Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 97

Θέμα: Benelli BN 251

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Ξεθάβω το θέμα για να γράψω ότι φτάσαμε τα 5.200 χιλιόμετρα με τη Benelli BN 251 και έγινε και το δεύτερο σέρβις!

    Όλο αυτό τον καιρό τι προβλήματα έβγαλε;

    Αλλαγή μπαταρίας - είχε μια δυσκολία στο πρωινό ξεκίνημα όταν έκανε κρύο, τη φόρτισα, έφτιαξε για μια βδομάδα, άρχισε να το ξανακάνει και την άλλαξα. Κόστος 35 ευρώ - από τότε που την άλλαξα (με μπαταρία άλλης μάρκας από αυτή που είχε), κανένα πρόβλημα!

    Κάποια στιγμή εμφάνισε ένα τρίξιμο εκεί που είναι το μασκάκι πάνω από το τιμόνι, πήγα στο συνεργείο, το μαζέψανε και από τότε είναι ΟΚ.

    Επίσης μια ιδιοτροπία έχει, ότι αν τη γεμίσεις με βενζίνη πάνω από το τρυπητό δαχτυλίδι που είναι μέσα στο ρεζερβουάρ, μπουκώνει και τρομάζεις να την ξεμπουκώσεις. Όταν όμως το μάθεις αυτό, προσέχεις και δεν υπάρχει θέμα.

    ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!

    Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από στήσιμο, άνεση, κράτημα, λάστιχα, λειτουργία σασμάν (δεν ισχύει ότι είναι σκληρό όπως έχει γραφτεί... μια χαρά είναι), μικρή κατανάλωση, απόδοση κινητήρα, τον οποίο λες και... ταξιδιάρικο για την κατηγορία! Ενώ και η γενικότερη ποιότητα κατασκευής δείχνει ως τώρα να είναι στο επίπεδο των παρόμοιων ιαπωνικών που... ούτε αυτές κατασκευάζονται στην Ιαπωνία, δηλαδή "όση πρέπει"!

    Value for money; Ασφαλώς ναι, μάλιστα η δική μου είναι... πιο πολύ, διότι πρόλαβα την προσφορά όταν την αγόρασα!

    Μπράβο στη Benelli - ως τώρα τουλάχιστον. Αλλά 5.000 χιλιόμετρα είναι ένα καλό δείγμα νομίζω.

    Τέλος, υπάρχει ένα ψιλοχάος με τα μοντέλα της Benelli που παρουσιάζονται συνεχώς - κανείς δεν ξέρει ποια από τα νέα μοντέλα θα έρθουν στην Ευρώπη και ποια από αυτά στην Ελλάδα. Με βάση ωστόσο την εμπειρία που έχω... θα χτύπαγα τη Leoncino 500 ή... την Imperiale 530 που θα βγει μέσα στο 2020 (αν τη φέρουν βέβαια).

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TKM Προβολή μηνύματος
    Ξεθάβω το θέμα για να γράψω ότι φτάσαμε τα 5.200 χιλιόμετρα με τη Benelli BN 251 και έγινε και το δεύτερο σέρβις!

    Όλο αυτό τον καιρό τι προβλήματα έβγαλε;

    Αλλαγή μπαταρίας - είχε μια δυσκολία στο πρωινό ξεκίνημα όταν έκανε κρύο, τη φόρτισα, έφτιαξε για μια βδομάδα, άρχισε να το ξανακάνει και την άλλαξα. Κόστος 35 ευρώ - από τότε που την άλλαξα (με μπαταρία άλλης μάρκας από αυτή που είχε), κανένα πρόβλημα!

    Κάποια στιγμή εμφάνισε ένα τρίξιμο εκεί που είναι το μασκάκι πάνω από το τιμόνι, πήγα στο συνεργείο, το μαζέψανε και από τότε είναι ΟΚ.

    Επίσης μια ιδιοτροπία έχει, ότι αν τη γεμίσεις με βενζίνη πάνω από το τρυπητό δαχτυλίδι που είναι μέσα στο ρεζερβουάρ, μπουκώνει και τρομάζεις να την ξεμπουκώσεις. Όταν όμως το μάθεις αυτό, προσέχεις και δεν υπάρχει θέμα.

    ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!

    Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από στήσιμο, άνεση, κράτημα, λάστιχα, λειτουργία σασμάν (δεν ισχύει ότι είναι σκληρό όπως έχει γραφτεί... μια χαρά είναι), μικρή κατανάλωση, απόδοση κινητήρα, τον οποίο λες και... ταξιδιάρικο για την κατηγορία! Ενώ και η γενικότερη ποιότητα κατασκευής δείχνει ως τώρα να είναι στο επίπεδο των παρόμοιων ιαπωνικών που... ούτε αυτές κατασκευάζονται στην Ιαπωνία, δηλαδή "όση πρέπει"!

    Value for money; Ασφαλώς ναι, μάλιστα η δική μου είναι... πιο πολύ, διότι πρόλαβα την προσφορά όταν την αγόρασα!

    Μπράβο στη Benelli - ως τώρα τουλάχιστον. Αλλά 5.000 χιλιόμετρα είναι ένα καλό δείγμα νομίζω.

    Τέλος, υπάρχει ένα ψιλοχάος με τα μοντέλα της Benelli που παρουσιάζονται συνεχώς - κανείς δεν ξέρει ποια από τα νέα μοντέλα θα έρθουν στην Ευρώπη και ποια από αυτά στην Ελλάδα. Με βάση ωστόσο την εμπειρία που έχω... θα χτύπαγα τη Leoncino 500 ή... την Imperiale 530 που θα βγει μέσα στο 2020 (αν τη φέρουν βέβαια).
    -----------------------------------------------------------------------------------
    τελεια φιλε...αντε και σε περισσοτερα

  3. #48
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    δεν μπορούσε να περαστεί η μπαταρία στην εγγύηση?
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Ίσως αλλά δεν επέμεινα.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Λοιπόν... φτάσαμε τα 11.500 χιλιόμετρα και έχουμε και λέμε:

    Φέτος το καλοκαίρι πήγα:

    α) Εκδρομή στο Μούλκι Κορινθίας (είναι ένα ορεινό χωριό πάνω από το Κιάτο) μαζί με τους Enfieldάδες.

    β) Πέντε μέρες Ικαρία, δικάβαλλος, φορτωμένος με δυο βαλιτσάρες (στη σχάρα, δεν έχω μπαγκαζιέρα), έκανα νύχτα τη διαδρομή Αγ. Κήρυκο - Αρμενιστή (50 χιλιόμετρα όπου ανεβαίνεις ως την κορυφή ενός βουνού, φτάνεις σε κάτι ανεμογεννήτριες και το ξανακατεβαίνεις), την ξαναέκανα και μέρα μετ' επιστροφής (χωρίς τις βαλίτσες), γύρισα και τα κοντινά μέρη.

    γ) Κρήτη άλλες πέντε μέρες μόνος μου, όπου έκανα πολλά χιλιόμετρα - με πιο χαρακτηριστικό τα 250 χιλιόμετρα σε ένα μεσημεροαπόγευμα από Πλακιά ως τη Σητεία, δηλαδή διαδρομή σε κάθε είδους δρόμο. Και Εθνική Οδό και με στροφές κλπ. Συνολικά γύρω στα 500 χιλιόμετρα!

    δ) Εκδρομή στα Μετέωρα, δηλαδή από Αθήνα σε Καλαμπάκα και επιστροφή και στο ενδιάμεσο πολλά χιλίομετρα στην περιοχή της Λίμνης Πλαστήρα κλπ. (υπέροχη διαδρομή). Χίλια χιλιόμετρα σε τρεις μέρες!

    Πώς συμπεριφέρθηκε η μηχανή;

    ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ, "ΟΥΤΕ ΤΣΙΚ" ΠΟΥ ΛΕΜΕ!

    Βέβαια, στο ενδιάμεσο, μεταξύ Κρήτης και Μετεώρων της έκανα μια αλλαγή λαδιών νωρίτερα του προβλεπόμενου χρόνου για να τη νοιώθω ότι δουλεύει πιο ομαλά.

    Ιδανική για δρόμους με στροφές (τι να την κάνεις τη μεγαλύτερη μηχανή εκεί; ), αξιόμαχη για τα κυβικά της στις Εθνικές Οδούς, όπου ταξιδεύει στα 110-130 κοντερίσια, δηλαδή 100-120 πραγματικά. Η κούραση πάντως δεν επέρχεται από τον κινητήρα, που δουλεύει ΤΕΛΕΙΑ και χωρίς κραδασμούς, αν και μονοκύλινδρος, επέρχεται από τη σέλλα, που δεν είναι για μεγάλα ταξίδια.

    Προβλήματα στο διάστημα ως τώρα: μια μικρή διαρροή από το καπάκι κάτω από το ψυγείο, την οποία μου διέγνωσε ένα συνεργείο αλλά εγώ... δεν την έχω δει και δεν έχω παρατηρήσει να έχασε παραφλού σε όλες αυτές τις διαδρομές! Ούτε είχα θέμα υπερβολικής ανόδου θερμοκρασίας κλπ.! Όταν το ξεκαθαρίσω... θα γράψω.

    Πάντως η μηχανή είναι ως τώρα ΑΡΙΣΤΗ για τα λεφτά της και ήδη... έχω κάνει μαζί της πολύ περισσότερα απ' ό,τι με άλλες μεγαλύτερες!

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Τελεια φιλε. !
    Συνεχισε να μας ενημερωνεις.....

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Συνεχίζω λοιπόν να ενημερώνω... χθες πήγα Μεσολόγγι για μια δουλειά και επέστρεψα αυθημερόν. Προβλήματα: ΚΑΝΕΝΑ. Και καθώς η μηχανή δεν ήταν φορτωμένη με βαλίτσες κλπ., πήγαινε και πιο γρήγορα... στα 120 με 130 την έτρεξα χωρίς να την ξεσκίζω στα ίσια και ελαφρώς κατηφορικά κομμάτια της Εθνικής Οδού, ενώ στις παρατεταμένες ανηφόρες ταξίδευε με 100-110!

    Ο κινητήρας της είναι εκπληκτικός για τα κυβικά της - αναρωτιέμαι πώς θα ταξιδεύει το δικύλινδρο 302S, με τα περισσότερα κυβικά και με τα 12 άλογα παραπάνω (δεν είναι λίγα... είναι σχεδόν 50% περισσότερα απ' όσα έχει η δική μου).

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    εχεις κανει αρκετες διαδρομες...και το μηχανακι στεκετε στα μετρα του!
    τιμιο....

  9. #54
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2019
    Μηνύματα
    55
    Κάτοχος benelli trk 502 X 2019 , το εδωσα προσφατα , η μηχανη σαν συνολο φαίνεται καλη αλλα εμενα προσωπικά με εξόργισε . Ολη την ωρα χαλουσαν μικροπράγματα πλαστικάκια - μαλακιούλες συν οτι μου έσβηνε στα καλα καθούμενα χωρις να υπάρχει λύση στο προβλημα μου . Το τρίξιμο των πλαστικών ηταν αφόρητο και γενικα η κατασκευή παρα μα παρα πολυ φθηνή . Να σου πω οτι μου έσπασε το ελατηριο του σταντ εξω απο τη χαλκίδα και κρεμασε κάτω και παραλίγο να σκοτωθώ ? Οικονομική και σαν μοτερ καλο , σε αλλους τους βολεψε αλλα απο τους κατοχους ολοι λενε ειναι ικανοποιημένοι αλλα ολοι στα συνεργεια και στις λέσχες τρέχουνε .....

  10. #55
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από elohimaros Προβολή μηνύματος
    Κάτοχος benelli trk 502 X 2019 , το εδωσα προσφατα , η μηχανη σαν συνολο φαίνεται καλη αλλα εμενα προσωπικά με εξόργισε . Ολη την ωρα χαλουσαν μικροπράγματα πλαστικάκια - μαλακιούλες συν οτι μου έσβηνε στα καλα καθούμενα χωρις να υπάρχει λύση στο προβλημα μου . Το τρίξιμο των πλαστικών ηταν αφόρητο και γενικα η κατασκευή παρα μα παρα πολυ φθηνή . Να σου πω οτι μου έσπασε το ελατηριο του σταντ εξω απο τη χαλκίδα και κρεμασε κάτω και παραλίγο να σκοτωθώ ? Οικονομική και σαν μοτερ καλο , σε αλλους τους βολεψε αλλα απο τους κατοχους ολοι λενε ειναι ικανοποιημένοι αλλα ολοι στα συνεργεια και στις λέσχες τρέχουνε .....
    Καλό είναι να τα μαθαίνει ο κόσμος κι αυτά!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    962
    πρόσφατα περιοδικό (ΜΟΤΟ ) έκανε πάνω απο 1000χλμ την ημέρα (νομίζω για 2 ή για 3 ημέρες , σύνολο 3600) , non stop σχεδόν , με δημοφιλή μηχανάκια , μεταξύ αυτών και 3 κινέζους της ελληνικής αγοράς (Voge, Benelli , Zontes).

    Έγραψαν οτι τα μηχανάκια δεν έκαναν τσικ , κάποια απο αυτά βρέθηκαν σε καταστάσεις slipstreaming για ώρες (πχ Suzuki DL250)
    Επίσης, σημειώσαν για την περίπτωση του Zontes , ότι γνωρίζουν για διάφορα "θέματα" που αναφέρουν οι κάτοχοι οι
    οποίοι επειδή ειναι νεοεισερχόμενοι στο χώρο της μοτοσυκλέτας λόγω και της χαμηλής τιμής , ένα λαμπάκι που θα ανάψει και δεν θα το κατανοήσουν ή δεν θα κάνουν σωστά τη συντήρηση που προβλέπεται λόγω απειρίας , τα ρίχνουν στο μηχανάκι ενώ ουσιαστικά δεν υπάρχουν προβλήματα άξια λόγου.

    Τα προβλήματα για το Benelli ήταν το μεγάλο βάρος για τέτοιο κυβισμό και η μέτρια ποιότητα σε σημεία που σημειώνουν δεν θα έπρεπε να υπάρχει
    ενώ για το Zontes ήταν το στήσιμο του αν ήθελε κάποιος να το κυνηγήσει παραπάνω σε στροφιλίκι.

    Για την Voge δεν θυμάμαι τι έγραψαν , μπορώ να ανατρέξω όπως και όσοι έχουν το τεύχος , αλλά μιλάμε για αντιγραφή του εκάστοτε αντίστοιχου Honda , απίστευτα πολύ όμως

  12. #57
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Ακομη και το zontes (που δεν εχει καποιο ευγνωσμένο κατασκευαστή απο πισω σε σχεση με benelli - cfmoto - voge).
    Θα ηταν αποτυχία να βγαλει κατι σοβαρο στα 50k ενω το μοτερ θα πρεπει να αντεξει στα 100k χωρις καμια ένδειξη σημαντικής φθορας στην αποδοση. Γιατι τα 4000ευρω που δίνουν οι αγοραστες δεν ειναι λιγα.
    Η τεχνολογία εχει αναβαθμιστεί ολοι οι κατασκευαστες μπορουν να χρησιμοποιήσουν καλα υλικα και πιστευω στα πλαισια καποιου κατασταλαγμενου αναβατη (οχι σιδεροφαγο) το zontes ως λιγοτερο επώνυμό κινέζικο θα βγαλει ανετα 100k.
    Για την beneli με το bn251 του tkm θα ειχα υψηλότερες προσδοκιες οσο αναφορα την απροβλημάτιστη λειτουργία.
    Δηλαδη τα 12k που εχει διανύσει σημερα δεν ειναι επίτευγμα.

    Μεταλα ειναι αν νιωθεις πως να τα δουλευεις, (βγαζοντας εκτος την απαιτητική σπορ οδήγηση που πουσαρει πολυ τα μοτερ), δεν θα βγαλει τιποτα.

    Τα θεματα προσαρμογής πλαστικών που αναφερει ο φιλος πιο πανω τα βγαζουν πολλα επώνυμα μοντελα ευρωπαικά και γιαπωνέζικα επεμβαίνεις στα σημεία που τρίζουν και δινεις το οριστικό τελος.

  13. #58
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    πρόσφατα περιοδικό (ΜΟΤΟ ) έκανε πάνω απο 1000χλμ την ημέρα (νομίζω για 2 ή για 3 ημέρες , σύνολο 3600) , non stop σχεδόν , με δημοφιλή μηχανάκια , μεταξύ αυτών και 3 κινέζους της ελληνικής αγοράς (Voge, Benelli , Zontes).

    Έγραψαν οτι τα μηχανάκια δεν έκαναν τσικ , κάποια απο αυτά βρέθηκαν σε καταστάσεις slipstreaming για ώρες (πχ Suzuki DL250)
    Επίσης, σημειώσαν για την περίπτωση του Zontes , ότι γνωρίζουν για διάφορα "θέματα" που αναφέρουν οι κάτοχοι οι
    οποίοι επειδή ειναι νεοεισερχόμενοι στο χώρο της μοτοσυκλέτας λόγω και της χαμηλής τιμής , ένα λαμπάκι που θα ανάψει και δεν θα το κατανοήσουν ή δεν θα κάνουν σωστά τη συντήρηση που προβλέπεται λόγω απειρίας , τα ρίχνουν στο μηχανάκι ενώ ουσιαστικά δεν υπάρχουν προβλήματα άξια λόγου.

    Τα προβλήματα για το Benelli ήταν το μεγάλο βάρος για τέτοιο κυβισμό και η μέτρια ποιότητα σε σημεία που σημειώνουν δεν θα έπρεπε να υπάρχει
    ενώ για το Zontes ήταν το στήσιμο του αν ήθελε κάποιος να το κυνηγήσει παραπάνω σε στροφιλίκι.

    Για την Voge δεν θυμάμαι τι έγραψαν , μπορώ να ανατρέξω όπως και όσοι έχουν το τεύχος , αλλά μιλάμε για αντιγραφή του εκάστοτε αντίστοιχου Honda , απίστευτα πολύ όμως
    το voge βγηκε πολυ καλο στο δρομο σαν συμπεριφορα...
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Καλό είναι να τα μαθαίνει ο κόσμος κι αυτά!
    Ασφαλώς πρέπει να τα μαθαίνει.

    Ποιος διαφωνεί;

    Εγώ γράφω για όσα έχουν συμβεί σε μένα τον ίδιο και στη δική μου μηχανή.

    Μπορεί να είμαι τυχερός μέχρι στιγμής ή το συγκεκριμένο μοντέλο που έχω να έχει βγει καλό, σε αντίθεση με άλλα.

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    962
    Εννοείται , να το χαρείς και να γράφεις τις εμπειρίες και τις εντυπώσεις σου

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Benelli BN 600 GT
    από Innersense στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2013, 14:36
  2. Benelli νεα μοντελα
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2009, 01:15
  3. Benelli TnT
    από DimST στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2005, 13:42
  4. H καινοτομία της Benelli
    από DIT στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2004, 12:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF