Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Τουριστικος Εξοπλισμος Αναβατη

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2016
    Μηνύματα
    23

    Τουριστικος Εξοπλισμος Αναβατη


    Ειμαι στην αναζατηση για μπουφαν, παντελονι (μαλλον 4 εποχων και τα δυο) και σιγουρα ενος γαντιου "υπερκαλου" για πολυ κρυο - αντοχη μιας και εχω σοβαρη ευαισθησια στα χερια. Πιθανον να αντικαταστησω και τις μποτες με πιο καινουριες, πληρως παντα αδιαβροχες τουριστικου τυπου, αν πετυχω κατι ενδιαφερον σε καλη τιμη μεχρι του χρονου το καλοκαιρι...


    Σε αναζητησεις που εχω κανει, το προβλημα μου για το μπουφαν ειναι οτι δεν βρισκω κοντο 4 εποχων, μιας και τα μακρια ακομα και αυτα που ειναι 2/3 δεν με βολευουν πολυ. Πηγα δοκιμασα μερικα μοντελα, αλλα σε ολα εχω το ιδιο ακριβως προβλημα σακουλιαζουν στο στηθος (λογο μπακας) , κατω μου ειναι τσιτα (στην μπυροκοιλια), πανω δεν μου καθονται πολυ καλα γιατι μολις κατσω στην μηχανη βρισκει στα μπουτια το μπουφαν και μου σηκωνοται λιγο προς τα πανω με αποτελεσμα να κανει ενα φουσκωμα στο στηθος που μερικες φορες σε αλλο μπουφαν που εχω (μακρυ) ειναι ενοχλητικο για μενα... Δεν ξερω αν μετα απο χρηση στο μπουφαν θα κατσει λιγο ή θα ειναι οπως το COLORI που εχω και με ενοχλει!!! (πολυ σκληρο μπουφαν)

    Απο συμβουλες στο φορουμ κατεληξα οτι "μαλλον" ψαχνω για 4 εποχων, γιατι το σετακι το θελω και για βολτες στο εξωτερικο. Γενικα δεν κρυωνω στην μηχανη πολυ ευκολα (εκτος απο τα χερια που δεν την παλευω καθολου). Μεχρι τωρα δεν χρησιμοποιω καν επενδυση στα μπουφαν που εχω, σε βολτες φοραω ισοθερμικο αν κανει πολυ κρυο.

    Αυτο που ρωταω τους κατοχους 4 εποχων ειναι αν αξιζει με βαση την προσωπικη τους εμπειρια απο την χρηση, να παρω 4 εποχων σετακι ή με ενα χειμερινο παλευται Αυγουστος μηνας σε Ιταλια, Γερμανια, Βαλκανια κτλ. Για την Ελλαδα ειμαι βεβαιως οτι δεν αντεχεται ουτε 3 λεπτα, γιατι μπορει να αντεχω στο κρυο στην ζεστη πεθαινω


    Αυτα ειναι που εχω δοκιμασει ή εχω τελος παντων βρει εγω:

    ΓΑΝΤΙΑ:
    http://www.revitsport.com/fi_en/men/...-gtx.html#0010
    http://www.motoin.de/Clothing/Gloves...02&language=en

    ΣΕΤΑΚΙ (δηλαδη θα παρω και το αντιστοιχο παντελονι):
    https://www.louis.eu/artikel/revit-p...list=217233874
    http://www.moda2ride.co.uk/mens-moto...lorer-gore-tex
    http://www.motoraid.eu/revit-sand-2-jacket-silver-black
    http://www.motoraid.eu/spidi-4-season-jacket-grey-red

    ΜΠΟΤΕΣ
    http://www.motoraid.eu/boots/turism-...l-outdry-boots
    http://www.fc-moto.de/Alpinestars-Gr...-Gore-Tex-Boot
    http://www.revzilla.com/motorcycle/d...gore-tex-boots

    Περιμενω τις προτασεις - συμβουλες που εχετε για το σετακι και τα γαντια και κριτικες για προιοντα που γνωριζεται. Να πω οτι εχω διαβασει αρκετα και εδω μεσα, αλλα πολλες φορες τα λινκ δεν υπαρχουν πλεον γι αυτο κανω μια καινουρια αναφορα εδω...

    Το μπατζετ για:
    γαντια 200-250
    μπουφαν 500-600
    παντελονι περιπου 300

    συνολο μια χιλιαδα περιπου + μποτες που παω υπο - προυποθεσεις..

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    οτι παρεις απο louis, θα ναι πολύ καλό. τα νουμερα πρόσεχε, να μετρηθείς καλα με μεζουρα να δεις τι είσαι.
    το revzilla νομίζω είναι αμερικάνικο οπότε έχει ακριβά (νομίζω) έξοδα αποστολής για ελλάδα.
    αντι για ακριβά γαντια, μπορεις να βάλεις φτηνά γάντια και φτηνές χούφτες. Αν έχει χούφτες τι μηχανάκι δεν χρειάζεσαι καλά γαντια, απλα να ναι αδιάφροχα.

    το budjet σου είναι υπερβολικά ψηλό. Με τα μισα λεφτα μπορεις να παρεις κορυφαία πράγματα. O luis βγαζει κατα καιρούς και γερές προσφορές να ξέρεις, κάνε εγγραφή στο site του.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2016
    Μηνύματα
    23
    Ευχαριστω πολυ duke 200 για ολα οσα ειπες, αλλα ισως επρεπε να εχω γραψει και μερικα ακομα πριν...

    Προσθετω καποιες πληροφοριες:

    Η μηχανη μου ειναι 1290 Super Adv, εχει χουφτες, θερμαινομενα γκριπ και καθισματα.

    Τα σιτε που εχω βαλει ειναι στην τυχη δεν θα τα παρω απο κει τα πραγματα πιθανον!!!

    Ειδικα για τα γαντια θελω τις καλυτερες προτασεις που εχετε μιας και εχω τρελο θεμα με τα χερια στο κρυο...

    Τα προιοντα συνηθως τα δοκιμαζω πριν παραγγειλω οτιδηποτε και γενικα θελω να μου δωσετε προτασεις κορυφαιες ακομα και πιο ακριβες αν πιστευετε οτι αξιζει τον κοπο, αλλωστε για μενα δεν ειναι πρωτος παραγοντας η τιμη αλλα η ποιοτητα, η αξιοπιστια και ποσο το προιον που θελω μου κανει την δουλεια για την οποια προοριζεται. Γι αυτο αλλωστε ζητησα προσωπικες γνωμες απο χρηση με προιοντα που εχετε ηδη και οχι τι λεει πχ. ο ταδε καταστηματαρχης που θελει να με αρμεξει να παρω πχ. dainese (τυχαιο το παραδειγμα).
    Τελευταία τροποποίηση από matlia; 14/09/2016 στις 18:17.

  4. #4
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στα Held. Carese & Torno Pants.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    με θερμαινόμενα γκριπ και χούφτες πρέπει να έχει παρα πολύ κρύο και να οδηγάς 8 ώρες συνεχόμενες για να κρυώσουν τα χερια σου ακόμα και με γάντια μοτό της πλάκας απο το lidl με 10 ευρω.

    Κατα τη γνώμη μου επένδυσε στο μπουφάν και στο παντελόνι και γαντια παίρνεις καλά και με 50 ευρώ. Μπουφαν παρε all season με εσωτερικό αποσπόσμενο χοντρό επενδύτη για να το έχεις και το καλοκαίρι.

    και για πολύ βροχή πάρε και μια ολόσωμη αδιάβροχη φόρμα απο ebay να φοράς πάνω και απο το μπουφάν, φτηνές είναι κάπου στα 30ευρω.
    http://www.ebay.co.uk/itm/Modeka-Bla...YFiLyGJQ4PEDDg

    Για μάρκες στα μπουφαν δε ξερω, υπάρχουν εδω μέλη που ξέρουν πολύ καλύτερα.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2016
    Μηνύματα
    23
    Επειδη και στην προηγουμενη μηχανη ειχα θερμαινομενα και χουφτες, βεβαια πιθανον τα θερμαινομενα να μην ηταν τοσο καλα απο κριτικες που εχω διαβασει. Ειχα τρομερο θεμα με το κρυο σε αποστασεις 15 λεπτων οχι 8 ωρων... Πριν μερικα χρονια δεν καταλαβαινα τιποτα στα χερια γι αυτο σαν "βοσκος" δεν φοραγα τιποτα ακομα και με χιονια τα τελευταια 4 με 5 χρονια υποφερω στο κρυο στα χερια ακομα και με γαντια γι αυτο ψαχνω μια σοβαρη επιβεβαιωμενη λυση προθετικα με τα γκριπ και τα θερμαινομενα

  7. #7
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Όσον αφορά το πρόβλημα που έχεις με το μπουφάν, μεταφέρω ότι μου είχε πεί ένας πωλητής στο motomarket
    "H Nordcap σχεδιάζει τα προϊόντα με δική μας παραγγελία, ας πούμε για εμάς που έχουμε κοιλίτσα. Ο Ευρωπαίος σου λέει αδυνάτισε... να αλλά ρε φίλε δεν πάει έτσι". Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις θαρρώ. Έχουν ένα ωραίο τεσσάρων εποχών Nordcap Dacar.

  8. #8
    Δες και τα προϊόντα της difi.
    Πολύ καλή ποιότητα και νορμάλ τιμές.
    Τώρα, για γάντια, όλες οι μεγάλες εταιρίες έχουν μοντέλα χοντρά για πολύ κρύο. Τα περισσότερα όμως είναι αβολα στην αίσθηση.
    Κορυφαία προϊόντα για κρύο έχει η rukka αλλά στην Ελλάδα δεν τα φέρνει κανείς νομίζω ...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mreza
    Εγγραφή
    07/07/2013
    Μηνύματα
    139
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Δες και τα προϊόντα της difi.
    Πολύ καλή ποιότητα και νορμάλ τιμές.
    Τώρα, για γάντια, όλες οι μεγάλες εταιρίες έχουν μοντέλα χοντρά για πολύ κρύο. Τα περισσότερα όμως είναι αβολα στην αίσθηση.
    Κορυφαία προϊόντα για κρύο έχει η rukka αλλά στην Ελλάδα δεν τα φέρνει κανείς νομίζω ...
    αυτός , έχει rukka στο ελλάντα ...

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2015
    Μηνύματα
    10
    Φίλε μου εγώ έχω το defender pro της Revit.
    Είναι παρόμοιο με το poseidon, απλά δεν έχει το goretex στην εξωτερική μεμβράνη, αλλά σε αφαιρούμενη εσωτερική.
    Είναι κοντό όπως το θέλεις και με τους ιμάντες ρύθμισης μπορεί να γίνει αρκετά φαρδύ στην περιοχή της κοιλιάς.
    Εξαιρετική ποιότητα και αίσθηση ασφάλειας. Ειδικά τα νέα προστατευτικά της revit είναι σε άλλο επίπεδο.
    Σχετικά με το θέμα 4 εποχές. Επειδή το έψαξα πολύ πριν το αγοράσω κατέληξη σε αυτό ως την καλύτερη επιλογή.
    Παρόλα αυτά όλο και περισσότερο πείθομαι οτι δεν υπάρχει πραγματική 4 εποχών στολή. Μετά τους 30 βαθμούς ψήνεσαι!
    Και οι θερμοκρασίες στα Βαλκάνια δεν απέχουν απο τις δικές μας (εκτός προφανώς απο τα βουνα της Σλοβενίας!).

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2016
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kverop Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου εγώ έχω το defender pro της Revit.
    Είναι παρόμοιο με το poseidon, απλά δεν έχει το goretex στην εξωτερική μεμβράνη, αλλά σε αφαιρούμενη εσωτερική.
    Είναι κοντό όπως το θέλεις και με τους ιμάντες ρύθμισης μπορεί να γίνει αρκετά φαρδύ στην περιοχή της κοιλιάς.
    Εξαιρετική ποιότητα και αίσθηση ασφάλειας. Ειδικά τα νέα προστατευτικά της revit είναι σε άλλο επίπεδο.
    Σχετικά με το θέμα 4 εποχές. Επειδή το έψαξα πολύ πριν το αγοράσω κατέληξη σε αυτό ως την καλύτερη επιλογή.
    Παρόλα αυτά όλο και περισσότερο πείθομαι οτι δεν υπάρχει πραγματική 4 εποχών στολή. Μετά τους 30 βαθμούς ψήνεσαι!
    Και οι θερμοκρασίες στα Βαλκάνια δεν απέχουν απο τις δικές μας (εκτός προφανώς απο τα βουνα της Σλοβενίας!).
    Σχετικα με το REVIT που εχεις μπορεις να δωσεις καποιες πληροφοριες σχετικα με το χρωμα μηπως εχεις παρει το ασημι?

    Αν ναι λερωνει τοσο που μετανιωνεις που το πηρες ασημι γιατι σκεφτομαι γενικα να μην παρω ποτε ξανα μπουφαν μαυρο στην ζωη μου οπως και μηχανη
    και εξοπλισμο και γενικα μονο ανοιχτοχρωμα για θεμα ασφαλειας περισσοετρο!

  12. #12
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Έχω το λευκό της Nordcap για καλοκαιρινό (υποθέτω είναι στα ίδια "κυβικά" όσον αφορά την προσέλκυση μπίχλας).
    Λεκανίτσα, λίγο υγρό απορρυπαντικό κι οδοντόβουρτσα. Good as new, και στεγνώνει εν μία νυκτί.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2015
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από matlia Προβολή μηνύματος
    Σχετικα με το REVIT που εχεις μπορεις να δωσεις καποιες πληροφοριες σχετικα με το χρωμα μηπως εχεις παρει το ασημι?

    Αν ναι λερωνει τοσο που μετανιωνεις που το πηρες ασημι γιατι σκεφτομαι γενικα να μην παρω ποτε ξανα μπουφαν μαυρο στην ζωη μου οπως και μηχανη
    και εξοπλισμο και γενικα μονο ανοιχτοχρωμα για θεμα ασφαλειας περισσοετρο!
    Φίλε μου έχω το μαύρο, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτή την ερώτηση.

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/04/2016
    Μηνύματα
    28
    Αφου το μπατζετ σου ειναι τοσο ψηλα θα σου προτεινα να κοιταξεις για πανω -κατω το σετακι της dainese d-explore gore-tex που ειναι κορυφαιο καθως και μποτες με μαλακο δερμα αδιαβροχο-αναπνεον(gore-tex) Dainese Fulcrum C2 Gore-Tex.Εχω παρει πριν λιγες μερες το μπουφαν και περιμενω το παντελονι να ερθει απο ιταλια με παραγγελια.Απολυτα χειμερινο μπουφαν βαρυ(με τις επενδυσεις) αλλα οχι σκληρο υφασμα.Εχει αφαιρουμενη θερμικη και αδιαβροχη επενδυση (gore-tex) και σε συνδυασμο με τους μεγαλους αεραγωγους που εχει τοσο στο θωρακα οσο και στην πλατη γινεται και ανοιξιατικο-φθινοπωρινο.(https://www.youtube.com/watch?v=7t6n179X8eY).Ενα θα σου πω το δοκιμασα χθες βραδυ σε βουνο καθως γυρνουσα απο εκδρομη με 8 βαθμους φορωντας κοντομανικο απο μεσα και δεν καταλαβα απολυτως τιποτα.Με κρατουσε τοσο ζεστο που απορουσα αν εχει τοσο κρυο!Το ιδιο και καθως πηγαιναμε με 18-20 βαθμους χωρις τις επενδυσεις με κρατησε σε θερμοκρασια πολυ καλη χωρις να ιδρωσω.Οσον αφορα στις μποτες τις δοκιμασα και αυτες εχοντας αρκετα μαλακο δερμα και ανετες τοσο στην οδηγηση οσο και στο περπατημα χωρις να ιδρωσουν τα ποδια μου.Ολα αυτα κοστισαν 1150 ευρω και το μελλον θα δειξει αν αξιζαν οντως τα λεφτα τους.Προς το παρον επιφυλασσομαι μεχρι να δοκιμαστουν σε συνθηκες ψυχους και βροχης για να διαπιστωσω ποσο θερμικα και αδιαβροχα ειναι.

Παρόμοια θέματα

  1. Εξοπλισμος αναβατη: Τι εχετε;
    από Ταξιδευτής στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 26/12/2007, 15:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF