Σελίδα 2 από 51 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 758

Θέμα: Κατσαβίδια - L keys κ.α (γενική συζήτηση)

  1. #16
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Έχει και ο Μήτρος στην Πάτρα vessel αλλά και στους δύο έχουν τελειώσει τα ph.
    Δεν μπορούν να κάνουν εισαγωγές λόγο capital control (γ@μο τον Τσιπρα γ@μο) και έχουν θέμα. Φοβάμαι μην αρχίσουν να βαράνε τις τιμές

  2. #17
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Έχει και ο Μήτρος στην Πάτρα vessel αλλά και στους δύο έχουν τελειώσει τα ph.

    άντε γ@μήσου σουπιά, τι διάολο είσαι online με την αποθήκη τους????
    Μίλα ρεμάλι για ποιόν δουλεύεις τελικά??? Μήπως για την ΕΥΠ?? Βιομηχανική κατασκοπεία λέμε




    έδιτ

    Και τώρα μιας και το πιάσαμε το θέμα ας εξηγήσει κάποιος τις διαφορές PH από P και από PZ και ακόμα τις διαφορές στις AW από τις Τ για να γίνει το θρεντάκιον ακόμα πιο πλήρες.
    Τελευταία τροποποίηση από vaska; 13/11/2015 στις 22:33.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    ξεκινα μια δημοπρασια για τα gedore


    στο λινκ εχεις βαλει το χτυπητο, ενω στην φωτο σου ειναι το απλο. ναι;
    Με μπέρδεψες, τι εννοείς χτυπητό; H vessel έχει τα κανονικά strike through ( μίλα σαν ευρωπαίος να καταλαβαινόμαστε, τόσα πληρώνουμε για τη ταμπέλα ) σαν τα wera του tbs-aachen και το δικό μου vessel
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20141210_210247.jpg 
Προβολές:	356 
Μέγεθος:	94,1 KB 
ID:	345287
    Έχει όμως και ένα καταπληκτικό κατσαβίδι που λειτουργεί όπως τα κρουστικά κατσαβίδια όπως αυτό το Gedore
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20141203_172909.jpg 
Προβολές:	356 
Μέγεθος:	57,0 KB 
ID:	345288
    Αυτό το κατσαβίδι εννοώ.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	980_usage.jpg 
Προβολές:	355 
Μέγεθος:	46,9 KB 
ID:	345289


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Πότε πέρασες και είδες Vessel στον Μητρόπουλο?? Ρωτάω γιατί ο Μητρόπουλος στην Πάτρα (είναι το ίδιο μαγαζί και ο εδώ Μητρόπουλος κάνει τα κουμάντα και στα 2 μαγαζιά) ειδικά στα micro tip που με ενδιαφέρουν λόγω δουλειάς, προωθεί τα Wiha η οποία στο PH00X60 άλλαξε την λαβή στην νέα της σειρά και δεν μου αρέσει - βολεύει καθόλου το πιάσιμό της. Θα ήθελα να δοκιμάσω κάποιο Vessel να δω πως μου κάθεται στο χέρι. Να φανταστείς έχω μόνο 2 Wiha από τα παλιά που τα γράμματα από την χρήση έχουν εξαφανιστεί, πήρα 3 καινούρια από την νέα σειρά και όπως τα πήρα εκεί κάθονται.
    Πέρσι πέρασα, περισσότερες πληροφορίες και πιο πρόσφατες στον πειρατή του δρόμου!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Road Pirat Προβολή μηνύματος
    Και για πες σε σύγκριση με τους μεγάλους κατασκευαστές τι λένε τα Vesssel ?
    Έχει τη καλύτερη λαβή απόοοοολα τα κατσαβίδια που έχω. Έχει το καλύτερο ζύγισμα (φαίνεται και στη φώτο πιο πάνω που κάθεται όρθιο μόνο του) και τη καλύτερη εφαρμογή
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  4. #19
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WP_20150406_003.jpg 
Προβολές:	374 
Μέγεθος:	74,6 KB 
ID:	345290
    Αυτό το κάνω και με το gedore αλλά το vessel είναι strike through που σημαίνει διπλάσιο βάρος.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  5. #20
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Road Pirat Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορούν να κάνουν εισαγωγές λόγο capital control (γ@μο τον Τσιπρα γ@μο) και έχουν θέμα. Φοβάμαι μην αρχίσουν να βαράνε τις τιμές
    Καλά ο εν λόγω λεβέντης ειδικά στην Πάτρα δεν περίμενε τα καπ κοντρόλ για να βαρέσει. Μας δέρνει εδώ και πάρα πολλά χρόνια και χωρίς το μαστίγιο του Τσίπρα.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #21
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    άντε γ@μήσου σουπιά, τι διάολο είσαι online με την αποθήκη τους????
    Μίλα ρεμάλι για ποιόν δουλεύεις τελικά??? Μήπως για την ΕΥΠ?? Βιομηχανική κατασκοπεία λέμε




    έδιτ

    Και τώρα μιας και το πιάσαμε το θέμα ας εξηγήσει κάποιος τις διαφορές PH από P και από PZ και ακόμα τις διαφορές στις AW από τις Τ για να γίνει το θρεντάκιον ακόμα πιο πλήρες.
    Οι P είναι εφεύρεση. Οι Ιάπωνες έχουν μόνο ph οπότε γράφουν P επάνω στα κατσαβίδια τους γιατί υποτίθεται ότι ταιριάζουν σε όλους τους σταυρούς (και τους pz).

    Οι Ph είναι οι κλασικοί σταυροί.

    Οι Pz είναι σταυροί αλλά με εγκοπές ώστε να σταθεροποιεί καλύτερα το εργαλείο μέσα στην υποδοχή της βίδας. Νομίζω ήταν (είναι?) din Γερμανικό πρότυπο δλδ. Κυρίως τη συναντάμε στις νοβοπανόβιδες και στις ξυλόβιδες.

    Ένα κατσαβίδι ph μπαίνει σε μια βίδα που είναι pz αλλά δεν ταιριάζει καλά. Φθείρεται και πιο γρήγορα.

    Ένα κατσαβίδι pz δεν μπαίνει σε ph γιατί έχει κάτι προεξοχές ανάμεσα στις πλευρές του σταυρού οι οποίες μπαίνουν στις εγκοπές της βίδας pz.

    Επίσης βγαίνουν σε διάφορα νούμερα όπως και τα ph (από το philips btw)
    Όπως και οι ph έχουν και αυτές pz1 -2 - 3 ακόμα και 4 για τις M8. Φυσικά και τις πιο μικρές pz0, pz00, pz000 (όπως και οι ph).

    Οι AW είναι εντελώς διαφορετικές και οι Τ είναι οι torx οι οποίες έχουν κανα 5 εδόσεις ανάλογα με το αν έχουν τρύπα ή όχι, αν έχουν 5 λοβούς ή 6, το πάχος των λοβών κτλ. Οπότε έχουμε απλό torx. torx με τρύπα, torx plus, torx plus με τρύπα αλλά 5 λοβούς κτλ.

    Χέσε ψηλά κι αγνάντευε. Θέλεις να σου πω και τι τορχ ταιριάζει σε κάθε πρότυπο ή δε σε ενδιαφέρει?
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 13/11/2015 στις 23:10.
    Sent from me using a computer.

  7. #22
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Καλά ο εν λόγω λεβέντης ειδικά στην Πάτρα δεν περίμενε τα καπ κοντρόλ για να βαρέσει. Μας δέρνει εδώ και πάρα πολλά χρόνια και χωρίς το μαστίγιο του Τσίπρα.
    χαχαχα Τι να σου πω. Πάντως οι τιμές που μου είχε δώσει εμένα για Koken ήταν καλές, καλύτερες και από ebay (αυτός στην Αθήνα, αλλά από όσα ξέρω είναι ο ίδιος οπότε) για να το λες πάντως κάτι θα ξέρεις παραπάνω

  8. #23
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Χέσε ψηλά κι αγνάντευε. Θέλεις να σου πω και τι τορχ ταιριάζει σε κάθε πρότυπο ή δε σε ενδιαφέρει?
    ρε συ όλα αυτά που μας λες τα μάθαμε στο νηπιαγωγείο εμείς οι μάστοροι, δεν είναι για μένα αλλά για να μοιράζεται η γνώση.

    Παρεμπιπτόντως δεν έχω δει ούτε βίδα αλλά ούτε και εργαλείο για torx με 5 λωβούς, όλα όσα έχω και όσα έχω δει είναι με 6. Και μην αρχίσεις τώρα το "μικρός είσαι θα μάθεις" γιατί θα σε πλακώσω με καμία καστάνια στην κεφάλα όταν και όποτε σε δω.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    ρε συ όλα αυτά που μας λες τα μάθαμε στο νηπιαγωγείο εμείς οι μάστοροι, δεν είναι για μένα αλλά για να μοιράζεται η γνώση.

    Παρεμπιπτόντως δεν έχω δει ούτε βίδα αλλά ούτε και εργαλείο για torx με 5 λωβούς, όλα όσα έχω και όσα έχω δει είναι με 6. Και μην αρχίσεις τώρα το "μικρός είσαι θα μάθεις" γιατί θα σε πλακώσω με καμία καστάνια στην κεφάλα όταν και όποτε σε δω.
    Μάλλον δεν έχεις iphone....
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  10. #25
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Road Pirat Προβολή μηνύματος
    χαχαχα Τι να σου πω. Πάντως οι τιμές που μου είχε δώσει εμένα για Koken ήταν καλές, καλύτερες και από ebay (αυτός στην Αθήνα, αλλά από όσα ξέρω είναι ο ίδιος οπότε) για να το λες πάντως κάτι θα ξέρεις παραπάνω

    Ναι είναι η αλήθεια ότι στα νούμερα που μπορείς εύκολα να βρεις και αλλού και σε εφάμιλλη ποιότητα με τα εργαλεία που φέρνει αυτός έχει ρίξει λίγο νερό στο κρασί του, αλλά αν τολμήσεις και ζητήσεις κάτι ιδιαίτερο ................


    Πρόσφατα πήρα παξιμάδια m2 ασφαλείας. Πραγματικά δεν θέλεις να μάθεις πόσο μου χρέωσε το καθένα. Και δεν ήταν και Inox. Με τα μισά λεφτά έφερα 50 ίδια Inox και με τα μεταφορικά πληρωμένα, αλλά έλα που καιγόμουνα. Επίσης όταν του πας εργαλείο πίσω και είναι στην εγγύηση κάτι παθαίνει.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #26
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    ρε συ όλα αυτά που μας λες τα μάθαμε στο νηπιαγωγείο εμείς οι μάστοροι, δεν είναι για μένα αλλά για να μοιράζεται η γνώση.

    Παρεμπιπτόντως δεν έχω δει ούτε βίδα αλλά ούτε και εργαλείο για torx με 5 λωβούς, όλα όσα έχω και όσα έχω δει είναι με 6. Και μην αρχίσεις τώρα το "μικρός είσαι θα μάθεις" γιατί θα σε πλακώσω με καμία καστάνια στην κεφάλα όταν και όποτε σε δω.
    Αυτό με τους πιο χοντρούς λοβούς ούτε που θα το καταλάβανες αν δε στο έλεγα. Τώρα, αν το τορξ πιάνει λίγο μπόσικα στην βίδα θα καταλάβεις ότι η βίδα αυτή θέλει plus αλλά θα δουλέψει. Τορχ plus όμως σε βίδα τορχ δεν δουλεύει. Αυτό με τους 5 λοβούς δεν πρόκειται να το συνατήσεις σε αυτά που δουλεύεις. Είναι της αυτοκινητοβιομηχανίας πιο πολύ (αλλά όχι μόνο). Κυρίως το έχουν Ιταλικά και Γερμανικά αυτοκίνητα (καλά και τα Γαλλικά πρέπει να έχουν τον πάτο τους από κάτι περίεργα).

    Τα torx τα έχουν σκίσει μιλάμε. Ακόμα και στις βίδες με εξωτερικό τροχ (που θέλει δλδ καρυδάκι) υπάρχουν δυο είδη. Αν κάνεις το λάθος και δεν έχεις το σωστο καρυδάκι θα σου γμσ τη βίδα για πλάκα.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 13/11/2015 στις 23:24.
    Sent from me using a computer.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Με μπέρδεψες, τι εννοείς χτυπητό; H vessel έχει τα κανονικά strike through ( μίλα σαν ευρωπαίος να καταλαβαινόμαστε, τόσα πληρώνουμε για τη ταμπέλα ) σαν τα wera του tbs-aachen και το δικό μου vessel
    το δικο σου αποτι βλεπω ειναι το απλο κατσαβιδι. στο λινκ βαζεις το impact. ενταξει δικο μου λαθος αλλο το χτυπητο αλλο το impact
    Γιαννης

  13. #28
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Επίσης εδώ στην Ελλάδα συνηθίζουμε με ένα κατσαβίδι ph2 να ξεβιδώνουμε.
    ph 1-2-3
    pz 1-2-3

    Sent from me using a computer.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Επίσης εδώ στην Ελλάδα συνηθίζουμε με ένα κατσαβίδι ph2 να ξεβιδώνουμε.
    ph 1-2-3
    pz 1-2-3

    μην χαλας την φημη του ελληνα. κακιες αμεσως
    Γιαννης

  15. #30
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Ναι είναι η αλήθεια ότι στα νούμερα που μπορείς εύκολα να βρεις και αλλού και σε εφάμιλλη ποιότητα με τα εργαλεία που φέρνει αυτός έχει ρίξει λίγο νερό στο κρασί του, αλλά αν τολμήσεις και ζητήσεις κάτι ιδιαίτερο ................


    Πρόσφατα πήρα παξιμάδια m2 ασφαλείας. Πραγματικά δεν θέλεις να μάθεις πόσο μου χρέωσε το καθένα. Και δεν ήταν και Inox. Με τα μισά λεφτά έφερα 50 ίδια Inox και με τα μεταφορικά πληρωμένα, αλλά έλα που καιγόμουνα. Επίσης όταν του πας εργαλείο πίσω και είναι στην εγγύηση κάτι παθαίνει.
    Καλά μερικοί αν σε βρούνε στην ανάγκη προσπαθούν να βγάλουν μηνιάτικο

Σελίδα 2 από 51 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 280
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2018, 15:01
  2. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 10:44
  3. ΧΙΟΣ...Άνοιξη 2007 - Γενική συζήτηση
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 278
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 20:06
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 22:37
  5. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF