Σελίδα 24 από 51 ΠρώτοΠρώτο ... 14192021222324252627282934 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 346 έως 360 από 758

Θέμα: Κατσαβίδια - L keys κ.α (γενική συζήτηση)

  1. #346
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Μια χαρά είναι τα κατσαβιδακια σε αυτή την τιμη. Έχω και εγώ κάτι τέτοια στο χωριό αλλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει πολύ.
    Δεν ξέρω τι θέλεις να πούμε. Τέτοια κατσαβίδια βρίσκεις σε διάφορα μαγαζιά ανά την Ελλάδα.

  2. #347
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2017
    Μηνύματα
    71
    Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως, είναι η ποιότητα.
    Έχω την εντύπωση πως δεν συγκρίνονται με τις γνωστές witte, wiha, felo...
    Αν όμως η τιμή είναι τέτοια που να εξισορροπεί κάπως την ποιότητα, η αγορά θα έχει κάποιο νόημα.
    Όταν έχεις ξεπεράσει τα 55, με την πρεσβυωπία να είναι παρών, ακόμη και με τα γυαλιά είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις τι γράφουν τα πολύ μικρά γράμματα πάνω στο εργαλείο.
    Έτσι, αν γνωρίζουμε κάποιες επιπλέον μάρκες που αξίζουν ποιοτικά, τα πράγματα κάπως απλοποιούνται.

  3. #348
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Έχουν αναφερθεί οι περισσότερες μάρκες που κατασκευάζουν κατσαβίδια. Θα βρεις όμως τα ίδια κατσαβίδια ή παλιότερα μοντέλα τους και με άλλες μάρκες που απλά είναι πωλητές / διανομείς. Επίσης υπάρχει μεγάλη ποικιλία από μικρούς κατασκευαστές που έφτιαχναν κατσαβίδια σε διάφορες ποιότητες και τιμες, τα οποία πωλούνταν και βρίσκεις ακόμα στην αγορά, με πολλές διαφορετικές μάρκες επάνω τους.
    Δεν υπάρχει κάποια λίστα που μπορούμε να κάνουμε.

  4. #349
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2017
    Μηνύματα
    71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rhtoras Προβολή μηνύματος
    Ωραία, συμφωνούμε με τα παραπάνω.
    Για τα κατσαβίδια DÖNGES (made in Germany) που είχε ανεβάσει ο rhtoras, είχες γράψει πως είναι της wiha. Επειδή πέρασα από το μαγαζί που τα πουλάει και τα είδα, οι τιμές τους είναι πολύ καλές. Κατά τη γνώμη σου, αξίζουν; Θέλω να πω, το μέταλλο και η λαβή της wiha έχουν σχέση με αυτά που πουλάει η ίδια με τη φίρμα της, ή έχει γίνει πολύ μεγάλη έκπτωση, ώστε η τιμή της μεταπώλησης από την DÖNGES να είναι αρκετά χαμηλή.
    Με συγχωρής που ρωτώ τόσα πολλά, ως ψιλοάσχετος όμως, έχω απορίες που για τους σχετικούς μπορεί να θεωρούνται άστοχες.

  5. #350
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Athanasios Προβολή μηνύματος
    Ωραία, συμφωνούμε με τα παραπάνω.
    Για τα κατσαβίδια DÖNGES (made in Germany) που είχε ανεβάσει ο rhtoras, είχες γράψει πως είναι της wiha. Επειδή πέρασα από το μαγαζί που τα πουλάει και τα είδα, οι τιμές τους είναι πολύ καλές. Κατά τη γνώμη σου, αξίζουν; Θέλω να πω, το μέταλλο και η λαβή της wiha έχουν σχέση με αυτά που πουλάει η ίδια με τη φίρμα της, ή έχει γίνει πολύ μεγάλη έκπτωση, ώστε η τιμή της μεταπώλησης από την DÖNGES να είναι αρκετά χαμηλή.
    Με συγχωρής που ρωτώ τόσα πολλά, ως ψιλοάσχετος όμως, έχω απορίες που για τους σχετικούς μπορεί να θεωρούνται άστοχες.
    Αθανασιε όταν λες αρκετά φθηνά, τι ακριβώς εννοείς.
    Πόσο κάνει δηλαδή το κάθε κατσαβίδι από αυτά τα donges?

    Σε ρωτάω γιατί άμα ψαχτείς λιγάκι, πετυχαίνεις προσφορουλες από γνωστά επώνυμα κατσαβίδια σε πολύ καλές τιμές, π.χ. https://www.techstores.gr/wera-334-335-6-rack.html εδώ.
    6 κατσαβίδια wera με περίπου 3,5 ευρώ το ένα.
    Κι'εγω θυμάμαι είχα πάρει το δικό μου σετ κατσαβίδια της wiha περίπου κάπου στα 22-25 ευρώ από τον labo, πάλι σε προσφορά.

  6. #351
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2017
    Μηνύματα
    71
    fasarias, το μαγαζί είναι αυτό www.ggv.gr στη Θεσσαλονίκη (μένω στη Θεσσαλονίκη), έχω αγοράσει αρκετά πράγματα από εκεί και μου κάνει και καλύτερες τιμές.
    Ενδεικτικά: DÖNGES (made in Germany), PH 1x80 , 1,80 ευρώ
    PH 2x100 , 2,30 ευρώ
    Οι παραπάνω τιμές είναι με ΦΠΑ.
    Έχει και pastorino, αλλά μου φαίνονται ακριβά.

  7. #352
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Athanasios Προβολή μηνύματος
    Ωραία, συμφωνούμε με τα παραπάνω.
    Για τα κατσαβίδια DÖNGES (made in Germany) που είχε ανεβάσει ο rhtoras, είχες γράψει πως είναι της wiha. Επειδή πέρασα από το μαγαζί που τα πουλάει και τα είδα, οι τιμές τους είναι πολύ καλές. Κατά τη γνώμη σου, αξίζουν; Θέλω να πω, το μέταλλο και η λαβή της wiha έχουν σχέση με αυτά που πουλάει η ίδια με τη φίρμα της, ή έχει γίνει πολύ μεγάλη έκπτωση, ώστε η τιμή της μεταπώλησης από την DÖNGES να είναι αρκετά χαμηλή.
    Με συγχωρής που ρωτώ τόσα πολλά, ως ψιλοάσχετος όμως, έχω απορίες που για τους σχετικούς μπορεί να θεωρούνται άστοχες.
    Αυτά τι μάρκα είναι;

    https://m.ebay.de/itm/Doenges-Wiha-S...anner=1&_rdt=1

    https://www.stathisnet.gr/katsavidi-...x-80-mm-donges

  8. #353
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2017
    Μηνύματα
    71
    Συμπερασματικά λοιπόν, μπορούμε να αγοράζουμε άφοβα κατσαβίδια που έχουν επάνω το made in Germany και μας θυμίζουν γνωστές γερμανικές φίρμες, αν βέβαια η τιμή είναι ικανοποιητική για τα δεδομένα μας.

  9. #354
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2017
    Μηνύματα
    71
    Αφού εξηγήσαμε τη συμβαίνει με τα DÖNGES, γνωρίζει κάποιος να μας πει κάτι για τα κατσαβίδια TIGER;
    Έχουν το ίδιο σχήμα και χρώμα λαβής με τα RUBICON, τη λέξη TIGER την έχουν ανάγλυφα τυπωμένη στο ίδιο χρώμα με τη λαβή, δεν πρόσεξα όμως αν έχουν COO.
    Έχουν άραγε κάποια σχέση με Ιαπωνία;

  10. #355
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Καλησπέρα!

    Μόλις έκλεισα μια...καφετιέρα που ήθελε αλλαγή του διακόπτη της. Είχε βίδες για τρίγωνο κατσαβίδι. Κακήν κακώς τις ξεβίδωσα και τις άλλαξα με torx.
    Αξίζει τον κόπο να πάρω τρίγωνο κατσαβίδι; Ή έστω μια μύτη να υπάρχει; Και αν ναι, έχουν διαστάσεις;

    Μιλάω για αυτές:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1024px-Screw_Head_-_TA.svg.png 
Προβολές:	227 
Μέγεθος:	2,8 KB 
ID:	403030

    και όχι για αυτές:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1024px-Screw_Head_-_TP3.svg.png 
Προβολές:	224 
Μέγεθος:	3,1 KB 
ID:	403031
    Τελευταία τροποποίηση από SciTeF; 18/01/2019 στις 16:58. Αιτία: Σμίκρυνση εικόνων.

  11. #356
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    To αν αξίζει το ξερεις εσύ, πάντως κάπου ειχαμε ξετρυπώσει κατι μυτες στην Αθήνα νομίζω σε 5-6 διαστάσεις. Υπάρχουν και κατσαβιδάκια με 2 μύτες για συσκευές. Anex https://www.vardakas-tools.gr/katsav...-mm-anex-no-33 κάπως ακριβά.

  12. #357
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Απαντώνται συχνά; Αυτό εννοούσα. Εγώ πρώτη φορά τις πετυχαίνω, ήξερα ότι υπάρχουν όμως.

    This drive can restrict access to the device internals but can readily be driven with hex keys...Sizes include TA14, TA18, TA20, TA23 and TA27.
    Αυτό από τον κύριο Wikipedia. Θα δοκιμάσω να δω αν όντως δουλεύουν τα Allen.

    Ευχαριστώ!

  13. #358
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Απαντώνται συχνά; Αυτό εννοούσα. Εγώ πρώτη φορά τις πετυχαίνω, ήξερα ότι υπάρχουν όμως.



    Αυτό από τον κύριο Wikipedia. Θα δοκιμάσω να δω αν όντως δουλεύουν τα Allen.

    Ευχαριστώ!
    Σε λαμπάκι νυκτός και σε σεσουάρ δουλεψε το κατσαβιδάκι. Τα μεγάλα νούμερα εχουν βρεθεί σε παιδικά επιπλα νομίζω.

  14. #359
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Σημερινό δωράκι από φίλο (μας εχουν πάρει χαμπάρι με τα made in Japan):

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ΚατσαβίδιαKoken3.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	32,8 KB 
ID:	406881

  15. #360
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2019
    Μηνύματα
    25
    καλήμερα σας, ενδιαφέρομαι για ένα σετακι κατσαβίδια για ηλεκτρολόγο (vde) + κάτι χωρίς vde. να πω ότι έχω το set τις wiha l-boxx Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	61OyD9i7uxL._SY450_.jpg 
Προβολές:	106 
Μέγεθος:	25,1 KB 
ID:	407158
    σε vde θέλω κάτι σε wera ή facom τι προτείνετε ?

    https://www.amazon.de/gp/product/B000297U4S
    https://www.amazon.fr/gp/product/B00410X6ZG/

    όσο για το χωρίς vde
    σκέφτομαι κάτι σαν αυτό
    https://www.amazon.de/Wiha-Schrauben.../dp/B001JGAPSG
    ή να πάρω μεμονωμένα οτι χρειάζομαι.
    σίγουρα θέλω ένα ίσιο που να μην το λυπάμαι να του δώσω με σφυρί για να σπάσω κατι κτλ σαν καλέμι μικρο.. κτλ. ( κάποτε είχα με πράσινη διάφανες χερούλι ότι και να του έκανα δεν είπε τίποτα!~

    ακούω γενικά προτάσεις ... θέλω κάτι οικονομικό και καλο.. πχ η τιμές που βρήκα απο εξωτερικό μου φαίνονται καλές.. και για το facom και wera..

    ειδα και τα vessel που έχουν κάτι σαν impact μέσα τους...

    ευχαριστώ! ( δεν έπιασα στο χερι μου wera ούτε facom για να αποφασίσω σε θέμα λάβεις )

    προσκαλώ τους ειδήμονες να δώσουν ενα χέρι βοηθείας! miskin,Leon67,daz κτλ

    θέλω και ένα JII έτσι για να υπαρχει !

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 280
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2018, 15:01
  2. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 10:44
  3. ΧΙΟΣ...Άνοιξη 2007 - Γενική συζήτηση
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 278
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 20:06
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 22:37
  5. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF