Σελίδα 28 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 18232425262728293031323338 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 406 έως 420 από 823

Θέμα: Πένσες-Κοφτάκια-Τανάλιες κ.α (γενική συζήτηση)

  1. #406
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Ο κύκλος στην άκρη έγινε όπως σου περιέγραψα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	094371700123727632952398-300x231.jpg 
Προβολές:	378 
Μέγεθος:	8,4 KB 
ID:	426477

    Μπορείς να το κάνεις σε ελατήριο ή σε καλώδιο που θέλεις να το σφίξεις με μία βίδα πχ. Γενικά χρησιμοποιείται για να δώσεις σχήμα σε κάτι που δε θέλεις να έχει γωνίες.
    Σε μικρότερα μεγέθη χρησιμοποιείται πολύ σε κατασκευές κοσμημάτων.
    Sent from me using a computer.

  2. #407
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Ωραίος. Ευχαριστώ Απόστολε. Δεν είχα φανταστεί ότι εξυπηρετείται αυτή η χρήση με το συγκεκριμένο τύπο πενσικού.

  3. #408
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    Ψωνίζει κανείς σας εργαλεία μέσω σκρουτζ; (δεν ηξερα που είναι προτιμότερο να την ποστάρω)
    Η προηγουμενη ανάγκη για ασφαλειοτσίμπιδα πήρε το δρόμο της με την Κνιπεξ ως επιλογή.
    Έλα όμως που πάντα κάτι ακόμα θα χρειάζεται ή θα είναι απαραίτητο, ειδικά όταν πρόκειται για δουλειά.
    Διαπίστωσα ότι χρειάζομαι και άλλα νούμερα, απο πολύ μικρά έως μεγάλα, οπότε ήξερα ότι αναπόφευκτα το χέρι θα πρέπει να μπει στην τσέπη για ποιότητα.
    Το να θες ποιότητα όμως, δε σημαίνει ότι δεν θα κάνεις την ψακτική σου.
    Επανέρχομαι λοιπόν στο αρχικό ερωτημα περί αγορών μέσω σκρουτζομάγαζων.
    Τον τελευταίο χρόνο με τις καραντίνες και την τρελα, το 80% των αγορων μου (οι οποίες δεν ήταν καθόλου λίγες ποσοτικά) σε εργαλεία έγιναν μέσω αυτης της πλατφόρμας. Ξοδεύοντας αρκετές ώρες ψάχνοντας εκεί, κανείς διαπιστώνει ότι έχουν προκύψει καμιά δεκαριά -τουλάχιστον- μαγαζιά του είδους, τα οποία έχουν 2 πολύ κοινά χαρακτηριστικά:
    Τιμές πραγματικά πολύ χαμηλότερες του ανταγωνισμού και στην πλειοψηφία των περιπτώσεων τα προϊόντα που πουλάνε εχουν χρόνο παράδοσης "έως και 30 ημέρες". Πράγμα που σημαίνει (όπως εγω τουλάχιστον το καταλαβαίνω) ότι δουλεύουν με πλάτη τη "δική μου" προπαραγγελία ή πιο σωστά προεξόφληση.
    Εχω ένα συγκεκριμένο, απ'το οποίο παράγγειλα τέλη Νοέμβρη-αρχές Δεκέμβρη, τρια πενσοειδή Κνιπεξ νομίζω όλα με τη σήμανση εως 30μερες παράδοση. Τα δυο γιναν διαθεσιμα ~ στο μήνα.Το τρίτο και ακριβότερο, μου έγραψαν ότι παραγγέλθηκε τελικώς μόλις αυτη τη βδομάδα που τελειώνει!!!3+ μήνες μετά! Για Κνιπεξ, όχι μπαρμπατζιμ τουλζ. Να πω εδώ, ότι είχαν πολύ τακτική επικοινωνία (και μεηλ και τηλεφωνα) όπου με ενημέρωναν ότι ακόμη δεν ειναι διαθεσιμο και πως αν ηθελα να μου κάνουν επιστροφή χρημάτων. Θέλω να πω, δεν ενιωσα πουθενά ότι μου ρίξαν τη μπιστόλα και έχασα χρηματα.
    Δεν παύει όμως να εχουν περάσει 3,5 μήνες κι εγω εργαλείο να μην έχω παραλάβει.
    Εχει κανείς κάποια παρόμοια εμπειρία και αν ναι, πως το χειρίστηκε.
    Επειδή όπως είπα, χρειάζομαι εκ νεου να προβω σε αγορές και σίγουρα εχθρός του φτηνού είναι το φτηνότερο, ψάχνω να βρω τι δρόμο θα ακολουθήσω αυτη τη φορά.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #409
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου το παρακάτω μυτοτσίμπιδο:
    https://ibb.co/GQVRdCX
    Θα περίμενε κανείς να έχει γραμμώσεις στο εσωτερικό των βραχιόνων της ώστε να μπορεί να "πιάνει" τα αντικείμενα. Ωστόσο η συγκεκριμένη είναι εντελώς λεία.
    Γνωρίζει κανείς ποια ακριβώς είναι η ενδεδειγμένη χρήση της; Πάντως για μυτοτσίμπιδο ασφαλειών δεν την κόβω, καθότι τα άκρα της είναι μάλλον χοντρά για τέτοια δουλειά (3+ χιλιοστά).
    Αυτό που σου απάντησε ο Κύριος Σουπιάς.
    Με μια τέτοια μικρότερη λεία και στρογγυλή της EREM (πςςςς...) και την ίδια σε ορθογώνιο ίσιο λείο μυτοτσίμπιδο EREM (ξαναπςςςςς...) έχω στον πάγκο όταν καταπιάνομαι με τα ηλεκτρονικά-ειδικά όταν συναρμολογώ από την αρχή ένα πρότζεκτ και οι ακροδέκτες χρειάζονται διαμόρφωση πριν την εφαρμογή στη πλακέτα.... Βεβαίως έχω κάνει και πιο χοντράδες από το να λυγίζω συρματάκια όπως όταν έφτιαξα για διακόσμηση ένα συρμάτινο ποδήλατο....Άπειρες οι εφαρμογές.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  5. #410
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Έπεσε χτες στα χέρια μου μια πρέσα ακροδεκτών της NWS, η παρακάτω:
    https://shop.nws-tools.de/en/pressin...als-10983.html

    Εκ πρώτης όψεως δεν μου φάνηκε κακή σαν κατασκευή. Καθόλου παίξιμο/τζόγος στον πείρο, μάλλον συμπαθητική αίσθηση στις λαβές, overall μια σχετικά σωστή κατασκευή.
    Συγκρίνοντάς την ωστόσο με την Facom που έχω:
    https://protool.gr/facom-449bpb-pres...kaAgInEALw_wcB

    προέκυψαν σαφείς διαφορές υπέρ της Facom.
    Πολύ πιο "κοφτερές"/λειασμένες επιφάνειες κοπής, σαφώς καλύτερες μεταξοτυπίες με τους αριθμούς/σύμβολα πάνω στο μέταλλο, πιο στιβαρές χειρολαβές.
    Δοκίμασα σε κοπή σύρματος καλωδίου και απογύμνωση καλωδίων και τις 2 πρέσες.
    Σε σύρμα καλωδίου (κοπή) σχετικά καλή συμπεριφορά επέδειξε και η NWS (η Facom απλά εξαιρετική), εκεί ωστόσο που η Facom φάνηκε να υπερτερεί κατά κράτος ήταν στην απογύμνωση καλωδίων, όπου απλά σχεδόν χαϊδεύεις το καλώδιο και απογυμνώνεται ενώ στην NWS σαφώς και θέλεις κάποια σχετική δύναμη και προσπάθεια, αλλά τελικά απογυμνώνεις ομαλά.
    Δεν δοκίμασα πρεσάρισμα ακροδεκτών, αν και θέλω να πιστεύω ότι σαυτόν τον τομέα είναι πάνω κάτω αντίστοιχα τα μεγέθη.
    Με λίγα λόγια, ξεκάθαρος νικητής η facom, αρκετά ακριβότερη ωστόσο, αν και λογικά πρέπει να είναι περίπου ίδιας ποιότητας/επιδόσεων με την παρακάτω "κλασική" Knipex:
    https://protool.gr/knipex-presa-akro...MaAhSUEALw_wcB
    η οποία συν τοις άλλοις έρχεται και σε συμπαθητική τιμή.
    Συμπέρασμα δικό μου: Αν κάποιος θέλει τέτοιου τύπου σωστή πρέσα ακροδεκτών, σε νορμάλ τιμή, πηγαίνει σε Knipex και τέλος.

  6. #411
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Φακομ και κνιπεχ είναι ίδιες.
    Sent from me using a computer.

  7. #412
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Η αλήθεια είναι ότι πέρα από τις γραμματοσειρές κατά τα λοιπά φαίνονται όντως πανομοιότυπες. Πιστεύεις ότι η Knipex κατασκευάζει για την Facom;

  8. #413
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Ούτε η κνιπεξ κατασκευάζει όλα όσα έχει στον καταλογό της. Πχ όλα τα εργαλεία ακροδεκτών και οι σκύλες.
    Τα συγκεκριμένα δε θυμάμαι.
    Sent from me using a computer.

  9. #414
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Μια ερώτηση για πρέσα ακροδεκτών.
    Για τα κως που φαίνονται να συνοδεύουν την πρέσα της Knipex στην πιο κάτω φωτογραφία, για την οποία πρέσα γίνεται λόγος, αρκεί αυτή η απλή πρέσα ή χρειάζεται κάποια πιο εξειδικευμένη;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Πρέσα Ακροδεκτών KNIPEX.jpg 
Προβολές:	156 
Μέγεθος:	105,7 KB 
ID:	427384

  10. #415
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Οι εγκοπές 1.5/κοκκινο,2.5/μπλε,6/κίτρινο στο μπροστινό μέρος της πένσας είναι ακριβώς για χρήση με αυτούς τους μονωμένους ακροδέκτες. Τα χρώματα των μονωσεων αντιστοιχούν στα αντίστοιχα χρώματα που υπάρχουν στην πένσα.
    Πιο κοντά στη λαβή οι άλλες εγκοπές είναι για ακροδέκτες χωρίς μονωση.

  11. #416
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Η Knipex της πιο πάνω φωτό δεν έχει ίδιου τύπου υποδοχές για μη μονωμένους ακροδέκτες με αυτήν που είχα βάλει εγώ νωρίτερα.

  12. #417
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Οι εγκοπές 1.5/κοκκινο,2.5/μπλε,6/κίτρινο στο μπροστινό μέρος της πένσας είναι ακριβώς για χρήση με αυτούς τους μονωμένους ακροδέκτες. Τα χρώματα των μονωσεων αντιστοιχούν στα αντίστοιχα χρώματα που υπάρχουν στην πένσα.
    Πιο κοντά στη λαβή οι άλλες εγκοπές είναι για ακροδέκτες χωρίς μονωση.
    Εγώ τους ακροδέκτες της φωτό, μια χαρά τους πρεσάρω με αυτή την πένσα.
    Sent from me using a computer.

  13. #418
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Η Knipex της πιο πάνω φωτό δεν έχει ίδιου τύπου υποδοχές για μη μονωμένους ακροδέκτες με αυτήν που είχα βάλει εγώ νωρίτερα.
    Η δική σου πένσα έχει υποδοχές για μη μονωμένους ακροδέκτες με ανοιχτά όμως άκρα (σελ24 έχω βάλει φώτο) , ενώ του georgios για μη μονωμένους ακροδέκτες με κυλινδρικα κλειστά άκρα.
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post3080403
    Αυτη η πένσα έχει υποδοχές και για τα δύο είδη μη μονωμένων ακροδεκτων C και Α.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 22/04/2021 στις 08:43.

  14. #419
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Για πρέσες για τα κως με μόνωση που ρώτησα πιό πάνω, βλέπω να υπάρχει και αυτό το είδος:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Πρέσα για Κως.jpg 
Προβολές:	150 
Μέγεθος:	22,4 KB 
ID:	427444

    Γι αυτό ρώτησα στο προηγούμενο ποστ αν αρκεί η απλή εκείνη πρέσα.

  15. #420
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Εγώ τους ακροδέκτες της φωτό, μια χαρά τους πρεσάρω με αυτή την πένσα.
    Γιάννη αυτό πήγαινε στο ποστ του georgios.. Έκανα λάθος παράθεση.
    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 280
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2018, 15:01
  2. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 10:44
  3. ΧΙΟΣ...Άνοιξη 2007 - Γενική συζήτηση
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 278
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 20:06
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 22:37
  5. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF