Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 40 από 40

Θέμα: Αγορά Ducati 899 νέος οδηγός

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Για συμβουλες ασφαλειας ,ρωτα τον πατερα σου.Εγω θα μιλησω για την μοτοσυκλετα.
    Εαν το θες και το αντεχεις οικονομικα παρτο.Θα σε αποζημιωσει αρκετα και θα την αγαπησεις οσο λιγες .
    Την μηχανη δεν θα την θεωρησεις εντρυ λεβελ με τα 148 αλογα της ,αλλα ειναι πολυ περισσοτερο φιλικη απο την 1199.
    Το μηχανακι οσο και να το προσπαθησεις,σουζα δεν θα κανει και τα ηλεκτρονικα του ,μαζι με το πολυ καλο ABS ,θα σε βοηθησουν παρα πολυ στην χρηση της.
    Το μηχανακι ειναι ελαφρυ-ζυγισμενο και το αισθανεσαι πουπουλο.Εαν μπεις πιστα,ειτε για μαθηματα,ειτε για τρακ-ντευ ,θα ερωτευθεις την μοτοσυκλετα με το φιλικο και ευκολο τροπο που κανει τα παντα.
    Η καποτε αντιστοιχη της, η 848 κυκλοφορησε απο οσους την ειχαν και σαν μηχανακι μετακινησης ,με οτι συνεπαγεται αυτο.
    Εγω χρησιμοποιω το 1199 πολλες φορες καθημερινα για μετακινησεις και δεν με εχει κουρασει οσο θα περιμενε καποιος .Εχει τρεις χαρτες (σπορ-βροχης-αγωνιστικο) και ρυθμιζομενο abs .Τα σερβις της μπορεις να μαθεις ποσο κοστιζουν ακριβως απο την αντιπροσωπια για να εχεις μια πληρη εικονα αγορας .Δεν ειναι και τοοσο ακριβα οσο ακουγεται παντως.
    κουκουρουκουκου

  2. #32
    Το 899 έχει σκάρτα 130 άλογα ρόδα. Τα χιλιάρια 10ετίας έχουν 155-160 αναλόγως μάρκας
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Καταγραφή.jpg 
Προβολές:	186 
Μέγεθος:	50,1 KB 
ID:	367772
    κουκουρουκουκου

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    αφου οικονομικα δεν εχεις προβλημα παρε ενα αλλο μηχανακι λιγοτερο πολεμικο να μαθεις να οδηγας γιατι το 899 δεν θα σε μαθει. Μετα δωστο και παρε το 899. Η αναμονη θα το κανει ακομη πιο ευχαριστο. Ο μαγκας με λεφτα δεν παιρνει κατευθειαν το ακριβο αλλα περναει γρηγορα ολα τα ενδιαμεσα σταδια για να γουσταρει ακομη παραπανω. Στην πόλη ειναι κουραστικο μεχρι θανατου αλλα μπρος τα καλλη τι ειναι ο πονος...

  5. #35
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2016
    Μηνύματα
    5
    Πο πο ειλικρινά σας ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες. Δυστηχως δεν έχω κάποιον να ρωτήσω ούτε για θέματα ασφαλείας ούτε για αλλά θέματα. Οικονομικα δεν έχω κανένα θέμα στο να την υποστηρίξω και ούτως ή άλλως την μηχανή θα την δουλεύω μόνο 5-6 μήνες τον χρόνο καθώς λόγο δουλειάς απουσίαζω τους υπόλοιπους. Johnny The fox είσαι ακριβως μέσα στο μυαλό μου σε ότι αφορά τη συμπεριφορά της. Με αρκετή προσοχή και σύνεση νομίζω πως θα τα καταφέρω. Θεωρώ απαραίτητο πώς κάποια στιγμή θα πρέπει να μπω και πίστα για μαθηματα καθώς οι δρόμοι δεν είναι για ταρζανιες. Και έχω την εντύπωση πως μόνο εκεί θα μπορώ να καταλάβω την αξία του και να το μάθω καλυτερα. Γενικά τον τελευταίο καιρό έχω αγαπήσει τρελά το 899. Και είναι και μιας μορφής απωθημένο. Βέβαια για να μην λέω και ψέματα οι περισσότερες απόψεις στο θέμα είναι να ξεκινήσω με κάτι πιο χαλαρο και να ανέβω σιγά σιγά έκανα μια κίνηση να δω και ένα monster το 796 του 2014. Έμεινα αρκετά Ευχάριστημενος και αρκετά πιο άνετο βέβαια σε σχέση με το 899. Προς το παρών νομίζω πως θα κρατήσω αυτές τις 2 επιλογές και επειδή φεύγω για 6 μηνο ταξίδι αρχές Οκτωβρίου θα το ψάξω και πιο ενεργά με την επιστροφή μου. Ειλικρινά χίλια ευχαριστώ για ολες τις πληροφορίες και τον χρόνο σας. Αν πάνε όλα καλά ευελπιστώ να σας γνωρίσω και σαν οδηγός μιας από αυτές σε κάποια συναντηση. Να σας έχει ο θεός πάντα καλά. Και καλές και ασφαλείς βόλτες.
    Τελευταία τροποποίηση από Gianman; 22/09/2016 στις 02:47.

  6. #36
    με το καλό λοιπόν

  7. #37
    Για το 959 λέει αλλά οκ κοντά είναι με το 899
    https://youtu.be/Rvvvy7WXvJg
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  8. #38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Gianman Προβολή μηνύματος
    Πο πο ειλικρινά σας ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες. Δυστηχως δεν έχω κάποιον να ρωτήσω ούτε για θέματα ασφαλείας ούτε για αλλά θέματα. Οικονομικα δεν έχω κανένα θέμα στο να την υποστηρίξω και ούτως ή άλλως την μηχανή θα την δουλεύω μόνο 5-6 μήνες τον χρόνο καθώς λόγο δουλειάς απουσίαζω τους υπόλοιπους. Johnny The fox είσαι ακριβως μέσα στο μυαλό μου σε ότι αφορά τη συμπεριφορά της. Με αρκετή προσοχή και σύνεση νομίζω πως θα τα καταφέρω. Θεωρώ απαραίτητο πώς κάποια στιγμή θα πρέπει να μπω και πίστα για μαθηματα καθώς οι δρόμοι δεν είναι για ταρζανιες. Και έχω την εντύπωση πως μόνο εκεί θα μπορώ να καταλάβω την αξία του και να το μάθω καλυτερα. Γενικά τον τελευταίο καιρό έχω αγαπήσει τρελά το 899. Και είναι και μιας μορφής απωθημένο. Βέβαια για να μην λέω και ψέματα οι περισσότερες απόψεις στο θέμα είναι να ξεκινήσω με κάτι πιο χαλαρο και να ανέβω σιγά σιγά έκανα μια κίνηση να δω και ένα monster το 796 του 2014. Έμεινα αρκετά Ευχάριστημενος και αρκετά πιο άνετο βέβαια σε σχέση με το 899. Προς το παρών νομίζω πως θα κρατήσω αυτές τις 2 επιλογές και επειδή φεύγω για 6 μηνο ταξίδι αρχές Οκτωβρίου θα το ψάξω και πιο ενεργά με την επιστροφή μου. Ειλικρινά χίλια ευχαριστώ για ολες τις πληροφορίες και τον χρόνο σας. Αν πάνε όλα καλά ευελπιστώ να σας γνωρίσω και σαν οδηγός μιας από αυτές σε κάποια συναντηση. Να σας έχει ο θεός πάντα καλά. Και καλές και ασφαλείς βόλτες.
    Διάβασε και το παρακάτω, από κάτοχο SuperSport Ducati.
    Η άποψη μου είναι πως αρχάριος με ducati supersport, παει γυρεύοντας να σιχαθεί τα μηχανάκια.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lkol Προβολή μηνύματος
    Τα δικύλινδρα κ ιδιαίτερα τα ντουκάτι, είναι δύσκολα μηχανάκια για αρχάριους γιατί απαιτούν αρκετά διαφορετικό τρόπο οδήγησης για να πάνε γρήγορα στην πίστα. Κάτω από το φάσμα στροφών που δουλεύουν, γίνονται ιδιαίτερα δύστροπα κ δεν σου δίνουν εμποστοσύνη να πας παραπάνω. με ένα 1098 δηλ, αν πας να ανοίξεις το γκάζι στο άπεξ με 4,5 χιλ στροφές, θα ακούς το μοτέρ πιστονιά πιστονιά, το μηχανάκι θα κουνάει κ εσύ θα παρακαλάς να τελειώσει η στροφή να ησυχάσεις. Το ενδεχομενο να είσαι στο άπεξ με 6,5 χιλ στροφές ας πούμε, είναι ιδιαιτέρως χλωμό, καθώς απαιτεί φόρα κ τιμονιά που μόνο "έμπειροι" αναβάτες έχουν την εμπιστοσύνη να δώσουν.
    Νομίζω αυτός είναι κ ο βασικός λόγος που δύσκολα βλέπεις αναβάτη με ντούκο να πηγαίνει σβέλτα.
    Όταν θα μαθεις να οδηγάς σωστά κ θα ξέρεις τι ζητάς από τη μοτό σου, τότε θα είσαι σε θέση να εκτιμήσεις κ το στήσιμο του ντουκου.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #39
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Για το 959 λέει αλλά οκ κοντά είναι με το 899
    https://youtu.be/Rvvvy7WXvJg
    Ακριβως ιδιοι δρομοι με της Ελλαδος που κανει το commuting ευχαριστο...
    Εμενα παντως τελευταια το commuting με το Κ στην Αθηνα μου φαινεται γκ@μησ...
    Βεβαια παιζει ρολο κ η ηλικια() κ η καυλα.

    @Gianman

    Παρτο να ξεμπερδευεις να σου φυγει κ απο το μυαλο(αν δεν το κανεις)η απορια.
    Μπορει κ να αποδειχτει οτι καλα εκανες.
    Τωρα για το θεμα γκαζι κλπ κλπ ο καθενας εχει μυαλο να κανει κ να λειτουργσει οπως πιστευει.
    Ride(s) the wind of change...

  10. #40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Ακριβως ιδιοι δρομοι με της Ελλαδος που κανει το commuting ευχαριστο...
    Εμενα παντως τελευταια το commuting με το Κ στην Αθηνα μου φαινεται γκ@μησ...
    Βεβαια παιζει ρολο κ η ηλικια() κ η καυλα.

    @Gianman

    Παρτο να ξεμπερδευεις να σου φυγει κ απο το μυαλο(αν δεν το κανεις)η απορια.
    Μπορει κ να αποδειχτει οτι καλα εκανες.
    Τωρα για το θεμα γκαζι κλπ κλπ ο καθενας εχει μυαλο να κανει κ να λειτουργσει οπως πιστευει.

    Κολλάς κι εσύ σε κάτι λεπτομέρειες ρε παιδί μου!!!

    YOLO παρ'το. Αν το βλέπεις και καυλώνεις δε θα σου κακοφανεί τίποτα. Τουλάχιστον για ένα μεγάλο διάστημα.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά μηχανής α2- νέος οδηγός
    από GeorgeHellas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2016, 22:03
  2. νέος οδηγός θέλω βοήθεια για αγορά
    από boom shakalaka στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2016, 07:40
  3. Νέος οδηγος - ερωτήσεις
    από cbr125 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 19:30
  4. νέος οδηγός
    από mbjp στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2005, 12:24
  5. Αγορα Ducati Monster 620/800
    από megatim στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2004, 09:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF