Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Κρανος και αποζημιωση ασφαλειας

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580

    Κρανος και αποζημιωση ασφαλειας

    Καλησπερα ειχα ενα ατυχημα με το μηχανακι 2 κρανη χτυπηθηκαν ειχαν αγοραστει πριν 10 μηνες αποζημιωθηκα για το 80% της αποδειξης.
    Το θεμα ειναι οτι τα κρανη δεν τα ειδε ο εμπειρογνώμονας στο συνεργειο (απο αμελεια του συνεργειου πιστευω) και αναγκαστηκα να τα παω στην ασφαλιστικη.
    Τα πηγα μαζι με την αποδειξη και μετα μου ειπε αν τα χρειαζομαι να τα παρω. Εγω δεν ειχα μηχανακι και ειπα αστα εδω να τελειωσουμε και τα περνω μετα.
    Οταν πηγα να παρω την αποζημιωση μου ειπε οτι τα κρανη δεν μου τα δινει γιατι αποζημιωθηκα και θα τα στειλουν στην αλλη ασφαλιστικη.
    Εδω ειναι που κολλαω λιγο γινεται ετσι η τα εφαγε αυτος τα κρανη. Γιατι μου φανηκε λιγο περιεργος ετσι οπως μου τα ελεγε.
    Δεν με πειραζει ουτως η αλλιως θα παρω αλλα, απλα σε καποιον που ειχε αναλογη περιπετεια τι εγινε.
    Ευχαριστω.

    Αν δεν ειναι εδω η θεματολογια του post παρακαλω να μεταφερθεί.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  2. #2
    Νομίζω πως έτσι γίνεται, ή κόβουν το λουράκι για να "καταστραφεί" το κράνος ή τα κρατάνε.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Οκ απλα μου φανηκε περιεργη η κατασταση ενω μου ειχε πει να τα παρω μετα να μου τα γυρισει.
    Και κολλησα λιγο εκει.
    Χαλαλι τους.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  4. #4
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Εφόσον σε αποζημιώνουν γι'αυτά, τους ανήκουν. Εκτός αν κάνεις διαφορετική συμφωνία, αλλά πρέπει να τους πιέσεις. Εγώ, στο παρελθόν, έχω πάρει εξοπλισμό πίσω + αποζημίωση.
    Life begins at 45°.

  5. #5
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Σόρρυ για την παρέμβαση.
    Τι ασφάλεια έχετε κάνει και μπορείτε να έχετε αποζημίωση για τον εξοπλισμό;

  6. #6
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Το πρόβλημα δεν κατάλαβα που είναι; Από την στιγμή που αποζημιωθηκες δεν σου ανήκουν. Μετά από ατύχημα μόνο για πέταμα είναι τα κράνη. Εσύ δηλαδή αν το επαιρνες πίσω θα του ξαναφορουσες; Γιατί με τα λεγόμενα σου κάτι τέτοιο αφήνεις να εννοηθεί και ο τύπος μόνο καλό σου έκανε. Αν τα πήρε για παρτη του κακό του κεφαλιού του(κυριολεκτικά). Εμένα μετά το δικό μου ατύχημα μου δώσανε το κράνος και τις μπότες που είχαν φάει στούκα με δεντρο το μεν και σκισιμο το δε από το σύρσιμο στο δρόμο. Στα σκουπίδια πήγαν αμφότερα και ας έκανε το Shoei 800 euro και οι μπότες 300. Την δουλειά τους την έκαναν και πια ήταν ακατάλληλα για χρήση.

  7. #7
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gory Προβολή μηνύματος
    Σόρρυ για την παρέμβαση.
    Τι ασφάλεια έχετε κάνει και μπορείτε να έχετε αποζημίωση για τον εξοπλισμό;
    Αν δεν κάνω λάθος δεν πρόκειται για ειδική αφάλιση. Εφ' όσον φταίει ο άλλος, σε αποζημιώνει για ό,τι σου κατέστρεψε, τουλάχιστον μερικώς.

  8. #8
    Απλά επειδή οι ασφαλιστές, εμπειρογνώμονες κλπ είναι λίγο ή πολύ μαλάκες, η κατάληξη είναι δικαστήρια για τον εξοπλισμό.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Δεν ειχα κανενα προβλημα στην αποζημιωση του εξοπλισμου απλα ηθελε την αποδειξη αλλιως ισως δεν εβρισκα ακρη.
    Και το 20% που μου εκοψε μου ειπε οτι ειναι λογω οτι καθε πεντε χρονια θελει αλλαγμα το κρανος αρα 20% καθε χρονο μειωση εμενα ηταν 10 μηνων.
    Βεβαια ειχα και ρολοι αλλα δεν καθισα να ασχοληθω ουτε καν το ανεφερα για την ακριβεια. Αφου ολα τελειωσαν καλα δεν εψαχνα να βγαλω χρηματα.

    Το προβλημα paramedic οτι αρχικα μου ειπε να τα παρω ενω μολις βγηκε η αποζημιωση δεν μου τα εδινε...
    Και βεβαια αν ηταν η διαδικασια να τα παρω θα ηθελα να ενημερωσω τον υπεθυνο του τη υπαλληλο εχει απλα και κατανοητα.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Σε παλαιότερη αποζημίωση μου κράτησαν στην ασφαλιστική το κράνος και το μπουφαν τα οποία αποζημίωσαν (ποσοστό της αξίας τους φυσικά). Μάλιστα ένας βλάξ δημιούργησε θέμα γιατί από το μπουφαν έλειπε η εσωτερική χειμωνιάτικη επένδυση (λογω καλοκαιριού δεν ήταν πάνω και δεν μου έκοψε όταν τους το πήγα να την πάρω κι αυτή μαζί). Ευτυχώς επενέβησαν καναδυό λογικότεροι και τελικά πείστηκε να το δεχθεί χωρίς την επένδυση...
    Πάντως καλά κάνουν και τα ζητάνε...Πέφτει πολύ απάτη στο θέμα...

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    εγω εχω 2 μετοχειρα πραγματα. το ενα κρανος. τι κάνω? μπορω να εχω χειρογραφη αποδειξη απο τον πωλητη και να περασει? γιατι θελει αποδειξη δεν καταλαβαινω. ουτε η μηχανη εχει αποδειξη αγορας!

  12. #12
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Εγώ δεν πήγα ποτέ καμία απόδειξη. Σιγά μην κρατάω αποδείξεις και να τις αρχειοθετώ για όλες τις αγορές μου, για τον κάθε καραγκιόζη ασφαλιστικής. Πήγα σε ένα κατάστημα και μου έδωσε ένα επίσημο έγγραφο με τις τιμές καινούριων, το παζαρέψαμε λίγο και όλα καλά. Λίγο θράσος θέλει και να μη λες "ναι σε όλα".
    Life begins at 45°.

  13. #13
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εγώ δεν πήγα ποτέ καμία απόδειξη. Σιγά μην κρατάω αποδείξεις και να τις αρχειοθετώ για όλες τις αγορές μου, για τον κάθε καραγκιόζη ασφαλιστικής. Πήγα σε ένα κατάστημα και μου έδωσε ένα επίσημο έγγραφο με τις τιμές καινούριων, το παζαρέψαμε λίγο και όλα καλά. Λίγο θράσος θέλει και να μη λες "ναι σε όλα".
    Το αυτό έκανα και εγώ με τον εξοπλισμό και με την μηχανή το ίδιο γιατί βγήκε ολοική. Αυτός μου έλεγε τιμές απο το mototriti που τον συμφέρανε και εγώ του έδειχνα το χαρτί της αγοράς και πόσο κοστολογείτο τότε η μηχανή στο car.gr. Στο τέλος της κουβέντας γυρνάει και μου λέει " Πώ πω ρε φίλε εσύ ήρθες πολύ οργανωμένος(του είχα οτι χαρτί ζητούσε έτοιμο ενω αυτός έλεγε οτι θα μας πάρει μέρες για τα χαρτιά).Πάρτα όλα πίσω και κάντα ότι θες(για τον εξοπλισμό). Αν θες θα σου που και που να πας να πάρεις καινούργια σε καλές τιμές(εννοούσε την τότε "αποθήκη"). Δεν γλιτώνουμε απο σένα με τίποτα."
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα ειχα ενα ατυχημα με το μηχανακι 2 κρανη χτυπηθηκαν ειχαν αγοραστει πριν 10 μηνες αποζημιωθηκα για το 80% της αποδειξης.
    Το θεμα ειναι οτι τα κρανη δεν τα ειδε ο εμπειρογνώμονας στο συνεργειο (απο αμελεια του συνεργειου πιστευω) και αναγκαστηκα να τα παω στην ασφαλιστικη.
    Τα πηγα μαζι με την αποδειξη και μετα μου ειπε αν τα χρειαζομαι να τα παρω. Εγω δεν ειχα μηχανακι και ειπα αστα εδω να τελειωσουμε και τα περνω μετα.
    Οταν πηγα να παρω την αποζημιωση μου ειπε οτι τα κρανη δεν μου τα δινει γιατι αποζημιωθηκα και θα τα στειλουν στην αλλη ασφαλιστικη.
    Εδω ειναι που κολλαω λιγο γινεται ετσι η τα εφαγε αυτος τα κρανη. Γιατι μου φανηκε λιγο περιεργος ετσι οπως μου τα ελεγε.
    Δεν με πειραζει ουτως η αλλιως θα παρω αλλα, απλα σε καποιον που ειχε αναλογη περιπετεια τι εγινε.
    Ευχαριστω.

    Αν δεν ειναι εδω η θεματολογια του post παρακαλω να μεταφερθεί.
    φιλαρακι σε γελασε. για τον πρωτο χρονο (ισως και τον δευτερο) αποζημιωνεσαι στο 100% της αξιας του κρανους. ειχα παρει κρανος 2012 και το τρακαρισμα εγινε 2014 (σχεδον 2 χρονια). το κρανος εκανε 790, μου καναν προσφορα για 650 το ενα κρανος τους λεω 790 ακριβως και τελος. το αλλο κρανος το ειχα παρει 2005 το περασα με τιμες ηλεκτρονικου καταστηματος στην τιμη του. τα κρανη τα κρατανε εφοσον αποζημιωθουν, δεν ειναι δικα σου. ασφαλιστικη ιντεραμερικαν

    ΥΓ ειχα αποδειξη απο καταστημα για το ενα κρανος, το αλλο δεν την εβρισκα μετα απο τοσα χρονια, τους εκτυπωσα σελιδα απο fcmoto.de

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    820
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εγώ δεν πήγα ποτέ καμία απόδειξη. Σιγά μην κρατάω αποδείξεις και να τις αρχειοθετώ για όλες τις αγορές μου, για τον κάθε καραγκιόζη ασφαλιστικής. Πήγα σε ένα κατάστημα και μου έδωσε ένα επίσημο έγγραφο με τις τιμές καινούριων, το παζαρέψαμε λίγο και όλα καλά. Λίγο θράσος θέλει και να μη λες "ναι σε όλα".
    Το αυτο.
    Σε ατυχημα του αδελφου μου δε του διναν τιποτα.
    Οκ λεμε,δε δεχομαστε,παει δικαστηριο.Αυτο απο την ιδια την ασφαλιστικη του εν μεταξυ.
    Πηγαινε στον υπευθυνο αυτη που μιλαγαμε,συμπληρωνε κατι ψιλα και πισω.
    Μεχρι να φτασουμε σε ποσο που επιθυμουσαμε της λεγαμε οχι δε το δεχομαστε και εγινε αυτο δυο φορες.
    Με τα πολλα αποζημιωθηκε για τη ζημια του και ολο το ποσο του κρανους και κατι ψιλα ακομα,ενω κρατησε και τα παλια(το μπουφαν ειχε μικρη ζημια,το κρανος πηγε πεταμα)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κράνος και Θόλωμα....
    από kotsos84 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2007, 12:49
  2. Κράνος και Πονοκέφαλος....
    από tsofras στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2007, 19:00
  3. Κράνος και θόρυβος
    από bonepeeler στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2006, 10:18
  4. κράνος και "πτωση"
    από tzanismille στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2004, 01:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF