Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: γνώμες για MV F3

  1. #1

    γνώμες για MV F3

    σκέφτομαι για μεσαίο ςς και λέω να ξεκολίσω λίγο απο τους ιάπωνες.
    είδα στατικά ένα F3 την αθήνα, στον ευθυμίου, αλλά ήταν το 675. Το 800 τι λέει; Το έχει κανείς;

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    σκέφτομαι για μεσαίο ςς και λέω να ξεκολίσω λίγο απο τους ιάπωνες.
    είδα στατικά ένα F3 την αθήνα, στον ευθυμίου, αλλά ήταν το 675. Το 800 τι λέει; Το έχει κανείς;
    Το έχει ο nathair και το ξεζουμίζει στην πίστα.
    Κάποια προβληματάκια με την μίζα τα έχουν πάντως.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    αν είναι μόνο μίζα είναι ΟΚ.

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Το έχει ο nathair και το ξεζουμίζει στην πίστα.
    Κάποια προβληματάκια με την μίζα τα έχουν πάντως.
    Ο Σπύρος μπορεί να σου πει τα πάντα.

    Πάντως εμφανισιακά δεν το πλησιάζει ΚΑΝΕΝΑ άλλο.

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Ο Σπύρος μπορεί να σου πει τα πάντα.

    Πάντως εμφανισιακά δεν το πλησιάζει ΚΑΝΕΝΑ άλλο.
    η εμφάνιση είναι αδιάφορη, η θέση οδήγησης είναι βασική (πχ με ένα 675R)

  6. #6
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.152
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    η εμφάνιση είναι αδιάφορη,....

    Τώρα, γιατί μας το κάνεις αυτό;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    η εμφάνιση είναι αδιάφορη, η θέση οδήγησης είναι βασική (πχ με ένα 675R)
    Όπως συνηθίζω να λέω,ένα μηχανάκι είναι άσχημο μέχρι να το καβαλήσεις, από κει και μετά "ομορφαίνει" ΑΛΛΑ
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Τώρα, γιατί μας το κάνεις αυτό;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
    Οι σύγχρονες έμε-βου είναι ΜΟΥΝΑΡΕΣ

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Τώρα, γιατί μας το κάνεις αυτό;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
    χαχαχαχααχα

    χρήση πίστας οπότε κοιτάζω άλλα πράγματα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.244
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Τώρα, γιατί μας το κάνεις αυτό;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
    Ίσως επειδή υπάρχει και η 899

  10. #10
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    Λοιπόν το 800 είναι καταπληκτικό μηχανάκι για την πίστα. Εχει τρομερό κινητήρα, με ωραία ροπή από χαμηλά και ομαλότατο. Θέση οδήγησης καθαρά για πίστα, δεν βολεύει γενικώς καθόλου στον δρόμο. Τα ηλεκτρονικά του δεν λένε τίποτα, το ride by wire προβληματικό (πολύ ευαίσθητο γκάζι, εγώ έβαλα και πιο σκληρό ελατήριο στην γκαζιέρα από νεώτερο μοντέλο), το traction control βασικό, χωρίς μέτρηση κλίσης χωρίς τίποτα, α και τα μοντέλα από το '14 έχουνε και ABS, δεν έχω ιδέα πως είναι γιατί εγώ έχω του '13. Αν δεν θες να τρέξεις στα 600ρια, είναι σαφώς καλύτερο από το 675 για τα παραπάνω άλογα αλλά κυρίως για την ροπή.
    Το βασικό του είναι πως έτσι όπως είναι το μηχανάκι μπορείς να το βάλεις πίστα και να μην υστερεί σε τίποτα. Καλές αναρτήσεις, τέλεια φρένα (μπροστινά, το πίσω ξέχνα το γιατί ζεσταίνεται το φιαλίδιο των υγρών και...τεσπα!).
    Από προβλήματα, ένα γνωστό και μάλλον άλυτο ακόμα, χαλάει σε όλα τα 800ρια της MV το κομπλέρ της μίζας (τα 675 δεν το έχουν το πρόβλημα). Το καλύπτει η εγγύηση, αλλά είναι σπαστικό...
    Το χάλασμα είναι προοδευτικό, και συνήθως προβληματίζεται να παρει μπρος λόγω του κομπλέρ το μηχανάκι όταν είναι ημίζεστο - μετά από βόλτα, παρκάρεις, κρυώνει λίγο... μετά από λίγο δεν παίρνει. Το πρωί αντίθετα ποτέ δεν εχει πρόβλημα, κρύο. Υποτίθεται έχει βγάλει βελτιωμένο κομπλέρ η MV αλλά δεν είμαι σίγουρος πως και αυτό κρατάει για πάντα...

    Οτι άλλο θέλεις, ρώτα!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    σκέφτομαι για μεσαίο ςς και λέω να ξεκολίσω λίγο απο τους ιάπωνες.
    είδα στατικά ένα F3 την αθήνα, στον ευθυμίου, αλλά ήταν το 675. Το 800 τι λέει; Το έχει κανείς;
    γιατί δεν σκέφτεσαι για το αγγλικό 675 που είναι πιο ασφαλής επιλογή και το βρίσκεις πιο φθηνά;

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nathair Προβολή μηνύματος
    ... Οτι άλλο θέλεις, ρώτα!
    η μίζα δεν είναι μεγάλο πρόβλημα, είναι σπαστικό όπως είπες.

    το "πρόβλημα" για όλους τους χομπίστες φαντάζομαι ότι είναι η αξιοπιστία του μοτέρ και η υποστήριξη της αντιπροσωπίας σε ανταλακτικά.

    για το μοτέρ δεν έχει ακουστεί τπτ (ή εγώ δεν έχω ακούσει) πάντως.

    Σέρβις και υποστήριξη μόνο ο Ευθυμίου στην Αθήνα;

    αντίπαλος βέβαια είναι το gsxr 750, το οποίο όπως διαβάζω έχει καλύτερο ψεκασμό (πιο smooth).

    το 899 είναι εξαιρετικό αλλά σε μια πτώση θα κλαίω πολύ και για πολύ καιρό..

    δεν ξέρω αν έχεις πέσει με το mv, εύχομαι να μην έχει συμβεί, αλλά μήπως ξέρεις μια μικρή πτώση πχ low πόσο θα πονέσει σε €;

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    γιατί δεν σκέφτεσαι για το αγγλικό 675 που είναι πιο ασφαλής επιλογή και το βρίσκεις πιο φθηνά;
    το σκέφτομαι αλλά αν παω για Triumph675 θα κοιτάξω και r6 08, 600rr 07 ή gsxr 750 06

    το ΜV είναι πανάκριβο ακόμα και σαν μεταχειρισμένο (νομίζω 2 έχει το car) αλλα έχει σχεδόν όλο το πακέτο που θα χρειαστεί ο χομπίστας. Δεν υπάρχουν βεβαια τα 13000+ που θέλει για μεταχειρισμένο σήμερα αλλά οι γνώμες όσων το έχουν βοηθούν για μελλοντική αγορά.

  14. #14
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    η μίζα δεν είναι μεγάλο πρόβλημα, είναι σπαστικό όπως είπες.

    το "πρόβλημα" για όλους τους χομπίστες φαντάζομαι ότι είναι η αξιοπιστία του μοτέρ και η υποστήριξη της αντιπροσωπίας σε ανταλακτικά.

    για το μοτέρ δεν έχει ακουστεί τπτ (ή εγώ δεν έχω ακούσει) πάντως.

    Σέρβις και υποστήριξη μόνο ο Ευθυμίου στην Αθήνα;

    αντίπαλος βέβαια είναι το gsxr 750, το οποίο όπως διαβάζω έχει καλύτερο ψεκασμό (πιο smooth).

    το 899 είναι εξαιρετικό αλλά σε μια πτώση θα κλαίω πολύ και για πολύ καιρό..

    δεν ξέρω αν έχεις πέσει με το mv, εύχομαι να μην έχει συμβεί, αλλά μήπως ξέρεις μια μικρή πτώση πχ low πόσο θα πονέσει σε €;
    Τα ανταλλακτικά είναι ένα θέμα, δεν υπάρχει στοκ οπότε μπορεί να χρειαστεί αναμονή - ιδιαίτερα πρόσφατα που παράπαιε η MV οικονομικά... Το μοτέρ είναι αξιόπιστο, δεν έχει βγάλει θέματα. Τώρα, στα 18000 χλμ που το άνοιξα προληπτικά, και κατά συμβουλή της ομάδας Laguna (υποστήριξη του Roccoli) για να δω ελατήρια βαλβίδων, θέλανε άλλαγμα γιατί ήταν στα όρια ...
    Με το MV έχω πέσει άπειρες φορές Καλά, όχι άπειρες, αλλά έχω φάει τα lowsides μου στην πίστα... Εχω αλλάξει μαρσιπιέδες/λεβιέδες δεν έχω τους δικούς τους γιατί δεν λέει να σου έχει σπάσει το λεβεδιάκι των ταχυτήτων και να μην υπάρχει και να περιμένεις 2 βδομάδες...η ένας μαρσιπιές και να μην μπορείς να βάλεις έναν generic μαρσιπιε και να συνεχίσεις. Δεν μου έχει τύχει ζημιά που να κλαίω πολλά λεφτά... Βέβαια καλό είναι να αλλάξεις fairing και να βάλεις πολυεστερικά γιατί δεν έχω ιδέα πόσο κοστίζει ένα αμα σπάσει!
    Το σέρβις αρχικά μου το έκανε ο Ζεφειρούλης, σε συνεργασία με τον Ευθυμίου (αναβαθμίσεις software κλπ), ο οποίος δεν είναι ειδικευμένος και πήγαινε ψάχνοντας έχοντας κατεβάσει service manuals κλπ. Οταν σταμάτησα να το κυκλοφορώ δρόμο, άρχισα να το πηγαίνω αποκλειστικά Ευθυμίου. Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος, ο Βασίλης όμως είναι εξαιρετικός και στην δουλειά του και σαν άτομο οπότε είμαι καλυμμένος. Σχόλια ψαγμένων πάντως στα διεθνή φόρα, είναι πως το μηχανάκι είναι πανεύκολο/φιλικότατο στην συντήρηση από τον χομπίστα που θέλει να τα κάνει μόνος του...

  15. #15
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    το σκέφτομαι αλλά αν παω για Triumph675 θα κοιτάξω και r6 08, 600rr 07 ή gsxr 750 06

    το ΜV είναι πανάκριβο ακόμα και σαν μεταχειρισμένο (νομίζω 2 έχει το car) αλλα έχει σχεδόν όλο το πακέτο που θα χρειαστεί ο χομπίστας. Δεν υπάρχουν βεβαια τα 13000+ που θέλει για μεταχειρισμένο σήμερα αλλά οι γνώμες όσων το έχουν βοηθούν για μελλοντική αγορά.

    Ε ναι που να βρείς στην Ελλάδα ένα μηχανάκι που κυκλοφόρησε ελάχιστα (πόσοι πήρανε, μέσα στην κρίση!). Πιθανώς να αξίζει να φέρεις όμως απο έξω...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ζητουντε Γνωμες Για Xt600!!!!!
    από nickmonstro στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2011, 08:55
  2. Γνωμες για το Suzukomania???
    από fallenheaven στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2010, 20:22
  3. γνώμες για αγορά Cbr 125 !!!
    από Eddiex στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 15:06
  4. Γνώμες για Kymco Spike 125
    από pontiki στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2006, 13:32
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2004, 22:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF