Σελίδα 36 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 26313233343536373839404146 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 526 έως 540 από 823

Θέμα: Πένσες-Κοφτάκια-Τανάλιες κ.α (γενική συζήτηση)

  1. #526
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.652
    Εγω κατάλαβα λάθος ίσως, νόμιζα ότι λέγοντας πενσικό εννοούσες το γενικότερο όρο για τετοιου τυπου εργαλείο.
    Σε πένσα κανονική, νομίζω μια comfort grip (η κοκκινομπλε λαβή στις Knipex) ή λεπτή σαγρέ, στα 140 ή 160χιλ. είναι το εργαλείο που ζητάς.
    Μάρκες άπειρες. Απέφυγε πένσες του διευρου καθώς δεν κάνουν για τίποτα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #527
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Είδατε το link που παρέθεσε ο τζεηενπής;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Εδώ μπορείς να δεις αμερικανικές πενσες συρματοπλεγματων
    https://toolsdoctor.com/el/best-fencing-pliers/
    Αν δεν είναι απαγορευτικός ο μεγάλος όγκος και το βάρος, ίσως είναι αυτό που ζητάει το παλικάρι.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #528
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Είδατε το link που παρέθεσε ο τζεηενπής;



    Αν δεν έχουν μεγάλο όγκο και βάρος, μάλλον είναι αυτό που ζητάει το παλικάρι.
    Έχουν και μήκος 26εκ και βάρος!
    Δεν γίνεται διαφορετικά.
    Δεν χωράνε σε τσέπη παντελονιού αλλά θέλουν θήκη ζώνης.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	61AnjNfuxCL._AC_SL1500_.jpg 
Προβολές:	102 
Μέγεθος:	29,9 KB 
ID:	432146

  4. #529
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Αν είναι η εργασία του η κατασκευή φραχτών, τότε θα πρέπει να πάρει τη σωστή πένσα και ειδική βάση για να την αναρτά πλάγια στο μηρό ή στη μέση. Δε θα παιδεύεται με το λάθος εργαλείο, προκειμένου να χωράει στην πλάγια τσέπη του παντελονιού.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #530
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.652
    εσύ το είδες; γιατι αναφέρει ξεκάθαρα ότι "είναι συνήθως μεγαλύτερες των συνηθισμένων πενσών"
    βεβαια είναι σαν απο μετάφραση γκουγκλ το σάιτ οπότε με επιφύλαξη η ανάγνωση του.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #531
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Πάντως η δική μου πένσα, δεν του κάνει σίγουρα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #532
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nauagios Προβολή μηνύματος
    Οι τανάλια είναι το πιο βολικό εργαλείο για την δουλειά που θέλω και όντως με έχεο βολέψει αφάνταστα. Στο κόψιμο δεν συγκρίνεται με τις πένσες, έχει ένα μεγάλο ΑΛΛΑ όμως. Όταν θες ταυτόγχρονα να τραβήξεις για να σφιξεις/στρίψεις τότε είσαι οριακά να κόψεις το σύρμα και να πάει στραφι όλος ο κόπος. Αν ειναι να το κάνεις μια δυο φορές δεν τρέχει κάτι, σε πολλά μέτρα φράχτη όμως ειναι θέμα να κόβεται έστω και μια στις δέκα. Έλεγα λοιπον για πενσα διοτι θα χάσω την δυνατότητα κοψίματος σε πολλες γωνίες σε σχέση με την πενσα που ειναι περιορισμενη αλλα θα κερδίσω σε πιο σταθερο τραβηγμα/στρίψιμο.
    κάνε ένα ψάξιμο για rebar pliers είναι για παρόμοια δουλειά ίσως σε βολέψει

  8. #533
    Μέλος Το avatar του/της nauagios
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    152
    με βλεπω για καμια μικρη ταναλια knipex και να την διαμορφωσω να κοβει μονο στις ακρες και οχι στο κεντρο. Θα παρω μια ταναλια και μια πενσα και αν δεν πετυχει η τροποποιημενη ταναλια τοτε θα κρατησω την πενσα.

  9. #534
    Μέλος Το avatar του/της nauagios
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    152
    με αγροτικα/κτηνοτροφικά ασχολουμαι αλλά κάθε μέρα θα την χρειαστώ κάποια στιγμή.

  10. #535
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    Τανάλια μαραγκού.

    50 00 160 με ή χωρίς λεπτές λαβές.

    Είναι η κλασική τανάλια για τράβηγμα και για στρίψιμο. Εγώ πήρα αυτή για τη δουλειά που λες αλλά όχι μόνο. Ήθελα πιο γενική χρήση οπότε πήρα την μεγαλύτερη 210 γιατί τραβάω και καμιά πρόκα που και που. Λόγο της μεγάλης απόστασης που έχει κοπτική ακμή απ' το σημείο πίβοτ των λαβών, η δύναμη που ασκείς δεν κόβει κατά λάθος το σύρμα. Δλδ έχεις καλύτερο έλεγχο της δύναμης. Αν θέλεις να το κόψεις πάλι, δε θα χρειαστεί πολύ προσπάθεια. Φυσικά εξαρτάται απ' το μέγεθος του σύρματος και το μέγεθος της τανάλιας. Δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει την 160αρα που θέλεις εσύ για να σου πω. Η 210, μερικές φορές, αν δε προσέξω, μπορεί να μου κόψει κατά λάθος το σύρμα που στρίβω ή τραβάω. Συνήθως χρησιμοποιώ σύρμα πάχους 1,3μμ. Το να κόψω και τις δύο άκρες στο τέλος, δεν είναι πρόβλημα και δεν χρειάζεται προσπάθεια. Δεν ξέρω τι σύρμα χρησιμοποιείς πιο συχνά και δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει η 160αρα, στο τέλος που θα θέλεις να κόψεις και τις δυο άκρες. Υπάρχει και η 180.
    Οι ευθείες λαβές βολεύουν στο στρίψιμο και δε θα σε ενοχλούν όταν το χέρι γλιστράει μπροστά, καθώς την στρίβεις.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	thumb.jpg 
Προβολές:	84 
Μέγεθος:	14,6 KB 
ID:	432151

    Κλασική τανάλια.

    68 01 160

    Αν η 160αρα παραπάνω σε κουράζει στο τέλος όταν θέλεις να κόψεις το σύρμα, αυτή είναι η επόμενη επιλογή σου. Εξίσου μικρή αλλά με μεγαλύτερη δύναμη λόγο μεγαλύτερου υπομοχλίου λόγο της μικρότερης απόστασης που έχει ο άξονας τον λαβών απ' τις κοπτικές ακμές.
    Νομίζω πως δεν υπάρχει άνθρωπος που δεν την έχει χρησιμοποιήσει. Η κεφαλή της είναι πιο πλατιά λόγο του μικρότερου μεγέθους, ώστε να πιάνεις με την άκρη τα σύρματα που περισεύουν, χωρίς να σε παιδεύει. Η λαβή σε βάζει να τοποθετήσεις τα χέρια στο κέντρο για να κόψεις τις άκρες. Από θέμα δύναμης, μπορεί να χρειαστεί την ίδια προσπάθεια με τη δική μου για να κόψει ίδιας διαμέτρου σύρμα. Μπορεί να είναι και πιο ελαφριά απ' την απο πάνω, δε ξέρω. Σίγουρα στην τσέπη θα σε βολέψει περισσότερο λόγο της μικρότερης κεφαλής. Τον πατέρα μου, που τον χάνω που τον βρίσκω, με μια τέτοια στην τσέπη γυρίζει όλη την ώρα. Όταν δεν την έχει στην τσέπη, βρίζει γιατί δε θυμάται που την άφησε.
    Στη φωτογραφία είναι η 200αρα, η 160 είναι πολύ πιο κοντή και με λίγο πιο κουρμπαριστές λαβές.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20170522153444_knipex_tanalia_160mm_6801160.jpeg 
Προβολές:	88 
Μέγεθος:	47,0 KB 
ID:	432152


    Αυτός είναι κόφτης μπετού ή οπλισμού. Συνήθως λένε τον απο πάνω κόφτη μπετού αλλά δεν είναι. Ο κόφτης μπετού πρέπει να έχει μεγάλο μήκος. Ο σχεδιασμός του είναι κυρίως για να στρίβεις σύρματα. Χρησιμοποιείται για να γίνονται πλέγμα, τα σίδερα οπλισμού. Επειδή μπορεί να χρειαστεί να δέσεις σίδερα δια μέσω του πλέγματος που είναι από εμπρός, χρειάζεται μεγάλο μήκος για να φτάνει, χωρίς όμως πολύ δυνατές σιαγόνες. Φυσικά υπάρχουν και μεγάλου υπομοχλίου που μοιάζουν με τα απο πάνω και έχουν μεγαλύτερο μήκος και ίσιες λαβές. Δεν είναι για τη δουλειά που θέλεις εσύ, αλλά στο βάζω για να δεις το σχεδιασμό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	kn_9900200-00-3.jpg 
Προβολές:	86 
Μέγεθος:	24,3 KB 
ID:	432153

    Και οι τρεις από πάνω μπορούν να στρίβουν σύρματα ή να βγάζουν πρόκες αλλά η πρώτη βγάζει τις πρόκες πιο εύκολα, η δευτερη κόβει το σύρμα πιο εύκολα, η τρίτη έχει την μικρότερη και πιο στρογγυλή κεφαλή για να στρίβεις τα σύρματα σε πιο δύσκολα σημεία.

    Και αυτή που θα σου προτείνω είναι αυτή.

    https://xromatakarantinos.gr/product...-160mm-peugeot
    https://www.kantarzoglou.gr/el/pense...geot11546.html

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ntanalia-peugeot-160mm.jpg 
Προβολές:	84 
Μέγεθος:	34,7 KB 
ID:	432154

    Παρακαλώ να σημειωθεί οτι πρότεινα εργαλείο με δυο λαβές που ανοιγοκλείνουν και δε λέει επανω knipex.

    Μεγέθη 120 (εξαντλημένο), 140, 160. Ψάξε και αλλού.

    Δες το σχεδιασμό και κρίνε μόνος σου τώρα τι είναι αυτο που θα σε βολέψει περισσότερο για τα σύρματα που χρησιμοποιείς.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 17/11/2021 στις 00:21.
    Sent from me using a computer.

  11. #536
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    ΒΤW Αν πάρεις την 160αρα peugeut και δε σ' αρέσει, τη στέλνεις σε μένα με μτφ, δικά μου. Αργά η γρήγορα θα τη χάσει ο πατέρας μου αυτή που έχει.
    Sent from me using a computer.

  12. #537
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.652
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    ]
    Παρακαλώ να σημειωθεί οτι πρότεινα εργαλείο με δυο λαβές που ανοιγοκλείνουν και δε λέει επανω knipex.
    .
    Σημειώθηκε σημειώθηκε.
    Θα λάβεις αρνητική αξιολόγηση πελατου από την εταιρεία για το τελευταίο τρίμηνο του έτους
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #538
    Μέλος Το avatar του/της nauagios
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    152
    Δεν περίμενα κάτι λιγότερο από ένα κατατοπιστικό σεντόνι. Θα την παραγγείλω άμεσα λοιπόν. Όσο για το σύρμα είναι μαλακό σύρμα χορτοδεσιας. Σχετικα εύκολα κόβονται οι δύο άκρες και με απλή πενσα του πανεριου.

  14. #539
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Για τις φώτο που έβαλε ο daz να πω ότι η πρώτη ή κλασσική τανάλια είναι ιδανική για βγάλσιμο προκων και διχαλων από ξύλα όπως και για στρίψιμο συρματων.
    Η δεύτερη έχει πιο φαρδιά κοπτικα και στρίβει και κόβει σύρματα πιο σκληρά, αυτήν δούλευαν κυρίως οι σιδεραδες από τι έχω δει το 1950-1970 που όλα γίνονταν επί τόπου στην οικοδομή με το χέρι.*
    Η επόμενη με μακριες λαβές και στενά κοπτικα έχω δει να την δουλεύουν σπανιότερα οι σιδεραδες και με ακόμα πιο στενά κοπτικα οι πλακαδες για να κόβουν τρύπες ή κουρμπες σε πλακάκια όταν δεν υπήρχαν κατάλληλα κοπτικα. Κιεγω το ίδιο έκανα πριν 30 χρόνια.
    Μία 16αρα λοιπόν nauagios πιστεύω θα σε εξυπηρετήσει στη συνεχή μεταφορά μιας και τα σύρματα που θα κόβεις είναι σχετικά μαλακά.
    *Κασμας, φτυάρι, τσαπα, ντενεκες για το κουβάλημα μπετου, τανάλια, πριόνι και σκεπαρνι όλα τα εργαλεία της οικοδομής πριν 50 και παραπάνω χρόνια. Στα εργαλεία να προσθέσω τον ξύλινο πάγκο του σιδερα με την μεταλλική πλάκα επάνω που είχε τρία σιδερα που εξειχαν για το στραβωμα των σιδερων,απο δίπλα και ένας κοφτης για τις μπετοβεργες. Αναλώσιμα οι προκες που μετά τη χρήση τις έβγαζαν από τα ξύλα και τις ξαναισιωναν.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 17/11/2021 στις 08:39.

  15. #540
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    *Κασμας, φτυάρι, τσαπα, ντενεκες ή πηλοφόρι, με κλάπα καρφωμένη στο πλάι για το πιάσιμο για το κουβάλημα μπετου, τανάλια, πριόνι και σκεπαρνι όλα τα εργαλεία της οικοδομής πριν 50 και παραπάνω χρόνια. Στα εργαλεία να προσθέσω τον ξύλινο πάγκο του σιδερα με την μεταλλική πλάκα επάνω που είχε τρία σιδερα που εξειχαν για το στραβωμα των σιδερων,απο δίπλα και ένας κοφτης για τις μπετοβεργες. Αναλώσιμα οι προκες που μετά τη χρήση τις έβγαζαν από τα ξύλα και τις ξαναισιωναν.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 280
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2018, 15:01
  2. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 10:44
  3. ΧΙΟΣ...Άνοιξη 2007 - Γενική συζήτηση
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 278
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 20:06
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 22:37
  5. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF