Σελίδα 4 από 25 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 361

Θέμα: 21 ιντσες ,2 κυλινδροι

  1. #46
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΛΙΑΣΚΤΜ Προβολή μηνύματος
    το 800 gs εχει ολο το πακετο για να γινει ιδανικη μοτο και ειναι αλλα πως ξεπερναει καποιος οχι τις παιδικες ασθενειες αλλα τις ανιατες που κουβαλαει;Σημειο που δεν ειναι σοβαρη και ειλικρινης η BMW απεναντι στον πελατη.Τα περιστατικα δεν ειναι λιγα στην Ελλαδα ολα εβγαλαν αυτα που ξερουμε και οσα δεν το εκαναν θα το κανουν συντομα.
    Για πες; παιδικές είχε πολλές (φανάρι, πηνια βαλβίδες) όμως τα έκανε αβαβα η μαμά και τα άλλαξε μετά το 10- 12.
    Τι άλλο ανιατο έχει;

  2. #47
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Για πες; παιδικές είχε πολλές (φανάρι, πηνια βαλβίδες) όμως τα έκανε αβαβα η μαμά και τα άλλαξε μετά το 10- 12.
    Τι άλλο ανιατο έχει;
    τα πηνια συνεχιζουν να ταλαιπωρουν κοσμο και σε μεταγενεστερα μοντελα του 10.Η BMW εκανε καποια πατεντα με το βολαν και την λιπανση τους ως ανταλλακτικο σε οσα εβγαλαν προβλημα και αρχικη τοποθετηση στα καινουργια μοντελα.Οι παθοντες λενε οτι δεν εξαλειφει το προβλημα αλλα το μεταθετει σε πιο πολλα χλμ.

  3. #48
    βαλβίδες... τι ρε παιδιά; με τον τεντωτήρα είχα διαβάσει ότι χρήζει "συχνών" αλλαγών για να μην φθαρεί πρόωρα η καδένα γιατί και σχετικά δύσκολα αλλάζει και τους οδηγούς της μέσα στο μοτέρ χαλάει (που επίσης δύσκολα αλλάζουν).

  4. #49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΛΙΑΣΚΤΜ Προβολή μηνύματος
    τα πηνια συνεχιζουν να ταλαιπωρουν κοσμο και σε μεταγενεστερα μοντελα του 10.Η BMW εκανε καποια πατεντα με το βολαν και την λιπανση τους ως ανταλλακτικο σε οσα εβγαλαν προβλημα και αρχικη τοποθετηση στα καινουργια μοντελα.Οι παθοντες λενε οτι δεν εξαλειφει το προβλημα αλλα το μεταθετει σε πιο πολλα χλμ.
    Κάπου είχα διαβάσει ότι το πρόβλημα με τα πηνια το είχαν διορθώσει στα μηχανάκια παραγωγής 8/12 και μετά. Υπάρχουν αναφορές για μετά το 12?οχι ότι είναι απίθανο με την bmw

  5. #50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    βαλβίδες... τι ρε παιδιά; με τον τεντωτήρα είχα διαβάσει ότι χρήζει "συχνών" αλλαγών για να μην φθαρεί πρόωρα η καδένα γιατί και σχετικά δύσκολα αλλάζει και τους οδηγούς της μέσα στο μοτέρ χαλάει (που επίσης δύσκολα αλλάζουν).
    Τα πρώτα δεν κοπαναγαν;

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Δε γνωρίζω τι χρήση θα κάνεις στη μηχανή αλλά το f800gs δε μου άρεσε σε ανοιχτό δρόμο,το θεωρώ λιγότερο κατάλληλο για ταξιδιωτική χρήση συγκριτικά με 990 adv, africa και σαφώς και από το 1190.Αυτό βέβαια είναι προσωπική κρίση διότι υπάρχει κόσμος που ταξιδεύει απροβλημάτιστα μαζί του.
    Αν δεν είσαι απόλυτος ως προς τις 21'' και λοξοκοιτάς ως πιο all arounder κάποιο on/off με 19'' τροχό,τότε οι επιλογές πολλαπλασιάζονται...S.tenere,gs,caponord(βγαίνει και με 17''),ktm 1050,stelvio,explorer, vstrom 1000, f650/f700.Νομίζω πως τα περισσότερα από αυτά με τις κατάλληλες ρυθμίσεις και τα σωστά ελαστικά μπορούν να κάνουν πολλές δουλειές.
    Aν πάλι είσαι αποφασισμένος για 21'',είναι μετρημένες οι επιλογές και ακόμα λιγότερες έχοντας ήδη απορρίψει το tiger 800 xc.Μια άλλη λύση είναι και το μικρό tenere αλλά αφενός είναι μονοκύλινδρο και αφετέρου είναι αδύναμο οπότε λογικά δε θα σε καλύψει.

  7. #52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Δε γνωρίζω τι χρήση θα κάνεις στη μηχανή αλλά το f800gs δε μου άρεσε σε ανοιχτό δρόμο,το θεωρώ λιγότερο κατάλληλο για ταξιδιωτική χρήση συγκριτικά με 990 adv, africa και σαφώς και από το 1190.Αυτό βέβαια είναι προσωπική κρίση διότι υπάρχει κόσμος που ταξιδεύει απροβλημάτιστα μαζί του.
    Αν δεν είσαι απόλυτος ως προς τις 21'' και λοξοκοιτάς ως πιο all arounder κάποιο on/off με 19'' τροχό,τότε οι επιλογές πολλαπλασιάζονται...S.tenere,gs,caponord(βγαίνει και με 17''),ktm 1050,stelvio,explorer, vstrom 1000, f650/f700.Νομίζω πως τα περισσότερα από αυτά με τις κατάλληλες ρυθμίσεις και τα σωστά ελαστικά μπορούν να κάνουν πολλές δουλειές.
    Aν πάλι είσαι αποφασισμένος για 21'',είναι μετρημένες οι επιλογές και ακόμα λιγότερες έχοντας ήδη απορρίψει το tiger 800 xc.Μια άλλη λύση είναι και το μικρό tenere αλλά αφενός είναι μονοκύλινδρο και αφετέρου είναι αδύναμο οπότε λογικά δε θα σε καλύψει.
    Ωραιος..

    Τι δεν σου άρεσε στο f800? (να διευκρίνηση ότι μιλάμε για το f800gs ADV).

    Αν κοιταγα για 19 ίντσες, μόνο το σούπερ τενερε.

    Οπως όλα τα ον οφ, η χρήση του θα είναι
    Για μέσα στην πόλη.
    Για ταξίδι σε εθνική, σε επαρχίακο.
    Για να πάμε στο ποτάμι να στήσουμε σκηνή.
    Για να ανέβουμε στο εκκλησάκι.
    Φορτωμένο με σκηνή, σακούς, γκαζάκια, τηγάνια, σχάρα, μπύρες κλπ
    Δλδ, να μπορεί να κάνει τα πάντα σχετικά καλά.

    Το μικρό τενερε το είχα εφτά χρόνια, πέρασα υπέροχα μαζί του, αλλά βαριομουν στο ταξίδι το μονοκυλινδρο.

    Και κάτι που για εμένα είναι σημαντικό.
    Το ύψος μου (192) βάζει πολλούς περιορισμούς.

  8. #53
    α επίσης... η βίδα/άνω βάση του αμορτισέρ ήταν "ευαίσθητη" στο F800GS

  9. #54
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Το ύψος μου (192) βάζει πολλούς περιορισμούς.


    Κλαίνε οι χήρες κλαίνε κι' οι παντρεμένες............................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  10. #55
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Για πες Μπιλ..
    Τι να πω βρε Γιώργη, ένα μηχανάκι καλοστημένο, μπαίνει όμορφα στις στροφές, δεν τρομάζει (δεν το είχα ξαναπάρει και ήταν καινούριο για μένα), με πολύ καλά φρένα που σου δίνουν σιγουριά, μοτέρ γραμμικό χωρίς ξεσπάσματα αλλά ανεβάζει άνετα στροφές και διπλός και φορτωμένος, με την δύναμη να υπάρχει σχεδόν σε όλο το φάσμα των στροφών. Ο δρόμος που κινήθηκα ήταν κακός ορεινός επαρχιακός με μπόλικο στροφιλίκι. Μετά από περίπου 10-20 λεπτά ένιωσα ότι το "ξέρω" το μηχανάκι και το πίεσα. Οι ανωμαλίες του δρόμου απλά εξαφανίστηκαν και σε δύο φορές που χρειάστηκε να φρενάρω με μπόλικα το μηχανάκι ανταποκρίθηκε άμεσα και συμπεριφέρθηκε υποδειγματικά. Σχεδόν μηδενική κατανάλωση στα υπέρ του, νομίζω 16άρι ντεπόζιτο και μετά από σχεδόν 300 χλμ είχε ακόμα για άλλα 80-90. Αν τα λίτρα που θυμάμαι είναι σωστά και αν οι ενδείξεις και η πληροφόρηση του υπολογιστή του είναι σωστή, μιλάμε για 4/100. Όργανα πλήρη κι ευανάγνωστα, στα + του η πολλή καλή θέση οδήγησης (για ψηλούς όπως είσαι εσύ ίσως να χρειαστεί έξτρα φρύδι στο φαίριν μπροστά), πολύ καλό μπροστινό, ροπή από χαμηλά, απουσία κραδασμών (ακούει ο Τέρενς?? ).
    Στα - του, υψηλός θόρυβος κύλισης (ακούγεται έντονα η αλυσίδα αν και ήταν καλο-λαδωμένη) αλλά ίσως να με ξενίζει εμένα που έχω συνηθίσει τον άξονα και την απουσία του συριχτού ήχου της αλυσίδας. Ακούω και για θερμοκρασίες στα πόδια ειδικά το καλοκαίρι με την μαμά θερμοσίφωνο εξάτμιση, αυτό που είχα εγώ είχε άφτερ εξάτμιση και οι θερμοκρασίες περιβάλλοντος ήταν πολύ νορμάλ οπότε δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Δεν θυμάμαι τι λάστιχα φόραγε αλλά ένα κομμάτι που έκανα βρεγμένο δεν είχα θέματα.
    Θεωρώ αν κρίνω από αυτά που ξέρω ότι θέλεις και τον τρόπο που κινείσαι, θα σε καλύψει απόλυτα. Το ορεινό τερέν είναι βούτυρο στο ψωμί του.
    Καλορίζικο και καλά χιλιόμετρα να έχεις. Ενημέρωσε από που θα το πάρεις για να περάσω να πάρω την προμήθειά μου.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #56
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    30/01/2016
    Μηνύματα
    536
    αφρικα...γιατι ειναι HONDA (=δεν χαλαει)....


    και θα το εχεις και καθε μερα (και τις τριτες και τις τεταρτες)










    για το αλλο ??μαζευω και ΄γω πετρες
    :ZZZ:

  12. #57
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Τι να πω βρε Γιώργη, ένα μηχανάκι καλοστημένο, μπαίνει όμορφα στις στροφές, δεν τρομάζει (δεν το είχα ξαναπάρει και ήταν καινούριο για μένα), με πολύ καλά φρένα που σου δίνουν σιγουριά, μοτέρ γραμμικό χωρίς ξεσπάσματα αλλά ανεβάζει άνετα στροφές και διπλός και φορτωμένος, με την δύναμη να υπάρχει σχεδόν σε όλο το φάσμα των στροφών. Ο δρόμος που κινήθηκα ήταν κακός ορεινός επαρχιακός με μπόλικο στροφιλίκι. Μετά από περίπου 10-20 λεπτά ένιωσα ότι το "ξέρω" το μηχανάκι και το πίεσα. Οι ανωμαλίες του δρόμου απλά εξαφανίστηκαν και σε δύο φορές που χρειάστηκε να φρενάρω με μπόλικα το μηχανάκι ανταποκρίθηκε άμεσα και συμπεριφέρθηκε υποδειγματικά. Σχεδόν μηδενική κατανάλωση στα υπέρ του, νομίζω 16άρι ντεπόζιτο και μετά από σχεδόν 300 χλμ είχε ακόμα για άλλα 80-90. Αν τα λίτρα που θυμάμαι είναι σωστά και αν οι ενδείξεις και η πληροφόρηση του υπολογιστή του είναι σωστή, μιλάμε για 4/100. Όργανα πλήρη κι ευανάγνωστα, στα + του η πολλή καλή θέση οδήγησης (για ψηλούς όπως είσαι εσύ ίσως να χρειαστεί έξτρα φρύδι στο φαίριν μπροστά), πολύ καλό μπροστινό, ροπή από χαμηλά, απουσία κραδασμών (ακούει ο Τέρενς?? ).
    Στα - του, υψηλός θόρυβος κύλισης (ακούγεται έντονα η αλυσίδα αν και ήταν καλο-λαδωμένη) αλλά ίσως να με ξενίζει εμένα που έχω συνηθίσει τον άξονα και την απουσία του συριχτού ήχου της αλυσίδας. Ακούω και για θερμοκρασίες στα πόδια ειδικά το καλοκαίρι με την μαμά θερμοσίφωνο εξάτμιση, αυτό που είχα εγώ είχε άφτερ εξάτμιση και οι θερμοκρασίες περιβάλλοντος ήταν πολύ νορμάλ οπότε δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Δεν θυμάμαι τι λάστιχα φόραγε αλλά ένα κομμάτι που έκανα βρεγμένο δεν είχα θέματα.
    Θεωρώ αν κρίνω από αυτά που ξέρω ότι θέλεις και τον τρόπο που κινείσαι, θα σε καλύψει απόλυτα. Το ορεινό τερέν είναι βούτυρο στο ψωμί του.
    Καλορίζικο και καλά χιλιόμετρα να έχεις. Ενημέρωσε από που θα το πάρεις για να περάσω να πάρω την προμήθειά μου.
    Τενκ γιου Μπιλ.
    Μάλλον, το απλό 800ρι οδηγησες αλλά μοιάζουν πολύ.

    .. Για την προμήθεια σου, την έκανε ανάκληση η BMW και λυπάμαι αλλά δεν...
    Τελευταία τροποποίηση από ggs; 14/09/2016 στις 21:04.

  13. #58
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sugariasgeorge Προβολή μηνύματος
    αφρικα...γιατι ειναι HONDA (=δεν χαλαει)....


    και θα το εχεις και καθε μερα (και τις τριτες και τις τεταρτες)










    για το αλλο ??μαζευω και ΄γω πετρες
    Όταν ακούς τόσο αναλυτικές και εμπεριστατωμενες απόψεις, δεν έχεις να πεις τίποτα...

  14. #59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Όταν ακούς τόσο αναλυτικές και εμπεριστατωμενες απόψεις, δεν έχεις να πεις τίποτα...
    Αφού δεν έβαλε και μιά φωτό της Άφρικα με την γυναίκα, τα παιδιά, την πεθερά, τον σκύλο κλπ, πάλι καλά να λες.




    @Vaska ξες τι μΕ κάνει εντύπωση; Πρώτον αυτό που λες για την δύναμη: Στο test ride που είχα κάνει δικάβαλος πέρυσι μου είχε φανεί αρκετά ασθενικό, αλλά ΟΚ, το πήρα μετά το fazer οπότε δύσκολα κάτι να φανεί "γρήγορο". Και δεύτερον αυτό που λες για τους κραδασμούς: Μου φάνηκε χειρότερο από τον πήγασο και στα χέρια και στα πόδια.

  15. #60
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Το άφρικα πώς σου φάνηκε όταν το οδήγησες?

    Σε χάλασε κάτι?
    Υπήρξε κάτι που να μη σε βόλεψε?

    Ή αν εξαιρέσεις το οικονομικό θέμα (θεωρητικά πάντα, γιατί αν είχαμε βρει τρόπο να τα εξαιρούμε και στην πράξη....) μπορείς να πεις ότι το μηχανάκι σε κάλυψε?

Σελίδα 4 από 25 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Την Κυριακη 21/3 κανονιζεται βολτα στην Αγια Αννα..
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2004, 10:00
  2. supersport monoimeri tin kiriaki 21
    από monstermind στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2004, 21:59
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2004, 12:43
  4. Κυριακή 21/12 Πάμε ΣΚΙ???????
    από petridist στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 14:01
  5. Μπουρνάζι 10/12 21:00
    από Wizard13 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 18:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF