Σελίδα 21 από 51 ΠρώτοΠρώτο ... 11161718192021222324252631 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 301 έως 315 από 758

Θέμα: Κατσαβίδια - L keys κ.α (γενική συζήτηση)

  1. #301
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Τα 15 20 και 25 τορξ δεν είναι κοινά νουρερα; Τα 20 και 25 είναι τα πιο κοινά. Νομίζω είναι Μ5 και Μ6, πόσο πιο κοινά;

    Τα δοκιμαστικά σίγουρα δεν έχουν καταργηθει και πάρα πολύ χρήσιμα.

  2. #302
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Τα δοκιμαστικά είναι όντως χρήσιμα, αλλά δίνουν false positive κάποιες φορές! Για αυτό προσοχή!

    Πολλοί επίσης θεωρούν ότι δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιούνται για βίδωμα/ξεβίδωμα, αλλά μόνο για την ανίχνευση ηλεκτρικού ρεύματος.

  3. #303
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2017
    Μηνύματα
    136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τα 15 20 και 25 τορξ δεν είναι κοινά νουρερα; Τα 20 και 25 είναι τα πιο κοινά. Νομίζω είναι Μ5 και Μ6, πόσο πιο κοινά;

    Τα δοκιμαστικά σίγουρα δεν έχουν καταργηθει και πάρα πολύ χρήσιμα.
    Στα torx δίκιο έχεις απλά το είπα με την έννοια οτι κάποιοι δεν συναντάνε συχνά βίδες torx.

    Για τα δοκιμαστικά όπου δούλεψα σαν ηλεκτρολόγος ήταν άφαντα για τρείς λόγους:
    1.Δεν είναι αξιόπιστα ως προς το αν λένε πάντα την αλήθεια.
    2.Τη μέτρηση που κάνουμε με αυτά την κάνουμε με ένα φασίμετρο duchepole που πλέον όλοι έχουν.
    3.Ακόμα και για βίδωμα δεν είναι φτιαγμένα από καλό υλικό και συχνά σπάνε.

    Βέβαια το είπα οτι δεν έχουν καταργηθεί εντελώς και πωλούνται ακόμα.Τολμώ να πώ οτι κάνουν και πωλήσεις γιατί είναι φτηνά και σε αρκετές περιπτώσεις ευέλικτα.

  4. #304
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Χμμ.. Ηλεκτρολόγος δεν είμαι αλλά δεν μου έχει πέσει στα χέρια δοκιμαστικό που δεν ανάβει ενώ υπάρχει ρεύμα. Φυσικά δεν πιάνω στα χέρια μου αυτά των 3 ευρώ η πεντάδα. Συνήθως έχω δυο, ένα 3άρι και ένα 3.5ι και όταν βάζω χέρι σε ευαίσθητα σημεία μπορεί να δοκιμάσω και με τα δυο.
    Αν έχω ένα και σε μια μπρίζα δεν ανάβει, θα το βάλω σε άλλη που ξέρω οτι έχει ρεύμα για να δω οτι το δοκιμαστικό δουλεύει και πράγματι η μπρίζα δεν έχει ρεύμα. Φυσικά αν δεν είμαι στο σπίτι μου, στον πίνακα μπαίνει σκοπός που φυλάει την ασφάλεια.

    Το duchepole δεν ξέρω τι είναι!

    Υπάρχουν καλά δοκιμαστικά αλλά κοστίζουν όσο ένα καλό κατσαβίδι (και ακόμα παραπάνω). Είναι Ελληνικής κατασκευής αλλά το μέταλλο είναι της witte.

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2840477

    Απ' την άλλη, μπορεί να έχεις δίκιο και στα κυκλώματα των ηλεκτρολόγων να είναι έτσι όπως τα λες τα πράγματα,αλλά για τον απλό χρήστη τα δοκιμαστικά είναι μάλλον χρήσιμα.



    Edit. Μου έχει τύχει όμως να ανάβει το λαμπάκι και να μη φαίνεται καλά οτι είναι αναμμένο!

    Edit. 2. https://www.meidanis.gr/dokimastiko-...-105-100d.html
    Sent from me using a computer.

  5. #305
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2017
    Μηνύματα
    136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Χμμ.. Ηλεκτρολόγος δεν είμαι αλλά δεν μου έχει πέσει στα χέρια δοκιμαστικό που δεν ανάβει ενώ υπάρχει ρεύμα. Φυσικά δεν πιάνω στα χέρια μου αυτά των 3 ευρώ η πεντάδα. Συνήθως έχω δυο, ένα 3άρι και ένα 3.5ι και όταν βάζω χέρι σε ευαίσθητα σημεία μπορεί να δοκιμάσω και με τα δυο.
    Αν έχω ένα και σε μια μπρίζα δεν ανάβει, θα το βάλω σε άλλη που ξέρω οτι έχει ρεύμα για να δω οτι το δοκιμαστικό δουλεύει και πράγματι η μπρίζα δεν έχει ρεύμα. Φυσικά αν δεν είμαι στο σπίτι μου, στον πίνακα μπαίνει σκοπός που φυλάει την ασφάλεια.

    Το duchepole δεν ξέρω τι είναι!

    Υπάρχουν καλά δοκιμαστικά αλλά κοστίζουν όσο ένα καλό κατσαβίδι (και ακόμα παραπάνω). Είναι Ελληνικής κατασκευής αλλά το μέταλλο είναι της witte.

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2840477

    Απ' την άλλη, μπορεί να έχεις δίκιο και στα κυκλώματα των ηλεκτρολόγων να είναι έτσι όπως τα λες τα πράγματα,αλλά για τον απλό χρήστη τα δοκιμαστικά είναι μάλλον χρήσιμα.



    Edit. Μου έχει τύχει όμως να ανάβει το λαμπάκι και να μη φαίνεται καλά οτι είναι αναμμένο!

    Edit. 2. https://www.meidanis.gr/dokimastiko-...-105-100d.html
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	d7b0a9e1-d77e-f1bb-1312-93cf1fdbe662.jpg 
Προβολές:	237 
Μέγεθος:	15,7 KB 
ID:	392602
    Αυτίο είναι το ντούσπολ(duspol το σωστό).

    Όσο για τα δοκιμαστικά:Σε κυκλώματα μετά από μετασχηματιστή απομόνωσης, ενώ υπάρχει τάση, το λαμπάκι δεν ανάβει σε κανένα από τα άκρα των εξόδων τους!

    Στη βιομηχανία βέβαια χρησιμοποιούμε κατσαβίδι μέτρησης τάσης για καλώδια.Αυτό είναι σαν στυλό.
    Καλό είναι να έχουμε και δοκιμαστικό αν και μικρή χρησιμότητα έχει αν έχουμε τα παραπάνω!

  6. #306
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Τα δοκιμαστικά μετράνε συγκεκριμένη τάση. Λάθος κάνω?

    Αυτό μετράει από 12 μέχρι 600τόσο. Ποιος έχει τέτοιο σπίτι του? Αν δεν είσαι του επαγγέλματος ένα απλό πολύμετρο και ένα δοκιμαστικό θα έχεις. Και ο θεός μαζί σου!
    Sent from me using a computer.

  7. #307
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2017
    Μηνύματα
    136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τα δοκιμαστικά μετράνε συγκεκριμένη τάση. Λάθος κάνω?

    Αυτό μετράει από 12 μέχρι 600τόσο. Ποιος έχει τέτοιο σπίτι του? Αν δεν είσαι του επαγγέλματος ένα απλό πολύμετρο και ένα δοκιμαστικό θα έχεις. Και ο θεός μαζί σου!
    Kαλό είναι αν δεν έχουμε duspol να έχουμε αυτό:Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	18425229_112300649346442_3422426484932623154_n.jpg 
Προβολές:	233 
Μέγεθος:	25,9 KB 
ID:	392603
    Αυτό για εμένα είναι απαραίτητο παρότι κάποιοι συνάδελφοι μου λένε οτι δεεεν.
    Δεν είναι πολύ ακριβό αλλά είναι ασφαλές και περισσότερο χρηστικό και σε καλώδια.

    Για το δοκιμαστικό έχεις δίκιο και στην αναμπουμπούλα καλό είναι.Και εγώ έχω δοκιμαστικό σπίτι αν και απλά επειδή δεν έχω αξιωθεί να πάρω ένα δικό μου δοκιμαστικό στυλό τάσης!

  8. #308
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    ....Και ο θεός μαζί σου!
    μην μου τα θυμιζεις παλι


    υπαρχει και αυτο το δοκιμαστικο κατσαβιδι επαγωγικο το οποιο ειναι αναποδο ως προς την χρηση του. κανει και χρεη απλου ομωμετρου να το πω ετσι. βολικο για χρησεις του φτερου. οπως να βλεπεις αν μια λαμπα γαλακτερη ειναι καμμενη.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	κατσαβιδι επαγωγικο.jpg 
Προβολές:	222 
Μέγεθος:	3,0 KB 
ID:	392604


    ουτε κι εγω τοχω με τα ρευματα
    Γιαννης

  9. #309
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Για τους επαγγελματίες το όργανο που λέει ο ρήτορας είναι πιο απαραίτητο πιστεύω ακόμα και από το πολύμετρο,
    ειδικά αν ασχολούνται και με τριφασικά ρεύματα και μοτέρ όπου η διαδοχή των φάσεων είναι απαραίτητο να έχει συγκεκριμένη (δεξιόστροφη) φορά.
    Πολλά μοτέρ έχουν κάποιον built in μηχανισμό προστασίας βέβαια αλλά συνήθως είναι η εξαίρεση στον κανόνα και επιπλέον δεν υπάρχει λόγος να το ρισκάρει κανείς.
    Αν και μάλλον οι επαγγελματίες έχουν και τα δύο! Ή και τα τρία (πολύμετρο, φασήμετρο, δοκιμαστικό/δοκιμαστικό μπαταρίας).

    Με το απλό δοκιμαστικό, μου έχει τύχει να ανάβουν και τα δυο σύρματα ενός καλωδίου με διαφορετική βέβαια ένταση του φωτισμού.
    Αν δούλευα έξω και με πολλή ηλιοφάνεια αμφιβάλλω αν θα μπορούσα να ξεχωρίσω τη διαφορά στην ένταση του φωτισμού.
    Όλα αυτά, σημειώνοντας παράλληλα ότι το χρησιμοποιώ και ότι είναι όντως χρήσιμο κι ας υπάρχουν άλλοι πιο ασφαλείς και σαφείς τρόποι.

  10. #310
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2016
    Μηνύματα
    30
    Τελικά παρήγγειλα αυτά

  11. #311
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2016
    Μηνύματα
    30
    products.wera.de/en/screwdrivers_kraftform_plus__series_900_big_pack_900.html

  12. #312
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2016
    Μηνύματα
    30
    https://www.amazon.co.uk/Big-Pack-Sc.../dp/B00MUJ39AM
    Ελπίζω να το έβαλα σωστά τωρα

  13. #313
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από apitanos Προβολή μηνύματος
    https://www.amazon.co.uk/Big-Pack-Sc.../dp/B00MUJ39AM
    Ελπίζω να το έβαλα σωστά τωρα
    Πολύ καλή επιλογή σα ποιότητα κατσαβιδιού (αν τα πήρες ακριβά ή φθηνά δε το γνωρίζω). Θα τα έχεις για όλη σου τη ζωή. Είναι και strike through, και έχουν και παξιμάδι με εξάγωνη λάμα!
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  14. #314
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2016
    Μηνύματα
    30
    Κοντά στα 60 πήγαν. Επειδή δεν έβγαλα άκρη έχουν και μαγνητικές μύτες ?

  15. #315
    Banned
    Εγγραφή
    23/09/2016
    Μηνύματα
    157
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από apitanos Προβολή μηνύματος
    Κοντά στα 60 πήγαν. Επειδή δεν έβγαλα άκρη έχουν και μαγνητικές μύτες ?
    Καλοριζικα.
    Οχι.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 280
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2018, 15:01
  2. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 10:44
  3. ΧΙΟΣ...Άνοιξη 2007 - Γενική συζήτηση
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 278
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 20:06
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 22:37
  5. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF