Σελίδα 16 από 18 ΠρώτοΠρώτο ... 61112131415161718 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 226 έως 240 από 261

Θέμα: KTM 1090/1090R/1290

  1. #226
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    863
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	viber ima11ge.jpg 
Προβολές:	257 
Μέγεθος:	105,7 KB 
ID:	380182

  2. #227
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    863
    Φίλου, παρέλαβε χτες

  3. #228
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    κουκλα!!!
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  4. #229
    Ένα χαλαρό τεστ ράιντ, ένα ηλιόλουστο πρωινό στην Μαρσίλια...



    https://www.youtube.com/watch?v=KANuiPbzmwU

  5. #230
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Μαλλον βγηκε απο το μπαρ 'ρετσινα' στην Μαρσιλια και κατευθειαν πανω στο 1290.
    Το μηχανακι ασφαλως μαμει και τυχεροι οσοι μπορουν να το αποχτησουν.
    Παντως ακουσα κατι ενδιαφερον στο βιντεο test του 44teeth.
    Πηγαινε αλεγκρο κον μπριο σε πιο σφιχτο στροφιλικι στην κορσικα, και με σχετικα κακο και γλιστερο οδοστρωμα για ευρωπαιο, και καποια στιγμη ηρθε η σαβουρδα απο το πουθενα. Το ερμηνευει ως εξης: καλα τα ηλεκτρονικα βοηθηματα αλλα σου αφαιρουν την αισθηση του τι παιζει και οταν καποια στιγμη βγεις απο τον 'φακελο' λειτουργιας τους, τον πινεις απροειδοποιητα. Αναμενομενο θα μου πειτε, πλην ομως ενδιαφερον να το ακους απο παθοντα.

  6. #231
    Α το βίντεο με το S δεν το έχω δει ακόμα (ετοιμαζόμουν να το χαζέψω με τον καφέ...) προφανώς έτσι είναι για όλα. Συζήτηση πρόσφατη για το μπροστινό της BMW που εμένα μου αρέσει πολύ "ναι αλλά αν γλιστρήσει...". ΟΚ, η φυσική δεν αλλάζει ποτέ.


    Για τα R διάβασα ότι υπάρχει πάλι speed wobble, ήτοι το "τρέμουλο" και έχουν καθυστερήσει τις παραδόσεις ψάχνοντας λύση, επίσης για το 1090R ούτε φωνή.

  7. #232
    Ελπίζω να τον έκανες γρήγορα τον καφέ και να το είδες, γιατί ο τυπάκος το κατέβασε
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  8. #233
    A νόμιζα ότι ήταν στο review 1290/1090 που είχε (και δεν έχει κατέβει ακόμα)... δεν πειράζει. **(α όχι, αυτό είναι και το βλέπω... https://www.youtube.com/watch?v=eTYqdlVPVao )


    Άλλο που με προβληματίζει (για την απίθανη περίπτωση που λέμε τώρα βρεθώ με ένα 20ρικο για κάψιμο) οι ηλεκτρονικές αναρτήσεις επισκευάζονται ή πας ταμείο με άλλα τρία χιλιάρικα κάθε 40-50 χιλιάδες χιλιόμετρα;
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 25/03/2017 στις 12:38. Αιτία: προσθήκη**

  9. #234
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Σιγουρα θα επισκευαζονται οι ηλεκτρονικες αναρτησεις.
    Μακροπροθεσμα παντως θα φευγουν κατοσταρικα απο δω κι απο κει για σενσορες και βηματικα μοτερ που θα τα παιζουν.
    Προσωπικα, ποτε δε θα επερνα μηχανη με ηλεκτρονικες αναρτησεις, οχι μονο γι αυτο, αλλα και γιατι τα ιδια χρηματα επενδυονται καλλιτερα σε υψηλης ποιοτητας συμβατικες και γιατι οπως καταλαβαινω με ολα αυτα τα ηλεκτρονικα καποια στιγμη δε θα ξερεις τι καβαλας.

  10. #235
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ.......




    Η εμπερία μου με το Γιαμάχα.
    Το σερβομοτέρ,αν ζεσταθεί έστω, ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ.
    Αυτό το έμαθα όταν διαπίστωσα πως μόλις το ζορίσω,ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ.
    Την απορία μου μου την έλυσαν όταν έμαθα ότι.............το κάνει για να προστατεύσει
    το σερβομοτέρ που ρυθμίζει την ανάρτηση.
    ΑΥΤΑ από τη Γιαμάχα..!!
    Όσο για το άλλο περί υπέρβασης των ορίων των ηλεκτρονικών,η Γιαμάχα έβγαλε βίντεο
    με το πως προστατεύουν τα ηλεκτρονικά.Θεωρώ ότι το ίδιο συμβαίνει και με την ΚΤΜ και πως
    το πέσιμο οφείλεται 1000% σε ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΛΑΘΟΣ...!!!

  11. #236
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από irinia Προβολή μηνύματος
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ.......




    Η εμπερία μου με το Γιαμάχα.
    Το σερβομοτέρ,αν ζεσταθεί έστω, ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ.
    Αυτό το έμαθα όταν διαπίστωσα πως μόλις το ζορίσω,ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ.
    Την απορία μου μου την έλυσαν όταν έμαθα ότι.............το κάνει για να προστατεύσει
    το σερβομοτέρ που ρυθμίζει την ανάρτηση.
    ΑΥΤΑ από τη Γιαμάχα..!!
    Όσο για το άλλο περί υπέρβασης των ορίων των ηλεκτρονικών,η Γιαμάχα έβγαλε βίντεο
    με το πως προστατεύουν τα ηλεκτρονικά.Θεωρώ ότι το ίδιο συμβαίνει και με την ΚΤΜ και πως
    το πέσιμο οφείλεται 1000% σε ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΛΑΘΟΣ...!!!
    Το δικο σου δεν εχει active αναρτησεις, απλα ειναι ρυθμιζομενες ηλεκτρονικα, δεν κανουν του κεφαλιου τους ανα πασα στιγμη. Μεχρι εκει οκ.

  12. #237
    Βρε αγάπη εκ φραπεδούπολης, το βίδεο το είδες; Ο άνθρωπος λέει ξεκάθαρα "δικό μου το λάθος" γιατί πίεζε την μοτοσικλέτα σε βρεγμένο δρόμο "like glass" όπως είπε και το συμβάν το αποδίδει στο ότι τα ηλεκτρονικά είναι τόσο καλά που σε ξεγελάνε και σε οδηγούν στο να σπρώξεις τα όριά σου στα όρια της μοτοσικλέτας πιστεύοντας ότι είσαι "άπεφτος". Η ίδια η ΚΤΜ στο πρόγραμμα σπορ επιτρέπει περισσότερο βύθισμα των καλαμιών στα φρένα, για να δίνει στον οδηγό την αίσθηση του πόσο πιέζει... Άρα μάλλον επιβεβαιώνει τον αναβάτη-δοκιμαστή στην υπόθεσή του.


    DrBig το αστείο είναι πως το 1290R με τις συμβατικές είναι πιο ακριβό από το 1290S με τις "ηλεκτρονικές" οπότε οικονομία δεν κάνεις... Στα εξωτερικά έγραφαν πως δεν ανοίγει το αμορτισέρ (αλλά δεν θυμάμαι να διάβασα και κάποιον που να έφτασε χιλιόμετρα που να έσταζε πχ και να χρήζει αντικατάσταση). Στα πεμφέ που χαλάνε τα ESA αμορτισέρ κατά τις 50,000 χιλιόμετρα και στάζουν τα λάδια, οι περισσότεροι που έχω διαβάσει τα αλλάζουν με Tractive ή Ohlins ή κάποια "επώνυμη" μάρκα επίσης. Ακόμα και στο S10, όταν θα φτάσει τις 50,000 χλμ τι στο καλό, σέρβις οι αναρτήσεις θα το χρειαστούν, δεν υπάρχει λάδι που δεν χαλάει, δεν υπάρχει η άφθαρτη τσιμούχα.

  13. #238
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Μαλλον βγηκε απο το μπαρ 'ρετσινα' στην Μαρσιλια και κατευθειαν πανω στο 1290.
    Το μηχανακι ασφαλως μαμει και τυχεροι οσοι μπορουν να το αποχτησουν.
    Παντως ακουσα κατι ενδιαφερον στο βιντεο test του 44teeth.
    Πηγαινε αλεγκρο κον μπριο σε πιο σφιχτο στροφιλικι στην κορσικα, και με σχετικα κακο και γλιστερο οδοστρωμα για ευρωπαιο, και καποια στιγμη ηρθε η σαβουρδα απο το πουθενα. Το ερμηνευει ως εξης: καλα τα ηλεκτρονικα βοηθηματα αλλα σου αφαιρουν την αισθηση του τι παιζει και οταν καποια στιγμη βγεις απο τον 'φακελο' λειτουργιας τους, τον πινεις απροειδοποιητα. Αναμενομενο θα μου πειτε, πλην ομως ενδιαφερον να το ακους απο παθοντα.



    ΦΑΚΕΛΛΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΚΑΙ.....ΑΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΤΑ..??



    Δηλαδή ρε φιλαράκι που έφαγες τη βούτα........φταίει το μηχανάκι..??
    Επειδή έχει ηλεκτρονικά πολλά..??
    Και πότε δηλαδή θα καταλάβει ο αναβάτης ότι τελειώνει αυτός ο φάκελος..??
    Εγώ πάντως μια φορά που χρειάστηκα αυτόν τον φάκελο, σε αυτοκίνητο ήταν,
    μια χαρά το κατάλαβα και πριν προλάβω να κάνω κάτι το αμάξι ήρθε μόνο του στα ίσα.
    Στο δε μηχανάκι είναι πολύ χαρακτηριστική η παρέμβαση των ηλεκτρονικών και βοηθάει
    ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ.
    Μου έτυχε πολλές φορές αλλά όχι τόσο έντονα.
    Εκτός αν αυτός νόμιζε ότι οδηγάει ελικόπτερο.....και του έφταιγαν
    ντεμέκ οι φάκελοι.....

  14. #239
    Ας δούμε και μιά άλλη οπτική από το morebikes:

    This is a confidence-inspiring bike. Even the most cynical of journalists were raving that it’s possibly the best bike they’ve ever ridden – an incredibly smooth, powerful motor combined with the security of some of the world’s best Bosch electronic safety systems.

    But it’s not uncrashable. Before us, a French journalist ran wide, hit the grass and was spat off into a ditch. Two British journos came off too – both in the wet, in what appeared to be accidents caused by throwing the bike into the turn too aggressively. I saw video from one, and it looks like the front-end folded as he flipped fast from one direction to another… the best suspension, traction control and ABS can’t beat momentum.

  15. #240
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Με άλλα λόγια.
    Καλές ,χρυσές οι ηλεκτρονικές αναρτήσεις αλλά οι νόμοι της φυσικής εξακολουθούν να υπερισχύουν.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

Σελίδα 16 από 18 ΠρώτοΠρώτο ... 61112131415161718 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. KTM 1290 Super Duke GT
    από Ζεύκας στο forum KTM
    Απαντήσεις: 215
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2018, 18:21
  2. KTM Super Adventure 1290
    από road spirit στο forum KTM
    Απαντήσεις: 420
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2016, 08:46
  3. Ανάκληση μοτοσικλετών KTM Superduke 1290 2014
    από macdeath_s στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2015, 20:57
  4. apithano videaki...KTM
    από Todi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 18:31
  5. Ζητηση για KTM 525
    από ale στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 14:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF