Σελίδα 3 από 18 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 261

Θέμα: KTM 1090/1090R/1290

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.558
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΟ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ.........





    Η ΚΤΜ ανακοίνωσε ότι το πρόβλημα με το κούνημα στα πολλά χλμ. με το 1290
    δεν θα υπάρχει επειδή το δημιουργούσαν οι βάσεις των πλαινών βαλιτσών...!!!
    Τώρα αν άλλαξαν και τις βαλίτσες ,μάλλον θέλουν να πουλήσουν και νέες βαλίτσες
    στα κορόιδα.......διπλό το χτύπημα,αν το έκαναν αυτό θα έπρεπε να πάρουν πίσω
    και τις βαλίτσες και όχι να πειραματίζονται στις πλάτες των πελατών.
    Τώρα ΑΝΑΚΛΗΣΗ σημαίνει το παίρνω πίσω και σου δίνω καινούργιο ΤΖΑΜΠΑ,ότι
    και να είναι αυτό,από βάση βαλίτσας μέχρι και άξονας που κάνει 2000 ευρώ,
    μπορεί και 3000 όπως στο crosstourer.
    Αν είναι να επεξηγούμε το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ
    τότε άστο .......πάμε παρακάτω.
    Τρεις σειρές πιο πάνω γράφεις ότι είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να φταίνε οι βάσεις......!!!!
    Ε και εγώ σε ενημερώνω ότι η ΚΤΜ έβγαλε ανακοίνωση ότι για το κούνημα
    ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ........
    Φαντάσου δηλαδή να ψάχνουμε και τίποτε άλλο. ΚΑΗΚΑΜΕ ΛΕΜΕ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΥΝΗΜΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ..........ΤΟ ΕΙΠΕ Η ΚΤΜ
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΥΝΗΜΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ..........ΤΟ ΕΙΠΕ Η ΚΤΜ
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΥΝΗΜΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ..........ΤΟ ΕΙΠΕ Η ΚΤΜ
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΥΝΗΜΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ..........ΤΟ ΕΙΠΕ Η ΚΤΜ
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΥΝΗΜΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ..........ΤΟ ΕΙΠΕ Η ΚΤΜ


    Αυτααααααααααααααααααααααά
    οπως σου λεει ο δοκτορ πιο πανω να πουνε πως φταιει η γεωμετρια(που γαμει χωρις βαλιτσες) που καταστρεφετε απο τις βαλιτσες.ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ;
    οι βασεις ειναι ΣΤΑΘΕΡΑ σημεια στη μοτο που κρατανε τις βαλιτσες ΣΤΑΘΕΡΕΣ.
    σαν να μου λες πως φταιει που δεν στριβει καλα μια μοτο επειδη τα οργανα ειναι κακοσχεδιασμενα.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  2. #32
    Παιδάκια επειδή το βλέπω, θα κάνω ένα στις αντιπαραθέσεις "ΚΤΜούλη γίγαντα κάνε μας κουνήματα" και θα μεταφέρω όλα τα κουνημένα ποστ και μετά πάλι θα με βρίζετε γιατί "αυθαιρετώ και φασίζω", ας δεχτούμε πως ότι είχε να πει ο καθ' ένας το είπε και ότι θέλει ο άλλος να πιστεύει ας πιστεύει, δικαίωμά του.

    Άντε μη σας πω πόσα μηχανάκια πουλάει η χόντα στις Φιλιππίνες και ζαλιστείτε

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.558
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Παιδάκια επειδή το βλέπω, θα κάνω ένα στις αντιπαραθέσεις "ΚΤΜούλη γίγαντα κάνε μας κουνήματα" και θα μεταφέρω όλα τα κουνημένα ποστ και μετά πάλι θα με βρίζετε γιατί "αυθαιρετώ και φασίζω", ας δεχτούμε πως ότι είχε να πει ο καθ' ένας το είπε και ότι θέλει ο άλλος να πιστεύει ας πιστεύει, δικαίωμά του.

    Άντε μη σας πω πόσα μηχανάκια πουλάει η χόντα στις Φιλιππίνες και ζαλιστείτε
    χαχαχαχαχαχαχαχαχα...εισαι κακος...
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  4. #34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Τι περιμενες να πει; Φταιει η γεωμετρια σε συνδυασμο με την αεροδυναμικη συστηματος βαλιτσας-μηχανης;



    ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ




    Επειδή πέρασα από ZZR blackbird hayabusa κ.λ.π.
    Όταν σας έγραφα ότι τό ΚΤΜ είναι ένα εκρηκτικό μοτέρ
    ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΚΟΥΣΤΟΥΜΙ,όλοι λέγατε ότι έχω πρόβλημα
    με τους Ευρωπαίους...!!
    Η Γιαμάχα για παράδειγμα δεν είναι χαζή που δίνει τα 112 άλογα
    και τα 220-225 τελικής στο τενερέ.
    Η Χόντα επίσης η ΠΡΩΤΗ στην έρευνα δεν είναι χαζή επίσης όταν
    ένα γαμάτο μοτέρ το κόβει στα 228 χλμ.τελικής στο crosstourer..!!
    Η ΚΤΜ όμως προσπαθώντας να χτυπήσει τον μόνιμο εφιάλτη της
    και ανταγωνιστή της στην Ευρώπη την bmw προσπάθησε
    να είναι καλύτερη και πιο εντυπωσιακή σε εκείνο το σημείο που πίστευε
    ότι δεν μπορεί να την κοντράρει η bmw,στα ΑΛΟΓΑ και τις επιδόσεις.
    Αυτά δεν είναι δικά μου συμπεράσματα,είναι δηλώσεις των ιδίων...!!!
    Ότι θα χτυπήσουμε την bmw εκεί που πιστεύουμε ότι είναι το αδύνατο
    σημείο για να πάρουμε κομμάτι της αγοράς.Και φυσικά το μυαλό τους ήταν στο gs.
    Και όλοι ξέρουμε ότι το gs έχει άλλα προσόντα και όχι την ιπποδύναμη...!!
    Τώρα όπως είπες και εσύ ,τη μια θα φταίνε τα λάστιχα,την άλλη οι βαλίτσες,την τρίτη
    η ζελατίνα και πάει λέγοντας μέχρι το επόμενο μοντέλο.
    Το λάθος όμως δεν είναι αυτών,είναι όλων εμάς των κορόιδων που τρώμε χορτάρι..!!
    Διότι αν αγοράσεις το σούπερ τενερέ για να κυνηγιέσαι και να το σκίζεις ή να προσπαθείς
    να χαράξεις την άσφαλτο με τους μαρσπιέδες έχεις κάνει λάθος επιλογή,για να μην πω
    ΕΙΣΑΙ ΒΛΑΚΑΣ...!!!
    Όποιος έχει ταξιδέψει για παράδειγμα με Χαγιαμπούζα αντιλαμβάνεται ,εκεί που τερματίζουν όλα αυτά
    τα ψηλοτάβανα με τους μεγάλους τροχούς και τις μπασταρδέ αναρτήσεις που είναι σαν να είσαι σε πλοίο,
    εκεί με το Χαγιαμπούζα και όλα τα παρόμοια μηχανάκια,άφηνες τα χέρια και έστριβε μόνο του...!!!
    Όπως στον Τιτανικό λέμε ,εκεί που ακούγαμε εκείνο το φοβερό τραγούδι με την Σελίν Ντιόν.
    Μόλις το τενερέ πιάσει τα 200-210 νοιώθεις σαν καλαμιά στον κάμπο,γιαυτό και η Γιαμάχα φαντάζομαι
    είπε ωπ......μέχρι εκεί,όχι βέβαια ότι δεν είχε άλογα να δώσει,μια εταιρία που είναι κορυφή στα GP...!!!
    Αν πάει το ΚΤΜ με 160-170 κουνάει..??
    Έλα όμως που σου λένε,εμείς έχουμε αλόγατα πολλά να δώσουμε στο on-off μας...!!!
    Και κάθομαι εγώ τώρα εδώ και ψάχνω με τον Πήτερ αν φταίει η βάση ή η βαλίτσα.
    ΦΟΥΤΣΕΣ........ΜΠΛΕ.....!!!!

  5. #35
    Δε μπορω να φανταστω πού θα οδηγησει ενα χαγιαμπουσα η παρομοίωσή του με τον Τιτανικο
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  6. #36
    Ναι. Άντε πάλι...

    Λοιπόν...


    Το GS δεν κουνάει μέχρι την όποια τελική του. Το Crosstourer δεν κουνάει μέχρι την όποια τελική του. Το Explorer δεν κουνάει μέχρι την όποια τελική του. Για το τενερέ επίσης δεν έχω διαβάσει κάτι. Το ότι "ελαφρώνει" σαν αίσθηση δεν είναι αυτό που συζητάμε. Ούτε για το άφρικα λένε για κουνήματα. Για το άφρικα και το explorer γράφουν ότι πολύ εύκολα ξύνουν μαρσπιέδες στην άσφαλτο, να τα λέμε αυτά, υπάρχουν πολλοί βλάκες εκεί έξω.

    Οπότε ένα μηχανάκι που κουνάει από τα 130-140 και επάνω, ΔΕΝ έχει να κάνει με την ιπποδύναμη, δεν έχει να κάνει με το κοστούμι και τις λοιπές θεωρίες σου φίλε Τέρενς. 140 πιάνουν και τα 250άρια μηχανάκια. Χωρίς να κουνάνε. Το αυτό, αλλά σε περισσότερα χιλιόμετρα, έκανε το μουλτιστράντα.

    ΑΝ είχες δίκιο, τότε ΟΛΑ θα έπρεπε να τραμπα-τραμπαλίζονται αλλά δεν.

    Η γιαμάχα έκανε την αντίστοιχη τεράστια ανοησία με το tracer900 το οποίο και περιορισμένη τελική στα 200λίγα πραγματικά, όχι κοντερίσια, έχει και κουπεπέ κάνει και τον όγκο του ΚΤΜ δεν έχει ΚΑΙ βασίζεται σε ένα μοντέλο που δεν κουνούσε. Μην μου πεις ότι 105 άλογα ρόδα είναι υπερβολικά πάλι... Γιατί το κροσράνερ με τα ίδια άλογα και το ίδιο σουλούπι δεν κάνει κιχ. Ή το μεγάλο στρομ. ή το μεγάλο βέρσυς.

    Και γενικά μην μου πεις γιατί θα φύγουμε αλλού και θα σβήσεις πάλι όσα έγραψες, έτσι γιατί έχεις το θάρρος του λόγου και της άποψής σου. Τα είπαμε, είναι κοινή γνώση και τώρα απλά όλοι μαζί λέμε άσχετα στο θέμα μιάς μοτοσικλέτας ΝΕΑΣ για την οποία δεν ξέρουμε αν και πως και τι ΘΑ κάνει ΟΤΑΝ βγει στην παραγωγή. Ας περιμένουμε λίγους μήνες με το μαχαίρι και το ακόνι παρά πόδα και ας ορμήξουμε όταν και αν πρέπει.






    και για να το κλείσω σαν δική μου τοποθέτηση, το να ταξιδεύεις με ένα μηχανάκι ΟΡΘΙΟ, με ΑΝΕΣΗ λόγω σέλας, ανεμοκάλυψης, χαλαρών γωνιών στα χέρια, στους γοφούς, στα γόνατα, με δυνατότητες να μεταφέρεις ότι γουστάρεις από πράγματα δεν είναι "σανός", είναι δικαίωμα στην επιλογή. Προφανώς και κάνεις λάθος επιλογή αν θες με αυτό να πηγαίνεις 200+ αλλά δεν είναι εσφαλμένο το να περιμένεις ότι θα είναι "βράχος" στα 150 υπό οιεσδήποτε συνθήκες δρόμου, φορτίου και καιρού. Και αν μπορεί να ξύσει και μαρσπιέδες στον επαρχιακό για να γουστάρεις και αν μπορεί να σε βάλει και στον χωματόδρομο που πάει στο τάδε χωριό χωρίς να ανησυχείς όπως σε ένα στριτ, ακόμα καλύτερα.

  7. #37
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ




    Επειδή πέρασα από ZZR blackbird hayabusa κ.λ.π.
    Όταν σας έγραφα ότι τό ΚΤΜ είναι ένα εκρηκτικό μοτέρ
    ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΚΟΥΣΤΟΥΜΙ,όλοι λέγατε ότι έχω πρόβλημα
    με τους Ευρωπαίους...!!
    Η Γιαμάχα για παράδειγμα δεν είναι χαζή που δίνει τα 112 άλογα
    και τα 220-225 τελικής στο τενερέ.
    Η Χόντα επίσης η ΠΡΩΤΗ στην έρευνα δεν είναι χαζή επίσης όταν
    ένα γαμάτο μοτέρ το κόβει στα 228 χλμ.τελικής στο crosstourer..!!
    Η ΚΤΜ όμως προσπαθώντας να χτυπήσει τον μόνιμο εφιάλτη της
    και ανταγωνιστή της στην Ευρώπη την bmw προσπάθησε
    να είναι καλύτερη και πιο εντυπωσιακή σε εκείνο το σημείο που πίστευε
    ότι δεν μπορεί να την κοντράρει η bmw,στα ΑΛΟΓΑ και τις επιδόσεις.
    Αυτά δεν είναι δικά μου συμπεράσματα,είναι δηλώσεις των ιδίων...!!!
    Ότι θα χτυπήσουμε την bmw εκεί που πιστεύουμε ότι είναι το αδύνατο
    σημείο για να πάρουμε κομμάτι της αγοράς.Και φυσικά το μυαλό τους ήταν στο gs.
    Και όλοι ξέρουμε ότι το gs έχει άλλα προσόντα και όχι την ιπποδύναμη...!!
    Τώρα όπως είπες και εσύ ,τη μια θα φταίνε τα λάστιχα,την άλλη οι βαλίτσες,την τρίτη
    η ζελατίνα και πάει λέγοντας μέχρι το επόμενο μοντέλο.
    Το λάθος όμως δεν είναι αυτών,είναι όλων εμάς των κορόιδων που τρώμε χορτάρι..!!
    Διότι αν αγοράσεις το σούπερ τενερέ για να κυνηγιέσαι και να το σκίζεις ή να προσπαθείς
    να χαράξεις την άσφαλτο με τους μαρσπιέδες έχεις κάνει λάθος επιλογή,για να μην πω
    ΕΙΣΑΙ ΒΛΑΚΑΣ...!!!
    Όποιος έχει ταξιδέψει για παράδειγμα με Χαγιαμπούζα αντιλαμβάνεται ,εκεί που τερματίζουν όλα αυτά
    τα ψηλοτάβανα με τους μεγάλους τροχούς και τις μπασταρδέ αναρτήσεις που είναι σαν να είσαι σε πλοίο,
    εκεί με το Χαγιαμπούζα και όλα τα παρόμοια μηχανάκια,άφηνες τα χέρια και έστριβε μόνο του...!!!
    Όπως στον Τιτανικό λέμε ,εκεί που ακούγαμε εκείνο το φοβερό τραγούδι με την Σελίν Ντιόν.
    Μόλις το τενερέ πιάσει τα 200-210 νοιώθεις σαν καλαμιά στον κάμπο,γιαυτό και η Γιαμάχα φαντάζομαι
    είπε ωπ......μέχρι εκεί,όχι βέβαια ότι δεν είχε άλογα να δώσει,μια εταιρία που είναι κορυφή στα GP...!!!
    Αν πάει το ΚΤΜ με 160-170 κουνάει..??
    Έλα όμως που σου λένε,εμείς έχουμε αλόγατα πολλά να δώσουμε στο on-off μας...!!!
    Και κάθομαι εγώ τώρα εδώ και ψάχνω με τον Πήτερ αν φταίει η βάση ή η βαλίτσα.
    ΦΟΥΤΣΕΣ........ΜΠΛΕ.....!!!!
    Ειναι απλα τα πραματα τερενς. Το 1290 ειναι ενα μηχανακι με γρηγορη σχετικα γεωμετρια, μεγαλες διαδρομες στις αναρτησεις και πιθανοτατα οχι ψαγμενη αεροδυναμικη. Συνεπως οι βαλιτσες πρεπει να ειναι σωστα σχεδιασμενες. Δεν ηταν. Μαλλον οι καινουργιες θα ειναι. Βαλε και στην εξισωση τις ενεργητικες αναρτησεις που μπορει να μην εχουν ακομα σωστο για την περιπτωση αλγοριθμο και την απουσια ρυθμιζομενου σταμπιλιζατερ και γινεται αυτο που γινεται.

    Εγω προσωπικα αν το ειχα και μου κουναγε θα εβαζα κανενα καλο σταμπ και ουτε που θα ανεφερα το θεμα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterbmwrider Προβολή μηνύματος
    οπως σου λεει ο δοκτορ πιο πανω να πουνε πως φταιει η γεωμετρια(που γαμει χωρις βαλιτσες) που καταστρεφετε απο τις βαλιτσες.ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ;
    οι βασεις ειναι ΣΤΑΘΕΡΑ σημεια στη μοτο που κρατανε τις βαλιτσες ΣΤΑΘΕΡΕΣ.
    σαν να μου λες πως φταιει που δεν στριβει καλα μια μοτο επειδη τα οργανα ειναι κακοσχεδιασμενα.



    ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΒΑΛΙΤΣΩΝ ΣΤΗΝ ΚΤΜ



    Επανασχεδιάστηκαν και η εταιρία ανακοίνωσε ότι λύνουν το πρόβλημα
    με το κούνημα στο 1290...!!
    Αν έχεις άλλες απορίες στην ΚΤΜ..!!
    Πήγαινε και διάβασε την ανακοίνωση τους...!!!
    Αν μπεις στην ΚΤΜ έχουν βγάλει και κοστολόγιο.
    Ό ΕΓΩΙΣΜΟΣ είναι ΠΟΛΥ κακό πράγμα...!!!


    http://www.motomag.gr/news/reportaz/...-valitses-toys


    ΥΓ. ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ το πρόβλημα
    δεν αφορά μόνο το 1290...!!!Αλλά και τα υπόλοιπα.

  9. #39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Ναι. Άντε πάλι...

    Λοιπόν...


    Το GS δεν κουνάει μέχρι την όποια τελική του. Το Crosstourer δεν κουνάει μέχρι την όποια τελική του. Το Explorer δεν κουνάει μέχρι την όποια τελική του. Για το τενερέ επίσης δεν έχω διαβάσει κάτι. Το ότι "ελαφρώνει" σαν αίσθηση δεν είναι αυτό που συζητάμε. Ούτε για το άφρικα λένε για κουνήματα. Για το άφρικα και το explorer γράφουν ότι πολύ εύκολα ξύνουν μαρσπιέδες στην άσφαλτο, να τα λέμε αυτά, υπάρχουν πολλοί βλάκες εκεί έξω.

    Οπότε ένα μηχανάκι που κουνάει από τα 130-140 και επάνω, ΔΕΝ έχει να κάνει με την ιπποδύναμη, δεν έχει να κάνει με το κοστούμι και τις λοιπές θεωρίες σου φίλε Τέρενς. 140 πιάνουν και τα 250άρια μηχανάκια. Χωρίς να κουνάνε. Το αυτό, αλλά σε περισσότερα χιλιόμετρα, έκανε το μουλτιστράντα.

    ΑΝ είχες δίκιο, τότε ΟΛΑ θα έπρεπε να τραμπα-τραμπαλίζονται αλλά δεν.

    Η γιαμάχα έκανε την αντίστοιχη τεράστια ανοησία με το tracer900 το οποίο και περιορισμένη τελική στα 200λίγα πραγματικά, όχι κοντερίσια, έχει και κουπεπέ κάνει και τον όγκο του ΚΤΜ δεν έχει ΚΑΙ βασίζεται σε ένα μοντέλο που δεν κουνούσε. Μην μου πεις ότι 105 άλογα ρόδα είναι υπερβολικά πάλι... Γιατί το κροσράνερ με τα ίδια άλογα και το ίδιο σουλούπι δεν κάνει κιχ. Ή το μεγάλο στρομ. ή το μεγάλο βέρσυς.

    Και γενικά μην μου πεις γιατί θα φύγουμε αλλού και θα σβήσεις πάλι όσα έγραψες, έτσι γιατί έχεις το θάρρος του λόγου και της άποψής σου. Τα είπαμε, είναι κοινή γνώση και τώρα απλά όλοι μαζί λέμε άσχετα στο θέμα μιάς μοτοσικλέτας ΝΕΑΣ για την οποία δεν ξέρουμε αν και πως και τι ΘΑ κάνει ΟΤΑΝ βγει στην παραγωγή. Ας περιμένουμε λίγους μήνες με το μαχαίρι και το ακόνι παρά πόδα και ας ορμήξουμε όταν και αν πρέπει.






    και για να το κλείσω σαν δική μου τοποθέτηση, το να ταξιδεύεις με ένα μηχανάκι ΟΡΘΙΟ, με ΑΝΕΣΗ λόγω σέλας, ανεμοκάλυψης, χαλαρών γωνιών στα χέρια, στους γοφούς, στα γόνατα, με δυνατότητες να μεταφέρεις ότι γουστάρεις από πράγματα δεν είναι "σανός", είναι δικαίωμα στην επιλογή. Προφανώς και κάνεις λάθος επιλογή αν θες με αυτό να πηγαίνεις 200+ αλλά δεν είναι εσφαλμένο το να περιμένεις ότι θα είναι "βράχος" στα 150 υπό οιεσδήποτε συνθήκες δρόμου, φορτίου και καιρού. Και αν μπορεί να ξύσει και μαρσπιέδες στον επαρχιακό για να γουστάρεις και αν μπορεί να σε βάλει και στον χωματόδρομο που πάει στο τάδε χωριό χωρίς να ανησυχείς όπως σε ένα στριτ, ακόμα καλύτερα.


    ΑΦΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΣΟΥ


    Από αυτά που έγραψα,έχουμε θέμα........μάλλον δεν εκφράζομαι καλά..!!

  10. #40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ειναι απλα τα πραματα τερενς. Το 1290 ειναι ενα μηχανακι με γρηγορη σχετικα γεωμετρια, μεγαλες διαδρομες στις αναρτησεις και πιθανοτατα οχι ψαγμενη αεροδυναμικη. Συνεπως οι βαλιτσες πρεπει να ειναι σωστα σχεδιασμενες. Δεν ηταν. Μαλλον οι καινουργιες θα ειναι. Βαλε και στην εξισωση τις ενεργητικες αναρτησεις που μπορει να μην εχουν ακομα σωστο για την περιπτωση αλγοριθμο και την απουσια ρυθμιζομενου σταμπιλιζατερ και γινεται αυτο που γινεται.

    Εγω προσωπικα αν το ειχα και μου κουναγε θα εβαζα κανενα καλο σταμπ και ουτε που θα ανεφερα το θεμα.



    ΟΙ ΑΥΣΤΡΙΑΚΟΙ ΟΜΩΣ.............ΕΠΑΝΑΣΧΕΔΙΑΣΑΝ



    Τις βάσεις των βαλιτσών όπως παρέθεσα να διαβάσεις...!!!
    Και μάλιστα τις παρουσίασαν στα καινούργια μοντέλα.
    Ό άλλος Μόντ,έχει άλλα θέματα και καταλαβαίνει ότι θέλει...!!
    Δικαίωμα του....εγώ γράφω,ο κόσμος διαβάζει.
    Και δε διαβάζουν μόνο οι 2-3 που απαντάνε..!!
    Μηχανικός δεν είμαι ας μας απαντήσουν αυτοί που ξέρουν αν με ένα αμορτισέρ
    τιμονιού λύνεις τέτοιου είδους προβλήματα.

  11. #41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    Ό άλλος Μόντ,έχει άλλα θέματα και καταλαβαίνει ότι θέλει...!!
    Δικαίωμα του....εγώ γράφω,ο κόσμος διαβάζει.
    Και δε διαβάζουν μόνο οι 2-3 που απαντάνε..!!
    η επίκληση του "κόσμου" που διαβάζει αλλά δεν γράφει αναφέρεται για να ισχυροποιήσει την όποια άποψη εκφράζεις; ή για να ισχυριστείς το ότι εκπροσωπείς την σιωπηλή πλειοψηφία;
    Ο άλλος μοντ, που σε τελική ανάλυση και πριν γίνει πολύ πρόσφατα μοντ τα ίδια διάβαζε και τα ίδια σου έλεγε αλλά τότε δεν είχες ιδιαίτερο θεματάκι απέναντί του, σε διάβασε να λες βλάκες όσους μπορούν να ξύσουν μαρσπιέ, να λες χορτοφάγους όσους επιλέγουν μεγάλο ον-οφ αντί μεγάλου στριτ για ταξίδια. Λες και το χαγιαμπούσα μπορεί να ταξιδέψει με 200 με 3βαλίτσεςΧ45λιτρα και δεύτερο άτομο... Ίδιο χάλι με το όποιο ον-οφ θα είναι. Οπότε ναι, έχεις πρόβλημα έκφρασης, αν κάτι άλλο θέλεις να πεις και αντί για να το πεις επιλέγεις απλά να προσβάλλεις τους λοιπούς αγοραστές μεγάλων ον-οφ.

    Και φυσικά, έχεις πρόβλημα κατανόησης όταν σου λένε επιτέλους να κόψεις τα άσχετα ζαμπονολογήματα όπου σταθείς και όπου βρεθείς και επιλέγεις να το κάνεις συστηματικά. Αλλά δεν φταις εσύ, οι φασίστες οι μοντς φταίνε που δεν σε αφήνουν να γράφεις σε ΚΑΘΕ νήμα που αφορά ΚΤΜ για κουνήματα και σε ΚΑΘΕ νήμα που αφορά BMW για κλεψιμαίικες τιμές και αξιοπιστία. Εμπρός στον αγώνα Τέρενς, πες μας και γερμανοτσολιάδες σε λίγο. Σε αυτό το νήμα τουλάχιστον γλιτώσαμε από το επιχείρημα "η χόντα πουλάει εκατομμύρια και ...".

  12. #42
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    το 1090 θα πουλησει μια χαρα στην αγορα και σαφως πιο πολλες μοναδες απο το super tenere...
    μεσα σε 2 χρονια παραγωγη του 1050,αλλαζει το μοντελο-ειναι κατι που δεν συνηθιζε η κτμ-το θεμα ομως ειναι οτι το κανει και προσφερει ενα καλυτερο αποτελεσμα.οι κατοχοι 1050 ειναι σιγουρο οτι δεν θα τους αρεσει αυτη η αλλαγη....
    απο την αλλη το 1050 που ειναι μια χαρα μοτοσυκλετα θα βρισκεται και πιο φθηνα στην αγορα του μεταχειρω...

    για τις βαλιτσες,ειναι σαφες οτι εκανε πατατα η εταιρια,τουλαχιστον το διορθωσε κατα τα λεγομενα της και παμε παρακατω...
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  13. #43
    Εγώ βλέπω ένα "συμμαζεμα" όλο και προς τα κάτω σε κυβικά και ίππους στα μεγκαον"οφ".
    Επιτέλους... Φτάνει το δούλεμα που τους ρίχνει τόσα χρόνια η BMW.

    Το 1090 δείχνει ταμαμ για πολλά ταξίδια. Αν και η τιμή του είναι καλή, θα πουλήσει. Πλέον, νομίζω ότι τα χαζά θέματα αξιοπιστίας του παρελθόντος η ΚΤΜ τα έχει ξεπεράσει.



    ... Αλλά ρπστμ... Είναι κοντό ή εμένα μου φαίνεται;

  14. #44
    Αν εννοείς απόσταση από το έδαφος μάλλον ναι αλλά... γιατί να είναι ψηλό;

    Τα γόνατα και οι γοφοί του αναβάτη πάντως δείχνουν πολύ ΟΚ σαν γωνιες.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Ναι. Άντε πάλι...

    Λοιπόν...


    Το GS δεν κουνάει μέχρι την όποια τελική του. Το Crosstourer δεν κουνάει μέχρι την όποια τελική του. Το Explorer δεν κουνάει μέχρι την όποια τελική του. Για το τενερέ επίσης δεν έχω διαβάσει κάτι. Το ότι "ελαφρώνει" σαν αίσθηση δεν είναι αυτό που συζητάμε. Ούτε για το άφρικα λένε για κουνήματα. Για το άφρικα και το explorer γράφουν ότι πολύ εύκολα ξύνουν μαρσπιέδες στην άσφαλτο, να τα λέμε αυτά, υπάρχουν πολλοί βλάκες εκεί έξω.

    Οπότε ένα μηχανάκι που κουνάει από τα 130-140 και επάνω, ΔΕΝ έχει να κάνει με την ιπποδύναμη, δεν έχει να κάνει με το κοστούμι και τις λοιπές θεωρίες σου φίλε Τέρενς. 140 πιάνουν και τα 250άρια μηχανάκια. Χωρίς να κουνάνε. Το αυτό, αλλά σε περισσότερα χιλιόμετρα, έκανε το μουλτιστράντα.

    ΑΝ είχες δίκιο, τότε ΟΛΑ θα έπρεπε να τραμπα-τραμπαλίζονται αλλά δεν.

    Η γιαμάχα έκανε την αντίστοιχη τεράστια ανοησία με το tracer900 το οποίο και περιορισμένη τελική στα 200λίγα πραγματικά, όχι κοντερίσια, έχει και κουπεπέ κάνει και τον όγκο του ΚΤΜ δεν έχει ΚΑΙ βασίζεται σε ένα μοντέλο που δεν κουνούσε. Μην μου πεις ότι 105 άλογα ρόδα είναι υπερβολικά πάλι... Γιατί το κροσράνερ με τα ίδια άλογα και το ίδιο σουλούπι δεν κάνει κιχ. Ή το μεγάλο στρομ. ή το μεγάλο βέρσυς.

    Και γενικά μην μου πεις γιατί θα φύγουμε αλλού και θα σβήσεις πάλι όσα έγραψες, έτσι γιατί έχεις το θάρρος του λόγου και της άποψής σου. Τα είπαμε, είναι κοινή γνώση και τώρα απλά όλοι μαζί λέμε άσχετα στο θέμα μιάς μοτοσικλέτας ΝΕΑΣ για την οποία δεν ξέρουμε αν και πως και τι ΘΑ κάνει ΟΤΑΝ βγει στην παραγωγή. Ας περιμένουμε λίγους μήνες με το μαχαίρι και το ακόνι παρά πόδα και ας ορμήξουμε όταν και αν πρέπει.






    και για να το κλείσω σαν δική μου τοποθέτηση, το να ταξιδεύεις με ένα μηχανάκι ΟΡΘΙΟ, με ΑΝΕΣΗ λόγω σέλας, ανεμοκάλυψης, χαλαρών γωνιών στα χέρια, στους γοφούς, στα γόνατα, με δυνατότητες να μεταφέρεις ότι γουστάρεις από πράγματα δεν είναι "σανός", είναι δικαίωμα στην επιλογή. Προφανώς και κάνεις λάθος επιλογή αν θες με αυτό να πηγαίνεις 200+ αλλά δεν είναι εσφαλμένο το να περιμένεις ότι θα είναι "βράχος" στα 150 υπό οιεσδήποτε συνθήκες δρόμου, φορτίου και καιρού. Και αν μπορεί να ξύσει και μαρσπιέδες στον επαρχιακό για να γουστάρεις και αν μπορεί να σε βάλει και στον χωματόδρομο που πάει στο τάδε χωριό χωρίς να ανησυχείς όπως σε ένα στριτ, ακόμα καλύτερα.
    Σίγουρα υπάρχουν διαφορές μεταξύ των μοτοσυκλετών λόγω γεωμετρίας , αλλά μια απλή αναζήτηση στο youtube (γράφεις το μοντέλο που θες και δίπλα την λέξη wooble) αναιρούν αυτά που λες (πχ ότι το gs δεν έχει τέτοιο θέμα).
    Είναι εξαιρετικά δύσκολο να διακρίνεις σε ποιές περιπτώσεις φταίει η απειρία του αναβάτη ή κάποιο μηχανικό πρόβλημα ή η ίδια η σχεδίαση της μοτοσυκλέτα.
    Στο 2 παρακάτω βίντεο φαίνεται τι μπορεί να πάθει κάποιος στην απόλυτη ευθεία. Στο 2ο ειδικά είναι ένα απλό ΜT07 με μόλις 75 άλογα σε ένα δρόμο που φαίνεται σαν όνειρο στους Έλληνες.
    https://www.youtube.com/watch?v=TpeNWxHF6uI
    https://www.youtube.com/watch?v=bVlAR8GcH3c
    Και στο παρακάτω ένας άλλος προσπαθεί να εξηγήσει τα γνωστά για κάποιους (για να μην ξαναβάλω το twist of the wrist που λέει ακριβώς τα ίδια)
    https://www.youtube.com/watch?v=SkDPMLxAZP0


    Δεν διαφωνώ ότι το tracer μπορεί να είναι ευαίσθητο , αλλά ταυτόχρονα έχει και ένα πολύ σημαντικό πλεονέκτημα που γίνεται ταυτόχρονα μειονέκτημα. Είναι σχετικά φθηνό και αρκετά γρήγορο ώστε να το αγοράσει κάποιος καινούργιο. Και εάν αυτός ο κάποιος έχει προηγούμενη εμπειρία από σκούτερ 250cc το αποτέλεσμα είναι να ανοίγει τέρμα το γκάζι κρατημένος σαν τον πίθηκο από το τιμόνι με τα γνωστά αποτελέσματα.

    Εγώ πιστεύω ότι το σημαντικότερο μειονέκτημα σε αυτά τα adventure είναι οι καθρέπτες-χούφτες οι οποίες είναι στηριγμένες στο τιμόνι και όχι σε ένα σταθερό φέρινγκ.
    Αυτό είναι αρκετό σε ισχυρούς πλάγιους ανέμους , ενώ πας στην ευθεία χαλαρός και άνετος να δημιουργήσουν αθέλητες δυνάμεις επάνω στο τιμόνι και να αρχίσει το πέρα-δώθε μετά.
    Και το ύψος τους επίσης . Η ποιό πρόσφατη εμπειρία με ένα nissan qashqai μου υπενθίμησε ξανά ότι ένα ψηλότερο αυτοκίνητο είναι ποιό ασταθές και κουνάει ποιό έντονα από ένα χαμηλότερο. Ακόμα και εάν το το ψηλότερο είναι ασφαλέστερο από ένα χαμηλότερο περασμένων δεκαετιών . έτσι κι'αλλιώς πάντα τα συμπεράσματα που βγάζουμε είναι συγκριτικά με κάτι.

Σελίδα 3 από 18 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. KTM 1290 Super Duke GT
    από Ζεύκας στο forum KTM
    Απαντήσεις: 215
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2018, 19:21
  2. KTM Super Adventure 1290
    από road spirit στο forum KTM
    Απαντήσεις: 420
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2016, 09:46
  3. Ανάκληση μοτοσικλετών KTM Superduke 1290 2014
    από macdeath_s στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2015, 21:57
  4. apithano videaki...KTM
    από Todi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 19:31
  5. Ζητηση για KTM 525
    από ale στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 15:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF