανονική μοτοσυκλέτα που κάποιος που δεν έχει απαιτήσεις για παραπάνω ίππους θα μείνει με αυτή.
    Ροπάτο και δυνατό.
    Το 500 λέει η λογική. 3 χρόνια στην παραγωγή θα υπάρχουν λογικά ελαφρώς μεταχειρισμένα.
    Καινούργιο - μεταχειρισμένο είναι θέμα οικονομικών δυνατοτήτων σου (υπάρχει και ο παράγοντας της κ#λοφαρδίας στο μεταχειρισμένο).
    Εάν δούμε τις αγγελίες όλοι έχουν κάνει σέρβις για να πουλήσουν τις (μόλις 10000 Km ) μηχανές τους και τους έχουν βάλει και καινούργια λάστιχα.
    Εγώ όσους έχω δει να πουλάνε τα έχουν παρατημένα όπως είναι και δεν ρίχνουν φράγκο. Μάλλον κάνω παρέα με απατεώνες.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    συμφωνω με τους προλαλήσαντες, απλα σε τσιγκλάνε οι φίλοι με τις κυβικάρες (που καινε βέβαια και τα τριπλά απο το CBF250).

    Το CB500f/κτμ 390duke είναι οτι πρέπει για A2. Μη σε ξεγελάνε τα κυβικά, το 390 είναι πιο γρήγοο απο το CB500. Με το 390 θα ζηλεύουν και οι φίλοι σου. Θα το καταλάβεις απο τα αρνητικά τους σχόλια .

    προσωπική γνώμη, κρατα το 250 και μόλις έρθει η ώρα για μεγαλύτερο δίπλωμα, βλέπεις.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/09/2016
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Το χορνετ (CB600) και το CB650 δεν μπορείς να τα καβαλήσεις με το δίπλωμα σου.
    Το ενα ειναι γύρω στα 100 άλογα, το αλλο καμια 80αρια αν θυμάμαι καλα.
    Χρειάζεσαι απεριορίστων.
    Μάλιστα, είχα την εντύπωση πως το δίπλωμα σου βάζει όριο στα 600 κυβικά και κάπου είχε
    πάρει το μάτι μου πως υπήρχε μια έκδοση της cb650f που ήταν λίγο "ριγμένη" για A2

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    συμφωνω με τους προλαλήσαντες, απλα σε τσιγκλάνε οι φίλοι με τις κυβικάρες (που καινε βέβαια και τα τριπλά απο το CBF250).

    Το CB500f/κτμ 390duke είναι οτι πρέπει για A2. Μη σε ξεγελάνε τα κυβικά, το 390 είναι πιο γρήγοο απο το CB500. Με το 390 θα ζηλεύουν και οι φίλοι σου. Θα το καταλάβεις απο τα αρνητικά τους σχόλια .

    προσωπική γνώμη, κρατα το 250 και μόλις έρθει η ώρα για μεγαλύτερο δίπλωμα, βλέπεις.
    Κοίταξα το duke και παρόλο που δεν είναι του στυλ μου η εμφάνιση δεν θα το καταδικάσω έτσι. Μπορείς να αναφέρεις πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα μεταξύ duke 390 και cb500f?

    Κοίτα, δεν είναι το τσίγκλισμα το ζήτημα, εξάλλου ο μόνος φίλος με μεγαλύτερη έχει ένα er6n. Το ζήτημα όπως είπα και στο post είναι πως πλέον κάνω καθημερινά τουλάχιστον 40χλμ για τη δουλειά και φτάνω το μηχανάκι στο τέρμα. Ναι, πιάνει την ταχύτητα που χρειάζομαι (120-130χλμ)... στις 8000-9000 στροφές, δε ξέρω κατά πόσο είναι καλό να δουλεύει εκεί το μηχανάκι, φαντάζομαι καθόλου. Και κάτι δεν με κάνει να νιώθω άνετα στην οδήγηση όταν πρέπει να κάνω αποστάσεις τερματίζοντάς το.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/09/2016
    Μηνύματα
    3
    Πολύ χρήσιμες όλες οι απαντήσεις σας και ευχαριστώ, γενικά κλίνω προς το cb500f αλλά αν έχετε να προτείνετε και άλλα πράγματα ευχαρίστως να τα σκεφτώ

    Προτάθηκαν:
    kawasaki ninja 250-300
    duke 390
    honda cb500x

  9. #9
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Το μηχανάκι σου δεν παθαίνει κατι.
    Ούτε το πας στα κόκκινα.

    Απλα για κάποιους τα 40 χλμ ειναι "πετάγομαι να παρω τσιγάρα" και για άλλους ειναι ολόκληρο ταξίδι.

    Το duke ωραίο ειναι και γρήγορο ειναι και παιχνίδι ειναι.
    Αλλα αν έχω καταλάβει καλα, δε θες κατι τέτοιο.
    Αν σε τρομάζει το cbf οτι θα σπάσει, τότε με το duke ισως χεστεις πανω σου.

    Το cb500f μια χαρα ειναι γι'αυτο που θες κι ακόμα παραπάνω.
    Τσέκαρε αν θες και ΜΤ-07 που αν δεν κάνω λάθος βγάζει βερσιον που καλύπτει το δίπλωμα σου, και μετα πηγαίνεις και το "ξεκλειδωνεις" το μηχανάκι οταν βγάλεις το απεριορίστων.

  10. #10
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Πληροφοριακά το ninja 250 το χα 9 μήνες έκανα 14.000χλμ παντού κυριολεκτικά πάει άνετα 130-140 τελική κόκκινα 170 κατανάλωση ελάχιστη όπως και να το πας σέρβις πάμφθηνα...
    Throttle that mysterious friend of ours

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Gtsop Προβολή μηνύματος
    Μάλιστα, είχα την εντύπωση πως το δίπλωμα σου βάζει όριο στα 600 κυβικά.
    νομίζω πως όχι, αφού υπάρχει Ζ750 Α2 έκδοση που "ξεκλειδώνει" κιόλας όταν πάρεις απεριόριστο. Και αρκετές εταιρίες προσφέρουν "κλείδωμα" μεγάλης μοτοσικλέτας στα όρια του Α2.

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα fazer 600 ABS παραεισαγωγη
    από xtx660 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2006, 13:14
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 16:06
  3. Αγορά CBR 600 F4 μοντέλο 2000 ?
    από Polifer στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2005, 14:56
  4. Αγορα Cbr 600 F Mont. 2000
    από ΣΤΑΥΡΟΣ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2005, 12:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF