Σελίδα 31 από 51 ΠρώτοΠρώτο ... 21262728293031323334353641 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 451 έως 465 από 758

Θέμα: Κατσαβίδια - L keys κ.α (γενική συζήτηση)

  1. #451
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Πρόσφατα είδα από κοντά κατσαβίδια της σειράς ergonic της Felo. Ομολογώ ότι μου έκαναν αρκετά καλή εντύπωση τόσο ως απτή ποιότητα όσο και ως εργονομία κι αίσθηση της λαβής στην παλάμη του χεριού. Οι γνωρίζοντας πως θα τοποθετούσατε αυτή την σειρά σε σχέση με ανάλογες καλών κατασκευαστών; (wera, wiha, witte, facom κλπ)
    Όλα είναι τόσο καλά που για επιλογή πρεπει καποιος να δοκιμάσει ποιό ταιριάζει καλύτερα στο χέρι του ή ποιό του αρέσει. Η μόνη διαφορά που βλέπω είναι η καλύτερη εγγύηση της Facom στην Ελλάδα αν σπάσει η μύτη ανάλογα βεβαια με τη σωστή ή οχι χρήση. Κατα τα αλλα Witte δύσκολα βρίσκεις στην Αθήνα ενώ τουλάχιστον οι υπόλοιπες εταιρίες που αναφέρεις εχουν όλες καλή εκπροσώπιση. Αν σκοπεύει κανεις να εχει μια καλή, "μοναδική " σειρά κατσαβιδιών με αρκετά μεγαλύτερο κόστος βεβαια κοιτάει προς PB Swiss ή και Vessel.

  2. #452
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Για τα κατσαβίδια της Force τι άποψη έχουμε; Μάπα, έτσι κι έτσι, ή μάλλον αξιοπρεπή για τα λεφτά τους; Έχω βρει σετάκι από δαύτα (παρόμοιο με αυτό: https://zimber-tools.eu/gr/14-pcs-2142-force.html ) προσφορά σε τιμή χώμα και το σκέφτομαι για τα εργαλεία που έχω στο νησί (όπου μαστορεύω το παπάκι) και αυτή τη στιγμή έχω ένα σετ κατσαβίδια ηλεκτρολόγου του Lidl και ένα σετάκι πολυκατσαβίδια της Engineer (αυτά):
    http://www.engineer.jp/en/products/dk51_53e.html

  3. #453
    Απομονω-μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2005
    Μηνύματα
    192
    Δυο-τρια πράγματα που πήρα, ακριβώς για τον ίδιο λόγο (τιμή χώμα), αποδείχτηκαν όντως χώμα .
    Ίσως έτυχε, αλλά εγώ δεν ξαναπαίρνω.
    Σε αντίθεση με άλλα φθηνά εργαλεία όπως από Leroy Merlin πχ, που βγήκαν τιμιότατα.
    Άμα σου μέλλει να πνιγείς, ποτέ σου δεν πεθαίνεις... (by Amrk)

  4. #454
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Για τα κατσαβίδια της Force τι άποψη έχουμε; Μάπα, έτσι κι έτσι, ή μάλλον αξιοπρεπή για τα λεφτά τους; Έχω βρει σετάκι από δαύτα (παρόμοιο με αυτό: https://zimber-tools.eu/gr/14-pcs-2142-force.html ) προσφορά σε τιμή χώμα και το σκέφτομαι για τα εργαλεία που έχω στο νησί (όπου μαστορεύω το παπάκι) και αυτή τη στιγμή έχω ένα σετ κατσαβίδια ηλεκτρολόγου του Lidl και ένα σετάκι πολυκατσαβίδια της Engineer (αυτά):
    http://www.engineer.jp/en/products/dk51_53e.html
    Δεν είναι και παρα πολύ φτηνα τα κατσαβίδια αλλα γενικά τα Force ειναι συνήθως σχετικά "τίμια" εργαλεία.

  5. #455
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    https://www.aktools.gr/katsabidia-set-Champion-ksc7t


    Προσοχή στις απομιμήσεις! Πρέπει να λένε made in japan στη λαβή. (κάποιοι πουλάνε τύπου champion)
    Sent from me using a computer.

  6. #456
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Μετά την αγορά δραπανοκατσάβιδου, προέκυψε το θέμα με τις μύτες (bits). Μέχρι σήμερα έχω ένα σετάκι με μύτες και τρυπάνια της Bosch (βασικό, της σειράς, ειδικά τα τρυπάνια του είναι ψιλοαπαράδεκτα) αγορασμένο κάπου το 2007-8 γύρω στα 17 ευρώ αν θυμάμαι. Φυσικά τα τρυπάνια παροπλίστηκαν μετά 2-3 χρήσεις (αλλάχθηκαν πριν από χρόνια, τα μεν μετάλλου με σετ απλά -HSS- της Ruko και κοβαλτίου της Bosch, τα δε μπετόν με sds plus των Hawera και Diager) οι μύτες ωστόσο έμειναν.
    Οπότε ερχόμαστε στο σήμερα και στην αναζήτηση σχετικά ποιοτικού σετ με μύτες (ίσιες, Phillips, Pozidriv, Allen, Torx, μαζί με τον αντάπτορα 1/4 για το τσοκ προφανώς). Aν στο σετ υπάρχουν και κεφαλές για κάποιες εξάγωνες βίδες ακόμα καλύτερα. Κοιτάζω αποκλειστικά για απλές μύτες ή/και impact για απλό (όχι impact) δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας; Κόστος το πολύ μέχρι 30-35 ευρώ (θα ήθελα και προτάσεις σε χαμηλότερες τιμές).
    Περιμένω τις προτάσεις σας.
    Τελευταία τροποποίηση από lazarefa; 23/04/2020 στις 07:33.

  7. #457
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Μεγεια το κρουστικό δραπανοκατσαβιδο.
    Για μυτες τωρα:
    Αν δεν βιαζεσε και αν σε παίρνει σκέψου ένα πλήρες σετ της proxxon στα 60 ευρώ σε μεταλλική θήκη.
    Οι ειδικές μυτες μου έδωσαν λύση μερικές φορές και έβγαλε τα λεφτά του.
    Με αυτό και ανάλογα τις ασχολίες σου 2-3 μυτες έξτρα σε ph1, 2 και pz1, 2 είσαι κομπλέ.
    Εγω του προσθεσα και 3-4 μικρά καρυδακια bosch.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	xlarge_20180612095150_proxxon_katsavidi_me_mytes_2310780_75tmch.jpeg 
Προβολές:	131 
Μέγεθος:	38,0 KB 
ID:	417648
    Αν τώρα θες κάτι οικονομικοτερο ίσως σε βολέψει κάτι τέτοιο της bahco
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	190820153617072.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	41,5 KB 
ID:	417649
    Με την μικρή καστάνια θα έχεις πρόσβαση σε δύσκολα σημεία.
    Εγω προχθές με αυτό ελυσα τους μπροστινούς θόλους των τροχών σε αυτοκίνητο χωρίς να βγάλω τους τροχούς. Με το κοντό κατσαβιδακι (νάνος) υπήρχε βίδα που δεν έλυνε.

  8. #458
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    για οσους ανοιγουν ηλεκτρικες μικροσυσκευες οι μακρυες μυτες με παραξενα κεφαλια που φαινονται στο proxon ειναι απολυτως απαραιτητες
    παιζουν πολυ βιδες με τριγωνα κεφαλια χωμενες βαθια

  9. #459
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    για οσους ανοιγουν ηλεκτρικες μικροσυσκευες οι μακρυες μυτες με παραξενα κεφαλια που φαινονται στο proxon ειναι απολυτως απαραιτητες
    παιζουν πολυ βιδες με τριγωνα κεφαλια χωμενες βαθια
    Κιεγω εκεί τις χρειάστηκα! Απόλυτα απαραίτητες.

  10. #460
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Ευχαριστώ για τις ευχές (JNP) και τις προτάσεις σας. Ωραίο και υπερπλήρες φαίνεται το σετ της Proxxon, ωστόσο σε αυτή τη φάση θα προτιμούσα ένα πιο μικρό σετ από μύτες για χρήση αποκλειστικά από το δραπανοκατσάβιδο (ήτοι γύρω στις 15-20 μύτες -3 από κάθε τύπο- συν τον αντάπτορα) για να το μεταφέρω κι εύκολα μαζί με το δραπανοκατσάβιδο.
    Για τις τρίγωνες μύτες και γενικά εκείνες με παράξενα κεφάλια, συμφωνώ απόλυτα ως προς τη χρησιμότητά ύπαρξής τους, ωστόσο όπως είπα και πριν δεν αποτελούν επί του παρόντος στόχο αγοράς γιατί με ενδιαφέρει η αγορά μυτών μόνο για χρήση ηλεκτρικού εργαλείου. Σε αυτό το πνεύμα και η ερώτηση που έκανα ως προς τις μύτες τύπου impact. Πρέπει οι μύτες που θα κοιτάξω να πληρούν αυτό το χαρακτηριστικό ή όχι; Η αίσθησή μου είναι πως όχι για χρήση σε μη παλμικό (impulse) δραπανοκατσάβιδο. Επειδή βλέπω διάφορα σετ που έχουν ανάλογη ένδειξη, πχ αυτά:
    https://www.kantarzoglou.gr/analosim...wave20657.html
    https://www.allwater.gr/product/ilek...t-benman-74149
    που αναφέρουν impact, είναι κατάλληλα (ή και ακόμα καλύτερα ενδεχομένως) για απλό δραπανοκατσάβιδο ή πρέπει να κοιτάξω άλλα που να μην έχουν τέτοια ένδειξη;

  11. #461
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Οι μύτες impact είναι για παλμικό. Για να αντέξουν τις κρούσεις χρειάζονται επιπλέον παλμικό αντάπτορα και πάλι σε καμιά κολλημένη βίδα μπορεί να σπάσουν όσο καλές και να είναι. Για το λόγο αυτό το σώμα τους είναι πιο μαλακό με σημεία απόσβεσης της κρούσης και λοιπές τεχνολογίες. Μια καλή τέτοια μύτη είναι συνήθως πολύ ακριβή. Και όταν λέω ακριβή εννοώ από 12 ευρώ και πάνω για μια μύτη 50μμ. Οι 25μμ είναι πιο φθηνές αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι τόσο φθηνές σαν αυτές που έβαλες (αν θέλεις καλές και όχι μόνο κατ' όνομα κρουστικές). Βάλε τώρα και έναν καλό αντάπτωρα και έχεις φτάσει την τιμή που πουλάνε τα λιντλ ολόκληρο το παλμικό μαζί με σετ μύτες.

    Η ίδια μύτη, σε χρήση με περιστροφικό κατσαβίδι είναι τόσο καλή όσο και μια απλή επώνυμη μύτη με 50 λεπτά.

    Το περιστροφικό φθείρει τις μύτες, δεν τις σπάει. Οπότε μια καλή μύτη για περιστροφικό είναι αυτή που δεν φθείρεται εύκολα. Που έχει δλδ μεγαλύτερη σκληρότητα (τουλάχιστον επιφανειακή), ειδικές επιστρώσεις εξωτερικά και δε χρειάζεται να έχει σώμα με ζώνες απορρόφησης κρούσεων (διαφορετικής σκληρότητας, πάχους, κτλ).

    Απλές ποιοτικές μύτες είναι μια χαρά για τη χρήση που θέλεις. Ακόμα καλύτερες είναι αυτές που έχουν επίστρωση τιτανίου γιατί αντέχουν περισσότερο τη φθορά. Ειδικά στου ρεύματος που δεν έχει φρένο, προσφέρουν το κάτι παραπάνω.
    Θα σου πρότεινα να πάρεις τουλάχιστον τις ph και τις pz σε τιτανίου. Και αν δεν θέλεις να πάρεις και τα τρία μεγέθη απ' τον κάθε τύπο πάρε τουλάχιστον τις ph 2 και τις pz2.

    Πάρε 25μμ αλλά πάρε και 50μμ. Πχ αν στα pz,ph2 πάρεις διπλά κομμάτια πάρε ένα 25μμ και ένα 50μμ.

    Μη δώσεις λεφτά για torx τιτανίου επειδή είναι καλύτερες, είναι αυτές που φθείρονται λιγότερο απ' όλες γιατί δε βγαίνουν απ' τη βίδα και έχουν μεγάλη επιφάνεια επαφής με αυτή. Ούτε οι αλλεν βγαίνουν απ' τη βίδα αλλα η επαφή τους με τη βίδα είναι μικρότερη και οι ανοχές τους είναι μεγαλύτερες απ' τις τορξ, οπότε φθείρονται πιο γρήγορα. Οι πιο σημαντικές όμως είναι οι σταυρού γιατί οι βίδες είναι σχεδιασμένες να πετάνε έξω τον οδηγό (μύτη, κατσαβίδι) όταν φτάσουν σε μια ροπή. Ίσιες πάρε ότι να 'ναι.

    Μη κοιτάς μεταπωλητές. Η bosch, η metabo και λοιπές είναι όλοι μεταπωλητές. Προτίμησε κατσαβιδοκατασκευαστές, οπότε κοίτα για wiha, wera, witte (εστίασε σε αυτές αλλά υπάρχουν κι άλλες). Τώρα, η bosch μπορεί να έχει ένα σετ που λέει bosch αλλά οι μύτες να είναι της wiha (το ίδιο κάνουν και οι άλλες, στις ακριβές σειρές τους). Αυτά τα σετ όμως ειναι πιο ακριβά απ' της wiha ή, αν δεν είναι πιο ακριβά, δε θα είναι wiha.

    Wera τιτανίου με επίστρωση από βιομηχανικό διαμάντι για να πιάνει καλύτερα και να φθείρεται λιγότερο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	wera-myth-katsabidioy-phillips-8511-bdc-ph-3.jpg 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	5,1 KB 
ID:	417650

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bitors22.jpg 
Προβολές:	120 
Μέγεθος:	48,7 KB 
ID:	417651

    Οι 50μμ θα σε βοηθήσουν σε κάποια σημεία, ενώ μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις και χωρίς αντάπτορα ώστε η μύτη να γυρίζει όσο πιο ίσια γίνεται χωρίς να παίζει. (θα σε βοηθήσει σε τρυπανόβιδες και ξύλου, μέχρι να ανοίξει τρύπα η βίδα)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	μύτη-ph2-14-50mm-tin-witte-4927521.jpg 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	28,7 KB 
ID:	417652

    Αυτές είναι πολύ καλές. Εχω μια bosch και μια wiha και νομίζω και μια 50μμ. Τις έχω ξεσκίσει στο ρεύματος. Νομίζω κάνουν 3 ευρώ η 25μμ και 4.5-5 ευρώ η 50mm. Αν θυμάμαι καλά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	index.jpeg 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	3,2 KB 
ID:	417653

    Οι wera είναι πιο φθηνές στις απλές σειρές τους (με επίστρωση).
    Ενδεικτικά

    https://www.zarkaditools.gr/proion/i...titaniou-wera/

    Witte δεν έχω χρησιμοποιήσει αλλά έχω gedore που μάλλον είναι απ' την Witte και σε καμία περίπτωση δεν είναι τοσο ανθεκτική η επίστρωση όσο στις wiha.

    Στις απλές μύτες χωρίς κάποια επίστρωση, υπάρχουν και πάλι ποιότητες. Μπορείς να πάρεις με 50 λεπτά, μέχρι 1.5 και 2 ευρώ την καθε μια.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 23/04/2020 στις 11:58.
    Sent from me using a computer.

  12. #462
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Απόστολε ευχαριστώ πολύ για την (ως συνήθως) πληρέστατη απάντηση. Μάλλον λοιπόν καταλήγουμε ότι είναι προτιμότερη η αγορά μεμονωμένων ποιοτικών μυτών παρά σετ "λίγο από όλα". Ενδεικτικά, πριν διαβάσω την απάντησή σου κοίταζα κάτι σαν τα παρακάτω:
    https://tools4you.gr/%CE%95%CF%81%CE...0WITTE%2027623

    https://www.stereotiki.gr/store4/mil...aptor-1-4.html

    https://www.ergaleionet.gr/eshop/pro...kee-4932464240

    https://www.tomara.gr/index/products...ools?row=17038

    Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ από τη μικρή εμπειρία μου στο θέμα της σκληρότητας της μύτης είχα καταλήξει ως ζητούμενο από πλευράς αντοχής/μακροημέρευσης των μυτών αλλά και για να μην καταστρέφονται με τον καιρό και οι κεφαλές από τις βίδες που σφίγγονται μέσω των φθαρμένων μυτών.

  13. #463
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Μπορείς να βρεις ένα πλήρες σετ με καλές μύτες κοντά στο 15αρι, όπως το τελευταίο bahco που έβαλες, αλλά σίγουρα δεν είναι τόσο εύκολο όσο το να googlαρεις και να επιλέξεις στην τιμή που θέλεις. Οπότε μείνε μακριά απ' αυτό, αν θέλεις καλές μύτες.
    Για την τιμή του είναι καλό αλλά άλλο καλές μύτες σε καλή τιμή και άλλο καλές μύτες για την τιμή τους. Εγώ είχα πάρει ένα πληρέστατο σετ witte, rebranded απ' την gedore, με πολύ καλό αντάπτορα, όταν το είχε σε προσφορά γνωριμίας σαν νέο προιόν. Τώρα αυτό το σετ έχει παραπάνω απ' την διπλάσια τιμή.

    Τα milwaukee είναι συνήθως overpriced αγνώστου προελεύσεως. Αν είναι καλά και πόσο καλά είναι δε με νοιάζει.

    Οι witte είναι καλές για απλές μύτες αλλά αν πάρεις συλλογή τουλάχιστον να έχει τα στανταρ μεγέθη που θα χρειαστείς. Και σε αυτά περιλαμβάνεται και το hp3. Αγοράζοντας σετ αγοράζεις και τον αντάπτορα. Οπότε κοίτα ποιο σετ θα πάρεις (αν πάρεις σετ) και τι θα πάρεις χύμα.

    skroutz it και θα βρεις αρκετά μαγαζιά με wera,wiha χύμα, με καλές τιμές. (έλεγξε διαθεσιμότητα όμως).







    Edit.

    Witte απ' την gedore.

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2827202
    Sent from me using a computer.

  14. #464
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Τελικά αγόρασα χύμα κάποιες μύτες με επικάλυψη τιτανίου (χρυσαφί χρώμα) από τις Witte & Wera. PH1, PH2, PH3, PZ1, PZ2. Πρώτη εντύπωση αρκετά καλή, αν και δεν φαίνονται αισθητά καλύτερες (σαν αίσθηση περισσότερο) σε σχέση με κάτι Bosch που είχα με την ένδειξη S2 (δεν ξέρω αν αφορά σκληρότητα υλικού αυτό) πάνω τους. Σε κάθε περίπτωση θα φανεί με τη χρήση η πραγματική αντοχή τους.

  15. #465
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Υπάρχουν διάφορες ποιότητες ανάλογα με την τιμή. Οι εταιρίες έχουν διαφορες σειρές. Εγώ πάντως δεν έχω πάρει κάτι απ' αυτές που δεν έχει βγει καλό.

    Στην bosch οι ακριβές σειρές της είναι συνήθως rebranded, απο κάποια σειρά της wiha. Αλλά όχι πάντα και όχι μόνο.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 29/04/2020 στις 21:41.
    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 280
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2018, 15:01
  2. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 10:44
  3. ΧΙΟΣ...Άνοιξη 2007 - Γενική συζήτηση
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 278
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 20:06
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 22:37
  5. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF