Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Πρόβλημα με πηνία GS

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    115

    Πρόβλημα με πηνία GS

    Η γνωστή μάστιγα των GS..

    Έχω ένα BMW F 650 twin του 2010 και μου έβγαλε off τα πηνία στα 63000 km.
    Λύσεις δύο: Ή αλλαγή των πηνίων με εργοστασιακά BMW και total cost +1000 € ή να βρω καλό ηλεκτρολόγο που να κάνει περιέλιξη με πολύ μικρότερο κόστος.

    Αξίζει τον κόπο η δεύτερη λύση ή η αγορά των εργοστασιακών πηνίων BMW είναι αναπόφευκτη;

  2. #2
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    μοντελο;

  3. #3
    το ερώτημα που δεν θυμάμαι, χαλάει η περιέλιξη ή οι μαγνήτες; αν είναι το πρώτο, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις περιέλιξη.

  4. #4
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    η περιελιξη σε ηλεκτρολογο αν ειναι μαστορας ειναι πιο ασφαλης λυση και πιο φθηνη.Η BMW αλλαζει το βολαν το οποιο εχοντας παραπανω τρυπες απο το παλιο θεωρητικα λογω καλυτερης κυκλοφοριας λαδιου παρεχει καλυτερη ψυξη στα πηνια.Αυτο ισχυει στην θεωρια και επιβεβαιωνεται στην πραξη απο αρκετους παθοντες οχι μονο στην Ελλαδα αλλα και εξω.Οι τιμες παντως της BMW ειναι πανω κατω ιδιες σε ολο τον κοσμο.

  5. #5
    αν με 150-200 ευρώ του βγάλει άλλες 60,000 χιλιόμετρα δεν αξίζει το χιλιάρικο για νέο, νομίζω.

  6. #6
    Οτι ειπε ο κυρ μοντερέτορας...Η διαφορά τιμής είναι τεράστια.

  7. #7
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    το ερώτημα που δεν θυμάμαι, χαλάει η περιέλιξη ή οι μαγνήτες; αν είναι το πρώτο, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις περιέλιξη.
    Συνήθως η περιέλιξη την ακούει Γιάννη, χωρίς βέβαια να λείπουν και βλάβες από ξεκολλημένους μαγνήτες. Οπότε ναι, αξίζει τον κόπο η περιέλιξη.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  8. #8
    Νέο μέλος Το avatar του/της gardelis_
    Εγγραφή
    17/12/2014
    Μηνύματα
    22
    Καλησπέρα,

    Αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα στα 74.000χλμ. Ύστερα από κουβέντα και με τον συνεργειά (της αντιπροσωπίας) με τον οποίο γνωριζόμασταν αλλά και από φίλους που είχαν το ίδιο πρόβλημα, χωρίς σκέψη επέλεξα την λύση του μάστορα και της καινούργια περιέλιξης.

    ΝΟμίζω δεν τίθεται θέμα επιλογής. Άντε στη χειρότερη εγώ σου λέω ότι θα βγάλει 50.000 αντί για 60.000. Η διαφορά στην τιμή είναι τεράστια.
    Προφανώς και το πηνίο δουλεύει ρολόι από τότε.

    Αν έχεις καποιο φίλο ή γνωστό που ξέρει καλό ηλεκτρολόγο ακόμη καλύτερα.
    Αν είσαι Αθήνα προτείνω αυτό το μαγαζί χωρίς να είναι γνωστός μου, δεν τα ξέρω τα παιδιά εκεί πέρα.
    http://www.sxelectronics.gr/el/p1.html

    ΥΓ: Κι εγώ ένα GS 800 έχω ;-)
    Τελευταία τροποποίηση από gardelis_; 15/09/2016 στις 16:26.

  9. #9
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gardelis_ Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,

    Αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα στα 74.000χλμ. Ύστερα από κουβέντα και με τον συνεργειά (της αντιπροσωπίας) με τον οποίο γνωριζόμασταν αλλά και από φίλους που είχαν το ίδιο πρόβλημα, χωρίς σκέψη επέλεξα την λύση του μάστορα και της καινούργια περιέλιξης.

    ΝΟμίζω δεν τίθεται θέμα επιλογής. Άντε στη χειρότερη εγώ σου λέω ότι θα βγάλει 50.000 αντί για 60.000. Η διαφορά στην τιμή είναι τεράστια.
    Προφανώς και το πηνίο δουλεύει ρολόι από τότε.

    Αν έχεις καποιο φίλο ή γνωστό που ξέρει καλό ηλεκτρολόγο ακόμη καλύτερα.
    Αν είσαι Αθήνα προτείνω αυτό το μαγαζί χωρίς να είναι γνωστός μου, δεν τα ξέρω τα παιδιά εκεί πέρα.
    http://www.sxelectronics.gr/el/p1.html

    ΥΓ: Κι εγώ ένα GS 800 έχω ;-)
    αν πας σε αυτον ρωτησε τον να σε ενημερωσει για τους παραλληλους ανορθωτες η για αυτους που κατασκευαζει αυτος.Με ενα 100ρικο επιπλεον θα εχεις παραπανω εξασφαλιση.
    ΥΓ.και εμενα δεν ειναι φιλος γνωστος κτλ απλα ξερει τι κανει.

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΛΙΑΣΚΤΜ Προβολή μηνύματος
    για τους παραλληλους ανορθωτες
    Πολύ καλη (και σωστή) φάση...

    (μονο που καμια φορα τους πιανει η τσιγκουνια και χρησιμοποιούν ballast resistors της πλακας ή και καθόλου..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    115
    Κι εγώ προσανατολίζομαι στη λύση της περιέλιξης. Δύσκολοι καιροί για να δίνεις τα χιλιάρικα έτσι και έχω βρει ένα αξιόπιστο ηλεκτρολόγο που έχει εμπειρία στο αντικείμενο να κάνει τη δουλειά.

    Αλλά αν υποθέσουμε ότι του χρόνου θέλω να ξαναβγώ εξωτερικό, της έχω εμπιστοσύνη;

  12. #12
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    90% των περιπτώσεων των πηνίων που έγιναν περιέληξη σε 800 GS ξανακάηκαν σε σύντομο χρονικό διάστημα. Αν δεν αλλάξει το βολάν ότι άλλη λύση και να γίνει δεν εξανεμίζει το πρόβλημα.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/05/2019
    Μηνύματα
    2

    Πρόβλημα λίπανσης

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Slane Προβολή μηνύματος
    Η γνωστή μάστιγα των GS..

    Έχω ένα BMW F 650 twin του 2010 και μου έβγαλε off τα πηνία στα 63000 km.
    Λύσεις δύο: Ή αλλαγή των πηνίων με εργοστασιακά BMW και total cost +1000 € ή να βρω καλό ηλεκτρολόγο που να κάνει περιέλιξη με πολύ μικρότερο κόστος.

    Αξίζει τον κόπο η δεύτερη λύση ή η αγορά των εργοστασιακών πηνίων BMW είναι αναπόφευκτη;
    Το πρόβλημα που έχουν τα F800GS και F650GS εντοπίζεται στη λίπανση των πηνίων που είναι ελλιπής - λόγω πικρής πίεσης στο ψέκασμα του λαδιού - με αποτέλεσμα να αναπτύσσονται υψηλές θερμοκρασίες και να καίγονται σταδιακά τα πηνία. Στα νεώτερα μοντέλα η BMW το έχει λύσει( βάζοντας διάτρητο βολάν που επιτρέπει τη δίοδο μεγαλύτερης ποσότητας λαδιού στην περιοχή. Γι' αυτό η BMW πουλά πακέτο πηνία - βολάν (τη νεώτερη έκδοση) και φυσικά με αυτό τον τρόπο εκτινάσσεται το κόστος, γιατί γνωρίζει ότι με μια απλή αλλαγή πηνίων το πρόβλημα θα ξαναπαρουσιαστεί. Δυστυχώς και στον καλύτερο μάστορα να πάει κανείς δε θα γλιτώσει αφού είναι θέμα κακού σχεδιασμού. Ενδεχομένως αν κανείς χρησιμοποιήσει καλώδια μεγαλύτερης θερμικής αντοχής να παρατείνει τη ζωή τους. Μήπως όμως θα έπρεπε η μαμά BMW να αναλάμβανε την αντικατάσταση του ανταλλακτικού δωρεάν, μια και στο δικό της λάθος σχεδιασμό οφείλεται το πρόβλημα; Μήπως;
    Για την ιστορία, στη δική μου μηχανή είναι η τρίτη φορά που πάω για αντικατάσταση (F800GS)

Παρόμοια θέματα

  1. προβλημα με πηνια σε cb500 98 ή κατι αλλο?
    από bip-vip στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 15/02/2015, 12:05
  2. Προβλημα με πηνια cbr1000 05
    από angelosxs στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2013, 17:06
  3. προβλημα με κορνα gs 650 2002
    από dzaras στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2010, 20:08
  4. Σοβαρο προβλημα με ΧΧ (πηνία)
    από audi_72 στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2008, 22:08
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2006, 22:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF