Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 35

Θέμα: "Βοήθεια" για να αποφασίσω

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2013
    Μηνύματα
    21
    Doros74 εγω ειχα cbf...600 ηταν το δευτερο μηχανακι που ειχα..οποτε το ξερω.........σιγουρα δεν εχει διαφορα....με το 1000 στα χαμηλα αλλα οπως ειπα παραπανω δεν εχει το μπαμ.....οταν βγαιναμε εθνικη με την γυναικα.....και καπου απλα το εσκαγα ανεβαινε ανετα αλλα μετα τα 160 με 170 αρχιζε να κομπιαζει....Σιγουρα 150 πηγαινε ανετα αλλα 200 οχι τα επιανε αλλα εκει ξεκινανε τα ζορια για τη μηχανη αφου σχεδον ειναι η τελικη της....Τωρα σου λεω κατι το οποιο εκανα και κερδισα πολλα.....εξατμιση αλλαξε..δεν χανεις καμια εκρηκτικοτητα στα χαμηλα...Εγω τουλαχιστον δεν εχασα οπως ητανε η μηχανη πριν ηταν και μετα...Κερδιζεις και σε βαρος...Αλλα εδω να σε ενημερωσω οτι εγω την αλλαξα ολη....Δηλαδη απο λαιμους μεχρι τελικο....Και εκανα ενα ακομη μικρο πειραγματακη και ζωντανεψε η μηχανη.....Πηγε στα 80 με 81 αλογα περιπου

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ThemisRafail Προβολή μηνύματος
    Doros74 εγω ειχα cbf...600 ηταν το δευτερο μηχανακι που ειχα..οποτε το ξερω.........σιγουρα δεν εχει διαφορα....με το 1000 στα χαμηλα αλλα οπως ειπα παραπανω δεν εχει το μπαμ.....οταν βγαιναμε εθνικη με την γυναικα.....και καπου απλα το εσκαγα ανεβαινε ανετα αλλα μετα τα 160 με 170 αρχιζε να κομπιαζει....Σιγουρα 150 πηγαινε ανετα αλλα 200 οχι τα επιανε αλλα εκει ξεκινανε τα ζορια για τη μηχανη αφου σχεδον ειναι η τελικη της....Τωρα σου λεω κατι το οποιο εκανα και κερδισα πολλα.....εξατμιση αλλαξε..δεν χανεις καμια εκρηκτικοτητα στα χαμηλα...Εγω τουλαχιστον δεν εχασα οπως ητανε η μηχανη πριν ηταν και μετα...Κερδιζεις και σε βαρος...Αλλα εδω να σε ενημερωσω οτι εγω την αλλαξα ολη....Δηλαδη απο λαιμους μεχρι τελικο....Και εκανα ενα ακομη μικρο πειραγματακη και ζωντανεψε η μηχανη.....Πηγε στα 80 με 81 αλογα περιπου
    Σίγουρα ο καθένας έχει τις δικές του απαιτήσεις. Εγώ δεν έχω απαίτηση από το μηχανάκι να με πάει 200+ δικαβαλο για αρκετή ωρα, γιατί αυτές τις ταχύτητες τις θεωρώ υπερβολικές για τα δικά μου δεδομενα. Μία μέση ταχύτητα 150+ με ξεσπάσματα μέχρι τα 180 τα έχει για την πλάκα το μηχανάκι.
    Τα 200 στο κοντέρ παντως που αναγερθηκες σε καμία περίπτωση δεν είναι ή τελικη του. Αν και δεν την έπιασα την υπολογιζω πάνω από τα 220 αφού στη διαδρομή Πατρα Ηγουμενιτσα έπιασα τα 200 2 με 3 φορές, πολύ ευκολα, με το στροφόμετρο να δειχνει αρκετά κάτω από τις 11.500 στροφές που μπαίνει ο κινητήρας στα κόκκινα (νομίζω ότι γύρω στις 10.000 στροφές έχει τα 200 αν θυμάμαι πολύ καλά) . Δες εδώ και ένα σχετικό Video για το πως αποδίδει η μηχανή https://m.youtube.com/watch?v=6OXNClBGCI0.
    Όσον αφορα την εξάτμιση δεν το σκέφτομαι για την ώρα. Δεν ξέρω αν αξίζει το κόπο να δαπανησω κοντά στα 800 € μαζί με τους λαιμούς ίσως και παραπάνω για να κερδίσω 3 άλογα. Άσε που όπως είπα δεν μου αρέσει να κάνει θόρυβο η εξάτμιση.

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2013
    Μηνύματα
    21
    Ρε παιδια........ψαχνω ψαχνω ψαχνω........Τελικα.....με οτι μαθεις....Με Honda ξεκινησα να οδηγαω με Honda γνωρισα τη γυναικα μου με Honda την παντρευτικα με Honda ειχα δυστυχως το ατυχημα....με Honda μαλλον με βλεπω να συνεχιζω.... Πηγαμε ειδαμε και αλλες μηχανες....Καμια μα Καμια δεν μας εκατσε καλα.Ειναι και η γυναικα μεσα.Ειναι και η λογικη η δικια μου γιατι εχω και ενα κολλημα.Λατρευω τα τετρακυλινδρα και στο μυαλο μου εχουν κατσει και λεω μακρια απο δυκυλινδρα... Σε καποια φαση ειδαμε και το Kawasaki το Ζ1000 Sx πολλυ ωραιο μηχανακι......αλλα δεν μας εκατσε στο μυαλο οπως το cbf.....Πηγαμε ειδαμε και το Gsx 650f... Φυσικα δυο μονο καταφερα να βρω στην ΑΘηνα...Αυτο μας εβαλε σε σκεψεις...... γιατι το παλικαρι την εχει προσεγμενη και φυσικα την δινει σχετικα σε φυσιολογικη τιμη θα ελεγα........ Μπηκα και στην λογικη να ψαξω παρομοιου τιπου μηχανες.....βασικα μονο η Yamaha ειχε.....το Diversion.....αλλα εκει που ψαχναμε και εβλεπα γνωμες video να και ενα ακομη honda εκανε την εμφανιση...... το cbr 650f.....Και στη γυναικα μου της αρεσε...... Δεν το ειδαμε ακομη απο κοντα θα παμε να το δουμε για να δω και τα Οργανα γιατι ειναι ηλεκτρονικα ολα και δεν ξερω πως θα μου κατσει φυσικα.....και δοκιμη για να δουμε την ανεση καθως μου φαινετε λιγο μικρο........ Αλλα αυτο το Cbf μας εκατσε στο μυαλο........ το εχει ομορφο ο τυπος και στο χρωμα που θελουμε......προσεγμενο........αλλα αυτη η τιμη.............Και δεν μπορω να βρω στην Αθηνα αλλα CBf 1000 2011.....Τι στο καλο δεν πουλιουνται....... Μονο ενα βρηκα.....αλλα αυτο ουτε να το σκεφτομαστε.....http://www.car.gr/8537884-honda-cbf-1000......

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    μη κολάτε με μια μαρκα, υπάρχουν και άλλοι κατασκευαστες με πολύ καλές μηχανές, αν δεν βρισκετε τη μηχανη που θελετε σε καινούργια.

  5. #20
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    cbf 1000 είναι μια καταπληκτικη επιλογή που τα εχει όλα..στην Αθηνα παπακι, το κεντρο βαρους του παρατα 250 κιλα του καλα κρυμμενα δεν προβλληματιζουν...απλα είναι τετρακυλινδρο και η εφεση του είναι τα ταξίδια...καταναλωση αθηνα γυρω στα 6,5 λιτ/100χλμ και πολύ λιγοτερα εθνικη..

    Μην κολλας στο χρωμα, οποιο μοντελο και να παρεις θα το καταευχαριστηθεις εσυ και η γυναικα σου...αυθραυστος, βελούδινος κινητήρας...μεχρι τα 160χλμ στο κοντερ κοντραρει στα ισα οποιαδήποτε γρηγορη μηχανή...μηχανή αστερι σε όλα της εκτος του συντηρητικου ντιζαιν και φυσικα με τα κορυφαια φρενα της κατηγοριας abs/cbs..

    Άλλο είναι το πρόβλημα...θα μπορέσεις να την συντηρείς σωστα; Ο Σαρακακης εχει ξεφυγει σε τιμες αναλωσιμων..μιλαμε για πολύ σκισιμο και μια χιλιαρα θελει φροντιδα...θα σου ελεγα να υπολογισεις τα εξοδα συντηρησης να δεις αν βγαινεις και επειδή θα συνειδητοποιησεις ότι είναι παρα πολλα σε κοβω να ξαναπερνεις cbf 600..ειδικα αν κινεις την μηχανή σου αθηνα υπολογισε τα εξοδα πανω επι τέσσερα σε σχεση με την κινηση της σε εθνικη..( ντιζες, αλυσσιδα, φρενα, δισκους, φιλτρα, λαδια κ.λ.π)

    καλη σου τυχη..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2013
    Μηνύματα
    21
    doctoras τα ειδα......μαλλον το ενα το ειδα...το cbf του 07...το αλλο εχει πουληθει ειδη...θελει μαζεμα.....ετσι οπως το ειδα....ειναι σε καλη κατασταση......μηχανολογηκα...αλλα θελει φρεσκαρισμα.....γενικα....βαλε και το γεγονος οτι εχει δυο εξατμισεις....ποτε μα ποτε δεν μου αρεσαν σαν μαμα....οποτε και αυτες στο προγραμμα...βαλε και το γενικο σερβις............βαλε και λαστιχα γιατι θελουν αλλαγη...τωρα zopas.....δυστυχως στο χρωμα καλος η κακος κολλαει η γυναικα και απο τη στιγμη που ειναι και αυτη στο παιχνιδι την ακουω....θελοντας και μη....παντοφλας ειμαι.....τωρα στο servis παντα μα παντα καθως τη οικονομικη διαχειριση την εχει η γυναικα μου παντα τις ελεγα 4 με 5 μηνες πριν τι θα χρειαστει περιπου η μηχανη και με το αμαξι ετσι κανω...οποτε εκανε το κουμαντο και παντα βγαιναμε......duke200 φυσικα και υπαρχουν και αλλες μηχανες..καλες και σε αλλες μαρκες........απλα τελικα οπως ειπα πανω...ειναι με οτι κολλησεις...καλος η κακος κολλησα με honda....θα αποφασισουμε που θα παει.....εχω βαλει και απο πισω μου λυτους και δεμενους να ψαχνουν....εκτος αμα πουληθει το συγκεκριμενο......και καταληξουμε παλι σε καινουργιο crossrunner...........αντε να δουμε........και φυσικα αμα ξαναγινει βολτα απο το forum.....θα ειμαι παρων.....καθως θα ειναι η πρωτη μεγαλη βολτα μετα το ατυχημα...παρεα με την γυναικα..και πιστεψε με μπορει να κανω και λαθος επιλογη....που το τρεχω γρηγορα αλλα το σωμα μου και η ψυχη μου το ζητανε αμεσα πραγματικα τωρα που χρησιμοποιω το αμαξι αν εξαιρεσεις το παιδι το εχω συχαθει δεν το αντεχω.Βαλε και το παιδι που οταν μου ειπε ''αντε ρε μπαμπα ποτε θα ξαναπαρεις μηχανη να σε δω πανω'' εκει ηταν το τελευταιο χτυπημα.τελικα οταν εχεις πραγματικα το μικροβιο δεν φευγει οτι και να γινει.............

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    ξαναρωταω και τους δυο σας...ειστε ετοιμοι να δινετε κάθε 4-6 χιλιαδες χλμ 50 ευρω πισω φρενα; κάθε 10 χιλιαδες 90 ευρω μπροστινα φρενα; φιλτρο αερος στα ιδια χλμ 40 ευρω; συν φθορες αλυσσιδα, γρανάζια και ντιζα κάθε τοσο ;λαδια ακθε 4-5 χιλιαδες χλμ στα 90 ευρω;και παει λεγοντας...και αν σου τυχει αντλια βενζίνης-κτυπα ξυλο- μιλαμε για χιλιαρικο...

    δεν σε φοβιζω...σε προετοιμάζω...αλλα ρε φιλε συγγνωμη ξεκολα και λιγο από την γυναικα σου και παρε ευθυνες..ελεος..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  9. #24
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.188
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ThemisRafail Προβολή μηνύματος
    ...δυστυχως στο χρωμα καλος η κακος κολλαει η γυναικα και απο τη στιγμη που ειναι και αυτη στο παιχνιδι την ακουω....θελοντας και μη....παντοφλας ειμαι.....τωρα στο servis παντα μα παντα καθως τη οικονομικη διαχειριση την εχει η γυναικα μου παντα τις ελεγα 4 με 5 μηνες πριν τι θα χρειαστει περιπου η μηχανη και με το αμαξι ετσι κανω...οποτε εκανε το κουμαντο και παντα βγαιναμε...........και καταληξουμε παλι σε καινουργιο crossrunner...........αντε να δουμε........και φυσικα αμα ξαναγινει βολτα απο το forum.....θα ειμαι παρων.....καθως θα ειναι η πρωτη μεγαλη βολτα μετα το ατυχημα...παρεα με την γυναικα..και πιστεψε με μπορει να κανω και λαθος επιλογη....που το τρεχω γρηγορα αλλα το σωμα μου και η ψυχη μου το ζητανε αμεσα πραγματικα τωρα που χρησιμοποιω το αμαξι αν εξαιρεσεις το παιδι το εχω συχαθει δεν το αντεχω.Βαλε και το παιδι που οταν μου ειπε ''αντε ρε μπαμπα ποτε θα ξαναπαρεις μηχανη να σε δω πανω'' εκει ηταν το τελευταιο χτυπημα.τελικα οταν εχεις πραγματικα το μικροβιο δεν φευγει οτι και να γινει.............
    Στο CBR 650F παραείναι σκυφτή η θέση συνοδηγού για τη γυναίκα σου και δεν θα την βολέψει σε ταξίδια.

    Δεν της φτιάχνεις ένα λογαριασμό να μπει αυτή να μιλήσουμε ?

  10. #25
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    ξαναρωταω και τους δυο σας...ειστε ετοιμοι να δινετε κάθε 4-6 χιλιαδες χλμ 50 ευρω πισω φρενα; κάθε 10 χιλιαδες 90 ευρω μπροστινα φρενα; φιλτρο αερος στα ιδια χλμ 40 ευρω; συν φθορες αλυσσιδα, γρανάζια και ντιζα κάθε τοσο ;λαδια ακθε 4-5 χιλιαδες χλμ στα 90 ευρω;και παει λεγοντας...και αν σου τυχει αντλια βενζίνης-κτυπα ξυλο- μιλαμε για χιλιαρικο...

    δεν σε φοβιζω...σε προετοιμάζω...αλλα ρε φιλε συγγνωμη ξεκολα και λιγο από την γυναικα σου και παρε ευθυνες..ελεος..
    φίλε για να το γράψω κομψά γράφεις πράματα που ΔΕΝ ισχύουν και με αυτό που έγραψες αποπροσανατολίζεις όχι για το συγκεκριμένο για κανένα στην κατηγορία του. εκτός εάν θες να πεις οτι εσύ τρώς τακάκια αλυσίδες γρανάζια(ντίζα το cbf1000 δεν τρώει έχει υδραυλικό) οπώτε αλλάζει η δουλεία

    τα αναλώσιμα εξαρτάτε απο το range καγκουρας-συντηριτικός είσαι εκεί καθορίζεται και ο χρόνος και η διάρκεια

    στην δικιά μου περίπτωση αυτά τα αναλώσιμα αλλάχθηκαν τακάκια 24k και 55k, αλυσίδα γρανάζια μια φορά στα 36k, φίλτρα λάδια καθε 12k(αέρος καθε 24k) και έχεις άπειρες επιλογές του τι θα βάλεις οικονομικό η μαμα αναλώσιμα χονδα(τσιμπημένα μέχρι τα αυτιά)

    btw ως οικογενειάρχης ρε φίλε απλοποιείται πολύ περισσότερο η ζωή και τα θέλω σου από ότι μικρότερος και εργένης και όταν υπάρχει παιδί στην μέση θέλει αρκετή σκέψη....στην θέση σου θα έχωνα στην σουζουκι 3600 και θα έπαιρνα ένα κουτας inazouma ή την υπέρβαση 6500 για ένα cb500x (που θα ήταν υπεραρκετό να γυρίσεις όλο τον κόσμο) το να ταξιδεύεις δικάβαλα κλπ "δε θέλει κόπο θέλει τρόπο"
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Δεν της φτιάχνεις ένα λογαριασμό να μπει αυτή να μιλήσουμε ?

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2008
    Μηνύματα
    159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    ξαναρωταω και τους δυο σας...ειστε ετοιμοι να δινετε κάθε 4-6 χιλιαδες χλμ 50 ευρω πισω φρενα; κάθε 10 χιλιαδες 90 ευρω μπροστινα φρενα; φιλτρο αερος στα ιδια χλμ 40 ευρω; συν φθορες αλυσσιδα, γρανάζια και ντιζα κάθε τοσο ;λαδια ακθε 4-5 χιλιαδες χλμ στα 90 ευρω;και παει λεγοντας...και αν σου τυχει αντλια βενζίνης-κτυπα ξυλο- μιλαμε για χιλιαρικο...
    οι τιμες που λες του ανθρωπου δεν ισχυουν και φυσικα τα χλμ...
    καθε 10000 φρενα μπροστα???στις 65000 τα αλλαξα και τα πηρα 70κατι δε θυμαμαι(τα γνησια)
    καθε 4-6000 τα πισω??συνδυασμενα ειναι τα φρενα και ειναι σχεδον αδυνατο να το κανεις αυτο....τωρα αμα εχεις πολυ μικρη οδηγικη εμπειρια μοτο, θα βοηθουσε πολυ ενα σχολειο οδηγησης
    φ αερος στα 20κατι(γνησιο)
    ποια αλυσιδα και γραναζια???καθε ποσο εννοεις??
    συμπαθα με αλλα ψιλοασχετο σε κοβω και σιγουροτατα οχι κατοχο cbf1000
    και μη μου πεις περι τροπου οδηγησης κλπ, τι σου πε ο φιλος σου η ο μαστορας σου...τα ακουω βερεσε αυτα
    οποιος εχει ανησυχιες οδηγικες δεν παιρνει cbf...αμα πηρε, ανακαλυπτει οτι λαθος εκανε και παιρνει κατι αλλο..........
    αυτα τα λιγα και χωρις παρεξηγηση

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2013
    Μηνύματα
    21
    Παιδια αργησα λιγο να απαντησω γιατι ειχα καποια τρεξιματα...και ειχα παρατησει γενικα τα παντα τριγυρω μου......τελικα αποφασισαμε και η μηχανη βρισκετε στα χερια μου.... και την οδηγαω...crossrunner 800vfr x του 2015...ειναι απιστετυτη οπτικα ειναι κουκλα...οπως και στην οδηγηση καμια σχεση με το crossrunner του 2011..μονο με την εξατμιση το χαλανε που κοβει πολλυ εντονα το μονοπρατσο πισω και ειναι σπαστικο....Αμα θελετε να σας ανεβασω και φωτο....... Φυσικα αυτα που εγραψε ο zopas δεν τα εδωσα σημασια γιατι πολλυ απλα δεν ισχυουν. Αυτα που θελω να σας πω γιατι τα εζησα ειναι οτι ποτε μα ποτε να μην φοβαστε....Το ατυχημα μου ηταν τεραστιο επειδη ενας εκανε την βλακεια να κανει αναστροφη χωρις καν να με δει... Σχεδον σπασαν ολα πανω μου αλλα το κυριοτερο ηταν το κεφαλι... Αλλα δεν με φοβησε.. Μολις τελειωσαν ολα βγηκαν και τα σιδερα απλα πισμωσα πατησα κατω και το εβαλα σκοπο να επανελθω.οπως και εγινε..Δυστυχως η ευτυχως αυτος που ειναι μηχανοβιος δεν τα παραταει οτι και να γινει. Αυτος που βλεπει τη μηχανη σαν ενα ειδος ελευθεριας δεν την αφηνει οτι και να γινει. Ποτε μα ποτε μην αφησετε κανενα να σας επηρεασει..Να κανετε αυτο που νιωθετε εσεις και μονο εσεις.. Μολις ανεβηκα ξανα μετα απο 1.5 χρονο και ξαναοδηγησα ξεχασα τα παντα και απλα ενιωσα οτι ηταν ενα ονειρο και ξυπνησα....

  14. #29
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Μπράβο φίλε. Καλή αρχή και έχε το νου σου στη κατηγορία συναντήσεις και βόλτες εδώ στο φόρουμ.

    Καλορίζικος και καλοτάξιδο.

  15. #30
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    καλορίζικος καλοτάξιδος να το χαίρεσαι ακριβώς όπως το περιγράφεις!
    και πάντα όρθιος
    you rise you fall you're down then you rise again

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2013, 18:50
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2009, 09:35
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2007, 23:36
  4. Για να μην ξεχνιομαστε μερικοι μερικοι.....
    από YZF-R1 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2004, 23:11
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2003, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF