Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: "Βοήθεια" για να αποφασίσω

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2013
    Μηνύματα
    21

    "Βοήθεια" για να αποφασίσω

    Παιδιά θέλω λίγο τα φώτα σας. Πριν όμως θα σας πω πως κατεληξα σε αυτη την αποφαση. Παλιος Hondakias ξεκινησα με hornet 600 αλλα επείδη ήθελα κατι πιο ταξιδιάρικο τελικά το αλλάξα και κατέληξα σε cbf 600. Με αυτο γνώρισα τη γυναίκα μου και με αυτό παντρευτήκαμε. Μετα όμως καταλήξαμε σε αγορά καινούργιας μηχανης και μέχρι και το 2015 είχα το crossrunner vfr800x μέχρι που έιχα το ατύχημα και η μηχανη σχεδον διαλύθηκε. Μεγάλο ατύχημα αλλα την όρεξη μου δεν την εχασα και τωρα που σχεδον εχω επανελθει ξαναψάχνω για μηχανη παρέα με την γυναίκα μου. Στην αρχη ειμασταν αναμεσα σε crossrunner vfr800x 2016 kai se tracer mt-09 Yamaha. Τελικα με οτι μάθεις με αυτο συνεχιζεις για αυτο και καταλήξαμε στο crossrunner στην αρχη. Το v-tec το είχα ερωτευθει. Έλα ομως που πριν λιγο λιγες μερες ειδε η γυναικα μου στο δρομο το cbf 1000 του 2007 και αυτο το retro stil την εκανε να θυμηθει τα παλια,και μου ειπε οτι τελικα θελει ξανα cbf οποτε στραφηκα σε cbf. Eλα ομως που δεν είχα μαθει οτι η Honda τα εκοψε εντελως οποτε παω σε μεταχειρισμενο. Το θεμα ειναι οτι στο χρωμα που μου αρεσει το cbf (ασπρο) βρηκα μονο δυο. H μια ειναι Cbf 1000 A7 2009 με 25.000χλμ στα 5500 ευρω ειναι προσεγμενη γιατι πηγαμε και την ειδαμε Απλα λογο καθησιου θελει τις μικροαλλαγες τις. Η δευτερη ειναι ειναι το cbf 1000 2011 με 25.000χλμ απο ατομο που το ξερω οχι προσωπικα αλλα ξερω οτι την προσεχε το θεμα ομως ειναι οτι την δινει λιγο τσιμπημενη. 7500 ευρω απλα εχει και καποια εξτρα πανω και για αυτο θεωρω οτι την εχει λιγο τσιμπημενη. Αναμεσα σε αυτες τις δυο και με δεδομενη τη διαφορα τιμης ποια λετε οτι αξιζει για αγορα. αν εξαιρεσουμε το οπτικο πεδιο οπου του 2011 φαινετε πιο επιθετικη στο τομεα της οδηγικης συμπεριφορας δηλαδη ατσαλι vs αλουμινιο (το λεω γιατι νομιζω οτι η παλια ειχε ατσαλενιο πλαισιο ενω η πιο καινουργια αλουμινενιο πλαισιο) ειναι καλητερη του 2011 γιατι λογικα επεσε και σε βαρος λογο του αλουμινενιου πλαισιου οπως επισης νομιζω οτι γινανε και αλλαγες στις αναρτησεις οπως και στα φρενα. Επισης υπαρχει αλλαγη και στο πισω ατομο η ειναι το ιδιο ως προς την ανεση του. Απλα απο την μια μου αρεσει του 2011 γιατι εχει και μονη εξατμιση αλλα απο την αλλη τα 2000 ευρω διαφορα στη τιμη δικαιολογουνται.... Να τα δωσω η οχι......Τα φωτα σας παιδια

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    αυτη το 2011 και παζαρι να ριξει τη τιμή, λεω εγω..

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2013
    Μηνύματα
    21
    Τα 7500 ευρω ειναι κατω γιατι τη ξεκινησε με 7900. Απλα τον ειπα οτι αμα αποφασισω θελω το πληρες σερβις πριν την παραλαβω δηλαδη τα κλασσικα λαδια, τακακια και στα extra δεχτηκε να μου αλλαξει και αλυσιδα και γραναζια. Εκει που θα τον πιεσω λιγο ακομη ειναι για τα λαστιχα. Θελουν αλλαγη επειδη καθετε και αυτη αλλα μεσα στο γκαραζ. Εχει κανει μονο 900 χιλιομετρα αλλα τα εχει δυο χρονια πανω στη μηχανη.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Kαλσηπέρα φίλε!
    Το cbf με τα 7500€ υποθέτω πως είναι αυτό από Παπαγεωργίου και το άλλο του 2009 λογικά εδώ .

    Έχεις δει αυτό στα 4200€ από Τρίπολη;Και αυτό στα 5500€ από Αθήνα;Και ακόμα ένα από Νίκαια.
    Και τα τρία λευκά και με abs

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2013
    Μηνύματα
    21
    Ναι σωστα τα ειδες. Απλα αυτο στο ειναι του ανθρωπου που το αφησε εκει στην ουσια. Τα cbf στη νικαια εχει ειδη πουληθει. Απλα στα αλλα δεν ξερω καθολου τα ατομα και παντα τα πολλα χιλιομετρα δεν μου αρεσουν. παραξενια αλλα την εχω. γιατι ξερω οτι τα 40000χλμ δεν τα εχω κανει εγω. αυτα τα δυο βρηκα σε ασπρο με τα πιο λιγα χιλιομετρα. φυσικα εννοειται π πριν την παρω παρεα με τον δικο μου μαστορα και παιρνω και το τελικο οκ απο αυτον. απλα αυτα τα τα δυο εχουν και το εξτρα του κατω πλαστικου που τα κανουν να φαινονται πιο ωραια. Χωρια που αρεσαν και στη γυναικα μου που αυτη στο τελος παιρνει την αποφαση......δυστυχως αλλα τι να κανω.........

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2013
    Μηνύματα
    21
    διορθωση...αυτο απο την αθηνα με 5500 εχει ειδη πουληθει

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παντόφλα,σε καταλαβαίνω...χαχα,αστειεύομαι
    Κάνε ένα τηλεφώνημα αύριο στο Σαρακάκη,στα κεντρικά και ζήτα να μάθεις αν υπάρχει στοκ σε cbf1000 οποιουδήποτε έτους...το ίδιο έκανα και εγώ μέσα στην άνοιξη για λογαριασμό φίλου o οποίος έψαχνε cb1000r και cbr600f.
    Αν δε βρεις, οι λύσεις που σκέφτομαι είναι οι εξής...α.επιλέγεις κάποιο από τα δύο διαθέσιμα μεταχειρισμένα(προσωπικά δε θα έδινα 7500€ για μεταχειρισμένο cbf 5ετίας), β.κοιτάζεις για άλλο χρώμα όπως το ασημί, γ.κοιτάζεις για λευκό cbf 600, δ.πείθεις τη σύζυγο να κοιτάξετε για κάποιο άλλο μοντέλο.Στα χρήματα που διαθέτεις θα βρεις πάρα πολλές και καλές μοτοσυκλέτες από όλες τις κατηγορίες.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Aγορασε μια μηχανη που σου αρεσει εσενα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    με τοσα λεφτα διαφορα βρες ενα καλο μαυρο και βαφτο ασπρο. 300ευρο + 150 τα honda stickers +50 η αλαγη στο υπουργειο..

  10. #10
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    εγώ θα πήγαινα για το πρώτο το οικονομικότερο, οκ το ΜΚ2 είναι βελτιωμένο σε σημεία αλλά δεν τέτοια που θα σε κάνουν να ξετρελαθείς βάζοντας και τα 2χιλ παραπάνω καταλήγεις έυκολα στο πρώτο μιας και όπως λέει είναι και πρώτη άδεια '09
    αυτό που θα χρειαστεί να κάνεις σε κάποια φάση νομίζω περίπου μετά τα 40-50χιλ(ανάλογα και με το φορτίο εγώ τότε ήμανε χέλι 75κιλά και το έτερον ήμισυ 55)είναι να βάλεις ένα αφτερ μάρκετ αμορτισερ που θα κάνει την διαφορά γιατί θα μπορέσεις να ρυθμίζεις της απόσβεση επαναφοράς πράμα που δεν έχει το μαμα showa.
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2013
    Μηνύματα
    21
    leonidas πριν καταληξουμε σε αυτα τα δυο πηγαμε ειδαμε και αλλες......παραδειγμα πηγαμε και ειδαμε versys 650.....ουτε δεχθηκε να ανεβουμε....ειδαμε και το fazer.....μπα...και το triumph 800 ειδαμε......τιποτα....και το tracer ειδαμε.....αυτο μου αρεσε αλλα κατι αργοτερα με ξενισε...ακριβως τι ηταν αυτο που με εκανε να αλλαξω γνωμη δεν το καταλαβα....και οπως ειπα ξανακαταληξαμε στο crossrunner αλλα οταν ειδε το cbf απλα θυμηθηκε τα παλια για αυτο ξαναγυρισαμε σε αυτη τη λογικη.....ολες οι μηχανες ειναι καλες.....απλα καθε μηχανη γεμιζει τον καθενα....αυτο το καταλαβα τωρα.....ειναι λες και ξαναζητουσα honda......το ιδιο και η γυναικα μου.....το 600 το σκεφτηκα και εγω....το ειχα οποτε ξερω τα παντα για αυτο....αυτο που με χαλαει για αυτο και το γυρισα σε 1000 ειναι το μπαμ.... εδω μεσα στην πολη δεν με ειχε πουλησει ποτε...δεν εκοβε ποτε ουτε κομπλαρε πουθενα......ακομη και με 40χλμ κουμπωμενη 6 και ανεβαζε χωρις δισταγμο.... απλα οταν βγαιναμε εξω....ξερεις καποια στιγμη που ηθελα να κανω το μπαμ δεν ειχε την προβλεπομενη δυναμη.... και φαντασου ειχα βαλει και το χερακι μου..... αυτο μου το ελυσε το συγχωρεμενο crossrunner.....ειδικα οταν εμπαινε το vtec εκανε παπαδες και το ευχαριστιομουνα.......γιατι εμπαινε ξαφνικα.....ηταν νεκρο εως ενα σημειο και μετα εκεινο το σημειο.......καθοτανε κατω.......αστα....

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα!
    Καταλαβαίνω αυτό που λες και είναι σεβαστό...εγώ απλά σχολίασα διότι είναι κρίμα να εστιάζεις σε 2-3 αγγελίες μόνο από μια πολύ μεγάλη αγορά μεταχειρισμένων (και καινούριων) μοτοσυκλετών
    Καλό και χρυσό το cbf αλλά αν δε βρεις κάποιο λευκό χιλιάρι, κρίμα δεν είναι να μείνεις αμήχανος;
    Όπως και να'χει,εσύ ξέρεις καλύτερα και η απόφαση είναι δική σου.. ή μάλλον δική της

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2013
    Μηνύματα
    21
    με βαλατε και σε σκεψεις για το cbf 600...ειπα να κατεβω κυβικα να δεχτει και τις καταλληλες τροποιοιησεις...μικρες για να ανεβει λιγο το μπαμ....απλα σε μεγαλυτερο βαθμο σε σχεση με το προηγουμενο cbf που ειχα... το θεμα ρε παιδια... ειναι οτι ειδα οτι οι τιμες γενικα εχουν παρει την πανω βολτα....φυσικα στα δικα μου δεδομενα...μια μηχανη με 30.000 χλμ το πολλυ...γενικα ειδα και αλλες μηχανες και αυτες παιζουν ψηλα....αντε ειδαμε και για varadero.....και αυτη σε stock κοντα 12.000 ευρω....μαλλον εχοθν αλλαξει λιγο τα πραγματα και χαμαπρι δεν το πηρα....γιατι θυμαμαι οτι οταν τελικα εβαλα το δικο μου προς πωληση και ειδα και τιμες επαιζα στα 3.000 ευρω με 30.000 χλμ πανω...και οταν την εδινα δεν χρειαζοταν τιποτα.μονο βενζινη......ειχα αλλαξει μεχρι και λαστιχα...μεχρι και φρεσκαρισμα την εκανα........στο βαψιμο...ουτε γρατζουνια δεν ειχε....και τωρα λεπω π.χ μοντελο του 2004 το οποιο το αγορασε απο stock TO 2011 4.000 ΕΥΡΩ....αντε 3500 να το δινει....αλλα ειναι μοντελο του 2004 12 χρονων μοντελο....

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2013
    Μηνύματα
    21
    Φυσικα καιγομαι για μηχανη.. Ειδικα μολις εβγαλα τα σιδερα απο το ποδι για μετα απο λιγο καιρο αρχισα να οδηγαω το αμαξι... γιατι ειπα στην αρχη οτι θα κανω υπομονη για λιγο καιρο...εχω το αμαξι....το θεμα ειναι οτι οσο περναει η ο καιρος το αντιπαθω ακομα πιο πολλυ.. Βασικα αμα δεν ειχαμε το παιδι αμαξι δεν θα ειχαμε.... και κατι ακομα παιδια...λιγο εκτος θεματος φυσικα.. αλλα μεσα σε ολα για καινουργια ειδαμε και το ktm to 1050 adventure... ειναι στο ιδια λεφτα με το crossrunner.... αξιζει να το βαλουμε στις σκεψεις μας μαζι με τα δυο honda που κοιταω η οχι.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Εϊχα και εγώ αυτό το δίλημμα, 600 ή 1000 και μετά από πολύ σκέψη και αφού πήρα τις γνώμες και πολλών φίλων πήρα το 600αρι (βρήκα ένα του 2010 σε αριστη κατασταση)και δεν το μετάνιωσα.
    Έχει δύναμη παντού και ειδικά στα χαμηλά.
    Επίσης, έχει και μικρή κατανάλωση η οποία σε μικτό κύκλο (80% πόλη 20 επαρχιακό δίκτυο) δεν ξεπερνάει τα 5,5 λίτρα τα 100 χλμ. Ενώ σε ταξίδι με λογικές ταχύτητες μπορείς να δεις και καταναλώσεις κοντά στα 4+ λίτρα
    Έκανα και το πρώτο μου ταξιδάκι. Το μηχανάκι δεν διστάζει πουθενά. Πας και με 150 και με 200 το ίδιο άνετα.
    ΤΟ 1000αρι σίγουρα έχει μεγαλύτερη ροπή αλλά έχει και αρκετά μεγαλύτερη κατανάλωση στην πόλη και σε κλειστές διαδρομές, που ας μη ξεχνάμε θα περάσει τις περισσότερες ώρες το μηχανάκι. Στην Ελλάδα ζούμε όχι στην Ιταλία ή στη Γερμανία. Επίσης, το 1000αρι ανεβάζει πιο εύκολα θερμοκρασίες, ειδικά στην πόλη εκεί που το 600αρι για άλλη μια φορά με εξέπληξε ευχάριστα.
    Εγώ, λοιπόν, σου προτείνω το 600αρι και με 2 - 3 βελτιώσεις θα μείνεις υπερευχαριστημενος, όπως έχω μείνει κι εγώ.
    Είναι ένα all around μηχανάκι που τα κάνει όλα καλά.
    Τώρα, αν τώρα θες να έχεις τις απόλυτες επιδόσεις και να θυσιάσεις την χρηστικότητα που έχει το 600αρι πας στο 100αρι. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Ζυγίζεις τα υπερ και τα κατά, όπως έκανα εγώ και κάνεις την επιλογή σου. Και τέλος μη ξεχνάς ότι δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι τα 600αρια πωλούνται σχεδόν στην ίδια τιμή με τα 1000αρια. Αν βρισκόμασταν στην Ιταλία ή στη Γερμανία δεν υπήρχε περίπτωση να συνέβαινε αυτό το γεγονός.

    Υ.Γ. Οι βελτιώσεις και προσθήκες που έχει το μηχανάκι μου είναι οι εξής :
    1. Φίλτρο αέρος της K&N για να αναπνέει καλύτερα ο κινητήρας (δεν έβαλα εξάτμιση γιατί δεν μπορώ τους θορύβους, τουλάχιστον για την ώρα και γιατί δεν θέλω να χάσω αυτήν την εκρηκτικότητα που έχει το μηχανάκι στα χαμηλά).
    2. Givi Ζελατίνα.
    3. Ανακατασκευή της σέλας σε ανατομική με φοβερά αποτελέσματα.
    4. Bagster.
    5. Μανιτάρια
    6. Βάση με GPS και διπλή USB θύρα.
    7. Gear Indicator (δείκτης ταχυτήτων) με παράλληλη ένδειξη εξωτερικής θερμοκρασίας της ιταλικής GPT.
    7. Πίσω Βαλίτσα Givi V47 με καπάκι στο χρώμα της μηχανής (έχω και τη γνήσια μαμά των 45 λίτρων αλλά για την ώρα βρίσκεται στη Honda για επισκευή αφού έχει ανακληθεί, αν και θεωρώ τη Givi πολύ καλύτερη)
    8. Πλαϊνές Βαλίτσες Givi με καπάκια στο χρώμα της μηχανής.
    9. Καβαλέτα στο τιμόνι για πιο άνετη οδήγηση .
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 22/09/2016 στις 11:33.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2013, 18:50
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2009, 09:35
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2007, 23:36
  4. Για να μην ξεχνιομαστε μερικοι μερικοι.....
    από YZF-R1 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2004, 23:11
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2003, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF