Σελίδα 11 από 51 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 758

Θέμα: Κατσαβίδια - L keys κ.α (γενική συζήτηση)

  1. #151
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Θα ποσταρω εδω και οχι στο αλλο θεμα με τα κατσαβιδια-μυτες κλπ γιατι εδω μου ταιριαζει καλυτερα.
    Ερωτηση.

    Καλο-αξιοπιστο δοκιμαστικο κατσαβιδι υπαρχει και αν ναι ποιας εταιρειας ή ειναι πανω κατω ολα τα ιδια(σχεδον της πλακας δηλαδη) και να παω να παρω παλι οποιο να`ναι με ενα ευρω απο ενα ηλεκτρολογειο της γειτονιας?

    Θυμαμαι σε ενα σετ που ειχε παρουσιασει η wera με σειρα κατσαβιδιων vde ειχε μεσα και καλα δωρο ενα δοκιμαστικο με την λεζαντα της, αυτο το ξερουμε αξιζει τιποτα?

  2. #152
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Δοκιμαστικό κατσαβίδι φαντάζομαι εννοείς για 220V. Έχω 2-3 σε διάφορες τσάντες εργαλείων που παίρνω μαζί μου αλλά τα χρησιμοποιώ μόνο για χοντροδουλειές τύπου "φέρνει δεν φέρνει ρεύμα". Ένα είναι no name και τα άλλα 2 Wiha. Όλα την δουλειά τους την κάνουν. Έχω κι ένα ηλεκτρονικό με μπαταρία που δεν χρειάζεται τον αντίχειρα για να κάνει γείωση και να κλείσει κύκλωμα αλλά δουλεύει με τα φεγγάρια του χωρίς να έχω καταλάβει τι του φταίει!
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  3. #153
    Banned
    Εγγραφή
    23/09/2016
    Μηνύματα
    157
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fasarias Προβολή μηνύματος
    Θα ποσταρω εδω και οχι στο αλλο θεμα με τα κατσαβιδια-μυτες κλπ γιατι εδω μου ταιριαζει καλυτερα.
    Ερωτηση.

    Καλο-αξιοπιστο δοκιμαστικο κατσαβιδι υπαρχει και αν ναι ποιας εταιρειας ή ειναι πανω κατω ολα τα ιδια(σχεδον της πλακας δηλαδη) και να παω να παρω παλι οποιο να`ναι με ενα ευρω απο ενα ηλεκτρολογειο της γειτονιας?

    Θυμαμαι σε ενα σετ που ειχε παρουσιασει η wera με σειρα κατσαβιδιων vde ειχε μεσα και καλα δωρο ενα δοκιμαστικο με την λεζαντα της, αυτο το ξερουμε αξιζει τιποτα?

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4f30e1c0-dbfa-4150-bfa5-0cdd6c454158.jpg 
Προβολές:	301 
Μέγεθος:	23,3 KB 
ID:	375198

  4. #154
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    @ fasarias : Πάρε ένα της stanley και είσαι εντάξει για οικιακή χρήση.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  5. #155
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Έχω αυτό..

    https://www.meidanis.gr/dokimastiko-...-105-100d.html

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hellas.jpg 
Προβολές:	284 
Μέγεθος:	6,4 KB 
ID:	375215

    που είναι ελληνικής κατασκευής (γράφει hellas) και φαίνεται καλής ποιότητας. Όλοι λένε ότι, σε αντίθεση με τα περισσότερα δοκιμαστικά, η μύτη του έχει καλή αντοχή. Δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω αλλά ούτε έχω διαπιστώσει και το αντίθετο. Το έχουν πάντως πολλοί ηλεκτρολόγοι! Το έχω βρει σε ίσια 3μμ και 3.5μμ. Το 3μμ έχει και έλασμα στυλό (αμφιβόλου αντοχής) που αφαιρείται. Το πίσω μεταλλικό καπάκι είναι για τη γείωση και είναι περιστρεφόμενο για να βοηθάει στο βίδωμα, δεν έχω βρει άλλο δοκιμαστικό με τέτοιο σύστημα. Στη φωτό δεν φαίνεται αλλά ειναι και όμορφο και προσεγμένο σαν κατασκευή! πχ στο κάτω μέρος της λαβής έχει ελαστικό δαχτυλίδι (αυτό το μαυρο που φαίνεται στη φωτό), το καπάκι πίσω έχει καποιο σχήμα και ρίνωση ώστε να μη γλιστράει κτλ.

    Βάση προτύπου, στα 1000V νομίζω ότι το κάλυμμα της λαβής δεν πρέπει να κουνιέται. Σε αυτό κουνιέται! Δεν ξέρω τι πρότυπο έχουν τα δοκιμαστικά και αν ισχύει το ίδιο. Η μόνωση είναι ενωμένη με τη λαβή αλλά κουνιέται, όχι στο σημείο σύνδεσης αλλά κατά μήκος της λάμας. Νομίζω αυτά είναι παλιότερου προτύπου ή για μικρότερες τάσεις από 1000V, δεν ξέρω.

    Είναι ακριβό ή τουλάχιστον ακριβότερο απ' τα υπόλοιπα που υπάρχουν. Το βρίσκεις σχετικά εύκολα, το έχω πετύχει σε διάφορα μαγαζιά, κανά δυο απ' αυτά στην Αθηνάς. Δεν ειμαι ηλεκτρολόγος για να σου πω αν αξίζει τα λεφτά του, το έχω μόνο και μόνο επειδή μου άρεσε και το βρήκα φθηνά (μέσω φίλου), παρόλα αυτά ακριβότερα απ' τα υπόλοιπα.

    Παλιότερα είχα το gedore που είναι ίδιο με το unior.

    http://www.toolsales.gr/ergaleia-hei...savidia-eidika

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	unior.jpg 
Προβολές:	288 
Μέγεθος:	2,3 KB 
ID:	375212

    Ξεκόλλησε - έσπασε το κάλυμμα της λαβής και στα δύο που είχα μετά από περίπου τρία χρόνια περιστασιακής χρήσης. Ίσως φταίει η υφασμάτινη τσάντα και ο συνωστισμός με τα υπόλοιπα κατσαβίδια στην ίδια θήκη αλλά δε νομίζω να δικαιολογείται! Ξεκόλλησε εντελώς απ' στο σημείο της λαβής. Τα επέστρεψα και πήρα κάτι άλλο. Αν το χρησιμοποιείς επαγγελματικά, θα σου πρότεινα να δώσεις βάση σε αυτό το σημείο ακόμα και αν βρεις το gedore ή καποια άλλη επώνυμη μάρκα με καλή εγγύηση (wiha πχ) λίγο ακριβότερα απ' το unior για παράδειγμα.

    Θα σου πρότεινα επίσης να κοιτάξεις κάποιο απ' αυτά που έχουν την γείωση στο πλάι μόνο και μόνο επειδή βολεύουν περισσότερο.


    Νομίζω ότι οι μύτες απ' τα δοκιμαστικά σπάνε επειδή όλοι έχουμε το 3άρι ενώ οι περισσότερες βίδες θέλουν 3.5 και 4mm.
    Να έχεις το 3.5 και να σου βρίσκεται και ένα 3άρι (έστω φθηνότερο) όταν το άλλο δε χωράει σε κάποια κλέμα.


    Κάποια στιγμή θα το διαχωρίσω και θα τα ρίξω στα κανονικά κατσαβίδια ή θα ανοίξω καινούριο θέμα γιατί εδώ είναι για μύτες και μικροκατσάβιδα για ηλεκτρονικούς (και μικροεργαλεία γενικότερα)
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 03/12/2016 στις 20:58.
    Sent from me using a computer.

  6. #156
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Ευχαριστω για τις απαντησεις.
    Εχετε δικιο γιατι δεν ξεκαθαρισα την χρηση που θα του κανω.
    Το κατσαβιδι το θελω ακριβως γι`αυτο που λεει ο vaska, να βλεπω δηλαδη αν περναει ή δεν περναει ρευμα.Δεν βιδωνω-ξεβιδωνω μ`αυτο εκτος ενταξει αν πανω στην βιασυνη της στιγμης χρειαστει για καμμια βιδα.

    Νεκταριε νομιζω πως το fluke ειναι παρα πολυ ακριβο για τα δικα μου γουστα και χρηση.
    Grafton φιλε stanley πλεον τερμα για εμενα, εχει ριξει τραγικα την ποιοτητα της σε ολα.
    daz ενδιαφερον αλλα πρεπει να ψαξω λιγακι για να το πετυχω και δεν το`χω ιδιαιτερα αυτο τον καιρο λογω ελλειψης χρονου ή να τυχει να παμε καμμια βολτα αθηνας για χαζεμα καμμια φορα και να το τσιμπησω απο εκει, θυμασαι περιπου ποσο εκανε?

    Φιλος ηλεκτρολογος παντως μου προτεινε αυτο και μου ειπε πως απ`οσα εχει-ειχε αυτο του κρατησε περισσοτερο γιατι ειναι λεει κοκκαλινο και αντεχει σε πτωσεις κ.λ.π.

    http://www.kafkas.gr/proionta/ergale...hpaysto_88656/

  7. #157
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fasarias Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω για τις απαντησεις.
    Εχετε δικιο γιατι δεν ξεκαθαρισα την χρηση που θα του κανω.
    Το κατσαβιδι το θελω ακριβως γι`αυτο που λεει ο vaska, να βλεπω δηλαδη αν περναει ή δεν περναει ρευμα.Δεν βιδωνω-ξεβιδωνω μ`αυτο εκτος ενταξει αν πανω στην βιασυνη της στιγμης χρειαστει για καμμια βιδα.

    Νεκταριε νομιζω πως το fluke ειναι παρα πολυ ακριβο για τα δικα μου γουστα και χρηση.
    Grafton φιλε stanley πλεον τερμα για εμενα, εχει ριξει τραγικα την ποιοτητα της σε ολα.
    daz ενδιαφερον αλλα πρεπει να ψαξω λιγακι για να το πετυχω και δεν το`χω ιδιαιτερα αυτο τον καιρο λογω ελλειψης χρονου ή να τυχει να παμε καμμια βολτα αθηνας για χαζεμα καμμια φορα και να το τσιμπησω απο εκει, θυμασαι περιπου ποσο εκανε?

    Φιλος ηλεκτρολογος παντως μου προτεινε αυτο και μου ειπε πως απ`οσα εχει-ειχε αυτο του κρατησε περισσοτερο γιατι ειναι λεει κοκκαλινο και αντεχει σε πτωσεις κ.λ.π.

    http://www.kafkas.gr/proionta/ergale...hpaysto_88656/
    Το είχα κι εγώ αυτό αλλά σε κάποια δουλειά που είχαμε πάει το "χάσαμε".
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  8. #158
    Από Άλλο Πλανήτη.... Το avatar του/της Vasilis_Strom
    Εγγραφή
    27/01/2006
    Μηνύματα
    560
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fasarias Προβολή μηνύματος

    Φιλος ηλεκτρολογος παντως μου προτεινε αυτο και μου ειπε πως απ`οσα εχει-ειχε αυτο του κρατησε περισσοτερο γιατι ειναι λεει κοκκαλινο και αντεχει σε πτωσεις κ.λ.π.

    http://www.kafkas.gr/proionta/ergale...hpaysto_88656/
    Αυτο απο τον Καυκα το εχω και εγω και ειναι πολυ ποιοτικο, βασικα ειναι της Witte και απλα εχει τυπωσει η SAS το λογοτυπο της

  9. #159
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vasilis_Strom Προβολή μηνύματος
    Αυτο απο τον Καυκα το εχω και εγω και ειναι πολυ ποιοτικο, βασικα ειναι της Witte και απλα εχει τυπωσει η SAS το λογοτυπο της
    Και η wiha το έχει και άλλες πολλές μάρκες. Καλύτερα να το πάρει καποιος από μια μάρκα που προσφέρει τουλάχιστον και εγγύηση, δε θα ειναι πιο ακριβό!

    Φυσικά και το δοκιμαστικό το χρησιμοποιούμε σε βίδες. Όλες οι μπρίζες έχουν βίδες για ίσια κατσαβίδια ενώ τις περισσότερες φορές είναι το μοναδικό απ' αυτά που έχουμε που χωράει μέσα σε μια κλέμα.

    fasaria ένα μαγαζί θυμάμαι αλλά όχι τιμή. Το επόμενο μαγαζί δεν το θυμάμαι αλλά θυμάμαι ότι το είχε στην ίδια τιμή με αυτή του λίνκ που έβαλα παραπάνω (σε φώτισα). Εγώ το είχα τα είχα πάρει από φίλο ηλεκτρολόγο στην πάτρα στην ίδια τιμή που τα έπαιρνε και αυτός. Δεν υπάρχει περίπτωση (νομίζω) να τα βρεις τόσο φθηνά όσο τα υπόλοιπα, τα ανέφερα επειδή ζήτησες κάτι ποιοτικό και μόνο.
    Αν πάρεις κάποιο επώνυμο με 4, 5 ευρώ θα είσαι εντάξει νομίζω. Και η μύτη να σπάσει δε θα σταματήσει να μετράει. Αν πάρεις ένα δοκιμαστικό 3μμ και ένα κανονικό κατσαβίδι 3.5μμ με παράλληλη λάμα (μονωμένο ή μη) είσαι καλυμμένος 100%.
    Sent from me using a computer.

  10. #160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    ...Παλιότερα είχα το gedore που είναι ίδιο με το unior. ....
    Nομίζω ότι η εταιρία που τα φτιάχνει "φασόν" για την gedore, unior (και ίσως και για άλλους) είναι αυτή.

  11. #161
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Αυτή είναι!
    Sent from me using a computer.

  12. #162
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Προδιαγραφής
    Εγγραφή
    04/11/2015
    Μηνύματα
    206
    Eξ οσων γνωριζω απο "εσωτερικη" πληροφορηση,το κιτρινο το ελληνικο KGT που εγραψε ο daz και αλλοι,εχει λαμα witte και ειναι στα κορυφαια.Και καποια στιγμη εβγαζε και σε σταυρο(ph η pz αγνωστο) ισως και στο plus/minus(philips και ισιο η pozidrive και ισιο σε μια μυτη,το καλυτερο για ηλεκτρολογους εγκαταστασεων).
    Δωρητής ΣΩΜΑΤΟΣ,γιά νά μαθαίνουν οί φοιτητές ιατρικής σέ "προσομοιωτή" καί όχι στούς ζωντανούς...

  13. #163
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Προδιαγραφής Προβολή μηνύματος
    Eξ οσων γνωριζω απο "εσωτερικη" πληροφορηση,το κιτρινο το ελληνικο KGT που εγραψε ο daz και αλλοι,εχει λαμα witte...
    Nice.. thanks
    Sent from me using a computer.

  14. #164
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Περναω το μεσημερακι εξω απο τον καυκα και τρωω την φλασια.
    Λεω ρε το δοκιμαστικο!
    Μπαινω μεσα του λεω για να δω το sas και μολις μου το φερνει λεω το αγοραζω χα χα χα!


    Καλοδουλευτο μου λοιπον( σιγα την αγορα αλλα ενταξει λεμε τωρα).

    Επανω γραφει witte ομως και σε γενικες γραμμες φαινεται πολυ στιβαρο.
    Κοστος αγορας 4,60 ευρω με καποια εκπτωση που εχω εγω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mj0oeq.jpg 
Προβολές:	208 
Μέγεθος:	87,5 KB 
ID:	375715

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	iz3nf4.jpg 
Προβολές:	207 
Μέγεθος:	84,6 KB 
ID:	375726

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	wi23wg.jpg 
Προβολές:	206 
Μέγεθος:	82,1 KB 
ID:	375735

  15. #165
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Αυτή ή Witte είναι παντού.
    Πολύ ωραίο!
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 11 από 51 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 280
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2018, 15:01
  2. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 10:44
  3. ΧΙΟΣ...Άνοιξη 2007 - Γενική συζήτηση
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 278
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 20:06
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 22:37
  5. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF