Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 30

Θέμα: Αγορά γαντιών

  1. #16
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tziminhio Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις..Μαλιστα καλή επιλογή.. Επίσης αυτό που λέει και winter ? http://motokinisi.gr/product/gantia-winter-iii-nordcap/
    Tώρα το θέμα είναι τι παίζει απο θέμα αδιαβροχοποίησης και ζέστης με την συγκεκριμένη εταιρεία. Δεν την είχα καθόλου στα υπόψιν.
    Αν υπάρχει κάποιος που έχει γάντια nordcap να μας πει την γνώμη του...
    Αυτό το γαντάκι γράφει και στον κατάλογο τους ότι έχει θερμική επένδυση.
    Τα Biker τα ΙΙ που είχα για μία σεζόν μέχρι στιγμής, δεν πήραν νερό από πουθενά.

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2016
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gory Προβολή μηνύματος
    Αυτό το γαντάκι γράφει και στον κατάλογο τους ότι έχει θερμική επένδυση.
    Τα Biker τα ΙΙ που είχα για μία σεζόν μέχρι στιγμής, δεν πήραν νερό από πουθενά.
    Μια χαρά. Ζεστά ήταν ?

  3. #18
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tziminhio Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά. Ζεστά ήταν ?
    Σε διαδρομές του τετάρτου, λίγο εκτός πόλης, που έκανα δεν παλεύονταν, δεν τα λες, δηλαδή, χειμερινά.
    Για χρήση μεσ'την ημέρα και εντός πόλης ήταν μια χαρά.

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2016
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gory Προβολή μηνύματος
    Σε διαδρομές του τετάρτου, λίγο εκτός πόλης, που έκανα δεν παλεύονταν, δεν τα λες, δηλαδή, χειμερινά.
    Για χρήση μεσ'την ημέρα και εντός πόλης ήταν μια χαρά.
    Eτχαριστώ. Θα κοιτάξω ή τα winter 3 ή τα race. Θα ρωτήσω και τον πωλητή ποια είναι πιο ζεστά γτ δεν γράφει κάτι για επένδυση απο μέσα στο σαιτ..

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gory Προβολή μηνύματος
    Σε διαδρομές του τετάρτου, λίγο εκτός πόλης, που έκανα δεν παλεύονταν, δεν τα λες, δηλαδή, χειμερινά.
    Για χρήση μεσ'την ημέρα και εντός πόλης ήταν μια χαρά.
    μεσα σε ενα σαιτ που μπηκα γραφει οτι ειναι mid-season..για αυτο δεν σε καλυψαν..αυτα που του ειπα ειναι winter

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2016
    Μηνύματα
    12
    Παιδιά πήρα τα nordcap olympus τελικά γτ είχα καλύτερη αίσθηση. Εντυπώσεις μόλις πιάσουν τα κρύα. Ευχαριστώ ξανά για την βοήθεια.

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tziminhio Προβολή μηνύματος
    Παιδιά πήρα τα nordcap olympus τελικά γτ είχα καλύτερη αίσθηση. Εντυπώσεις μόλις πιάσουν τα κρύα. Ευχαριστώ ξανά για την βοήθεια.
    πολυ καλη επιλογη τα εχει παρει φιλος και ειναι πολυ ευχαριστημενος. και τα ντακαρ επισης στη ιδια κατηγορια τουμπανο γαντια για πολυ κρυο

  8. #23
    Νέο μέλος Το avatar του/της gardelis_
    Εγγραφή
    17/12/2014
    Μηνύματα
    22
    Καλημέρα παιδιά,

    κάνω hijack το θέμα για να ζητήσω τη βοήθειά σας κι εγώ!

    Θα έλεγα ότι είμαι πιο συνειδητοποιημένος καθώς έχω καταλήξει ανάμεσα σε 3 ζευγάρια γαντιών. Η χρήση για την οποία τα χρειάζομαι είναι για τουρισμό οπότε χρειάζομαι ένα μακρύ γάντυ και φυσικά αδιάβροχο/με θερμική επένδυση.

    Για την αδιαβροχοποίηση δε, ξέρω ότι δεν υπάρχει πλήρες αδιάβροχο γάντι καθώς αν οδηγάς 2+ ώρες σε βροχή ακόμη και 100 Gore Tex μεμβράνες να έχεις πάλι θα ποτίσει το γάντι.

    Έχω λοιπόν καταλήξει μεταξύ αυτόν των 3 μοντέλων:

    Revit Taurus GTX
    http://www.revitsport.com/en/gloves-...-gtx.html#0010

    Είναι το κατεξοχήν τουριστικό γάντι της REvit με θερμική μεμβράνη Primaloft και αδιαβροχοποίηση Gore-Tex

    Five WFX MAX WP
    http://five-gloves.com/glove/wfx-max-wp/

    Five WF1 WP
    http://five-gloves.com/glove/wfx1-wp/

    Και τα δύο έχουν μεμβράνη 200gr Thininsulate ενώ η εταιρεία λέει ότι προσφέρουν πλήρη αδιαβροχοποίηση.

    Το Gore Tex το έχω απομυθοποιήσει πλέον οπότε αυτό που δενν ξέρω είναι πια θερμική επένδυση προσφέρει καλύτερη "ζέστη"? Primaloft ή Τhinisulate? Έχετε καμία άποψη?

    Έχει κανείς αγοράσει/δοκιμάσει κάποιο από αυτά τα μοντέλα να μας δώσει μια πιο εμπειρική γνώμη?

    ευχαριστώ μάγκες

    το κρύο κι βροχή δε (θα) μας σταματά~

  9. #24
    Ρίξε μια ματιά και στην outdry μεβράνη, δεν την έχω δοκιμάσει αλλα δείχνει καλά στοιχεία στη θεωρία http://www.outdry.com/

    Έχω δεί πως την χρησιμοποιούν Knox, Macna και Spidi (πιθανά και άλλοι)
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  10. #25
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Γαρδέλη εχω απο περσι τα five wfx2-wp και είναι συμπαθητικά.Δε θυμάμαι στη βροχή πως ήταν.
    ΑΥτα που εχεις βάλει που είναι στη διπλάσια τιμή και specs, λογικά θα είναι ικανοποιητικά.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #26
    φοραω τους τελευταιους δυο χειμωνες καθε μερα με οτι καιρο και να εχει για αρκετες ωρες αυτα http://www.skroutz.gr/s/6103970/Rev-IT-Carver-H2O.html
    εχουν βγαλει τα λεφτα τους με το παραπανω και η φθορα τους μεχρι τωρα ειναι πολυ μικροτερη απο πολυ ακριβοτερα γαντια που ειχα παρει στο παρελθον με πανω κατω ιδιο χρονο και χρηση.
    Lost on purpose..again

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    κανενα πανακριβο η φθηνο γαντι δεν μπορει να σε προστατεψει αποτελεσματικα από το κρυο το οποιο μπαινει από τις ραφες..δεν γλυτώνεις το κρυο στα δάκτυλα ακομα και αν βαλεις εξτρα ισοθερμικο γαντι από μεσα...μιλαμε για κρυο στους 0 κελσιου...

    ..το μονο που μπορει να πληρωσεις γυρω στα 70 ευρω είναι γαντια με μια νεα τυπου μεμβρανη που δεν αφηνει το νερο να διεισδυσει μεσα στο γαντι αλλα με βροχη εννοείται ότι θα βαρυνει από την άλλη..

    Χρειαζεσαι επωνυμα θερμαινόμενα γκριπ και ένα καλο γαντι που σημαινει αυτό που εγραψα παρα πανω..

    Προσοχή...γαντια, μποτες, μπουφαν με ειδικες μεμβανες τυποθ goretex ότι δηποτε άλλο μακρια από εστις θερμανσης..( αερόθερμα,ηλιος, καλοριφέρ)..οσο και να είναι μουλιασμένα από το νερο στεγνωνουν ΜΟΝΟ με θερμοκρασια δωματιου..αλιως κλαις τα χρηματα σου και τα ξαναδινεις για τον ιδιο λογο..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  13. #28
    Μπινια!!!!! Το avatar του/της Dalt0n
    Εγγραφή
    11/09/2014
    Μηνύματα
    535
    Ψάχνω γαντακι ζεστο πολυ ζεστο.για αποστάσεις εκτός πόλης,δν μ ενδιαφέρει να είναι αδιάβροχο
    Έχω καταλήξει ανάμεσα σε τρία ζευγάρια της dainese.δν μ απασχολεί πιο έχει καλύτερες προστασίες.Θέλω να μάθω πιο απ τα τρία είναι πιο ζεστό.αν τα έχει κάποιος ας γράψει
    http://www.skroutz.gr/s/6109776/Dain...Dry-Black.html
    http://www.skroutz.gr/s/6110133/Dain...Dry-Black.html
    http://www.skroutz.gr/s/8149014/Dain...per-Black.html
    Μπινια!!!!

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    το πρωτο το φοραω εδώ και ένα χρονο, το ειχα παρει 35 ευρω προσφορα από το toofast στην αργυρουπολη...τυπικο, καλο γαντακι αλλα όχι κατι το ιδιαιτερο...και με θερμαινόμενα γκριπ περυσι στις βαριες θερμοκρασίες μετα από 15 λεπτα τα δάκτυλα μου ειχαν μελανιασει...σου επαναλαμβάνω...δεν υπαρχει απολυτη προστασια από το κρυο δεν πα να αγορασεις 200 ευρω γαντια που πουλανε...βαλε εργοστασιακα θερμαινόμενα γκριπ της μηχανης σου αν θελεις να δεις καποια διαφορα..και φυσικα ένα καλο γαντακι από αυτά που εχεις υποψιν..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  15. #30
    Νέο μέλος Το avatar του/της gardelis_
    Εγγραφή
    17/12/2014
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    κανενα πανακριβο η φθηνο γαντι δεν μπορει να σε προστατεψει αποτελεσματικα από το κρυο το οποιο μπαινει από τις ραφες..δεν γλυτώνεις το κρυο στα δάκτυλα ακομα και αν βαλεις εξτρα ισοθερμικο γαντι από μεσα...μιλαμε για κρυο στους 0 κελσιου...

    ..το μονο που μπορει να πληρωσεις γυρω στα 70 ευρω είναι γαντια με μια νεα τυπου μεμβρανη που δεν αφηνει το νερο να διεισδυσει μεσα στο γαντι αλλα με βροχη εννοείται ότι θα βαρυνει από την άλλη..

    Χρειαζεσαι επωνυμα θερμαινόμενα γκριπ και ένα καλο γαντι που σημαινει αυτό που εγραψα παρα πανω..

    Προσοχή...γαντια, μποτες, μπουφαν με ειδικες μεμβανες τυποθ goretex ότι δηποτε άλλο μακρια από εστις θερμανσης..( αερόθερμα,ηλιος, καλοριφέρ)..οσο και να είναι μουλιασμένα από το νερο στεγνωνουν ΜΟΝΟ με θερμοκρασια δωματιου..αλιως κλαις τα χρηματα σου και τα ξαναδινεις για τον ιδιο λογο..
    Συμφωνώ απόλυτα. Γεγονός το ότι διαθέτω τα θερμενόμενα εργαστασικα γκριπάκια ;-)

    Δεν περιμένω να πάρω σόμπες, αλλά κάτι που θα είναι καλό value for money! Τα μοντέλα που πρότεινα, τα πρότεινα γιατί σε σχέση με αυτά που έχουν προταθεί είναι μακριά (ποιάνουν δηλαδή μέχρι ψηλά στο χέρι)
    και φαντάζομαι ότι θα μπορεί εύκολα το μπουφάν να μπει από μέσα.

    @Mariner, @o_gavros, @ionized σας ευχαριστώ πολύ για τη γνώμη σας :-)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μπουφαν και γαντιων. Προτασεις!
    από Hondakias23 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2009, 12:55
  2. συμβουλές για αγορά γαντιών
    από g0ng στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2008, 23:51
  3. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 22:01
  4. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 19:11
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 17:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF