Σελίδα 35 από 51 ΠρώτοΠρώτο ... 25303132333435363738394045 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 511 έως 525 από 758

Θέμα: Κατσαβίδια - L keys κ.α (γενική συζήτηση)

  1. #511
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από losvre Προβολή μηνύματος
    ¨εχεις κοιτάξει σε PBswiss kai wiha? οχι σετ αλλά μεμονωμένα?
    Όχι θα προτιμούσα κάτι σε σετ
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #512
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Όχι τόσο ρε συ
    Περίπου το διπλάσιο και κάτι από τις κλασικές κοντές
    Τόσο μεγάλες δεν έχει τύχει να δω (όχι ότι έψαχνα βέβαια) αν πάρει τίποτα το μάτι μου θα γράψω

  3. #513
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Όχι τόσο ρε συ
    Περίπου το διπλάσιο και κάτι από τις κλασικές κοντές
    Εναλλακτικά κάτι τέτοιο θα σε βόλευε λες ή παραγίνεται χοντρό στην άκρη;

  4. #514
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    638
    Τα κλειδιά (άλλεν, τορξ κλπ) της αμερικανικής eklind λένε τίποτα; (σε σχέση με Bondhus, Wiha κλπ)

    https://www.eklindtool.com/

  5. #515
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    638
    Εδώ και αρκετά χρόνια έχω ένα σετ κατσαβίδια μηχανικού (όχι με μόνωση δηλαδή) Facom (Protwist νομίζω είναι η σειρά) στο οποίο όσα κατσαβίδια είναι σταυρού, είναι τύπου Phillips. Στην πράξη βέβαια οι περισσότερες βίδες σταυρού που έχω δουλέψει είναι τύπου Pozidriv. Για αυτές μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα (κακώς μάλλον) κατσαβίδια της Wera με μύτες τύπου Pozidriv από ένα ανάλογο σετ με κατσαβίδια ηλεκτρολόγου. Επειδή ωστόσο μάλλον κάνω βλακεία γιατί αφενός τρώγονται συνέχεια οι μύτες από τα πιο εξειδικευμένα κατσαβίδια (τα ηλεκτρολογικά δηλαδή) για δουλειές μηχανικού και αφετέρου έχω την αίσθηση ότι οι μύτες στα ηλεκτρολογικά δεν ενδείκνυνται για ιδιαίτερο σκίσιμο (τρώγονται πιο εύκολα από ότι σε αντίστοιχα κατσαβίδια μηχανικού) σκεφτόμουν ότι μάλλον αξίζει να κοιτάξω για κάποιο σετ (ή έστω μεμονωμένα) κατσαβίδια μηχανικού με μύτες Pozidriv. Έχετε κάτι να προτείνετε (σετ ή μεμονωμένα), εφόσον ο συλλογισμός μου είναι σωστός;

  6. #516
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Δεν είμαι σίγουρος για αυτό που λες για αλλα μεταλλα στις μυτες....Δοκίμασε Wiha αν δεν θελεις Wera, Facom Τα καλύτερα κατσαβίδια είναι ίσως τα PB-Swiss. Πάντως δυσκολα θα βρεις σε μηχανολογικες εφαρμογες Pz εκτός από Αγγλία ισως.

  7. #517
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    638
    Pz τύπο σταυρού έχω συναντήσει κατά κόρον σε βίδες ξύλου σε έπιπλα (έχω λύσει/δέσει 100άδες φορές τα τελευταία χρόνια τέτοιες βίδες σε έπιπλα κατά το μοντάρισμα, τελευταία βέβαια το γύρισα κι εγώ σε μύτες δραπανοκατσάβιδου για τέτοιες εφαρμογές, αλλά καλό είναι να υπάρχουν και τα κλασικά κατσαβίδια) και πάντα χρησιμοποιούσα τα αντίστοιχα ηλεκτρολογικά κατσαβίδια σταυρού Pz (σχεδόν πάντα Pz2) της Wera.
    Mάλλον θα κοιτάξω σε μεμονωμένα κατσαβίδια, καθώς από το λίγο που έψαξα όλες σχεδόν οι εταιρείες στα σετ δίνουν μαζί και τα κατσαβίδια με μύτη τύπου εγκοπής που δεν μου χρειάζονται.

  8. #518
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Pz βίδες 5Χ60 έχω βιδώσει κοντά 5000 τεμ σε νοβοπαν 16 και 18 Χιλ κυριως. Η διαδικασία ήταν απλή :1)τρυπημα όσο το μήκος της βίδας με τρυπανακι διαμέτρου όσο η μισή βίδα, δηλ σε βίδα διαμέτρου 5χιλ προτρυπημα με 2,5 - 3 το πολύ Χιλ, 2)κωνικο φρεζαρισμα για να καθίσει μέσα η κεφαλή της βίδας και να μην εξέχει, 3)βιδωμα με δραπανοκατσαβιδο με ροπή που να βιδώνει ομαλά τη βίδα χωρίς να χαλάει τις μύτες. Με λίγη εμπειρία δεν χρειάζεται ολόκληρο κατσαβίδι Pz2 για έλεγχο του τελικού σφιξιματος.
    Όμως οι μεντεσέδες έχουν μικρές βίδες Pz, πιο κοντές και συνήθως πιο λεπτές. Προσεκτικό προτρυπημα λοιπόν με 2χιλ τρυπάνι (πολλοί δεν κάνουν προτρυπημα για να γλυτώνουν χρόνο) χωρίς φρεζαρισμα και βιδωμα με χαμηλή ροπή να μην χαλάσει το νοβοπαν. Εδώ είναι απαραιτητα δύο κατσαβίδια Pz1+2 για το τελικό σφίξιμο και για τη ρύθμιση των μεντεσεδων στα πορτάκια. Με λίγη προσοχή τα κατσαβίδια αυτά δεν φθείρονται και αξίζει να έχουμε σωστές λαβές για ξεκούραστη δουλειά.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 22/08/2020 στις 08:57.

  9. #519
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    638
    Με κάλυψε πλήρως ο αγαπητός Γιάννης (JNP).

  10. #520
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Επειδή η δουλειά ήταν αρκετή χρησιμοποιουσα τρία εργαλεία : δύο ηλεκτρ δραπανα με σταθερές στροφές για τρύπημα (2500στρ)/φρεζαρισμα (800στρ)και ένα με ρυθμιζόμενες στροφές για το βιδωμα. Έτσι δεν άλλαζα εξαρτήματα να χάνω χρόνο.Τωρα με τα μπαταρίας είναι πιο εύκολα τα πράγματα.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 22/08/2020 στις 12:55.

  11. #521
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Εδώ και αρκετά χρόνια έχω ένα σετ κατσαβίδια μηχανικού (όχι με μόνωση δηλαδή) Facom (Protwist νομίζω είναι η σειρά) στο οποίο όσα κατσαβίδια είναι σταυρού, είναι τύπου Phillips. Στην πράξη βέβαια οι περισσότερες βίδες σταυρού που έχω δουλέψει είναι τύπου Pozidriv. Για αυτές μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα (κακώς μάλλον) κατσαβίδια της Wera με μύτες τύπου Pozidriv από ένα ανάλογο σετ με κατσαβίδια ηλεκτρολόγου. Επειδή ωστόσο μάλλον κάνω βλακεία γιατί αφενός τρώγονται συνέχεια οι μύτες από τα πιο εξειδικευμένα κατσαβίδια (τα ηλεκτρολογικά δηλαδή) για δουλειές μηχανικού και αφετέρου έχω την αίσθηση ότι οι μύτες στα ηλεκτρολογικά δεν ενδείκνυνται για ιδιαίτερο σκίσιμο (τρώγονται πιο εύκολα από ότι σε αντίστοιχα κατσαβίδια μηχανικού) σκεφτόμουν ότι μάλλον αξίζει να κοιτάξω για κάποιο σετ (ή έστω μεμονωμένα) κατσαβίδια μηχανικού με μύτες Pozidriv. Έχετε κάτι να προτείνετε (σετ ή μεμονωμένα), εφόσον ο συλλογισμός μου είναι σωστός;
    Και εγω παντα αυτη την αισθηση ειχα που δεν πρεπει να ισχυει μαλλον, αλλα γιατι ομως?

    Τελοσπαντων, η δικη μου προταση ειναι τα wiha, εγω αυτα δουλευω τα τελευταια χρονια και με βολευει καλυτερα η λαβη τους απο τα wera, πιο παλια ειχα την απλη σειρα που την ονομαζει η εταιρεια soft-finish εδω https://www.tme.eu/gr/details/wiha.0...QaAiVYEALw_wcB

    Αλλα τωρα πηρα αυτα με την αντιολισθητική λαβη που τα ανομαζει η εταιρεια micro-finish και ειναι πολυ καλυτερα σαν αισθηση στο χερι, εδω https://www.tme.eu/gr/details/wiha.2...AaApWvEALw_wcB

    Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να αγορασεις ολοκληρο σετ ετσι οπως τα λες, με ενα pz1 και ενα pz2 θα εισαι κομπλε πιστευω, το κακο ειναι οτι τα wiha βρισκονται καπως δυσκολα στην εγχωρια αγορα μας, αν εισαι καπου κοντα εδω πειραια μπορω να σε στειλω στο μαγαζι που τα αγορασα εγω και να τα βρεις, αν οχι τοτε τους κανω εγω μια ερωτηση και σου λεω αν ειναι.
    Το σετ παντως με τα 6 κατσαβιδια θυμαμαι οτι τελικα το αγορασα αρκετα οικονομικα μετα απο σκληρες διαπραγματευσεις μαζι τους.
    Παντως και η σειρα με τα facom protwist που εχεις εσυ, θυμαμαι οτι ειχαν αρκετα καλη λαβη και συνολικα ηταν πολυ καλα κατσαβιδια.

  12. #522
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Με κάλυψε πλήρως ο αγαπητός Γιάννης (JNP).
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200829_134750.jpg 
Προβολές:	200 
Μέγεθος:	101,0 KB 
ID:	420571
    Εργαλειακια για το φρεζαρισμα βιδοκεφαλων σε ξύλο.

  13. #523
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    638
    Κατά καιρούς έχω χρειαστεί να χρησιμοποιήσω κατσαβίδια ωρολογοποιίας, για να ξεβιδώσω/βιδώσω τα καπάκια (για αλλαγή μπαταρίας) σε διάφορα quartz ρολόγια που έχω. Δυστυχώς παρότι έχω και ένα σετ κατσαβιδιών για ψιλές βίδες της Facom (αυτό: https://www.skroutz.gr/s/15101948/Fa...%BC%CF%87.html ) καθώς και άλλα 2 (φθηνά) σετάκια ωρολογοποιίας (Ινδικής κατασκευής), κανένα από τα ανωτέρω δεν έχει αρκετά καλή εφαρμογή στις μικροσκοπικές βίδες των ρολογιών, με κίνδυνο να τις χαλάσω και να αχρηστευτούν (ειδικά το σετ της Facom γενικά είναι ακατάλληλο για τόσο μικρές βίδες, ίσως για βίδες σε σκελετούς γυαλιών να είναι ΟΚ).
    Κάποιες φορές είχα δανειστεί ένα σωστό κατσαβίδι ωρολογοποιού από ένα πρώην συνάδελφο ο οποίος το είχε αγοράσει παλιά από ότι μου είπε από ένα κατάστημα με είδη ωρολογοποιίας κάπου στο κέντρο της Αθήνας (πλατεία Καρύτση αν θυμάμαι). Δυστυχώς το συγκεκριμένο εργαλείο δεν είχε πάνω κανένα εμφανές στοιχείο, ούτε μάρκα, ούτε μέγεθος (ωστόσο ήταν ακριβώς το νούμερο που χρειαζόμουν και η εφαρμογή που έκανε στις βίδες ήταν ομολογουμένως τέλεια).
    Θα ήθελα λοιπόν αν κάποιος φίλος έχει ασχοληθεί με τέτοια κατσαβίδια, να γράψει 2 λόγια για τα νούμερα που έχουν (τουλάχιστον τα ίσια/ slotted) και αν είναι εύκολο και κάποια αξιοπρεπή μοντέλα/εταιρείες που μπορούμε να βρούμε στην Ελλάδα ή και έξω σε σχετικά λογικό κόστος.

  14. #524
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Κατά καιρούς έχω χρειαστεί να χρησιμοποιήσω κατσαβίδια ωρολογοποιίας, για να ξεβιδώσω/βιδώσω τα καπάκια (για αλλαγή μπαταρίας) σε διάφορα quartz ρολόγια που έχω. Δυστυχώς παρότι έχω και ένα σετ κατσαβιδιών για ψιλές βίδες της Facom (αυτό: https://www.skroutz.gr/s/15101948/Fa...%BC%CF%87.html ) καθώς και άλλα 2 (φθηνά) σετάκια ωρολογοποιίας (Ινδικής κατασκευής), κανένα από τα ανωτέρω δεν έχει αρκετά καλή εφαρμογή στις μικροσκοπικές βίδες των ρολογιών, με κίνδυνο να τις χαλάσω και να αχρηστευτούν (ειδικά το σετ της Facom γενικά είναι ακατάλληλο για τόσο μικρές βίδες, ίσως για βίδες σε σκελετούς γυαλιών να είναι ΟΚ).
    Κάποιες φορές είχα δανειστεί ένα σωστό κατσαβίδι ωρολογοποιού από ένα πρώην συνάδελφο ο οποίος το είχε αγοράσει παλιά από ότι μου είπε από ένα κατάστημα με είδη ωρολογοποιίας κάπου στο κέντρο της Αθήνας (πλατεία Καρύτση αν θυμάμαι). Δυστυχώς το συγκεκριμένο εργαλείο δεν είχε πάνω κανένα εμφανές στοιχείο, ούτε μάρκα, ούτε μέγεθος (ωστόσο ήταν ακριβώς το νούμερο που χρειαζόμουν και η εφαρμογή που έκανε στις βίδες ήταν ομολογουμένως τέλεια).
    Θα ήθελα λοιπόν αν κάποιος φίλος έχει ασχοληθεί με τέτοια κατσαβίδια, να γράψει 2 λόγια για τα νούμερα που έχουν (τουλάχιστον τα ίσια/ slotted) και αν είναι εύκολο και κάποια αξιοπρεπή μοντέλα/εταιρείες που μπορούμε να βρούμε στην Ελλάδα ή και έξω σε σχετικά λογικό κόστος.
    Έφερα μέσω amazon.com από Japan αυτή τη μικρή και φθηνή σειρά της Vessel. Τα νούμερα φαίνονται στη φωτογραφία του προϊόντος. Εμένα μου είχε στοιχίσει 15 δολλάρια μαζί με τα ταχυδρομικά τότε, σήμερα βλέπω πως θα σου φτάσει 25 ευρώ περίπου.

    https://www.amazon.com/gp/product/B0...?ie=UTF8&psc=1

  15. #525
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    638
    Ωραία φαίνονται τα ανωτέρω Vessel και σίγουρα θα είναι ποιοτικά, ωστόσο κοστίζουν σχετικά ακριβά πλέον, και πάντα υπάρχει ο φόβος του τελωνείου (άσχετα τι λέει το άμαζον). Ψάχνοντας λίγο βρήκα και το παρακάτω σετ της Stanley, που οπτικά τουλάχιστον είναι ολόιδια με εκείνο που μου είχε δανείσει παλιότερα ο συνάδελφος και είχα κάνει ωραιότατα τη δουλειά μου:
    https://toolshouse.gr/%CE%B5%CF%81%C...1%ce%af%ce%b2/

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 280
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2018, 15:01
  2. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 10:44
  3. ΧΙΟΣ...Άνοιξη 2007 - Γενική συζήτηση
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 278
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 20:06
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 22:37
  5. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF