Σελίδα 3 από 22 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 324

Θέμα: Στα Χνάρια Αρχαίων Δρόμων Του Μεταξιού…(KZ-KG-UZ 2014 / Μέρος Α΄)

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    Εκεί είχαν σταματήσει και δυο Τσέχοι με μηχανές προπολεμικές!! Εντύπωση μεγάλη μου έκανε η μια μηχανή τραβούσε και τρέιλερ!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-083.jpg 
Προβολές:	293 
Μέγεθος:	86,3 KB 
ID:	366038

    Μπαίνοντας γρήγορα Πολωνία, ακολούθησα ένα δίκτυο επαρχιακών δρόμων, κοντά σε σύνορα με Ουκρανία και Λευκορωσία.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-085.jpg 
Προβολές:	289 
Μέγεθος:	96,9 KB 
ID:	366039


    Έτσι πίστευα ότι θα απολαύσω την φύση χαλαρά. Δεν συνέβη όμως κάτι τέτοιο. Εκατοντάδες οδηγοί νταλίκας χρησιμοποιούσαν το επαρχιακό δίκτυο. Και τι εννοώ; Ένας δρόμος δυο λωρίδες.!! Μονίμος στην τσίτα και στην προσπέραση, για να βγάλω τα χιλιόμετρα.

    Αυτή η κατάσταση τώρα σε συνδυασμό της απίστευτης ζέστης που είχε η χώρα, με τον καθένα να ψάχνει, ποτάμια, λίμνες, στέρνες, γούρνες, νερολακουβες για να δροσιστεί, μια λέξη.. τραγική.!!!

    37 βαθμοί κελσίου για Πολωνία δεν το φανταζόμουν ποτέ.. 490χιλ για να βγουν υπό τέτοιες συνθήκες, το μόνο που έκανα ήταν να οδηγώ για να φτάσω στο ξενοδοχείο όσο ποιο γρήγορα γίνεται. Στάση μόνο σε βενζινάδικα, νερό και σάντουιτς. Έφτασα αργά το απόγευμα αρκετά ταλαιπωρημένος και άραξα λίγο στο δωμάτιο. Στην πόλη δεν έχω να δω κάτι, επιλέχτηκε τυχαία μόνο για ύπνο. Απλά την επέλεξα γιατί βρίσκεται σε λίμνη.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-086.jpg 
Προβολές:	291 
Μέγεθος:	89,3 KB 
ID:	366040

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    Λέω μπας και έκανα μπανακι!!. Αλλά δεν είχα κουράγιο και το μόνο που έκανα ήταν να περπατήσω προς το κέντρο να κάνω συνάλλαγμα και για να βρω κάτι να φάω. Ο καιρός τα δικά του και πάλι.!!! Απότομη αλλαγή με μαύρα σύννεφα και βροντές. Ωραία λέω θα δροσιστούμε λίγο..

    Χειρότερα όμως με την υγρασία ένιωθες την ζέστη περισσότερη. Βρίσκω ΑΤΜ και βγάζω λεφτά, αλλά δεν βρήκα κάπου να φάω. Περίεργη πόλη δεν είχε εστιατόρια, σκοτάδι στους δρόμους, κόσμος ελάχιστος, και βλέποντας ένα σουπερ μάρκετ μπαίνω μέσα..

    Σαλαμακι, τυράκι, ψωμί και καμιά ντομάτα ήταν ότι καλύτερο. Βρήκα και μεμβράνη τροφίμων και τύλιξα τα λάστιχα που κουβαλούσα. Αυτό γιατί ήθελα να τα προφυλάξω, από σκόνη και πετραδάκια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-087.jpg 
Προβολές:	287 
Μέγεθος:	67,2 KB 
ID:	366041

    Επιστροφή στο ξενοδοχείο υπό καταρρακτώδης βροχή αλλά δεν με χάλασε καθόλου. Το μπάνιο τελικά το έκανα..


    5-8-14 ΤΡΙΤΗ (LT-Moletai 480χιλ) Senoji užeiga €25 μονόκλινο με πρωινό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-087b.jpg 
Προβολές:	288 
Μέγεθος:	104,0 KB 
ID:	366042

    Από νωρίς ο ήλιος καίει, και βιαστικά φορτώνω μπαγκάζια να την κάνω. Αμέσως στρίβοντας από την πίσω πλευρά του ξενοδοχείου ξεπροβάλει μια ωραία παραλία της λίμνης και οργανωμένη.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-088.jpg 
Προβολές:	287 
Μέγεθος:	71,1 KB 
ID:	366043

    Κοίτα να δεις δίπλα μου ήταν και δεν πείρα χαμπάρι. Μια άλλη χώρα θα με καλωσορίσει σήμερα η Λιθουανία. Το μέρος και πάλι τυχαίο που θα μείνω. Αποφεύγω τις μεγάλες πόλης και διανυκτερεύω σε μικρές και χωριά αν υπάρχει ξενοδοχείο.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-089.jpg 
Προβολές:	284 
Μέγεθος:	83,2 KB 
ID:	366044

    Στην Λιθουανία τώρα δεν είχε τόση ζέστη και καθόλου κίνηση όπως Πολωνία. Επαρχιακό δίκτυο ήταν η επιλογή μου, όπου το ευχαριστήθηκα στο έπακρον.

    Φτάνοντας στην πόλη (Moletai-Μολεται) για διανυκτέρευση, βρίσκω αμέσως την πανσιόν την στιγμή που βρισκόταν πάνω στον μοναδικό κεντρικό δρόμο της πόλης!!! Του χωριού μήπως καλύτερα; Η πανσιόν ήταν κλειστή και δεν ήξερα τι να κάνω. Κοιτούσα από μπροστά τίποτα, πήγαινα από πίσω τίποτα. Τελικά ήρθε ένα αμάξι και παρκάρει και ήταν η ρεσεψιονιστ. Στην ουσία ήμουν ο μοναδικός τουρίστας της πανσιόν. Ανοίγει με πάει στο δωμάτιο και με ρωτά τι ώρα θέλω αύριο το πρωινό. Και ξανά φεύγει.

    Ωραία μια πανσιόν δικιά μου, με μπροστά αυλή και πανέμορφο κήπο που μπορούσες να κάτσεις, και πίσω χώρος παρκινγκ, όπου μπορούσα να κοιτάξω λίγο την μηχανή. Είχα παρατηρήσει κάτι βάζοντας την στο διπλό σταντ άκουγα ένα <<κλανκ>> μεταλλικό από την σχάρα. Λαδώνω αλυσίδα και παρατηρούσα ξανά και ξανά μπας και καταλάβω από πού ήταν αυτός ο ήχος. Δεν το έκανε πάντα και δεν έδωσα περεταίρω σημασία. Είδα όμως και κάτι άλλο. Στο φρένο πίσω το σωληνάκι είχε υγρασία με το ρακόρ. Μάλλον είχα μια μικρή διαρροή.

    Δεν μπορούσα να κάνω κάτι και το άφησα. Ετοιμάζομαι λοιπόν να κάνω μια βόλτα και να βρω τράπεζα για να βγάλω λεφτά. Ισα, ισα για δωμάτιο βενζίνη φαγητό. Πολύ ήσυχα τα πράγματα εδώ πέρα. Λίγα αυτοκίνητα παιδιά με ποδήλατα, και ένας τουρίστας να περπατά. Εγώ και κανείς άλλος, μα κανείς.!!! Βρίσκω μια καντίνα την δούλευαν δυο πιτσιρίκια. Μάλλον τώρα που δεν έχουν σχολειό βγάζουν το χαρτζιλίκι τους. Μια πίτα αραβική απ’όλα .. τουμπανο λέμε. Την έκανα ταράτσα και επιστρέφω στην πανσιόν από την άλλη πλευρά του δρόμου όπου υπήρχε κι’εδώ λίμνη.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-090.jpg 
Προβολές:	285 
Μέγεθος:	85,9 KB 
ID:	366045

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-091.jpg 
Προβολές:	284 
Μέγεθος:	68,0 KB 
ID:	366046

    Ωραία δροσερή βραδιά σήμερα..

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    6-8-14 ΤΕΤΑΡΤΗ (LV-RU-Velilikye Luki 446χιλ) Amaris Hotel €28 μονόκλινο με πρωινό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-091b.jpg 
Προβολές:	283 
Μέγεθος:	92,9 KB 
ID:	366047

    Ξεκινώ με κατεύθυνση την Λετονία, κινούμενος κοντά και παράλληλα με σύνορα Λευκορωσίας. Επαρχιακούς δρόμους συνέχεια, και μέσα στο πράσινο. Πανύψηλα δέντρα οδηγώντας κάτω από την σκιά τους, θα με συντροφέψουν μέχρι τα σύνορα ΛετονίαςΡωσίας. Εντος Λετονίας πέφτω σε έργα οδοποιίας. Καινούριους δρόμους χαραγμένους μέσα στα απέραντα δάση. Εκεί ακλουθώντας το gps που έλεγε να βγω από τον κεντρικό δρόμο, και να χωθώ μέσα στο δάσος έκανα και την πρώτη εκτός δρόμου διαδρομή.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-092.jpg 
Προβολές:	283 
Μέγεθος:	79,7 KB 
ID:	366048

    Ωραία διαδρομή δεν λέω, αλλά όταν δεν έχεις κάτι τέτοιο στο πρόγραμμα της ημέρας σε ζώνουν τα φίδια!! Ερημιά στο πουθενά, και αναρωτιέμαι μήπως έκανα καμιά πατάτα; Τώρα να κάνω πίσω και φτου από την αρχή δεν λέει θα χάσω πολύ χρόνο .. συνεχίζω λοιπόν με την ψυχή στο στόμα και μετά από 40 χιλιόμετρα χώμα βγαίνω πάλι στον κεντρικό, κοντά στα σύνορα. Ευτυχώς, αποβάλω το άγχος και σταματώ πίσω από ουρά με ελάχιστα οχήματα. Δεν έχει πολύ κίνηση και περιμένω να έρθει η σειρά μου παρατηρώντας τριγύρω μου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-093.jpg 
Προβολές:	283 
Μέγεθος:	74,6 KB 
ID:	366049

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    6 Αυγούστου και μπροστά μου ξεκινά η αχανές Ρωσία. 6\8\ 2011 έμπαινα για πρώτη φορά Ρωσία σημαδιακό; Αναρωτιέμαι!!!! Το άγχος της πρώτης φοράς δεν το έχω πλέον, και ξέρω πολύ καλά τι με περιμένει. Η γραφειοκρατία με την συμπλήρωση εγγράφων είναι μονόδρομος, και ξέρω ότι το δίωρο είναι το καλύτερο σενάριο.!! Πάει όμως και αυτό, τώρα βλέπω από τους καθρέπτες μου το Ρωσικό φυλάκιο των συνόρων. Εβδομήντα χιλιόμετρα έμειναν για τον σημερινό προορισμό..!!! λίγο πριν μπω στην πόλη ανοίγω gps για να βρω το ξενοδοχείο.

    Με περνά μέσα από την πόλη, για να με βγάλει λίγο έξω από αυτήν σε κάτι τεράστια τσιμεντένια μπλοκ πολυκατοικιών. Σήμα κατατεθέν της χώρας αυτά τα άθλια κατασκευάσματα. Κάπου εκεί βρισκόταν το ξενοδοχείο, με το οποίο εξεπλάγην ευχάριστα. Αρχίζω να λύνω μπαγκάζια, όταν ακούω ξανά μεταλλικό ήχο.!! Κλανγκ, κλανγκ, τι ακούγεται και από που; πιάνω την βαλίτσα όπως ήταν πάνω στην σχάρα και την κουνώ πάνω κάτω. Παρατηρώ καλά, και τελικά επιβεβαιώνονται οι υποψίες που είχα. Η ενίσχυση που είχαμε κάνει στην βάση της σχάρας με το πλαίσιο δεν άντεξε και έσπασε. Δύσκολα τα πράγματα τώρα.!!!!

    Και εκτός αυτού του προβλήματος, είχε αυξηθεί και η διαρροή των υγρών στο πίσω φρένο. Εννοείτε πως έφαγα ξενερα, και μέλημα μου τώρα ήταν να αλλάξω την θέση των πραγμάτων, για να αποφορτίσω την σχάρα από το βάρος. Οπότε όλα κάτω και πάλι από την αρχή. Προθυμοποιήθηκε και κάποιος Ρώσος που με έβλεπε, και δείχνοντας του το πρόβλημα, να βοηθήσει την κατάσταση. Τελικά έβαλα την μπαγκαζιερα ξάπλα στην θέση του συνοδηγού (μέγα λάθος).. βάζω και φλατζοκολλα μεταξύ ρακορ και στο σωληνάκι του φρένου μπας και στεγανοποιήσω την διαρροή.!!

    Με όλα αυτά, η ώρα πέρασε και άρχισε να νυχτώνει. Εγώ δεν είχα φάει τίποτα, και ήθελα να ψάξω ΑΤΜ να κάνω ρούβλια. Χάρτη του κέντρου της πόλης δεν είχε το ξενοδοχείο να μου δώσει, και ξεκινώ με τα πόδια προς άγνωστη κατεύθυνση.!!! Σκοτάδια και χωράφια χωρίς να γνωρίζω που πάω. Τα παρατώ και επιστρέφω προς το ξενοδοχείο, βρίσκω ένα ΑΤΜ αλλά δεν δούλευε.. Τι κάνω τώρα ούτε για βενζίνη δεν θα έχω για αύριο. Ευτυχώς που το εστιατόριο του ξενοδοχείο, λειτουργούσε και είχε μπουφέ. Έφαγα και θα πλήρωνα αύριο με κάρτα, μαζί με το δωμάτιο. Καληνύχτα…

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    7-8-14 ΠΕΜΠΤΗ (RU-Nizhniy Novgorod 941χιλ) Hotel Chkalovsky €22 μονόκλινο χωρίς πρωινό δυο νύχτες..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-093b.jpg 
Προβολές:	282 
Μέγεθος:	69,7 KB 
ID:	366054

    Ξύπνημα νωρίς για να την κάνω, γιατί τα χιλιόμετρα είναι πολλά και δύσκολα (τα δυσκολότερα όλου του ταξιδιού).. Βλέποντας στον χάρτη την απόσταση αυτή, λες εντάξει μια ευθεία είναι.!!! Έτσι την πάτησα κι’εγω θα έπρεπε να την είχα σπάσει την διαδρομή στην μέση.. Όταν έδωσα την πιστωτική να πληρώσω το δωμάτιο, βλέπω ότι χρεώθηκα άλλα 1000ρ!!! ρωτώντας το γιατί, έπρεπε να με δηλώσει και έχει κάποια έξοδα. Αυτό γίνεται στην πρώτη διανυκτέρευση μπαίνοντας Ρωσία. Καβάλα στην μηχανή και αμέσως καταλαβαίνω ότι έχω βάλει λάθος την μπαγκαζιερα, με στριμώχνει με το ρεζερβουάρ, προβλέπω ζόρικα χιλιόμετρα.!!

    Τώρα όμως δεν θα κάνω κάτι λόγο χρόνου. Πρώτη στάση αμέσως σε βενζινάδικο γιατί ήμουν άδειος. Ελπίζω να παίρνει κάρτα γιατί από ρούβλια δεν..!!!

    Έχω 650 ρούβλια από το ταξίδι του 2011 που είχαν περισσέψει. Και όντως δεν παίρνει κάρτα, οπότε πάω να δώσω τα 650ρ και να βάλω βενζίνη. Βάζοντας την μηχανή μπροστά για να φύγω, μια κλεφτή ματιά στην αντλία είδα ότι την είχε σταματήσει στα 450 ρούβλια!!! Ωραίο ξεκίνημα.!! Το σχέδιο στο μυαλό μου ήταν να μην κλείσω το γκάζι πουθενά, παρά μόνο για ανεφοδιασμό σε καύσιμα.

    Όταν έχεις να διανύσεις μια απόσταση πχ. Αθήνα-Καστανιές Έβρου επί Ρώσικου εδάφους, περιμένεις να δεις και αντιμετωπίσεις τα πάντα.!!! Θες ευθείες; Μόνο και τίποτα άλλο.!! Τώρα βαλε ότι ο αυτοκινητόδρομος, είναι για πολλά χιλιόμετρα ένα ρεύμα ανά κατεύθυνση, μέσα σε απέραντα δάση, με έργα, οδήγηση και σε χώμα, με κίνηση απίστευτη διασχίζοντας αναγκαστικά κάποιες πόλεις, βαλε και τα καιρικά φαινόμενα που αλλάζουν συνεχώς, όλο αυτό το κοκτέιλ το γεύτηκα σε αυτά τα 941χιλ. Αυτό που θα μου μείνει χαραγμένο βαθιά στην μνήμη είναι το απίστευτο μποτιλιάρισμα (Third Ring Road) σε δρόμο δαχτυλίδι, που παρακάμπτει το κέντρο της Μόσχας, για να συναντήσω τον αυτοκινητόδρομο Μ7..

    Τρεις ώρες για να διανύσω 100χιλ.!!! Ακινητοποιημένα όλα τα οχήματα, να βρέχει ο καθένας να κάνει ότι του κατέβει στο ξερό του το κεφάλι, κ’εγω ανάμεσα να προσπαθώ να περάσω με πλαϊνές βαλίτσες στον πόντο από τα αμάξια. Το κερασάκι στην τούρτα όμως ήταν η μπαγκαζιερα.!! Σε κάθε ελαφρύ φρενάρισμα μου ερχόταν στην μέση και με κολλούσε στο ρεζερβουάρ..!!! και με την μέση την έσπρωχνα ξανά στην θέση της. Ζώνη μέσης δεν είχα πάρει μαζί μου, και δυστυχώς μετά από πολλά χιλιόμετρα ένιωθα άσχημο πόνο κάνοντας συνέχεια αυτό το πράγμα!!

    Με όλα αυτά το σενάριο να φτάσω με το φως της ημέρας δεν έπαιζε με τίποτα, και το απόλυτο σκοτάδι με συντροφιά αστραπών, βροντών, και καταρρακτώδες βροχή με καλωσόρισε στο (Nizhniy Novgorod). Το απόλυτο χάος, και ο Γολγοθάς μέρος δεύτερο μόλις ξεκινά. Η ανεύρεση του ξενοδοχείου!! Το gps δεν έβγαζε τον δρόμο, άλλα και λόγο βροχής δεν μπορούσα να το έχω γιατί δεν είναι αδιάβροχο. Σταματώ κάτω από κεντρική γέφυρα για να προφυλαχτώ από την βροχή. Βγάζω την εκτύπωση από το booking που είχα κάνει να δω τον χάρτη που βρίσκεται το ξενοδοχείο μπας και κατατοπιστώ. Δεν βγάζω άκρη όμως .. παρά δίπλα μπλόκο από μπάτσους. Θα πάω σκέπτομαι να ρωτήσω. Πάω ο ένας από τους δυο ήταν μέσα στο περιπολικό.

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    Χτυπώ το τζάμι το κατεβάζει και αρχίζω με την κράτηση στο χέρι να ρωτώ στα αγγλικά. Με βάζει μέσα στο περιπολικό για να μη βρέχομαι (ευγενέστατος) και με τα λίγα αγγλικά που ήξερε μου εξηγεί. Το ξενοδοχείο δεν το γνώριζε άλλα τον δρόμο ναι στα τρία χιλιόμετρα από εδώ.. Στο περίπου κατάλαβα, τον ευχαρίστησα πηγαίνοντας προς την μηχανή. Έχει κόψει αρκετά, ψιχάλα πλέον, αλλά οι δρόμοι ποτάμια.!! Έχω και τον νου μου στον δρόμο τώρα με τα νερά δεν φαίνονται και οι λακκούβες!! Και τι λακκούβες; Τάφοι λέμε πέφτεις μέσα και ξεβράζεις στον Volga (μεγαλύτερος ποταμός της Ρωσίας)..!!!!

    Στο περίπου κοιτώντας τον χιλιομετριτη πρέπει να είχα κάνει τα τρία χιλιόμετρα που μου είπε ο μπάτσος. Σταματώ ξανά και βγάζω το χαρτί περιμένοντας κάποιον να περάσει να ρωτήσω. Βρίσκω έναν Ουκρανό με λίγα αγγλικά και αυτός μου εξηγεί ότι ο δρόμος που ψάχνω είναι ο παράλληλος από αυτόν που σταμάτησα.. Ουφ!!! Ανακούφιση μεγάλη.!!

    Όχι ρε παιδιά όχι 23:00 το βράδυ τέτοια παιχνίδια γιατί; Μπαίνω στον βομβαρδισμένο δρόμο από λακκούβες, που υποτίθεται ότι έχω κλείσει δωμάτιο για δυο νύχτες σε ξενοδοχείο, και ο απόλυτο σκοτάδι, ερημιά με το μόνο φως της μηχανής μου, και αυτό στην μεγάλη σκάλα για να δω. Πω ρε φουστη μου που έκλεισα δωμάτιο και τι;!!!

    Βρίσκω το νούμερο της διεύθυνσης που έγραφε η εκτύπωση και δεν υπάρχει τίποτα!!! Ένα τεράστιο τσιμεντένιο μπλοκ πολυκατοικία με διαμερίσματα. Τι κάνω ρε γαμωτο πρέπει να σκεφτώ!! Θα πάρω τηλέφωνο μπας και βγάλω άκρη. Και εκεί που είμαι έτοιμος, βλέπω ένα παρκαρισμένο αμάξι.. διακρίνω μέσα την κόκκινη καύτρα του τσιγάρου στο απόλυτο σκοτάδι!! Πάω να ρωτήσω. Πλησιάζοντας άκουγα και μουσική από μέσα. Βλέποντας με να πλησιάζω ανοίγουν το παράθυρο. Ένας Ρώσος με φίλο Αρμένιο φοιτητή τα έπιναν, ο Αρμένιος γνώριζε αγγλικά και τους λέω το πρόβλημα. Κοιτούσαν ο ένας τον άλλον με απορία για την διεύθυνση στην εκτύπωση που ήταν σωστή αλλά το ξενοδοχείο παπαλα..!!!

    Και μένουν εδώ δίπλα. Τι στο καλό κράτηση σε υπό κατασκευή ξενοδοχείο έκανα;

    Αμέσως ο Ρώσος παίρνει τηλέφωνο, και βρίσκει τον τύπο. Του εξηγεί ότι έχω φτάσει και ψάχνω.. είμαι λέει σωστά και να πάω πίσω εδώ σε ένα στενάκι, θα βρω μια μπλε πόρτα και να περιμένω να έρθει. Οκ τους ευχαρίστησα και πάω από την πίσω μεριά ψάχνοντας την μπλε πόρτα. Την βρίσκω και περιμένω.. περιμένω...και περιμένω!!! 30 λεπτά και εμφανίζεται κάποιος.!!! 00:30 εξαντλημένος, πεινασμένος, βρεγμένος να περιμένω κάποιον μέσα στα σκοτάδια σε ένα κωλοστενο σε πόλη της Ρωσίας.. ούτε για την Maria Sarapova (αυτή η παλιοπατσαβουρα ξανθιά Ρωσίδα τενίστρια ) δεν θα το έκανα..!!!!

    Τελικά ποιο ξενοδοχείο; Ούτε επιγραφές ούτε ρεσεψιόν τίποτα, αλλά ένα διαμέρισμα με έξι δωμάτια με κοινή τουαλέτα και μπάνιο. Και μάλιστα ήταν γεμάτα.!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-094.jpg 
Προβολές:	287 
Μέγεθος:	59,6 KB 
ID:	366055

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-095.jpg 
Προβολές:	283 
Μέγεθος:	53,3 KB 
ID:	366056

    Τώρα ο τύπος μου ζητά σε άπταιστης σπαστής Αγγλικής να τον αποπληρώσω και για τις δυο νύχτες. Του εξηγώ σε original magelanika ρούβλια ΝΙΕΤ και αύριο θα βρω τράπεζα για να κάνω. Οκ δεν μπορούσε και αλλιώς, εξάλλου να την κάνω κοπάνα αποκλείεται.!!! Με την κούραση που έχω θα κοιμάμαι για μια εβδομάδα τουλάχιστον.!! Και εκεί που πάω να του πω καληνύχτα, μου λέει για την μηχανή!!! Δεν μπορεί να μείνει έξω στον δρόμο να την πάμε σε παρκινγκ.!!!

    Ωωωω ρε φίλε άστην εδώ δεν έχω θέμα!! Όχι επιμένει!! Που είναι το μαμημενο παρκινγκ; 200m εδώ δίπλα. Δεν έχω ούτε για δυο μέτρα κουράγιο!! Άντε πάμε. Φτάνουμε σε ένα περιφραγμένο οικόπεδο, με τον υπεύθυνο του υποτιθέμενου παρκινγκ να κοιμάται μέσα σε ένα μεταλλικό κοντέινερ. Ο τύπος ρακένδυτος μιλάμε με δυο μπουκάλια βότκα πεταμένα κάτω άδεια. Τον ξυπνά και του λέει για την μηχανή αν μπορεί να την αφήναμε για δυο βράδια.

    Κανονίζουν και την τιμή και όλα οκ..και τώρα αναρωτιέμαι εγώ!!! εδώ είναι ασφαλές περισσότερο απo έξω στον δρόμο πάνω από το παραθύρι του δωματίου μου;(το δωμάτιο με παράθυρο παρακαλώ βρισκόταν δυο μέτρα κάτω από τον δρόμο) ωραία τώρα μπορώ να πάω να ξεραθώ;!!!

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    8-8-14 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (RU-Nizhniy Novgorot)…

    Πρώτη φορά που είπα τι καλά που στην τιμή του δωματίου δεν είχε και πρωινό.!!

    Κατά τις 13:00 ανοίγω τα βλέφαρα με πολύ δυσκολία. Και σε ρόλο ξυπνητήρι το στομάχι που από χθες ήταν άδειο. Έξω ντάλα ο ήλιος αλλά στα έγκατα της γης που βρισκόμουν που να το καταλάβω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-100.jpg 
Προβολές:	281 
Μέγεθος:	104,2 KB 
ID:	366057

    Ξεκινώ μια βόλτα εδώ κοντά, μόνο για φαγητό και ΑΤΜ. Ακόμα δεν έχω συνέρθει και νιώθω κουρασμένος. Βρίσκω ένα πάρκο και αράζω σε παγκάκι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-096.jpg 
Προβολές:	285 
Μέγεθος:	74,3 KB 
ID:	366058

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-098.jpg 
Προβολές:	282 
Μέγεθος:	80,2 KB 
ID:	366059

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    Μετά από κάποιες ώρες επιστρέφω στο δωμάτιο, περνώντας πρώτα από το παρκινγκ να δω και την μηχανή.

    Όλα καλά στην θέση της και αρχίζω το λάδωμα αλυσίδας και άλλαξα την θέση σε όρθια της μπαγκαζιερας για να μπορώ να οδηγήσω ποιο άνετα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-099.jpg 
Προβολές:	282 
Μέγεθος:	102,8 KB 
ID:	366060

    Τα υγρά των φρένων είχαν αδειάσει, αποτέλεσμα φρένο πίσω άντε για..!!! το καλό με αυτό το διαμέρισμα ήταν ότι το ιντερνέτ δούλευε σφαίρα. Είχα την ευκαιρία να μιλήσω με την Μόνικα και να τις παραγγείλω πράγματα. Όπως να πει στο φιλαράκι που περιποιήθηκε το μοτορι, να πάρει ένα σωληνάκι υψηλής και υγρά, να βάλει στην παραγγελία και ένα ζεύγος τακάκια να υπάρχουν.. Και το βασικότερο να μου αγοράσει η Μόνικα ζώνη μέσης..

    Οκ από Μόνικα θα μιλήσει με Ηλία και θα μου πει. Η παραγγελία δόθηκε, είναι απόγευμα με μαύρα σύννεφα να ξανά κάνουν την εμφάνιση τους.. τι κάνω πάω μια βόλτα κέντρο; Δεν έχω χάρτη πόλης και δεν ξέρω ποιο και που είναι το κέντρο. Βάζω στο κινητό Google maps κέντρο και μου βγάζει στα 4χιλ από εδώ. Το σκέπτομαι και ξεκινώ να το κόψω με τα πόδια. Λάθος όμως γιατί και απόσταση, και στα μισά άνοιξαν οι ουρανοί ξανά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-101.jpg 
Προβολές:	284 
Μέγεθος:	99,5 KB 
ID:	366061

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-102.jpg 
Προβολές:	282 
Μέγεθος:	71,0 KB 
ID:	366062

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-103.jpg 
Προβολές:	275 
Μέγεθος:	78,9 KB 
ID:	366063

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-104.jpg 
Προβολές:	274 
Μέγεθος:	40,1 KB 
ID:	366064

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-106.jpg 
Προβολές:	276 
Μέγεθος:	92,4 KB 
ID:	366066

    Επιστροφή άρον, άρον για δωμάτιο.. Βλέπω και τον τύπο τον πληρώνω, φτιάχνω φραπεδακι και αρχίζω να εξολοθρεύω τις 10 μύγες που πετούσαν στα 10 τετραγωνικά του δωματίου!!!

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    9-8-14 ΣΑΒΒΑΤΟ (RU-Kazan 413χιλ) Hotel Moskovskaya €23 μονόκλινο χωρίς πρωινό..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-106b.jpg 
Προβολές:	275 
Μέγεθος:	97,1 KB 
ID:	366069

    Ο καιρός ευτυχώς καλός και συνεχίζω το μοναχικό μου ταξίδι. Η μόνη συντροφιά από Μόσχα ο ίδιος δρόμος Μ7. Το gps δεν έχει νόημα να είναι ανοιχτό, την στιγμή που μου δείχνει την επόμενη στροφή μετά από 400χιλ.!!! Το μενού των χιλιομέτρων αυτών είχε απ’όλα για να μην ξεχνιόμαστε.!!! Ουρές οχημάτων κυρίως για κάποια έργα που γίνονταν, λίγο χωματακι, λακκούβες και ανωμαλίες στο οδόστρωμα, που η δουλειά τους είναι να υπάρχουν για να μην σε πάρει ο ύπνος, δεν εξηγείτε τι άλλο να πω!!! Δάσος μα πολύ δάσος λέμε, και βροχή, για τεστ σε αδιάβροχα και το πόσο γρήγορα θα φορεθούν.!!!

    Το μόνο διαφορετικό στο τσακ πρόλαβα να δω, πινακίδα να γραφεί Welcome To Repouplica Tatarstan..!!!! Τι έγινε ρε παιδιά κι’άλλο STAN? Ναι όντως το Kazan είναι η πρωτεύουσα των Ταταρων. Και έφτασα όλα καλά σε λογική ώρα, με το ξενοδοχείο να βρίσκεται μια ανάσα από το Κρεμλίνο της πόλης.. η ρεσεψιονιστ ένα χαμογελαστό μοντέλο, αποφάσισε να με πάει στο δωμάτιο!! Γιατί έφταιξα σε κάτι; Πουκαμισάκι λευκό με τσίτα το μπούστο, φούστα κάτω από το γόνατο μπροστά, και σκίσιμο πάνω από το μπούτι πίσω!!! Γιατί μου λέτε;

    Ανέβαινε τις σκάλες μπροστά αυτή τακα, τουκα, οι γόβες στα πλακάκια κι’εγω πίσω της δυο σκαλοπάτια, κλανκ, κλονκ, ήχος από τα λάστιχα δεσίματος της μπαγκαζιερας να τα σέρνω. Ενδιάμεσα ο ήχος άλλαζε από εμένα μπαφ, μπουμ, που σκόνταφτα που και που!!! Και να μου λέει με μια σέξι φωνούλα.. careful slipping..!! αμ δε γλιστρούν τα πλακάκια, το φως μου έχασα χάχα!! Αφού το πέρασα και αυτό βρήκα το κουράγιο, για ποδαράτο βόλτα στο κέντρο του Καζάν.. Η αρχή γίνεται από το πανέμορφο Κρεμλίνο της πόλης που είναι και δίπλα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-107.jpg 
Προβολές:	273 
Μέγεθος:	96,3 KB 
ID:	366070

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    Μέσα σε αυτό βρίσκονται κυβερνητικά κτήρια, μουσεία, πάρκα, θρησκευτικά μνημεία, αλλά και το πανέμορφο (Κουλ Σαρίφ Τζαμί-Kul Sharif Mosque)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-109.jpg 
Προβολές:	259 
Μέγεθος:	70,0 KB 
ID:	366085

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-110.jpg 
Προβολές:	258 
Μέγεθος:	70,5 KB 
ID:	366086

    Το Τζαμί πείρε το όνομα του Ιμάμη που σκοτώθηκε το 1552 από τα στρατεύματα του Ιβάν του Τρομερού ενώ προσπαθούσε να προστατέψει την πόλη. Σε στρατηγική θέση κτισμένο το Καζάν, στη συμβολή δυο ποταμών του (Βόλγα-Bolga) και του (Καζανκα-Kazanka) είναι η μεγαλύτερη πόλη λιμάνι του ποταμού Βόλγα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-108.jpg 
Προβολές:	258 
Μέγεθος:	50,1 KB 
ID:	366087

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-111.jpg 
Προβολές:	259 
Μέγεθος:	92,8 KB 
ID:	366088

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-112.jpg 
Προβολές:	258 
Μέγεθος:	87,4 KB 
ID:	366089

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-113.jpg 
Προβολές:	259 
Μέγεθος:	86,5 KB 
ID:	366090

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-124.jpg 
Προβολές:	258 
Μέγεθος:	84,6 KB 
ID:	366091

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-123.jpg 
Προβολές:	257 
Μέγεθος:	66,6 KB 
ID:	366092

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silk road-120.jpg 
Προβολές:	257 
Μέγεθος:	84,5 KB 
ID:	366094

Σελίδα 3 από 22 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2010, 01:58
  2. Το CBF στα χνάρια του V-Strom και του TDM..
    από OldMan στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2010, 23:41
  3. Αλλαγη στα λαστιχα της μανας του ή οχι???
    από aris2906 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2009, 17:00
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2004, 16:21
  5. κοπελα με r6 του 04 στα λιμανακια....
    από alfa156 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2004, 10:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF