Σελίδα 23 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 13181920212223242526272833 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 331 έως 345 από 823

Θέμα: Πένσες-Κοφτάκια-Τανάλιες κ.α (γενική συζήτηση)

  1. #331
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Επειδή από τη συλλογή μου λείπει μια τσιμπίδα υδραυλικού (αρκετά σπάνια η ανάγκη για χρήση της αλλά 2-3 φορές τελευταία θα με εξυπηρετούσε αρκετά αν υπήρχε διαθέσιμη), κοιτάζω εταιρείες και μοντέλα. Μέσα σε όλα βρήκα και κάποια μοντέλα της Γερμανικής VBW (από Amazon). Την εταιρεία την γνωρίζω, ωστόσο δεν ξέρω πόσο καλά μπορεί να είναι τα συγκεκριμένα εργαλεία της εν συγκρίσει με άλλες σοβαρές εταιρείες (πχ Rennsteig, Knipex, Bahco, Rothenberger, Superego, Virax, Ridgid κλπ). Καμιά γνώμη; Μιλάω για το παρακάτω:
    https://www.robobilz.com/index.php?m...ucts_id=222597

  2. #332
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Αφού είναι τόσο φτηνή, τι έχεις να χάσεις;
    Είναι πάντως σκληροτραχηλα εργαλεία.

  3. #333
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.757
    laz μη τη φοβάσαι. Είναι απ' τις πολύ καλές της Γερμανίας. Πολλές μεγάλες εταιρίες πουλάνε vbw (πχ stahlwille). Ότι έχω πιάσει στα χέρια μου, είναι πολύ προσεγμένο σχεδιαστικά και ποιοτικό.
    Sent from me using a computer.

  4. #334
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Nα το θέσω πολύ συγκεκριμένα παιδιά. Αυτήν:
    https://www.amazon.de/gp/product/B00...8VW5RI5B&psc=1

    ή αυτήν:
    https://www.bmtools.gr/index.php/onl...w-175-1-detail

  5. #335
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Εγώ θα έπαιρνα την VBW λόγω ποιότητας + 45 μοιρες+1.5". Σε καλύπτει καταρχάς.
    Χρειαζεσαι και δεύτερη 90 μοιρών σε συνδυασμό με την πρώτη για υδραυλικές εργασίες.

  6. #336
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Οι καλύτερες τσιμπιδες της αγοράς είναι οι rothenberger, χωρίς διαπραγμάτευση αυτό.
    Τώρα από εκεί και πέρα είναι και ποιος είναι ο σκοπός που την θες και το τι θες να κάνεις.
    Το συγκριτικό παραπάνω είναι ανωφελο, γιατί συγκρίνεις 2 διαφορετικά εργαλεία.
    Η πρώτη είναι 45 μοίρες και 1-1/2" και η δεύτερη 90 μοίρες και 1".
    Προφανώς γι'αυτό και η χρηματική διαφορά.
    Η δεύτερη σε-μας καλύπτει στο 90% των εργασιών που αφορούν τα υδραυλικά.

  7. #337
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Μπορεί η 1 να είναι 1" και η άλλη 1 1/2" ωστόσο αν δείτε τα χαρακτηριστικά τους έχουν σχεδόν ίδιο άνοιγμα σιαγόνων (γύρω στα 30-32 χιλ. αν θυμάμαι), εξ ου και τις συγκρίνω. Βέβαια η διαφορά στην κλίση των σιαγόνων προφανώς υφίσταται, αλλά θεωρητικά δεν νομίζω ότι θα μου ήταν πρόβλημα και οι 90 μοίρες από τη στιγμή που τη θέλω περισσότερο για να βρίσκεται για μια δύσκολη στιγμή, και όχι για τακτική χρήση σε συγκεκριμένες δουλειές που ίσως απαιτούν τις 45 μοίρες.

  8. #338
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    38-40 Χιλ εννοείς. Το άνοιγμα ίσως είναι παρόμοιο αλλά διαφέρει το μήκος των σιαγονων και το μήκος του εργαλείου (ροπή στρέψης}. Οι 45 μοιρες με βολεύουν καλύτερα σε δύσκολα σημεία.

  9. #339
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Έχει κάποιος φίλος την παρακάτω πένσα της Peugeot;
    https://www.johnart.gr/Catalogue/ind...oducts_id=3644
    Αν ναι, αξίζει σε σχέση με τις καλές πιο μοντέρνες (Knipex, NWS, Facom κλπ);

  10. #340
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.757
    Δεν είμαι απ' αυτούς που πιστεύουν ότι τα παλιά εργαλεία ήταν καλύτερα.
    Τα εργαλεία που κατασκευάστηκαν με γνώμονα την ποιότητα είναι εξίσου καλα είτε κατασκευάστηκαν τότε, είτε τώρα.
    Μπορεί να ζούμε στην εποχή που η ποιότητα δέχεται μεγάλες εκπτώσεις, αλλά η τεχνολογία βοηθάει προς την αντίθετη κατεύθυνση. Σε πολλές περιπτώσεις μαλιστα, ίσως στις περισσοτερες, τα σημερινά εργαλεία είναι πολύ καλύτερα απ' αυτά περασμένων δεκαετιών.
    Αν συγκρίνουμε τα φθηνά εργαλεία του τότε με τα εξίσου φθηνά εργαλεία του τώρα, θεωρώ ότι πάλι τα σημερινά θα είναι καλύτερα. Ας είναι made in taiwan ή China.
    Η μόνη διαφορά σήμερα, είναι ότι υπάρχουν εργαλεία εξαιρετικά χαμηλής ποιότητας, κοινώς σκουπίδια, και ότι τα εργαλεία χαμηλής και μεσης ποιότητας είναι ο κανόνας της αγοράς.

  11. #341
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.757
    Η αντοχή και η αποτελεσματικότητα ενός εργαλείου δεν είναι μόνο θέμα ποιότητας αλλά και σχεδιασμού. Η εργονομία είναι θέμα υποκειμενικό αλλά δεν είναι άσχετη με την αίσθηση την αποτελεσματικότητα και την εμπειρία χρήσης του κάθε εργαλείου.
    Με λίγα λόγια το πενσάκι είναι μια χαρα, κατά τ αλλά παίρνεις αυτό που βλέπεις.

  12. #342
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Σε ευχαριστώ για την σφαιρική απάντηση. Πάνω - κάτω δε μπορώ παρά να συμφωνήσω με τα λεγόμενά σου, με μόνη ίσως επισήμανση από την πλευρά μου ότι πριν 30+ χρόνια ήταν αρκετά πιο πιθανό ακόμα και για έναν άσχετο περί τα εργαλεία να προμηθευτεί ένα αξιοπρεπές έως πολύ καλό εργαλείο χειρός, μπαίνοντας ακόμα και σε ένα συνοικιακό μαγαζί με εργαλεία/σιδηρικά, ενώ σήμερα σε ανάλογη περίπτωση, το αντίστοιχο αποτέλεσμα είναι σαφώς υποδεέστερο (έως και τραγικό κάποιες φορές), μια που οι περισσότεροι -τυπικοί- έμποροι στοκάρουν συνήθως 1-2 εταιρείες χαμηλομεσαίου κόστους που είναι απλά μεταπωλητές συνήθως μέτριας ως και πολύ μέτριας ποιότητας κινεζικών εργαλείων.
    Θυμάμαι πχ ότι τη δεκαετία του 80 που πηγαίναμε με τον πατέρα μου σε συνοικιακά εργαλειομάγαζα επαρχιακής ελληνικής πόλης, τα προς πώληση γαλλικά κλειδικά ήταν Irega, οι πένσες Οrbit, τα κατσαβίδια Champion ή Witte, τα παχύμετρα Mitutoyo και πάει λέγοντας. Και πανάσχετος να ήσουν έφευγες με "σωστό" εργαλείο.
    Σε ότι αφορά τη συγκεκριμένη πένσα που ανέφερα, περισσότερο ως νοσταλγία εκείνης της εποχής, την παρήγγειλα ήδη.

  13. #343
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Πένσα ηλεκτρολογου 180χιλ Peugeot (μονωση 8000V) περίπου του 1980.Καλες εφαρμογές :
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20201030_133232.jpg 
Προβολές:	168 
Μέγεθος:	52,7 KB 
ID:	422257
    Lazarefa η δική σου έχει επιπλέον κοφτες συρματος στα πλαϊνά.

  14. #344
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Από τη συλλογή εργαλείων μου λείπει μια πρέσα ακροδεκτών. Η αλήθεια είναι ότι ελάχιστες φορές έχω χρειαστεί ανάλογο εργαλείο μέχρι σήμερα, αλλά σίγουρα δεν είναι υπερβολή να υπάρχει, καθώς για συνδέσεις ακροδεκτών καλωδίων ισχύος είναι πρακτικά μονόδρομος η χρήση της.
    Τους τελευταίους μήνες είχα στο πρόγραμμα ανάλογη αγορά, αλλά στο τέλος συνέχεια το πήγαινα παραπίσω. Το ενδιαφέρον μου για αυτό το εργαλείο αναζωπυρώθηκε χθες όταν είδα συνάδελφο με πένσα ακροδεκτών Unior να αλλάζει ακροδέκτες 1,5 τετρ, χιλ. σε οικιακή ψηστιέρα. Η συγκεκριμένη πρέσα της Unior ήταν σχετικά πολυκαιρισμένη (παλιότερο μοντέλο) με κίτρινες χειρολαβές, ενώ από όσο είδα στο διαδίκτυο, η αντίστοιχη σημερινή πρέσα της ίδια εταιρείας έχει γαλάζιες χειρολαβές αλλά κατά τα λοιπά, φαίνεται ίδια σε χαρακτηριστικά/εργονομία. Το μόνο που δεν μου άρεσε σε αυτήν που είδα είναι ότι υπήρχε ένας μέτριος τζόγος στο σημείο που κουμπώνουν οι 2 πλευρές του εργαλείου (στον πείρο/πριτσίνι συγκράτησής τους). Κατά τα λοιπά όμως ο συνάδελφος που την έχει (ηλεκτρολόγος) πίνει νερό στο όνομά της και από ότι μου είπε την έχει πάνω από 20 χρόνια..
    Από όσο είδα, το σημερινό μοντέλο της Unior είναι το παρακάτω:
    https://e-metallon.gr/penses/7792-pe...4b-601137.html
    Σε Knipex κάτι ανάλογο είναι η παρακάτω:
    https://protool.gr/knipex-presa-akrodektwn-97-22-240
    Ποια από τις 2 θα επιλέγατε;
    Προσωπικά επειδή παρότι εκτιμώ απεριόριστα την Knipex, εντούτοις τελευταία έχω κάπως σιχαθεί τους Φρίτσιδες (Γερμανούς) και θα προτιμούσα να δώσω τα χρήματά μου στο Σλοβένο (αλλά απ' την άλλη με προβλημάτισε ο τζόγος που προανέφερα στο παλιότερο μοντέλο της Unior), θα ήθελα τα φώτα σας.

  15. #345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Από τη συλλογή εργαλείων μου λείπει μια πρέσα ακροδεκτών. Η αλήθεια είναι ότι ελάχιστες φορές έχω χρειαστεί ανάλογο εργαλείο μέχρι σήμερα, αλλά σίγουρα δεν είναι υπερβολή να υπάρχει, καθώς για συνδέσεις ακροδεκτών καλωδίων ισχύος είναι πρακτικά μονόδρομος η χρήση της.
    Τους τελευταίους μήνες είχα στο πρόγραμμα ανάλογη αγορά, αλλά στο τέλος συνέχεια το πήγαινα παραπίσω. Το ενδιαφέρον μου για αυτό το εργαλείο αναζωπυρώθηκε χθες όταν είδα συνάδελφο με πένσα ακροδεκτών Unior να αλλάζει ακροδέκτες 1,5 τετρ, χιλ. σε οικιακή ψηστιέρα. Η συγκεκριμένη πρέσα της Unior ήταν σχετικά πολυκαιρισμένη (παλιότερο μοντέλο) με κίτρινες χειρολαβές, ενώ από όσο είδα στο διαδίκτυο, η αντίστοιχη σημερινή πρέσα της ίδια εταιρείας έχει γαλάζιες χειρολαβές αλλά κατά τα λοιπά, φαίνεται ίδια σε χαρακτηριστικά/εργονομία. Το μόνο που δεν μου άρεσε σε αυτήν που είδα είναι ότι υπήρχε ένας μέτριος τζόγος στο σημείο που κουμπώνουν οι 2 πλευρές του εργαλείου (στον πείρο/πριτσίνι συγκράτησής τους). Κατά τα λοιπά όμως ο συνάδελφος που την έχει (ηλεκτρολόγος) πίνει νερό στο όνομά της και από ότι μου είπε την έχει πάνω από 20 χρόνια..
    Από όσο είδα, το σημερινό μοντέλο της Unior είναι το παρακάτω:
    https://e-metallon.gr/penses/7792-pe...4b-601137.html
    Σε Knipex κάτι ανάλογο είναι η παρακάτω:
    https://protool.gr/knipex-presa-akrodektwn-97-22-240
    Ποια από τις 2 θα επιλέγατε;
    Προσωπικά επειδή παρότι εκτιμώ απεριόριστα την Knipex, εντούτοις τελευταία έχω κάπως σιχαθεί τους Φρίτσιδες (Γερμανούς) και θα προτιμούσα να δώσω τα χρήματά μου στο Σλοβένο (αλλά απ' την άλλη με προβλημάτισε ο τζόγος που προανέφερα στο παλιότερο μοντέλο της Unior), θα ήθελα τα φώτα σας.
    Εγω παντως εχω ενα μυτοτσιμπιδο της unior και απο οταν το πηρα ηταν πολυ σφιχτο (μλκια μου που το πηρα) αλλα μου χε πει ο πωλητης οτι θα στρωσει, ακομα το ιδιο σφιχτο ειναι..
    Την επομενη φορα μονο knipex

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 280
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2018, 15:01
  2. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 10:44
  3. ΧΙΟΣ...Άνοιξη 2007 - Γενική συζήτηση
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 278
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 20:06
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 22:37
  5. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF