Σελίδα 11 από 18 ΠρώτοΠρώτο ... 678910111213141516 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 261

Θέμα: KTM 1090/1090R/1290

  1. #151
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mazax Προβολή μηνύματος
    τι μηχανή οδηγάς αν επιτρέπεται?
    1190, το "στριτ" με τους 19/17 τροχούς.


    Βάγγο αλήθεια τόσο τάπας είσαι; Φοράς τακούνια άτιμε και δεν το είχα παρατηρήσει;

  2. #152
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Φυσικά η ΚΤΜ έχει κιτ χαμηλώματος. Όπως και η BMW.


    Απλά σκέφτομαι τώρα, από σκούτερ στα 125 άλογα με συμπλέκτη και σε μηχανάκι που δεν το πατάς... "που έχεις μπλέξει παιδάκι μου".


    ΚΑΙ Η ΓΙΑΜΑΧΑ ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΚΙΤ ΧΑΜΗΛΩΜΑΤΟΣ........



    Και το προσφέρει δωρεάν με την αγορά της μοτό ,ΣΟΥΠΕΡ ΤΕΝΕΡΕ,
    το έχεις επάνω στη μοτό και αλλάζεις το ύψος της σέλλας σε 10 δεύτερα..!!

  3. #153
    Λατρεμένε, δεν λέμε το ίδιο. Κιτ χαμηλώματος εννοούμε ΑΝΑΡΤΗΣΗ, όχι την σέλα. Η οποία είναι ρυθμιζόμενη και στο GS και σε -κάποια- ΚΤΜ και στην Africa.


    Και σε τελική ανάλυση, δεν θα κουραστώ να το λέω, είμαι σε "μέσο ύψος" στο 1,85 και στριμώχνομαι σε μερικά μεγαον-οφ γιατί δεν θέλουν να χάσουν τους κοντούς πελάτες. Φίλτατοι κάτοικοι του Σάιρ, σας αγαπώ. Not.

  4. #154
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2015
    Μηνύματα
    34
    bulmont: Πραγματικά πες μου εντυπώσεις από 1190. Σου έβγαλε προβλήματα? Πόσο καιρό το έχεις?

  5. #155
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Και σε τελική ανάλυση, δεν θα κουραστώ να το λέω, είμαι σε "μέσο ύψος" στο 1,85 και στριμώχνομαι σε μερικά μεγαον-οφ γιατί δεν θέλουν να χάσουν τους κοντούς πελάτες. Φίλτατοι κάτοικοι του Σάιρ, σας αγαπώ. Not.
    Δε θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά το μέσο ύψος άνδρα στην Ελλάδα είναι πιο κοντά στο 1,75. Το 1,85 δε θεωρείται "μέσο ύψος" ούτε μεταξύ των ψηλότερων λαών του πλανήτη.

    @mazax: Αν σ'αρέσει το ΚΤΜ, πάρε το ΚΤΜ. Δεν είναι θέμα ύψους η δυσκολία που αντιμετωπίζεις, αλλά θέμα απειρίας. Θα λυθεί καβαλώντας.
    Life begins at 45°.

  6. #156
    Ναι βρε γιαβρί μου αλλά τα μεκανάκια είναι παγκόσμια, δεν τα φτιάχνουν για 'δώθε μόνο.

    έχεις δίκιο πάντως, τα επίσημα στατιστικά (μέσω google δηλαδή) λένε για 1,77μ για άνδρες και 1,65 για γυναίκες. Για διεμφυλικά άτομα και λοιπούς PC προσδιορισμούς δεν υπάρχουν στοιχεία.

    Καλά. Αντιστοιχώ στο μέσο ύψος της Ολλανδίας (1,83)

  7. #157
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δε θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά το μέσο ύψος άνδρα στην Ελλάδα είναι πιο κοντά στο 1,75. Το 1,85 δε θεωρείται "μέσο ύψος" ούτε μεταξύ των ψηλότερων λαών του πλανήτη.

    @mazax: Αν σ'αρέσει το ΚΤΜ, πάρε το ΚΤΜ. Δεν είναι θέμα ύψους η δυσκολία που αντιμετωπίζεις, αλλά θέμα απειρίας. Θα λυθεί καβαλώντας.
    Φήμες πάλι λένε ότι είναι κοντός ...




























































































    Για το βάρος του.

  8. #158
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Λατρεμένε, δεν λέμε το ίδιο. Κιτ χαμηλώματος εννοούμε ΑΝΑΡΤΗΣΗ, όχι την σέλα. Η οποία είναι ρυθμιζόμενη και στο GS και σε -κάποια- ΚΤΜ και στην Africa.


    Και σε τελική ανάλυση, δεν θα κουραστώ να το λέω, είμαι σε "μέσο ύψος" στο 1,85 και στριμώχνομαι σε μερικά μεγαον-οφ γιατί δεν θέλουν να χάσουν τους κοντούς πελάτες. Φίλτατοι κάτοικοι του Σάιρ, σας αγαπώ. Not.

    SORRY ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΑΝΑΡΤΗΣΗ



    Επειδή δεν το διάβασα κάπου.
    Κιτ χαμηλώματος ανάρτησης όμως τι είναι..??
    Άλλη ανάρτηση..??Μια ρύθμιση της υπάρχουσας..??
    Με αλλαγή σεταρίσματος ελατηρίου και υγρών,ή αερίου..??
    Τι ακριβώς είναι το κιτ χαμηλώματος της ανάρτησης..??

    υγ.Εγώ μια και είμαστε στα ίδια 1,84 δεν θυμάμαι κανένα on-off
    εκτός από κάποια μονοκύλινδρα που να μη με χωράει.
    Mαζί με το ύψος αν βάλουμε και τα κιλά βεβαίως 90 όταν είμαι χορτάτος to ΠΟΛΥ.
    Αν μιλάμε για 1,85 για παράδειγμα και 105-110 κιλά εκεί για να χωρέσει κάποιος
    θέλει φορτηγάκι αλλά και πάλι βολεύεται με λίγη καλή θέληση στα Μέγκα 0n-off.
    Τελευταία τροποποίηση από irinia; 07/02/2017 στις 10:36.

  9. #159
    99% σίγουρος άλλο αμορτισέρ/άλλα εσωτερικά στα μπροστινά. Στο S1000XR ας πούμε, είναι -3 εκατοστά η χαμηλή και έχει και χαμηλή σέλα αν δεν φτάνει.

  10. #160
    AN ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ...........




    Αυτό είναι κάτι που προφανώς αν επιλέξεις κάποια ανάρτηση after υπάρχει για όλες τις μοτό.
    Τώρα αν ΚΤΜ και BMW έχουν κάποια έτοιμα στις αποθήκες τους,νομίζω ότι είναι απλά πιο
    εύκολο το πράμμα.Μπαίνει όμως κάποιος ιδιώτης σε τέτοια διαδικασία αν δεν έχει κάποιο
    πολύ σοβαρό λόγο..??Γιατί μιλάμε και για πολλά λεφτά.Και τι εμποδίζει την κάθε εταιρία μοτό να το κάνει..??
    Που θέλω να καταλήξω,ότι με αυτήν την λογική δεν αποτελεί κάποιο πλεονέκτημα απ'ότι
    αντιλαμβάνομαι αυτό το κιτ της ΚΤΜ ή της BMW,απλά αυτές έχουν εξασφαλίσει ήδη κάποια μοντέλα
    αναρτήσεων κάποιων κατασκευαστών και τα έχουν δοκιμάσει κιόλας επάνω στις μοτό τους.
    Είδα για παράδειγμα κάποιες νέες Χόντα να έρχονται με κάτι τρελές αναρτήσσεις της Όλινς που κάνουν παππάδες..!!
    Είναι θέμα μπάτζετ,ότι θέλει ο λαός πλέον.Αναρτήσεις αν θέλεις να ανεβάζεις το κοστολόγιο βάζεις ότι θέλεις,
    μοτέρ όμως δεν μπορείς να αλλάζεις εύκολα.
    Είδα το καινούργιο ΚΤΜ 1290 που το προτείνουν για μοτό της χρονιάς,ή έκδοση Τ τούρινγκ δηλαδή πάει στα 249 κιλά.
    Κακά τα ψέμματα για να έχεις ευκολίες ταξιδιωτικές εκεί κοντά θα είσαι.
    Το θέμα είναι αν χρειάζεται κάποιος τα 1200-1300 κυβικά για να κάνει τουρισμό ή τα 1000 είναι σούπερ.Πιστεύω ότι κάποια στιγμή
    πολύ σύντομα θα βάλουνε όπισθεν όπως στα αυτοκίνητα..!!Και θα μείνουμε εμείς με τα γαιδούρια.

  11. #161
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Το παραγγελνεις χαμηλωμενο απο το εργοστασιο....

  12. #162
    Μπαίνει to χαμηλό kit και είναι λογικό, αν είναι κοντός και δεν φτάνεις αλλά ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ θες αυτή την μοτοσικλέτα. Η εταιρία να πουλήσει θέλει, παρέχει ότι ζητάει ο κόσμος. Βέβαια, την παράνοια του "ψηλή μοτοσικλέτα με χαμηλό κιτ" δεν θα την καταλάβω ποτέ, αλλά αν νιώθει καλά ο Φρόντο με το GS-ADV εμένα μου περισσεύει.


    Το 1290T (δηλαδή το σημερινό 1290SA) στα 249 κιλά με κάγκελα, ηλεκτρονικές αναρτήσεις, τροχούς με ακτίνες και 30 λίτρα βενζίνη είναι ελαφρύ για αυτό που είναι. 23 κιλά παραπάνω είναι η BMW και 20 κιλά παραπάνω η Ducati με τα ίδια ντεπόζιτα, που είναι οι μόνες άμεσα συγκρίσιμες μοτοσικλέτες.




    Για το άλλο ερώτημα δεν υπάρχει απάντηση όπως πολύ καλά ξέρεις. Ότι αρέσει και ότι σηκώνει η τσέπη του καθ' ενός. Προσωπικά απολαμβάνω και τα δύο (μικρό και μεγάλο) αλλά η αλήθεια είναι πως σε διαδρομές τύπου 500+ ημερήσια, το μεγάλο παρέχει άνεση και ξεκούραση που την καταλαβαίνεις στο τέλος της ημέρας, παρά το ντεσαβαντάζ του βάρους. Ειδικά αν είσαι δικάβαλος ή/και φορτωμένος.

  13. #163
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.588
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Μπαίνει to χαμηλό kit και είναι λογικό, αν είναι κοντός και δεν φτάνεις αλλά ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ θες αυτή την μοτοσικλέτα. Η εταιρία να πουλήσει θέλει, παρέχει ότι ζητάει ο κόσμος. Βέβαια, την παράνοια του "ψηλή μοτοσικλέτα με χαμηλό κιτ" δεν θα την καταλάβω ποτέ, αλλά αν νιώθει καλά ο Φρόντο με το GS-ADV εμένα μου περισσεύει.


    Το 1290T (δηλαδή το σημερινό 1290SA) στα 249 κιλά με κάγκελα, ηλεκτρονικές αναρτήσεις, τροχούς με ακτίνες και 30 λίτρα βενζίνη είναι ελαφρύ για αυτό που είναι. 23 κιλά παραπάνω είναι η BMW και 20 κιλά παραπάνω η Ducati με τα ίδια ντεπόζιτα, που είναι οι μόνες άμεσα συγκρίσιμες μοτοσικλέτες.




    Για το άλλο ερώτημα δεν υπάρχει απάντηση όπως πολύ καλά ξέρεις. Ότι αρέσει και ότι σηκώνει η τσέπη του καθ' ενός. Προσωπικά απολαμβάνω και τα δύο (μικρό και μεγάλο) αλλά η αλήθεια είναι πως σε διαδρομές τύπου 500+ ημερήσια, το μεγάλο παρέχει άνεση και ξεκούραση που την καταλαβαίνεις στο τέλος της ημέρας, παρά το ντεσαβαντάζ του βάρους. Ειδικά αν είσαι δικάβαλος ή/και φορτωμένος.
    νομίζω κάνεις λάθος πως το ντουκατι είναι 20 κιλά πάνω.με μία γρήγορη ματιά το σάιτ δίνει το εντουρο πλήρες υγρών 254 κιλά...
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  14. #164
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.175
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mazax Προβολή μηνύματος
    τι μηχανή οδηγάς αν επιτρέπεται?


    1190 το απλό,όχι το R, αυτό δεν το έφτανα με τίποτα, κι' ένα 520 αλλά με αυτό δεν στενοχωριέμαι
    μιάς και δεν πατάω καθόλου κάτω.....................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  15. #165
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.175
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mazax Προβολή μηνύματος
    bulmont: Πραγματικά πες μου εντυπώσεις από 1190. Σου έβγαλε προβλήματα? Πόσο καιρό το έχεις?


    Πολύ καλό με φουλ εξοπλισμό από ''μαμά''. Μέχρι να το πάρω στα χέρια μου δεν το είχα οδηγήσει καθόλου και η πρώτη βόλτα έτυχε
    να είναι και ''ταξίδι'' Πάτρα-Πύργος.
    Με την μέχρι τότε εμπειρία μου, δεν πίστευα πώς δικύλινδρο μηχανάκι μπορεί να έχει τέτοιες επιδόσεις.......

    Το έχω τρία χρόνια, αλλά με 7000 χλμ μόνο, οπότε είναι αρκετά νωρίς γιά να βγάλει (αν βγάλει) προβλήματα
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

Σελίδα 11 από 18 ΠρώτοΠρώτο ... 678910111213141516 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. KTM 1290 Super Duke GT
    από Ζεύκας στο forum KTM
    Απαντήσεις: 215
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2018, 18:21
  2. KTM Super Adventure 1290
    από road spirit στο forum KTM
    Απαντήσεις: 420
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2016, 08:46
  3. Ανάκληση μοτοσικλετών KTM Superduke 1290 2014
    από macdeath_s στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2015, 20:57
  4. apithano videaki...KTM
    από Todi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 18:31
  5. Ζητηση για KTM 525
    από ale στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 14:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF