Σελίδα 3 από 55 ΠρώτοΠρώτο 123456781353 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 823

Θέμα: Πένσες-Κοφτάκια-Τανάλιες κ.α (γενική συζήτηση)

  1. #31
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    1. Ξέρουμε τα Japan εργαλεία (πενσάκια,πένσες) της HIT: Γνώμες:
    Μόνο ένα κόφτη συρματόσκοινου έχω τις hit. Έχω (είχα) κόψει τα πάντα (εκτός από συρματόσκοινο) και είναι αξιόμαχος. Μη πληρώσεις premium τιμή αν επάνω δεν γράφει japan.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    2. Ξέρουμε τα Japan εργαλεία (πχ μυτοτσίμπιδο) της ΜTC: Γνώμες:
    stereotikh μου μυρίζει εδώ.. Να το πάρεις το κορίτσι, είναι καλό.
    Προσοχή μόνο στα κοφτάκια της. Ενώ είναι φοβερά και εξαιρετικά μικροκαμωμένα, έχουν μια λεπτομέρεια στην σχεδίαση που εμένα μου τη σπάει. Γενικά αυτό το συναντάς σε πολλά Ιαπωνικά κοφτάκια.
    Στο πιο "μέσα" μέρος του κόφτη, αυτό που είναι κοντά στο σημείο σύνδεσης και έχει την μεγαλύτερη δύναμη..
    δεν έχει κοπτικές ακμές. Φαίνεται και στις φωτό αυτό που λέω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    3. H πένσες με διαγώνιες σιαγώνες λέγονται και FIT και που βολεύουν;
    Δεν λέγονται fit, είναι fit!

    Και αν δεν είναι fit μη τις πάρεις.

    Η εταιρία είναι η odur fit..

    http://www.duerholt-zangen.de/

    Λειτουργίες..
    http://www.fit-pliers.com/fit-scherenzange/

    Γενικά μπορεί να δουλέψει σαν "ψαλίδι". Δεν την έχω σκίσει στην δουλειά αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος απ' τη δική μου. Δεν ξέρω πως συγρίνεται με τις καινούριες από θέμα αντοχής αλλά είναι ποιοτική κατασκευή. Ουσιαστικά είναι ίδιες και απαράλαχτες εδώ και πολλά χρόνια χωρίς να έχει αλλάξει ή βελτιωθεί τίποτα επάνω τους. Η εταιρία βγάζει μόνο αυτό το μοντέλο, τίποτε άλλο.
    Ο Αχιλλέας μέτρησε την σκληρότητα και είναι απ' τις πιο σκληρές που υπάρχουν αλλά το ουσιαστικό είναι η σκληρότητα στα δόντια η οποία δεν μπορεί να μετρηθεί.
    Είναι 200αρα αλλά δεν έχει μεγάλο υπόμοχλιο. Παρόλα αυτά έχει αρκετά μεγάλο άνοιγμα.
    Είναι γυαλισμένη δεν υπάρχει σε έκδοση με επίστρωση χρωμίου. Αυτή με την μπλε ανατομική λαβή είναι καινούρια. Δεν υπήρχε πριν μερικά χρόνια και δεν νομιζω να μπορείς να την βρεις Ελλάδα.
    Αυτές που λένε ότι είναι τύπου fit και λοιπές μλκς είναι για τα μπάζα. Αν δε γράφει FIT MADE IN GERMANY με μεγάλα γράμματα μη την πάρεις. Και γενικά μη την πάρεις για οτιδήποτε πάνω από 12 ευρώ.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 10/01/2016 στις 15:24.
    Sent from me using a computer.

  2. #32
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Όταν λέω μεγάλο υπομόχλιο σε μια πένσα εννοώ ότι δεν υπάρχει έκδοση που να έχει τον πίρο σύνδεσης πολύ κοντά στις κοπτικές ακμές.
    Με αυτή την σχεδίαση μπορείς να πάρεις από μια 160αρα την ίδια δύναμη με μια 200αρα. (στο περίπου)

    Φυσικά είναι πιο ακριβές αλλά η κάθε σχεδίαση έχει τα δικά της θετικά και αρνητικά.

    Δλδ αν δεν είναι μεγάλου υπομοχλίου η πένσα δεν είναι απαραίτητα κακό.
    Sent from me using a computer.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Μόνο ένα κόφτη συρματόσκοινου έχω τις hit. Έχω (είχα) κόψει τα πάντα (εκτός από συρματόσκοινο) και είναι αξιόμαχος. Μη πληρώσεις premium τιμή αν επάνω δεν γράφει japan.



    stereotikh μου μυρίζει εδώ.. Να το πάρεις το κορίτσι, είναι καλό.
    Προσοχή μόνο στα κοφτάκια της. Ενώ είναι φοβερά και εξαιρετικά μικροκαμωμένα, έχουν μια λεπτομέρεια στην σχεδίαση που εμένα μου τη σπάει. Γενικά αυτό το συναντάς σε πολλά Ιαπωνικά κοφτάκια.
    Στο πιο "μέσα" μέρος του κόφτη, αυτό που είναι κοντά στο σημείο σύνδεσης και έχει την μεγαλύτερη δύναμη..
    δεν έχει κοπτικές ακμές. Φαίνεται και στις φωτό αυτό που λέω.



    Δεν λέγονται fit, είναι fit!

    Και αν δεν είναι fit μη τις πάρεις.

    Η εταιρία είναι η odur fit..

    http://www.duerholt-zangen.de/

    Λειτουργίες..
    http://www.fit-pliers.com/fit-scherenzange/

    Γενικά μπορεί να δουλέψει σαν "ψαλίδι". Δεν την έχω σκίσει στην δουλειά αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος απ' τη δική μου. Δεν ξέρω πως συγρίνεται με τις καινούριες από θέμα αντοχής αλλά είναι ποιοτική κατασκευή. Ουσιαστικά είναι ίδιες και απαράλαχτες εδώ και πολλά χρόνια χωρίς να έχει αλλάξει ή βελτιωθεί τίποτα επάνω τους. Η εταιρία βγάζει μόνο αυτό το μοντέλο, τίποτε άλλο.
    Ο Αχιλλέας μέτρησε την σκληρότητα και είναι απ' τις πιο σκληρές που υπάρχουν αλλά το ουσιαστικό είναι η σκληρότητα στα δόντια η οποία δεν μπορεί να μετρηθεί.
    Είναι 200αρα αλλά δεν έχει μεγάλο υπόμοχλιο. Παρόλα αυτά έχει αρκετά μεγάλο άνοιγμα.
    Είναι γυαλισμένη δεν υπάρχει σε έκδοση με επίστρωση χρωμίου. Αυτή με την μπλε ανατομική λαβή είναι καινούρια. Δεν υπήρχε πριν μερικά χρόνια και δεν νομιζω να μπορείς να την βρεις Ελλάδα.
    Αυτές που λένε ότι είναι τύπου fit και λοιπές μλκς είναι για τα μπάζα. Αν δε γράφει FIT MADE IN GERMANY με μεγάλα γράμματα μη την πάρεις. Και γενικά μη την πάρεις για οτιδήποτε πάνω από 12 ευρώ.

    Ευχαριστώ για βοήθεια. Τα παραπάνω εργαλεία καθώς και αυτά 1-2 σελίδες πρίν, τα βρίσκω καθαρίζοντας και αδειάζοντας μια αποθήκη-εργαστήριο για να επισκευάσω κάποια στιγμή την στέγη που τρέχει. Είναι κάπου στα 5-6 τετραγωνικά με έναν πάγγο να πιάνει το 1,5τμ και ίσα που χωράει άνθρωπος από τα κιβώτια και τα ράφια που βρίθουν ευρημάτων, από καρόβιδες 1-2 αιώνων και δεκάδες βάζα με βίδες κάθε είδους, κατάστασης και ηλικίας μέχρι εργαλεία προπολεμικά αλλά και μέχρι την δεκαετία του '90 ή και λίγα ποιό πρόσφατα πράγματα. Δεν σκοπεύω να αγοράσω δηλαδή τίποτα εκτός από τροχήλατο εργαλειοφόρο για να τακτοποιήσω όλλα αυτά τα εργαλεία μαζί με κάποια δικά μου. Είδα κάποια από αυτά στο site από την Θεσαλονίκη και σε ένα από Αθήνα και ήθελα μια γνώμη για ποιότητα, γιατί η τιμή δεν λέι πάντα την αλήθεια και δεν είμαι και της "δουλειάς". (Ερασιτεχνικά μόνο έχω φτάσει μέχρι ρύθμιση βαλβίδων σε ένα Ninja 400 (GPz) που είχα στα '90s αλλά ήταν με κόντρα παξιμάδι). Η λαβή της πένσας που βρήκα είναι βαθύ κόκκινο και θαμπή αλλά ΟΚ. Μάλλον από το 1970 κάτι γιατί τα γράματα είναι χτυπημένα και όχι σαν αυτή στο link που έβαλες. Το χρώμα μάλλον ταιριάζει με την #14.
    Μόλις μαζέψω και άλλα θα την βάλλω μαζί στο Ευρήματα ΜΚ ΙΙΙ.
    Sorry για την φλυαρία και πάλι ευχαριστώ.
    Τελευταία τροποποίηση από Leon67; 10/01/2016 στις 21:47.

  4. #34
    Δεν ήξερα που να το ποστάρω αυτό, το βάζω εδώ. Μια πολύ καλή προσφορά, νομίζω, είναι αυτή η συλλογή εργαλείων της Wiha!

    http://www.ebay.de/itm/WIHA-Werkzeug...3D291677891112

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	$_57.jpg 
Προβολές:	354 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	355913

    Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει δει πουθενά κάποιος αυτά τα πλασικά μάγουλα για τη Knipex Cobra.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	nfii95z.jpg 
Προβολές:	359 
Μέγεθος:	51,2 KB 
ID:	355915
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  5. #35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος

    Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει δει πουθενά κάποιος αυτά τα πλασικά μάγουλα για τη Knipex Cobra.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	nfii95z.jpg 
Προβολές:	359 
Μέγεθος:	51,2 KB 
ID:	355915

    εψαξα εδω στην γερμανικη ιντερνετικη αγορα και δεν υπαρχει καμια αναφορα απολυτως.
    πολυ περιεργο

  6. #36
    Είναι ότι πρέπει για τα έμβολα στις δαγκάνες των φρένων. Κάπου θα βόσκουν, δε μπορεί.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  7. #37
    Το είχε πάρει το μάτι μου στο garage journal, έλεγαν ότι κάνουν για το 10ιντσο μόνο.

  8. #38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DAN_DAN Προβολή μηνύματος
    Το είχε πάρει το μάτι μου στο garage journal, έλεγαν ότι κάνουν για το 10ιντσο μόνο.
    Ναι για 250αρα τα θέλω και γω.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Είναι ότι πρέπει για τα έμβολα στις δαγκάνες των φρένων. Κάπου θα βόσκουν, δε μπορεί.

    Με ένα γρήγορο ψάξιμο :

    http://chadstoolbox.com/58788-set-of...igator-pliers/


    http://www.amazon.com/Protectors-10-.../dp/B00BIX90IQ

    https://www.ecstuning.com/b-knipex-p...9k0058788~knp/

    Μια γιαπονέζικη σελίδα με καλές φωτό.

    http://blog.livedoor.jp/matcotools/a...033453268.html


    Φαίνεται μόνο στην αμερική τα πουλάνε.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  10. #40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Φαίνεται μόνο στην αμερική τα πουλάνε.
    Αμάν ρε κνιπεχ...
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 22/09/2016 στις 00:21. Αιτία: Διαχωρισμός παράθεσης
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  11. #41
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Φαίνεται μόνο στην αμερική τα πουλάνε.
    Για να σου βγάζει ο googlhs αποτελέσματα από όποια χώρα γουστάρεις κάνε το εξής.

    Κάνε αναζήτηση και αφού σου εμφανίσει τα αποτελέσματα πάΝΕ στη γραμμή διεύθυνσης και πρόσθεσε το παρακάτω.

    &cr=countryDE

    και πάτα έντερ. Έτσι του λες να ψάξει μόνο στους σέρβερ της Γερμανίας πχ.
    ΙΤ
    FR
    SP
    κτλ.

    Και κάπου αλλού το είχα γράψει αλλά ούτε που θυμάμαι!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 01/04/2016 στις 13:33.
    Sent from me using a computer.

  12. #42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Για να σου βγάζει ο googlhs αποτελέσματα από όποια χώρα γουστάρεις κάνε το εξής.

    Κάνε αναζήτηση και αφού σου εμφανίσει τα αποτελέσματα πάΝΕ στη γραμμή διεύθυνσης και πρόσθεσε το παρακάτω.

    &cr=countryDE

    και πάτα έντερ. Έτσι του λες να ψάξει μόνο στους σέρβερ της Γερμανίας πχ.
    ΙΤ
    FR
    SP
    κτλ.

    Και κάπου αλλού το είχα γράψει αλλά ούτε που θυμάμαι!
    Επίσης μια καλή λύση για έρευνα σε καταστήματα είναι οι τοπικές shopping σελιδες του google (σαν το skroutz δηλαδή) πχ
    www.google.de/shopping για γερμανικά καταστήματα και www.google.co.uk/shopping για αγγλικά
    Τελευταία τροποποίηση από Mariner; 02/04/2016 στις 08:56.
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Δεν ήξερα που να το ποστάρω αυτό, το βάζω εδώ. Μια πολύ καλή προσφορά, νομίζω, είναι αυτή η συλλογή εργαλείων της Wiha!

    http://www.ebay.de/itm/WIHA-Werkzeug...3D291677891112

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	$_57.jpg 
Προβολές:	354 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	355913

    Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει δει πουθενά κάποιος αυτά τα πλασικά μάγουλα για τη Knipex Cobra.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	nfii95z.jpg 
Προβολές:	359 
Μέγεθος:	51,2 KB 
ID:	355915
    Είδες Conrad.de ?

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Μιας και με τον βρωμόκαιρο δεν παίζουν εξωτερικές εργασίες χαζεύωντας βρήκα κάτι σε εξωπραγματική τιμή:
    Πένσα Odur Fit με μαλακή μόνωση σε λαβές rebranded σε Elora σε τιμή που σε αφήνει άφωνο. Το λίνκ είναι:

    http://www.hobbytools.gr/index.php/p...-003825-detail

    και η τιμή (ευτυχώς καθόμουν αλλά πνίγηκα με τον καπουτσίνο) 58,37 ευρώ!!!! Εάν κάποιος την έχει πάρει (σε αυτήν την τιμή) &*@$+%.....Τί να πώ παραπάνω, μόνο ότι η #15 της μαμάς εταιρίας πουλιέται κάπου στα 20 στην Γερμανία όπως είχαμε γράψει κάπου εδω μέσα (δεν βρίσκω το λινκ). Γιατί δεν απορώ που αποφεύγουμε τα Ελληνικά eshop;

  15. #45
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Μιας και με τον βρωμόκαιρο δεν παίζουν εξωτερικές εργασίες χαζεύωντας βρήκα κάτι σε εξωπραγματική τιμή:
    Πένσα Odur Fit με μαλακή μόνωση σε λαβές rebranded σε Elora σε τιμή που σε αφήνει άφωνο. Το λίνκ είναι:

    http://www.hobbytools.gr/index.php/p...-003825-detail

    και η τιμή (ευτυχώς καθόμουν αλλά πνίγηκα με τον καπουτσίνο) 58,37 ευρώ!!!! Εάν κάποιος την έχει πάρει (σε αυτήν την τιμή) &*@$+%.....Τί να πώ παραπάνω, μόνο ότι η #15 της μαμάς εταιρίας πουλιέται κάπου στα 20 στην Γερμανία όπως είχαμε γράψει κάπου εδω μέσα (δεν βρίσκω το λινκ). Γιατί δεν απορώ που αποφεύγουμε τα Ελληνικά eshop;
    Τους έστειλα μαιλ και τους ρώτησα αν η τιμή είναι σωστή.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 22/09/2016 στις 00:57. Αιτία: Διαχ_πολ_παρ..
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 3 από 55 ΠρώτοΠρώτο 123456781353 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 280
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2018, 15:01
  2. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 10:44
  3. ΧΙΟΣ...Άνοιξη 2007 - Γενική συζήτηση
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 278
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 20:06
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 22:37
  5. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF