Σελίδα 19 από 51 ΠρώτοΠρώτο ... 9141516171819202122232429 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 271 έως 285 από 758

Θέμα: Κατσαβίδια - L keys κ.α (γενική συζήτηση)

  1. #271
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Ρε παιδες για λυστε μου λιγο την απορια.
    Τι διαφορα εχουν αυτα τα σετ κατσαβιδιων της wera?
    Εγω το μονο που καταλαβαινω σαν διαφορα ειναι αυτες οι γραμμες που εχουν πανω στις λαμες και οι οποιες δεν ξερω και που χρησιμευουν κιολας.

    http://www.techstores.gr/wera-05105622001.html

    http://www.techstores.gr/wera-334-335-6-rack.html

    Και σε vde το ιδιο.

    http://www.techstores.gr/wera-160i-165i-7.html

    http://www.techstores.gr/wera-160i-7.html

  2. #272
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Τα non vde έχουν το ένα δυο pozidriv και τέσσερα ίσια και το άλλο δυο philips δυο pozidriv και δυο ίσια.
    Τα vde έχουν το ένα δυο pozidriv και πέντε ίσια και το άλλο δυο philips και πέντε ίσια. Το ένα ίσιο και στα δύο πρέπει να είναι δοκιμαστικό.

    Οι γραμμές υποτίθεται ότι βοηθάν στην άυξηση της τριβής μεταξύ βίδας και κατσαβιδιού ώστε να μην γλυστράει το τελευταίο σε μεγάλες ροπές σύσφιξης.
    Δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάνε στην ουσία όμως. Γραμμές έχουν και τα 4 σετ. Αν γνωρίζει κάποιος περισσότερα ας μοιραστεί τις εμπειρίες του.
    Τελευταία τροποποίηση από SciTeF; 31/12/2017 στις 13:14.

  3. #273
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος

    Οι γραμμές υποτίθεται ότι βοηθάν στην άυξηση της τριβής μεταξύ βίδας και κατσαβιδιού ώστε να μην γλυστράει το τελευταίο σε μεγάλες ροπές σύσφιξης.
    Δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάνε στην ουσία όμως. Γραμμές έχουν και τα 4 σετ. Αν γνωρίζει κάποιος περισσότερα ας μοιραστεί τις εμπειρίες του.
    Σωστά!

    Πράγματι έχουν διαφορά αλλά δεν είναι όλες οι υλοποιήσεις ίδιες! Μερικοί απλά κάνουν ραβδώσεις στο μέταλλο, άλλοι βάζουν διάφορα καρβίδια που αυξάνουν και την αντοχή και την τριβή. Το συγκεκριμένο είναι με λειζερ και δεν το έχω δοκιμάσει. Σε σχέση με τις απλές ραβδώσεις έχει πολύ μεγαλύτερη αντοχή πάντως. Το ίδιο σύστημα εφαρμόζεται και σε κοφτάκια για υλικά με μεγάλες διατομές, ώστε το υλικό να κάθεται όσο πιο μέσα γίνεται στον κόφτη, χωρίς να γλιστράει.

    Το σύστημα της vessel που έχω, είναι πολύ αποτελεσματικό πάντως. Κυρίως στους σταυρούς.
    Sent from me using a computer.

  4. #274
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Λες κι`εγω που το`χω δοκιμασει στα vde του φιλου μου του ηλεκτρολογου καταλαβα και τιποτα.
    Νομιζω πως για να καταλαβεις καποια διαφορα θα πρεπει να ειναι λιγο πιο μακροχρονη απο π.χ. 5-10 βιδωματα η χρηση σου επανω τους.

    Αυτο που καταλαβα σιγουρα, ειναι τα μπινελικια που μου εριξε οταν το πλακωσα το ενα ισιο του στις σφυριες καποια στιγμη.

    Μ`αρεσουν παντως και παρ`ολο που ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απο τα wiha που εχω τωρα, τα ψηνω ασχημα να τα τσιμπησω για τα επομενα.
    Εχουν πολυ καλη λαβη (νομιζω βολικοτερη των wiha) και πολυ καλη μυτη, λιγο οι λαμες με χαλανε που θα τις προτιμουσα μακρυτερες (μιλαω για τα σετ) αλλα οκ.

  5. #275
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2017
    Μηνύματα
    136
    Έχω δουλέψει σαν ηλέκτρολόγος wera,wiha,facom.Τα wera είναι μακράν πιο εργονομικά και απο τα 2.Επίσης επειδή έχω και την πιο παλιά λαβή της facom θεωρώ οτι είναι καλύτερη από την τωρινή.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8264714-23.jpg 
Προβολές:	238 
Μέγεθος:	56,5 KB 
ID:	391740
    Υπόψιν έχω αυτά τα wera που δεν ξέρω τι διαφορές έχουν με τα παραπάνω πέρα από τις ραβδώσεις.Η τιμή τους πάντως ήταν πολύ πιο χαμηλή(18€ τα 7)

  6. #276
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Το θέμα της λαβής είναι καθαρά υποκειμενικό. Αυτές οι λαβές τους βολεύουν λίγο πολύ όλους αλλά άλλους περισότερο και άλλους λιγότερο.
    Κάποιοι δε προτιμούν καν τις λαβές δύο συστατικών γιατί φθείρονται πιο γρήγορα και λερώνονται με το παραμικρό. (Αν και προσφέρουν το καλύτερο γκριπ με λαδωμένα χερια).

    Τα vde της wera έχουν και μικρή ανοχή στα λάδια. (Χωρίς να ξέρω πως συγκρίνονται με άλλες μάρκες σε αυτό το σημείο. Ετσι κι αλλιώς είναι για ηλεκτρολόγους, όχι μηχανικους).

  7. #277
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Γιατι τα πρασινα και τα μαυροκιτρινα τα wera που ειναι γενικης χρησης, ιδια λαβη με τα vde δεν εχουν? Αυτα δεν ειναι για μηχανικους?

    Τα wiha τα softfinish παντως που εχω εγω, υστερουν πολυ σαν γκριπ αμα ειναι λερωμενα τα χερια σου.
    Βεβαια η εταιρεια βγαζει και τα microfinish αμα θες να το παιξεις μαγκας, που ειναι φτιαγμενα λεει για να βαστανε σε βρωμικα και λαδωμενα χερια, αλλα σου παει ο κουκος αηδονι για να αγορασεις ενα τετοιο σετ.

  8. #278
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fasarias Προβολή μηνύματος
    Γιατι τα πρασινα και τα μαυροκιτρινα τα wera που ειναι γενικης χρησης, ιδια λαβη με τα vde δεν εχουν? Αυτα δεν ειναι για μηχανικους?
    .
    Προφανώς είναι διαφορετικό το υλικό. Δεν ξέρω. Κίτρινα έχω δει πολλά κακοποιημένα σε συνεργεία και η αντοχή τους είναι υποδειγματική τόσο στο μέταλλο όσο και στη λαβή.
    Εμένα πάντως δε μου κάθεται σωστά στο χέρι ή λαβή της.

  9. #279
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Για λάδια νομίζω παίζουν κάτι Witte που έχουν αντιολισθητική λαβή. Επίσης συμφωνώ με rhtoras μιας και έχω δουλέψει (και κατέχω) ακριβώς τα ίδια και τα Wera είναι πιο εργονομικά αλλά και με καλύτερες μύτες επίσης. Wiha θεωρώ ότι επίσης υπερέχουν για τους ίδιους λόγους αλλά η λαβή των Wera προσωπικά με βολεύει περισσότερο.

  10. #280
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20180121_164043.jpg 
Προβολές:	176 
Μέγεθος:	12,0 KB 
ID:	392343
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20180121_164100.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	27,8 KB 
ID:	392344

    Παλιό κατσαβίδι του πατέρα μου, μεγαλύτερο σε ηλικία από εμένα. Ξέρει κανείς τίποτα σχετικό; Έψαξα στο νετ με τον κωδικο που έχει πάνω στη λαβή αλλά δε βρήκα κάτι.
    Να κοντίνω την μόνωση ώστε να φαίνεται πιο όμορφο ή να το αφήσω ως έχει;

  11. #281
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Για λάδια νομίζω παίζουν κάτι Witte που έχουν αντιολισθητική λαβή. Επίσης συμφωνώ με rhtoras μιας και έχω δουλέψει (και κατέχω) ακριβώς τα ίδια και τα Wera είναι πιο εργονομικά αλλά και με καλύτερες μύτες επίσης. Wiha θεωρώ ότι επίσης υπερέχουν για τους ίδιους λόγους αλλά η λαβή των Wera προσωπικά με βολεύει περισσότερο.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WitteToplus_2.jpg 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	66,1 KB 
ID:	392345

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WitteToplus_4.jpg 
Προβολές:	173 
Μέγεθος:	96,7 KB 
ID:	392346

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WitteToplus_5.jpg 
Προβολές:	172 
Μέγεθος:	94,8 KB 
ID:	392347
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  12. #282
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2016
    Μηνύματα
    30
    Καλησπέρα ενδιαφέρομαι να πάρω ένα σετ από κατσαβίδια από 6εως8 κομμάτια κάτι ποιοτικό έχετε να προτείνεται κάτι καλό και δοκιμασμένο ευχαριστώ εκ τον προτέρων για την βοηθεια

  13. #283
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από apitanos Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα ενδιαφέρομαι να πάρω ένα σετ από κατσαβίδια από 6εως8 κομμάτια κάτι ποιοτικό έχετε να προτείνεται κάτι καλό και δοκιμασμένο ευχαριστώ εκ τον προτέρων για την βοηθεια
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2909102
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  14. #284
    Επίσης μπορείς να κοιτάξεις και facom.

    https://www.dropbox.com/s/3jp5tqvjps...-2017.pdf?dl=0
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  15. #285
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2016
    Μηνύματα
    30
    Δεν μπορώ να το δω με τον σύνδεσμο που έβαλες εάν έχεις την ευγενή καλοσύνη βάλε κάποιον άλλο σύνδεσμο εκτός drop box ευχαριστώ με ενδιαφέρουν τα facom

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 280
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2018, 15:01
  2. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 10:44
  3. ΧΙΟΣ...Άνοιξη 2007 - Γενική συζήτηση
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 278
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 20:06
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 22:37
  5. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF