Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Γνώμες για CBR 125 και YZF 125R

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2016
    Μηνύματα
    2

    Γνώμες για CBR 125 και YZF 125R

    Καλησπέρα σας,
    Νέος στο forum και ήθελα την άποψη σας σχετικά με τα CBR 125 και YZF 125r. Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο μοντέλα και θα ήθελα κάποιες απόψεις σχετικά. Να σας πώ ότι το μηχανάκι το θέλω για μετακινήσεις εντός πόλης και για να πηγαίνω στη σχολή μου. Σπάνια να χρησιμοποιείται και για κοντινές αποδράσεις. (Στα Χανια είμαι, έχει πολλές παραλίες εδω γύρω.) Εκτός από γενικές απόψεις πάνω στα μηχανάκια, θα ήθελα αν τα έχει οδηγήσει κάποιος να μου πει για τη θέση οδήγησης και αν είναι βολική για καθημερινές μετακινήσεις (ειδικά στο yzf που φαίνεται πιο σκυφτή από το cbr), και αν μπορούν να κουβαλήσουν σχετικά εύκολα (στα πλαίσια των 125) δεύτερο άτομα από άποψη σέλας και δύναμης (όλο και κανένας θα θέλει να τον πετάξω μέχρι τη σχολή). Να πώ ότι κοιτάω για μεταχειρισμένο οπότε αν έχει κάποιος να τονίσει κάτι που πρέπει να προσεχτεί στην αγορά ενός από των 2 καλοδεχούμενος.

    Σχετική εμπειρία με παπάκι υπάρχει οπότε δεν θα είναι πρώτο μηχανάκι, αν και στο είδος πρώτη φορά θα οδηγήσω.

    Υ.Γ.: Αν και διάβασα καποια παλια άρθρα στο forum για την παραπάνω "διαμάχη" (πολλοί μπήκαν στο ίδιο δίλλημα) ήταν λίγο παλιά και είπα να ρωτήσω μήπως υπάρχουν νέες απόψεις.

  2. #2
    "λογικό" μέλος Το avatar του/της the big boy
    Εγγραφή
    09/09/2008
    Μηνύματα
    93
    πηρα το yamaha με το που τελειωσα το σχολειο και του εκανα ακριβως την χρηση που περιγραφεις
    κανενα προβλημα δεν ειχα μεσα στην πολη που το κυκλοφορουσα, ουτε απο αποψη θεσης (1,70 υψος) κτλπ...ηταν βεβαια το πρωτο μηχανακι που οδηγουσα ΠΟΤΕ οποτε δεν ειχα μετρο συγκρισης και ειχα και την καψα οποτε δεν με πολυενοιαζε να σου πω την αληθεια
    αν η συγκριση σου ειναι καθαρα γι αυτα τα δυο και εφ οσον μιλας για μεταχειρισμενα (υποθετω εννοεις το παλιο cbr) πιστευω το yamaha ειναι η καλυτερη επιλογη
    καλως η κακως ειναι και πιο εμφανισιμο πιστευω
    προβλημα, μετα απο 17κ χιλιομετρα που το εδωσα δεν μου ειχε βγαλει

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2016
    Μηνύματα
    2
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ναι για το παλιο CBR μιλούσα. Δεν διαφωνώ οτι είναι πιο όμορφο το Yamaha. Αν είναι και βολικό στην πόλη μια χαρά.

  4. #4

  5. #5
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sergiosm Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω για το cbf, αλλά το ybr είναι σκυλί μαύρο.
    Λέει yzf 125 και cbr ο άνθρωπας όχι ybr και cbf ένα αυτό..
    Yamaha από μένα γιατι και είναι πιο όμορφα..να χει κάνει σωστά τα σέρβις να μην τρέχουν από πουθενά λαδια έλεγχος για χαζό πτώσεις και περίεργους θορύβους κλπ κλπ..μακριά από εκθέσεις μόνο ιδιώτη και καλό θα ναι αν δε το χεις να πας με κάποιον που το χει.. αυτα....καλοτάξιδο ότι και αν παρεις
    Throttle that mysterious friend of ours

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2007, 15:51
  2. Λάστιχα για CBR 125
    από Akefalos στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2005, 16:00
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2005, 08:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF