Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Αγορά κράνους για παπάκι (και λοιπός εξοπλισμός)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2016
    Μηνύματα
    24

    Αγορά κράνους για παπάκι (και λοιπός εξοπλισμός)

    Καλησπέρα παιδιά! Είμαι νέος στο φόρουμ καθώς και στο κόσμο των μηχανών. Τον Αύγουστο πήρα το δίπλωμα Α1 και τώρα φτιάχνουμε ένα παλιό kawasaki neo max 100 που είχε ο πατέρας μου οπότε όπου να ναι θα έχω μηχανάκι να οδηγώ . Πρέπει λοιπόν να πάρω ένα κράνος προφανώς. Στη σχολή έκανα μάθημα με ένα ανοιχτό τις περισσότερες φορές, jet, και η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ βολικό το άτιμο :P ενώ ταιριάζει και περισσότερο σε ένα παπάκι σε σχέση με τη γκουμούτσα το fullface :P αλλά διαβάζοντας κι εδώ αρκετά θέματα κατέληξα σίγουρα σε fullface... ίσως σκεφτώ και modular αν θεωρείται ότι είναι κάποιο αξιόπιστο αλλά μάλλον fullface. Κι εγώ ο ίδιος ακόμα και στη σχολή ένιωθα λίγο εκτεθειμένος όταν οδηγούσα με το jet...
    To budget δυστυχώς δεν είναι μεγάλο, γύρω στα 100€, αν θεωρείτε όμως ότι πρέπει να ανέβω θα ανέβω. Έχετε να μου προτείνετε κάποια καλά κράνη σε αυτή τη τιμή?
    Έχω δει κάποια βίντεο που λένε πολύ καλά λόγια για το bell qualifier αλλά δεν έχω δει να το προτείνετε πολύ εδώ, δεν το θεωρείτε καλό? Το έχει κανείς σας?

    Και κάτι πιο τεχνικό αν μπορείτε να μου απαντήσετε, στο μηχανάκι θα γίνει και ρεκτιφιέ, για πόσα χιλιόμετρα μετά θα πρέπει να πηγαίνω σε χαμηλές στροφές?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Βασιλάκη καλημέρα καλώς ήρθες.

    κάνε πρώτα μια αναζήτηση σε αυτή τη κατηγορία του φόρουμ. υπάρχουν σχετικά θρεντ.
    καλό διάβασμα κι άμα έχεις τπτ απορίες εμείς εδώ είμαστε

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2016
    Μηνύματα
    24
    Καλημέρα!
    Ήθελα να ακούσω τις δικές σας γνώμες από κράνη που έχετε ή έχετε δοκιμάσει. Το bell qualifier δεν το έχει κάποιος από ότι κατάλαβα ε? Έψαξα και στην αναζήτηση αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό. Επιμένω πολύ σε αυτό γιατί βλέπω ότι αυτός ο τύπος το χει νούμερο ένα επιλογή στη κατηγορία κάτω από 200 δολάρια https://www.youtube.com/watch?v=Suwgkcl-wXQ
    Επίσης να αναφέρω ότι φοράω γυαλιά οπότε θα ήθελα να χωράνε άνετα. Στη σχολή με το jet ήμουν άνετος αλλά με το fullface πιεζόταν πολύ τα γυαλιά. Υπάρχουν κράνη που είναι πιο φιλικά προς τα γυαλιά? Πχ το nolan n86 διάβαζα σε μια κριτική ότι έχει χώρο για τα αυτιά άρα υποθέτω θα χωράνε πιο άνετα τα γυαλιά. Υπάρχουν κι άλλα τέτοια? Αλήθεια το nolan n86 πως σας φαίνεται?
    Τέλος, θα οδηγώ παπάκι οπότε η θέση οδήγησής μου θα είναι όρθια. Διαβάζω όμως ότι πολλά μοντέλα έχουν σκυφτή θέση οδήγησης. Αυτό από που το καταλαβαίνω?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    μέχρι 100 ευρώ δεν είναι το μπάτζετ σου; σε αυτές τις τιμές κανά mt θα βρεις.

    πάντως όποιο και να πάρεις πριν το αγοράσεις ζήτα από τον έμπορο να το φορέσεις με τα γυαλιά σου για κάμποση ώρα στο κεφάλι

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vasilakis13 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα!

    Τέλος, θα οδηγώ παπάκι οπότε η θέση οδήγησής μου θα είναι όρθια. Διαβάζω όμως ότι πολλά μοντέλα έχουν σκυφτή θέση οδήγησης. Αυτό από που το καταλαβαίνω?
    δεν το εχω ξαναδει αυτο. βασικα δεν ισχυει.

    Κάποια κράνη εχουν στα μαγουλα λίγο περισσοτερο αφρολεξ και ενοχλουν στα γιαλια. Θα το δοκιμάσεις πριν το πάρεις. Εγω δεν ειχα προβλημα με κανενα αλλα εχω δοκιμάσει μερικα που θα ειχα αν τα αγοραζα. Πολύ καλο κρανος το νολαν αλλα δεν κανει 100 ευρω. Επίσης δες το airoh storm. Ειναι καινουργιο και εχω εμεπιρια καλη απο την εν λογω εταιρια.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2016
    Μηνύματα
    4
    Λοιπόν,έχουμε και λέμε:κάτοχος του mt revenge limited evo εδώ και 1+ χρόνο.Γενικότερα ευχαριστημένος απ'το όλο στήσιμο και με το τι προσφέρει ένα κράνος των 85(τότε) ευρώ.Αλλά! Μετάνιωσα που το πήρα για κάποιους κύριους λόγους.Δυστυχώς,εκείνη την εποχή είχα ένα δανεικό κράνος,παλιό,και δεν ήθελα να κάνω ούτε 1 χλμ παραπάνω με αυτό.Οπότε,ήταν βεβιασμένη αγορά και θα σε συμβούλευα να αποφεύγεις τέτοιου είδους αγορές.Ψάξου καλά και αποφάσισε τι θέλεις να περιβάλλει το κεφάλι σου.Το Revenge είναι βαρύ,θορυβώδες,με κακούς αεραγωγούς(και από άποψη αέρα και από άποψη υλικού και πρακτικότητας),αλλά ασφαλές(dot,ece,5 αστέρια στο sharp),άνετο και όμορφο.

    Γενικά,η bell είναι πολύ αξιόπιστη και high-end εταιρεία.Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και για το κράνος που αναφέρεις,αν και το review του FortNine(καταπληκτικός youtuber btw) προς αυτήν την κατεύθυνση το στέλνει.

    Λίγο παραπάνω από τα λεφτά που έχεις θέσει ως budget σου κυμαίνονται πολύ καλά caberg,nolan και hjc.Προσωπικά βρήκα το hjc is17 mission με πολύ όμορφα γραφικά στα 150 ευρώ online.Ξέρω πως δεν είναι ό,τι καλύτερο να ψωνίζουμε από εξωτερικό,αλλά δεδομένης της κατάστασης,καλύτερα να δώσεις 150 ευρώ έξω και να πάρεις ένα αντικειμενικά καλύτερο κράνος παρά 100-150 μέσα και να μην μείνεις 100% ευχαριστημένος.

    Ψάξου στο internet,επισκέψου και κάποια μαγαζιά να δοκιμάσεις τα κράνη της αρεσκείας σου και ό,τι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε.

  7. #7
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Ψάξε σιγά σιγά για μεταχειρισμένο εξοπλισμό. Βρίσκεις αρκετά ποιοτικά προϊόντα με χαμηλό budget.

  8. #8
    Θα συμφωνήσω...ελαφρως μεταχειρισμενο εξοπλισμο με 100 θα βρεις καλο κρανος
    aleaxzafeir

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2016
    Μηνύματα
    24
    Το budget είναι γύρω στα 100 αν καταφέρω να βρω κάτι ικανοποιητικό. Αλλιώς όπως σας είπα είμαι πρόθυμος να ανέβω μέχρι και 200, ίσως και 250 με πολύ δυσκολία. Απλά έλεγα να πάρω ένα φθηνό κράνος (αν είναι ικανοποιητικό πάντα) για να μου μείνουν μετά και χρήματα για περαιτέρω εξοπλισμό όπως γάντια, ίσως μπουφάν αν και βλέπω απαγορευτικά κόστη (δε θα έπαιρνα μπουφάν αλλά σκέφτομαι να το παίρνω και στη σχολή που είναι 6 χιλιόμετρα έξω από την πόλη και πας από τον νέο εθνικό οπότε επιβάλλεται..), και μετά άλλα εξτρα όπως μπαγκαζιέρα και συναγερμός (το συγκεκριμένο μηχανάκι μας το έχουν κλέψει δυο φορές και το βρήκαμε από θαύμα και το είχαμε και σε ανοιχτό γκαραζ, τώρα που θα το παίρνω στο κέντρο της πόλης και θα το αφήνω στο δρόμο το βράδυ μάλλον ο συναγερμός είναι must, απορώ τι τους αρέσει τόσο πολύ και το παίρνουν :P . Παρ'όλα αυτά ξαναλέω αν είναι να πρέπει να ανεβάσω το budget για να βρω κάτι ικανοποιητικό θα το κάνω και απλά θα αφήσω για λίγο αργότερα τα υπόλοιπα.
    Γι αυτό κοίταγα και το bell qualifier, γιατί σύμφωνα με τον fortnine (όντως πολύ καλός youtuber!) τα έχει όλα εκτός από pinlock και είναι και θορυβώδες, αν και το τελευταίο δεν με απασχολεί αφού θα οδηγώ σε χαμηλές σχετικά ταχύτητες, αυτός το αναφέρει ως πρόβλημα σε υψηλές ταχύτητες.

    Το pinlock αλήθεια το θεωρείται αναγκαίο για κάποιον που φοράει γυαλιά? Επίσης οι φιμέ ζελατίνες είναι απαραίτητες?

    Αυτό που θέλω από το κράνος είναι να είναι ασφαλές και άνετο πάνω απ'όλα. Έχω φορέσει λίγα κράνη και οι διαφορές στην άνεση είναι τεράστιες. Το modular του πατέρα μου πχ δεν μπορώ να το φορέσω ούτε λεπτό, είναι πολύ βαρύ και οι αεραγωγοί του χάλια, σκας εκεί μέσα. Από την άλλη το fullface του θείου μου, πολύ πιο ελαφρύ και με ικανοποιητικό αερισμό, το φόραγες άνετα δηλαδή (είχε δώσει κάνα 250αρι βέβαια για να το πάρει τότε...)
    Για την ώρα θα μου δανείσει ο θείος μου το fullface γιατί πλέον κυκλοφορεί με σκουτερ και έχει κράνος 3/4. Οπότε δεν θα βιαστώ για την αγορά.
    Το mt revenge μου άρεσε αρκετά αλλά με αυτά που μου λες εσύ και που διαβάζω και από κάνα 2 άλλους σίγουρα το αποκλείω... αν δεν είναι άνετο σίγουρα θα μπω στο πειρασμό να μην το φορέσω κάποια στιγμή...

    Για τη θέση οδήγησης στα κράνη νομίζω το διάβασα και εδώ μέσα. Έχει να κάνει με τους αεραγωγούς, άλλα κράνη είναι σχεδιασμένα για όρθια στάση οδήγησης και άλλα για πιο σκυφτή, απλά σε αυτές τις στάσεις είναι πιο αποδοτικοί οι αεραγωγοί όχι ότι δεν φοριούνται σε άλλες.

    Μεταχειρισμένο κράνος δεν ξέρω αν θα εμπιστευόμουν... άσε που είμαι και Πάτρα οπότε δεν έχω μεγάλη ποικιλία αφού δεν μπορώ να τα δω από κοντά.

    Οπότε όταν θα πάω στο μαγαζί (είναι και στην άλλη άκρη της πόλης, δεν έχουμε πολλά εδώ στη Πάτρα :P ) θα τους ζητήσω να δοκιμάσω το bell qualifier, το nolan n86 και το hjc is 17. Όποιες άλλες προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες!

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vasilakis13 Προβολή μηνύματος
    Το budget είναι γύρω στα 100 αν καταφέρω να βρω κάτι ικανοποιητικό. Αλλιώς όπως σας είπα είμαι πρόθυμος να ανέβω μέχρι και 200, ίσως και 250 με πολύ δυσκολία. Απλά έλεγα να πάρω ένα φθηνό κράνος (αν είναι ικανοποιητικό πάντα) για να μου μείνουν μετά και χρήματα για περαιτέρω εξοπλισμό όπως γάντια, ίσως μπουφάν αν και βλέπω απαγορευτικά κόστη (δε θα έπαιρνα μπουφάν αλλά σκέφτομαι να το παίρνω και στη σχολή που είναι 6 χιλιόμετρα έξω από την πόλη και πας από τον νέο εθνικό οπότε επιβάλλεται..), και μετά άλλα εξτρα όπως μπαγκαζιέρα και συναγερμός (το συγκεκριμένο μηχανάκι μας το έχουν κλέψει δυο φορές και το βρήκαμε από θαύμα και το είχαμε και σε ανοιχτό γκαραζ, τώρα που θα το παίρνω στο κέντρο της πόλης και θα το αφήνω στο δρόμο το βράδυ μάλλον ο συναγερμός είναι must, απορώ τι τους αρέσει τόσο πολύ και το παίρνουν :P . Παρ'όλα αυτά ξαναλέω αν είναι να πρέπει να ανεβάσω το budget για να βρω κάτι ικανοποιητικό θα το κάνω και απλά θα αφήσω για λίγο αργότερα τα υπόλοιπα.
    Γι αυτό κοίταγα και το bell qualifier, γιατί σύμφωνα με τον fortnine (όντως πολύ καλός youtuber!) τα έχει όλα εκτός από pinlock και είναι και θορυβώδες, αν και το τελευταίο δεν με απασχολεί αφού θα οδηγώ σε χαμηλές σχετικά ταχύτητες, αυτός το αναφέρει ως πρόβλημα σε υψηλές ταχύτητες.

    Το pinlock αλήθεια το θεωρείται αναγκαίο για κάποιον που φοράει γυαλιά? Επίσης οι φιμέ ζελατίνες είναι απαραίτητες?

    Αυτό που θέλω από το κράνος είναι να είναι ασφαλές και άνετο πάνω απ'όλα. Έχω φορέσει λίγα κράνη και οι διαφορές στην άνεση είναι τεράστιες. Το modular του πατέρα μου πχ δεν μπορώ να το φορέσω ούτε λεπτό, είναι πολύ βαρύ και οι αεραγωγοί του χάλια, σκας εκεί μέσα. Από την άλλη το fullface του θείου μου, πολύ πιο ελαφρύ και με ικανοποιητικό αερισμό, το φόραγες άνετα δηλαδή (είχε δώσει κάνα 250αρι βέβαια για να το πάρει τότε...)
    Για την ώρα θα μου δανείσει ο θείος μου το fullface γιατί πλέον κυκλοφορεί με σκουτερ και έχει κράνος 3/4. Οπότε δεν θα βιαστώ για την αγορά.
    Το mt revenge μου άρεσε αρκετά αλλά με αυτά που μου λες εσύ και που διαβάζω και από κάνα 2 άλλους σίγουρα το αποκλείω... αν δεν είναι άνετο σίγουρα θα μπω στο πειρασμό να μην το φορέσω κάποια στιγμή...

    Για τη θέση οδήγησης στα κράνη νομίζω το διάβασα και εδώ μέσα. Έχει να κάνει με τους αεραγωγούς, άλλα κράνη είναι σχεδιασμένα για όρθια στάση οδήγησης και άλλα για πιο σκυφτή, απλά σε αυτές τις στάσεις είναι πιο αποδοτικοί οι αεραγωγοί όχι ότι δεν φοριούνται σε άλλες.

    Μεταχειρισμένο κράνος δεν ξέρω αν θα εμπιστευόμουν... άσε που είμαι και Πάτρα οπότε δεν έχω μεγάλη ποικιλία αφού δεν μπορώ να τα δω από κοντά.

    Οπότε όταν θα πάω στο μαγαζί (είναι και στην άλλη άκρη της πόλης, δεν έχουμε πολλά εδώ στη Πάτρα :P ) θα τους ζητήσω να δοκιμάσω το bell qualifier, το nolan n86 και το hjc is 17. Όποιες άλλες προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες!
    και με συναγερμο θα στο κλεψουν. το πινλοκ ειναι για να βαλεις εξτρα αντιθαμβωτικη ζελατινα. οι φιμε δεν ειναι απαραιτητη.

    εννοεις αγωνιστικα κρανη τελικα. ναι ειναι οι αεραγωγοι πισω για να εχεις αεροδυναμικη αλλα τι ψαχνεις αυτα ειναι πολλα λεφτα μην ασχολεισαι.

    Όλα τα ece certified κρανη θα σε προστατεψουν επαρκως αλλα για να το πετυχουν αυτο τα φθηνα ειναι βαρια χωρις καλο αερισμο.

    να θυμασαι οτι η αξια ενος κρανους ειναι στο μονοχρομο. το ιδιο κρανος με γραφικα ειναι πιο ακριβο αλλα ειναι το ιδιο κρανος. Επισης το 99% της προστασιας ειναι η εφαρμογη. Αυτο δεν το μετρανε στα τεστ και ειδικα δεν το μετρανε μετα απο 3 χρονια. Στα φθηνα κρανη σε ενα χρονο κολυμπας μεσα. Γιαυτο σκαμε λεφτα, δεν ειμαστε χαζοι να πληρωνουμε φυκια.

    Οι μισοι πωλητες δεν ξερουν την σωστη εφαρμογη ενος κρανους. Δες, ακου, ψαξε διαβασε. Μήν παρεις τιποτα που δεν ειναι 100% στο κεφαλι σου επειδη ειναι φθηνο, ακριβο, ομορφο. Επίσης δεν θα βρεις κρανος ΓΙΑ ΣΕΝΑ σε ολες τις εταιριες. τα κεφαλια διαφερουν πολύ.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2016
    Μηνύματα
    24
    Όντως, είχα διαβάσει για κάποια ακριβά κράνη ότι είναι για συγκεκριμένη θέση οδήγησης και υπέθεσα ότι ισχύει για όλα το ίδιο
    λουκέτο στο δισκόφρενο δεν μπορώ να βάλω γιατί δεν έχει οπότε δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο :P Ο πατέρας μου έχει βάλει και κρύψει ένα διακόπτη που πρέπει να τον πατήσεις για να πάρει μπροστά αλλά κι αυτό υποθέτω οι ψαγμένοι θα το ψάξουν, τι άλλο να βάλω?
    Όσοι φοράτε γυαλιά το θεωρείται αναγκαίο το pinlock? γιατί διαβάζω ότι όταν φοράς γυαλιά θαμπώνουν πολύ εύκολα αν δεν έχει pinlock.
    Έτσι κι αλλιώς μάλλον μονόχρωμο έλεγα να πάρω, είναι λίγο κάπως να κυκλοφορώ με παπάκι και να έχω κράνος με γραφικά από motogp :P
    Μου το λέει κι ο πατέρας μου αυτό ότι η προστασία εξαρτάται από την εφαρμογή αλλά δεν το ήξερα ότι στα φθηνά μετά από ένα διάστημα υποχωρούν τα μαξιλαράκι, θα το έχω υπόψιν μου! Από πιστοποιήσεις ξέρω την dot (που την έχουν όλα και δεν λέει και πολλά) και την snell (που αυτή είναι αρκετά καλύτερη), η ece είναι άλλη? η ece είναι καλύτερη ή χειρότερη από την snell?

  12. #12
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Η ece είναι η ευρωπαϊκή πιστοποίηση. Υπάρχει άρθρο στο φόρουμ που τα εξηγεί.

    Θα σου πρότεινα αν πας για HJC το FG17. Δεν έχει πρόσθετη φίλε ζελατίνα, και γλιτώνεις κάποια γραμμάρια. Βέβαια, απ όσο θυμάμαι είναι λίγο πιο ακριβό απτό IS17, κι αν θες τη φιμε δεν το συζητάμε.

    Όσο για το pin lock, αν κατάλαβα καλά, μιλάς για γυαλιά μυωπίας; Δεν έτυχε να τα συνδυάσω ακόμη, αλλά φαντάζομαι το γυαλί θα θαμπώνει από τα χνώτα, ενώ η ζελατίνα (με το pin lock) θα'ναι κομπλέ.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2016
    Μηνύματα
    24
    Ναι για γυαλιά μυωπίας μιλάω. Απλά επειδή τα περισσότερα κράνη που δεν έχουν pinlock γράφουν ότι έχουν αντιθαμβωτική επίστρωση στη ζελατίνα, ήθελα να ακούσω κάποια εμπειρία για το κάτα πόσο είναι αποτελεσματικό αυτό (που αμφιβάλλω ότι είναι :P).

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vasilakis13 Προβολή μηνύματος
    Απλά επειδή τα περισσότερα κράνη που δεν έχουν pinlock γράφουν ότι έχουν αντιθαμβωτική επίστρωση στη ζελατίνα, ήθελα να ακούσω κάποια εμπειρία για το κάτα πόσο είναι αποτελεσματικό αυτό (που αμφιβάλλω ότι είναι :P).
    μικρός αλλά έξυπνος ο Βασιλάκης


    Σαν το πινλοκ τίποτα. Είναι σαν την Χαλκιδική ένα πράγμα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Προσφατα ψαχτηκα για φθηνο κρανος,Κατεληξα οτι το nolan n64 εχει πολυ καλες προδοαγραφες για τα λεφτα του.Αντι να παρεις μεταχειρισμενο με 100 δωσε και αλλα 25 και θα ειναι καινουργιο.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μηχανης για χωμα και βουνο
    από AlexM στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2015, 22:58
  2. Αγορά μηχανής για χώμα και βουνό
    από honda c50 στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 15:14
  3. Αγορα κρανους για αμυαλο μελος
    από RizlaPlusPlus στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2012, 16:11
  4. αγορα κρανους για Gsxr1000
    από jfountoul στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2006, 21:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF