Σελίδα 37 από 51 ΠρώτοΠρώτο ... 27323334353637383940414247 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 541 έως 555 από 758

Θέμα: Κατσαβίδια - L keys κ.α (γενική συζήτηση)

  1. #541
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.450
    καλημέρα σε όλους
    χρησιμοποιώ L allen set της facom
    ψαχνω μεμονωμένα κάποια L allen για να συμπληρώσω κάποια κιτ μου, περαν της facom βάλτε σας παρακαλώ τις top και μονο εταιρείες σε αυτό το είδος κατα την εκτίμηση σας
    έχω ακουστά για wiha, beta, gedore(δεν ξέρω αν βγάζει καλά αλλεν) δεν έχω δουλέψει τα allen τους
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #542
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Hunter
    Εγγραφή
    03/09/2009
    Μηνύματα
    131
    PB Swiss...

  3. #543
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Wera
    Sent from me using a computer.

  4. #544
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    HaFu!
    Sent from me using a computer.

  5. #545
    Τα Facom είναι τα χειρότερα επώνυμα άλλεν που έχω δουλέψει. Τα Toptul με τη μισή τιμή είναι καλύτερα. Όσο για ποιοτικά άλλεν... Εκεί που κατούρησε η PB SWISS φυτρωσαν οι υπόλοιποι...
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  6. #546
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.450
    ευχαριστώ παιδια για τις προτάσεις, λίγο τις έψαξα δείχνουν σοβαρές προτάσεις και οι τρεις. pb swiss βρίσκω ένα κατάστημα στην ελλάδα
    θα τους παρω τλ. μολις βρώ χρόνο και θα επανέλθω
    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #547
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2018
    Μηνύματα
    19
    στα καρυδάκια πλέον δεν υπάρχουν κανονικά εξάγωνα, αλλά από όλες τις εταιρείες βλέπεις μια εσωτερική καμπύλη στην ακμή του εξαγώνου που πιάνει καλύτερα τη βίδα
    αυτό θα περίμενες να περάσει και στα άλλεν που είναι «εσωτερικό καρυδάκι» αλλά εξακολουθούν να είναι τα εργαλεία άλλεν κανονικό εξάγωνο χωρίς την καμπύλη
    η wera το έχει κάνει αυτό και το λέει νομίζω Hex-plus
    όσο καλό να είναι το μέταλλο, όσο σημαντική να είναι η υποστήριξή, έχει σημασία και η γεωμετρία του εργαλείου,
    και η wera είναι μια γενιά μπροστά στα άλλεν,
    και είναι σημαντικά τα άλλέν γιατί εύκολα χαλάνε οι βίδες, δεν είναι τορξ
    Τελευταία τροποποίηση από mouziko; 08/04/2021 στις 10:14.

  8. #548
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    ευχαριστώ παιδια για τις προτάσεις, λίγο τις έψαξα δείχνουν σοβαρές προτάσεις και οι τρεις. pb swiss βρίσκω ένα κατάστημα στην ελλάδα
    θα τους παρω τλ. μολις βρώ χρόνο και θα επανέλθω
    Δε λες και ποιο είναι (το κατάστημα), θέλω να κάνω και εγώ ακριβώς το ίδιο με εσένα.

  9. #549
    Μόνο ο Παγκάκης ξέρω ότι έχει PB SWISS. Δεν έχει βιτρίνα και δύσκολα πουλάει σε ιδιώτες. Η πιο σίγουρη λύση, δοκιμασμένη χρόνια τώρα είναι η εξής

    https://www.werk10.com/
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  10. #550
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Μόνο ο Παγκάκης ξέρω ότι έχει PB SWISS. Δεν έχει βιτρίνα και δύσκολα πουλάει σε ιδιώτες. Η πιο σίγουρη λύση, δοκιμασμένη χρόνια τώρα είναι η εξής

    https://www.werk10.com/
    Να σε καλά, σε ευχαριστώ πολύ!

  11. #551
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mouziko Προβολή μηνύματος
    στα καρυδάκια πλέον δεν υπάρχουν κανονικά εξάγωνα, αλλά από όλες τις εταιρείες βλέπεις μια εσωτερική καμπύλη στην ακμή του εξαγώνου που πιάνει καλύτερα τη βίδα
    αυτό θα περίμενες να περάσει και στα άλλεν που είναι «εσωτερικό καρυδάκι» αλλά εξακολουθούν να είναι τα εργαλεία άλλεν κανονικό εξάγωνο χωρίς την καμπύλη
    η wera το έχει κάνει αυτό και το λέει νομίζω Hex-plus
    όσο καλό να είναι το μέταλλο, όσο σημαντική να είναι η υποστήριξή, έχει σημασία και η γεωμετρία του εργαλείου,
    και η wera είναι μια γενιά μπροστά στα άλλεν,
    και είναι σημαντικά τα άλλέν γιατί εύκολα χαλάνε οι βίδες, δεν είναι τορξ
    Ετσι όπως τα λες είναι. Η σχεδίαση αυτή αποσκοπεί στο να υπάρχει μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής της βίδας με το κλειδί, ώστε η βίδα να χαλάει δυσκολότερα. Και σα να μην έφτανε αυτό, η wera έχει και πολύ καλή επεξεργασία στο μέταλλο.

    Φυσικά το ίδιο μπορεί να γίνει και με τις πολύ σφιχτές ανοχές.

    Κάποια gedore παλιά που έχω είναι επίσης πολύ καλά. Και από θέμα ανοχών και αντοχής. Όταν παλιώσουν λίγο ακόμα ίσως καταφέρω να δω πως συγκρίνονται με τα υπόλοιπα.

    Τα pb δε θέλουν ιδιαίτερες συστάσεις, μια ματιά στην τιμή και όλοι καταλαβαίνουν οτι πρόκειται για prime εργαλεία που έχουν δεχθεί την ιδιαίτερη φροντίδα του κυρίου bauman.

    Απ' την άλλη, στη γερμανία όταν θέλουν να πουν αλλεν λένε hafu.. Πολλοί μπορεί να μη την ξέρουν αλλά μπορεί να έχουν hafu σαν άλλη μάρκα. Πχ τα hazet είναι hafu.

    Και τέλος, η σχεδίαση που έχουν τα wiha δείχνει οτι τα εργαλεία της δεν είναι απλά "άλλο ένα σαν τα υπόλοιπα" ενώ η witte είναι θηρίο σε σε σχέση με όλες τις παραπάνω και πάνω απ' τα μισά επώνυμα εργαλεία είναι rebranded δικά της (ίσως να είναι και πίσω απ' τα gedore).

    Δεν υπάρχει περίπτωση να μπορέσει κάποιος να βάλει τα παραπάνω σε μια σειρά. Μόνο η προσωπική επιλογή μετράει καθότι αντικειμενικά κριτήρια είναι πολύ δύσκολο να υπάρξουν.
    Sent from me using a computer.

  12. #552
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Εψαχνα να "χτυπήσω" ένα χτυπητό σετάκι με κατσαβίδια, κυρίως γιατί δεν είχα σοβαρά ίσια (κάτι ξύλινα του παππου μου είχα ίσια). Ενώ σκεφτόμουν να τα φέρω απ έξω, πήγα μια βόλτα Σπυρου Πατση και γνωρίστηκα με τα παιδια στον Γκιόκα-μπεθάνη που ομολογουμένως με εξυπηρέτησαν πολύ. Ο Κώστας μου είπε ότι αν κολλήσεις με τα Hazet εύκολα μπορείς να χρεοκοπήσεις λέει

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_6238.jpg 
Προβολές:	122 
Μέγεθος:	104,6 KB 
ID:	427928

  13. #553
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    [QUOTE=silkman;3097660]Εψαχνα να "χτυπήσω" ένα χτυπητό σετάκι με κατσαβίδια, κυρίως γιατί δεν είχα σοβαρά ίσια (κάτι ξύλινα του παππου μου είχα ίσια). Ενώ σκεφτόμουν να τα φέρω απ έξω, πήγα μια βόλτα Σπυρου Πατση και γνωρίστηκα με τα παιδια στον Γκιόκα-μπεθάνη που ομολογουμένως με εξυπηρέτησαν πολύ. Ο Κώστας μου είπε ότι αν κολλήσεις με τα Hazet εύκολα μπορείς να χρεοκοπήσεις λέει

    OK, παθων αλλά σε κατσαβίδια το μονο Ph 3 που κατα καιρους εχει δεν ειναι made in Germany. Γενικά οχι κατσαβίδια, πένσικά κτλ από Hazet. Καρυδακια και κλειδιά ναι αν και τελευταία εμφανίζονται με lazer γραμματα και αυτό μαλλον χαλάει την εικόνα.

  14. #554
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Λεό εκτός από κάποια σπέσιαλ εργαλεία, δε βάζει αλλού λέιζερ. Τώρα αν θα βάλει σε καμιά καστάνια ή δυναμόκλειδο, λίγο το κακό.
    Στα κλειδιά της δε βάζει και ούτε θα βάλει γιατί ουσιαστικά τα σφυρηλατημένα γράμματα μεσα στο περιθώριο εξυπηρετούν την ίδια σχεδίαση που έχει και η stahl και η gedore. Λεπτά στη μέση, χοντρά στις άκρες. Ήδη έχει εφαρμόσει σφυρηλάτηση μονού επιπέδου αντί για διπλό που είχε παλιότερα.

    Οι πένσες της είναι πολύ καλές. Όχι, είναι εξαιρετικές. Πολύ ακριβότερες απ' ότι αν τις πάρεις απ' το κατασκευαστή τους (orbis-will) και σίγουρα όχι καλύτερες απ' τις φθηνότερες knipex, αλλά ποιοτικά δεν υπάρχει τίποτα να τους προσάψεις.

    Για τα κατσαβίδια μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου. Αν και δεν είναι ξεκάθαρος ο κατασκευαστής, είναι πολύ πιθανό να είναι η oplast. Παρ' όλα αυτά δε τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Παλιότερες σειρές που πιθανότατα ήταν απ' την witte, ήταν καλές.
    Σε κάθε περίπτωση, ο αγοραστής πληρώνει και την μεταπώληση. Και αν δεν πρόκειται για κάποια συνεργασία με εταιρία ώστε να υπάρχει ένας προμηθευτής και μια εγγύηση, δεν συμφέρει η αγορά τους.
    Sent from me using a computer.

  15. #555
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Οντως τα κατσαβίδια δεν είναι Made in Germany. Αλλά λίγο που τα δούλεψα έχουν ωραίο κράτημα και βάρος και φυσικά μονοκόμματα απο εμπρός μέχρι πίσω τη βάση που βαράς. Εχει ένα σετακι όχι χτυπητά στα 12€ που φαίνονται πολύ ψέυτικα..

    Προφανώς και για πενσικά μόνο knipex!!

    Είδα τον κατάλογο της witte και έψαχνα κάποιους κωδικούς αλλά ρε παιδιά δεν τα πουλάει κανένας...! Ούτε στο αμαζον δεν τα έχουν...

    Ασχετο 1, για όποιον ψάχνει σετακι ηλεκτρολογικά κατσαβίδια εδώ:
    https://www.skroutz.gr/s/16754898/Wi...l?from=catspan

    Ασχετο 2, έκανα κάτι ηλεκτρολογικές δουλειες σε ένα σπιτι που ανακαινίζω (βασικά με πούλησε ο ηλεκτρολόγος και βιαζόταν ο γυψοσανιδάς) και στην επιστροφή άφησα τα εργαλεία έξω και πήρα βρεμένο βετεξ να τα σκουπίσω γιατί είχαν γίνει ασπρα απ τη σκόνη, είμαι ανώμαλος;

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 280
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2018, 15:01
  2. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 10:44
  3. ΧΙΟΣ...Άνοιξη 2007 - Γενική συζήτηση
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 278
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 20:06
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 22:37
  5. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF