Σελίδα 39 από 51 ΠρώτοΠρώτο ... 29343536373839404142434449 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 571 έως 585 από 758

Θέμα: Κατσαβίδια - L keys κ.α (γενική συζήτηση)

  1. #571
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ και εγώ, ηλεκτρολογικά stanley είναι καλύτερα απο ηλεκτρολογικά Facom, όλα αγορασμένα απο Καυκα με πρώτα τα Facom και μετά κανα χρόνο Stanley.

    To facom εχει αρχισει να τα φτύνει
    (βαριεμαι να κάτσω να τα βγάλω φωτος)
    Το ξέρετε οτι η facom ανήκει στη stanley, έτσι?

    Το ξέρετε οτι η stanley έχει κρατήσει τις φθηνές σειρές και τις καλύτερες τις κάνει facom και proto, σωστά?

    Το ξέρετε οτι η σειρά fatmax που πλησιάζει την τιμή των facom και έχει την ίδια σχεδίαση, είναι ένα σκαλοπάτι κάτω απ' τα facom, ε?

    Γίνεται ένα αφεντικό να πουλάει δυο εργαλεία και το ακριβό να το κάνει χειρότερο απ' το φθηνό? Αυτό στο οποίο δίνει εγγύηση (την καλύτερη που υπάρχει) να το κάνει πιο αδύναμο από κάποιο που αγοράζεις με το τσουβάλι?
    Sent from me using a computer.

  2. #572
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    419
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Το ξέρετε οτι η facom ανήκει στη stanley, έτσι?

    Το ξέρετε οτι η stanley έχει κρατήσει τις φθηνές σειρές και τις καλύτερες τις κάνει facom και proto, σωστά?

    Το ξέρετε οτι η σειρά fatmax που πλησιάζει την τιμή των facom και έχει την ίδια σχεδίαση, είναι ένα σκαλοπάτι κάτω απ' τα facom, ε?

    Γίνεται ένα αφεντικό να πουλάει δυο εργαλεία και το ακριβό να το κάνει χειρότερο απ' το φθηνό? Αυτό στο οποίο δίνει εγγύηση (την καλύτερη που υπάρχει) να το κάνει πιο αδύναμο από κάποιο που αγοράζεις με το τσουβάλι?
    Ολα γίνονται, όταν παλιά στα προϊόντα έκαναν κουμάντο οι μηχανικοί και οι σχεδιαστές και τώρα κάνει το μαρκετινγκ..

    Μπορεί να έχεις το κορυφαίο προϊόν της αγοράς, να το αποσύρεις πχ απο την Ευρώπη ενώ το διατηρείς Αμερική και μετά απο 5 χρόνια να το ξαναεμφανίσεις στην Ευρώπη. (αποσμητικό Old Spice High Endurance)

    Μπορεί να θές να μπεις σε μια αγορά και να φτιάξεις κορυφαίο προϊόν αθάνατο και μόλις μπεις, μετά απο 8 χρόνια που κερδίzεις τους καταναλωτές να το κάνεις ψευτικο και σκατένιο για να έχεις περισσότερα κερδη. Ή πχ να κάνεις σκατένια μόνο τα μοντέλα που κυκλοφορούν Αμερική ενώ της Ευρώπης είναι καλά και σε 5 χρόνια το γυρνάς τούμπα και σκαρτέυεις τα Ευρωπαϊκα και βγαίνεις Αμερική με 10 χρόνια εγγύηση. (ψυγεία Samsung κ LG)

    Μπορεί επίσης να φτύσεις στη μούρη το παραδοσιακό σου κοινό και να βγάλεις προϊόν που μισούν και βρίζουν (αυτοκίνητα BMW μετά το 2008)

    Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι εταιρίες ξέρουν ΑΚΡΙΒΩΣ κάτι πότε θα χαλάσει ή πόσο θα κρατήσει...

  3. #573
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Γνώσεις πολλές για εργαλεία δεν έχω, αλλά τείνω να μην αγοράζω φθηνά, διότι ξέρω ότι θα τα ξαναπληρώσω ή θα με αφήσουν σε στιγμή που δεν πρέπει. Όταν όμως αγοράζω κάτι σε πολλαπλάσια τιμή από άλλο, πέρα από συγκεκριμένες ιδιότητες, έχω αυξημένες προσδοκίες αντοχής σε σκληρή χρήση και διάρκειας στο χρόνο.

    Αν ήταν παπούτσια, δε είχα τέτοια προσδοκία, αφού ξέρω ότι πληρώνεις σχεδίαση, άνεση, ιδιότητες και όχι ανθεκτικότητα.

    Γυρνώντας στα εργαλεία, δεν αποκλείω να χρησιμοποίσα κάποιο ακριβό κατσαβίδι με λανθασμένο τρόπο και να το έφθειρα. Μάλλον όμως η επόμενη αγορά μου θα είναι το πιο φθηνό, που δεν μου έχει παρουσιάσει πρόβλημα. Ίσως η τύχη έπαιξε το ρόλο της στην απόκτηση κακής εντύπωσης. Μέχρι στιγμής, μόνο η Maco δεν με έχει προδώσει και τυχαίνει να είναι από τις πιο φθηνές.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #574
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    Ολα γίνονται, όταν παλιά στα προϊόντα έκαναν κουμάντο οι μηχανικοί και οι σχεδιαστές και τώρα κάνει το μαρκετινγκ..

    Μπορεί να έχεις το κορυφαίο προϊόν της αγοράς, να το αποσύρεις πχ απο την Ευρώπη ενώ το διατηρείς Αμερική και μετά απο 5 χρόνια να το ξαναεμφανίσεις στην Ευρώπη. (αποσμητικό Old Spice High Endurance)

    Μπορεί να θές να μπεις σε μια αγορά και να φτιάξεις κορυφαίο προϊόν αθάνατο και μόλις μπεις, μετά απο 8 χρόνια που κερδίzεις τους καταναλωτές να το κάνεις ψευτικο και σκατένιο για να έχεις περισσότερα κερδη. Ή πχ να κάνεις σκατένια μόνο τα μοντέλα που κυκλοφορούν Αμερική ενώ της Ευρώπης είναι καλά και σε 5 χρόνια το γυρνάς τούμπα και σκαρτέυεις τα Ευρωπαϊκα και βγαίνεις Αμερική με 10 χρόνια εγγύηση. (ψυγεία Samsung κ LG)

    Μπορεί επίσης να φτύσεις στη μούρη το παραδοσιακό σου κοινό και να βγάλεις προϊόν που μισούν και βρίζουν (αυτοκίνητα BMW μετά το 2008)

    Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι εταιρίες ξέρουν ΑΚΡΙΒΩΣ κάτι πότε θα χαλάσει ή πόσο θα κρατήσει...

    Ρε συ, εδώ συζητάμε για κατσαβίδια, όχι για αποσμητικά και αμάξια. Το κατσαβίδι είναι ένα κομμάτι μέταλλο χωμένο μέσα σε ένα κομμάτι πλαστικό. Αυτά που γράφεις δε μπορώ να τα συνδέσω με τη συζήτηση εδω.
    Sent from me using a computer.

  5. #575
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Όταν όμως αγοράζω κάτι σε πολλαπλάσια τιμή από άλλο, πέρα από συγκεκριμένες ιδιότητες, έχω αυξημένες προσδοκίες αντοχής σε σκληρή χρήση και διάρκειας στο χρόνο.
    Σαν να λέμε επειδή το Ducati Panigale V4R ειναι πανάκριβο συμπεραίνουμε οτι θα ειναι καλό και για χρήση enduro και επίσης περιμένουμε οτι δεν θα παθει και τιποτα αν κανουμε και μερικά αλματα σε πίστα MX.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #576
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Σαν να λέμε επειδή το Ducati Panigale V4R ειναι πανάκριβο συμπεραίνουμε οτι θα ειναι καλό και για χρήση enduro και επίσης περιμένουμε οτι δεν θα παθει και τιποτα αν κανουμε και μερικά αλματα σε πίστα MX.
    Για κατσαβίδι μιλάμε όχι για μοτοσυκλέτα. Δεν προσπάθησα να το χρησιμοποιήσω σαν καλέμι, αλλά να ξεβιδώσω σφηνωμένες βίδες και έσπασε.

    Αντίστοιχα έχω δει διακύμανση στην ποιότητα σε μύτες για δράπανο. Άλλες φθείρονται στα 10 ζορίσματα, άλλες κρατάνε χρόνια.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 12/05/2021 στις 18:06.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #577
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Γνώσεις πολλές για εργαλεία δεν έχω, αλλά τείνω να μην αγοράζω φθηνά, διότι ξέρω ότι θα τα ξαναπληρώσω ή θα με αφήσουν σε στιγμή που δεν πρέπει. Όταν όμως αγοράζω κάτι σε πολλαπλάσια τιμή από άλλο, πέρα από συγκεκριμένες ιδιότητες, έχω αυξημένες προσδοκίες αντοχής σε σκληρή χρήση και διάρκειας στο χρόνο.

    Αν ήταν παπούτσια, δε είχα τέτοια προσδοκία, αφού ξέρω ότι πληρώνεις σχεδίαση, άνεση, ιδιότητες και όχι ανθεκτικότητα.
    Είχα την αίσθηση ότι υπάρχει διαφορά και στη σκληρότητα μεταξύ κατσαβιδιών ηλεκτρολογικών και μηχανολογικών.

  8. #578
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Γνώσεις πολλές για εργαλεία δεν έχω, αλλά τείνω να μην αγοράζω φθηνά, διότι ξέρω ότι θα τα ξαναπληρώσω ή θα με αφήσουν σε στιγμή που δεν πρέπει. Όταν όμως αγοράζω κάτι σε πολλαπλάσια τιμή από άλλο, πέρα από συγκεκριμένες ιδιότητες, έχω αυξημένες προσδοκίες αντοχής σε σκληρή χρήση και διάρκειας στο χρόνο.

    Αν ήταν παπούτσια, δε είχα τέτοια προσδοκία, αφού ξέρω ότι πληρώνεις σχεδίαση, άνεση, ιδιότητες και όχι ανθεκτικότητα.

    Γυρνώντας στα εργαλεία, δεν αποκλείω να χρησιμοποίσα κάποιο ακριβό κατσαβίδι με λανθασμένο τρόπο και να το έφθειρα. Μάλλον όμως η επόμενη αγορά μου θα είναι το πιο φθηνό, που δεν μου έχει παρουσιάσει πρόβλημα. Ίσως η τύχη έπαιξε το ρόλο της στην απόκτηση κακής εντύπωσης. Μέχρι στιγμής, μόνο η Maco δεν με έχει προδώσει και τυχαίνει να είναι από τις πιο φθηνές.
    Κάποτε δούλεψα με κάποιο μάστορα επειδή έπρεπε να γίνουν εργασίες σε ύψος και έπρεπε να τον ασφαλίσω. Είχε ένα δραπανάκι bosch μπλε 12βολτ και ένα parksize παλμικό και μάλιστα νομίζω ήταν περισσότερα βολτ.
    Του λέω ωραίο το parksize? Γ@μ@ει μου λέει! (Μέχρι εδώ καλά). Το ξεφτιλίζει το bosch! ( σύκα με μπανάνες δλδ).

    Πλέον όταν μου λέει κάποιος, οτι ένα πριόνι δεν είναι καλό, δε μπαίνω καν στη διαδικασία να τον ρωτήσω πόσα δόντια ανα ίντσα ήταν και αν έκοψε ξερούς κορμούς με λάθος λάμα.
    Ένα φθηνότερο με περισσότερα δόντια ανα ίντσα, θα άνεχε περισσότερο σε ξερά ξύλα.

    Μπορεί να έχεις δίκιο, μπορεί και όχι.. Μπορεί το maco να είναι καλύτερο αλλά εγώ προσωπικά αμφιβάλω.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 12/05/2021 στις 18:44.
    Sent from me using a computer.

  9. #579
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Είχα την αίσθηση ότι υπάρχει διαφορά και στη σκληρότητα μεταξύ κατσαβιδιών ηλεκτρολογικών και μηχανολογικών.
    Αυτά τα δύο είναι σύκα με μπανάνες. Στην κυριολεξία όμως. Δε γίνεται με 500 ευρώ κουζινομάχαιρο να πελεκάς ξύλα. Ενα φθηνό τσεκούρι θα κάνει τη δουλειά καλύτερα. Αν πάρεις και ένα ακριβό τσεκούρι...

    Τα ηλεκτρολογικά έχουν εντελώς διαφορετικό τρόχισμα. Δεν είναι μόνο θέμα σκληρότητας αλλά και μετάλλου.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 12/05/2021 στις 23:23.
    Sent from me using a computer.

  10. #580
    Πήγα που λέτε με το bianchi μου το via nirone, να περάσω από το δασάκι που έχει πίσω από το σπίτι μου στο Αλεποχώρι. Μέχρι να βγω έξω από το δάσος είχα στραβώσει και τις δύο ζάντες. Τα πήρα στο κρανίο με τη μαλακία. Την επόμενη μέρα πήρα το Orient του γιου μου. Άρχοντας. Δε κατάλαβα τίποτα, ίσιωμα. 900€ έδωσα για τη μλκ το bianchi, ενώ μπορούσα να κάνω το κομμάτι μου με το Orient των 150€....

    Συγνώμη αλλά αυτό το μνμ αν το έγραφα σε ένα ποδηλατικό φόρουμ δε θα με χαρακτήριζαν άσχετο;

    @νεοσσος πήρες ένα Facom που είναι για να ξεβιδώνει βιδάκια σε ηλ. πίνακες και το έβαλες να σου λύσει σκουριασμένη βίδα. Δοκίμασε ένα Facom (μάρκα που γενικώς έχω αντιπαθήσει) και θα αλλάξεις γνώμη.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  11. #581
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Δοκίμασε ένα Facom (μάρκα που γενικώς έχω αντιπαθήσει) και θα αλλάξεις γνώμη.
    Αυτά είναι πιο ανθεκτικά!
    Sent from me using a computer.

  12. #582
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αυτά είναι πιο ανθεκτικά!
    Πρακτικά το πρώτο από αριστερά χρειάζομαι, 4 x 0,8 x 100 χιλιοστά. Μάλιστα σε μερικές περιπτώσεις χρειάζομαι μεγαλύτερο πλάτος (ίσως 5,5 mm) με μικρότερο πάχος. Υπάρχει μικρότερο πάχος από 0,8 mm με πλάτος 4 ή 5,5 mm;

    Το κατσαβίδι ηλεκτρολόγου προς όφελος ποιας ιδιότητας θυσιάζει την αντοχή σε μεγάλη ροπή; Μιλάμε πάντα για κατσαβίδια ίδιων διαστάσεων (4 x 0,8 x 100 mm).
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #583
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Πρακτικά το πρώτο από αριστερά χρειάζομαι, 4 x 0,8 x 100 χιλιοστά. Μάλιστα σε μερικές περιπτώσεις χρειάζομαι μεγαλύτερο πλάτος (ίσως 5,5 mm) με μικρότερο πάχος. Υπάρχει μικρότερο πάχος από 0,8 mm με πλάτος 4 ή 5,5 mm;

    Το κατσαβίδι ηλεκτρολόγου προς όφελος ποιας ιδιότητας θυσιάζει την αντοχή σε μεγάλη ροπή; Μιλάμε πάντα για κατσαβίδια ίδιων διαστάσεων (4 x 0,8 x 100 mm).
    Αυτά που έβαλα είναι με τέτοια μύτη.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2021-05-12 22-25-27.png 
Προβολές:	123 
Μέγεθος:	7,0 KB 
ID:	427960

    Αυτά που έβαλε ο αχιλλέας είναι με τέτοια μύτη.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2021-05-12 22-32-00.png 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	5,5 KB 
ID:	427961

    Τα πρώτα δε χωράνε σε κλεμενς και σε βίδες που είναι χωμένες. Αν χωράει αυτό, τότε μπορείς να βάλεις και 5 και 5.5 απ' τα δεύτερα. Συνήθως το κατσαβίδι πρέπει να πιάνει όλη την εγκοπή της βίδας, δλδ το μήκος της μύτης να είναι όσο η εγκοπή. Αν είναι μεγαλύτερο συνήθως χαλάει πιο εύκολα τη βίδα. Αν ειναι μικρότερο χαλάει το κατσαβίδι.

    Εγώ έχω και απ' τους δυο τύπους και ενώ τα πρώτα τα χρησιμοποιώ παντού και με κάθε δυνατό τρόπο (μοχλούς, βίδες, χτύπημα κτλ) τα δεύτερα τα έχω πιο πολύ για βίδες και μάλιστα που είναι χωμένες. Έτσι μπορώ να χρησιμοποιώ καθε φορά, αυτό με τη μεγαλύτερη μύτη που χωράει μέσα στην τρύπα. Τα έχω χρησιμοποιήσει πολύ και σε πάρα πολύ σφιχτές βίδες σε παλιά μηχανήματα που είχαν μόνο ίσια σε κάθε μέγεθος. Η μάρκα δεν νομίζω να παίζει ρόλο γιατί θεωρώ αδύνατον να χαλάσει με αυτόν τον τρόπο οποιοδήποτε κατσαβίδι ακόμα και φθηνό.

    Τα μεγέθη, σε Ευρωπαϊκά πάνε κάπως έτσι.. (για maco και λοιπές μάρκες αυτού του επιπέδου δε ξέρω).

    Το 3άρι έχει πάχος 0,5 και μερικές φορές 0,6.
    Το 3,5 έχει 0,6.
    Το 4 -0,8
    Το 4,5 -0,8
    Το 5 έχει συνήθως 0,9 αλλά και 1
    Το 5,5 έχει 1μμ και μερικές φορές και λίγο παραπάνω.
    Το 6 στην δευτερη μορφή μπορεί να έχει και αυτό 1 (ή και 1,2) ενώ στην πρώτη μορφή ειναι συνήθως 1.2.
    Το 6,5 συνήθως είναι 1.2.

    Αν το μήκος της μύτης είναι οσο η εγκοπή της βίδας, θεωρώ πολύ δύσκολο να χαλάσει οποιοδήποτε κατσαβίδι οποιασδήποτε μάρκας και τιμής.

    Τα κατσαβίδια της πρώτης φωτό είναι πιο ανθεκτικά γενικά.

    Τα ηλεκτρολογικά είναι συνήθως σαν της δευτερης φωτό και μερικά έχουν ακόμα μικρότερες γωνίες (όχι πάχος μύτης αλλά το πάχος πίσω απ' αυτήν).

    Τα ηλεκτρολογικά όπου η λάμα μαζί με τη μόνωση είναι όσο το μήκος της μύτης είναι τα λιγότερο ανθεκτικά κυρίως λόγο σχεδίασης. Είναι εξειδικευμένα και η χρήση τους είναι πολύ συγκεκριμένη.

    Κάποιοι κατασκευαστές (βασικά όχι πολλοί) για να πετύχουν την παραλληλότητα των πλευρών ώστε η βίδα να μην απορρίπτει το κατσαβίδι όσο αυξάνεται η δύναμη, αντί να το αδυνατίζουν πολύ το διαμορφώνουν έτσι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2021-05-12 22-58-43.png 
Προβολές:	120 
Μέγεθος:	10,9 KB 
ID:	427962
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 12/05/2021 στις 23:25.
    Sent from me using a computer.

  14. #584
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Το παράξενο είναι ότι έχω συναντήσει βίδες με πάχος υποδοχής μικρότερο από 0,8 χιλιοστά (μπορεί να φταίει η σκουριά που έχει μειωθεί το πάχος) και πλάτος μεγαλύτερο από 6 χιλιοστά. Καταλήγω να χρησιμοποιώ μέχρι μικρό δοκμαστικό (ίσως είναι 3 x 0,5 mm) για να ξεβιδώσω τη βίδα. Προφανώς, με τέτοια χρήση, έσπασα και το μικρό δοκιμαστικό και το λιμάρησα μετά.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #585
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το παράξενο είναι ότι έχω συναντήσει βίδες με πάχος υποδοχής μικρότερο από 0,8 χιλιοστά (μπορεί να φταίει η σκουριά που έχει μειωθεί το πάχος) και πλάτος μεγαλύτερο από 6 χιλιοστά. Καταλήγω να χρησιμοποιώ μέχρι μικρό δοκμαστικό (ίσως είναι 3 x 0,5 mm) για να ξεβιδώσω τη βίδα. Προφανώς, με τέτοια χρήση, έσπασα και το μικρό δοκιμαστικό και το λιμάρησα μετά.
    Τα τζαπόνια ..

    για μήκος μήτης 5,5 έχουν πάχος 0,8
    για το 6 έχουν 0,9
    και για το 8αρι έχουν 1μμ.


    Edit.. για να συγκρίνεις.. ένα ευρωπαικό ηλεκτρολογικό 8αρι έχει πάχος 1,2 (όχι πάντα) και ένα γενικής χρήσης 1,6μμ.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 12/05/2021 στις 23:43.
    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 280
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2018, 16:01
  2. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 11:44
  3. ΧΙΟΣ...Άνοιξη 2007 - Γενική συζήτηση
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 278
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 21:06
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 23:37
  5. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 22:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF