Σελίδα 9 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 823

Θέμα: Πένσες-Κοφτάκια-Τανάλιες κ.α (γενική συζήτηση)

  1. #121
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.764
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Συνημμένο 390310
    Τελικά είναι hazet 1850-22.Ανηκε σε μια συλλογή με καρυδακια 1/2 και βασικά εργαλεια σε μεταλλική κασετινα που δόθηκε σαν βραβείο στον αδελφό μου το 1965,οταν είχε έρθει πρώτος στη σχολή Προμηθέας στον Πειραιά που σπούδασε μηχανικός ΕΝ. Τότε αυτά τα εργαλεια τα είχε το μαγαζί Προμηθέας στο λιμάνι και ίσως τα έδινε δωρεάν για την βράβευση. Από τη συλλογή έχουν διασωθει μόνο τρία εργαλεια που δουλευουν ακόμα.
    ΥΓ. Το περίεργο είναι ότι το κοφτακι που διασωθηκε είναι σταμπαρισμενο hazet σκέτο, ενώ η πενσα γράφει hazet 1850-22 Germany.
    Δεν είναι hazet!

    Ποιός κατασκευάζει πένσες για τη hazet?

    H will!
    Sent from me using a computer.

  2. #122
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.764
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Πράγματι έχει τα ίδια κοπτικα μάγουλα με την gedore που αντικατεστησε η οποία είναι αυτή πάνω αριστερά.
    Συνημμένο 390311
    Εκτός τον πλαγιοκοπτη unior που αποδείχτηκε σκυλί, το κόκκινο μυτοτσιμπιδο είναι will και το μπλε orbis. Κατω δεξιά άγνωστο ευρωπαϊκης κατασκευής πολύ καλό.
    H gedore βγάζει ακόμα πένσες γερμανικού τύπου. Δλδ με τις κοπτικές ακμές να προεξέχουν. Κάπου έχω και εγώ μια παλιά αλλά όχι τόσο παλιό οσο η δική σου.

    Orbis και Will ήταν μικροί κατασκευαστές πουι έφτιαχναν εργαλεία για τους μεγαλύτερους. Αργότερα συνενώθηκαν και έγιναν orbiswill και έπειτα εξαγοράστηκαν απ' την knipex όπου βρίσκονται σήμερα. Στην αγορά υπάρχουν ακόμα παλιά orbis και will ενώ και οι δύο μάρκες εξακολουθούν να βγάζουν καινούρια εργαλεία και με τις τρεις επωνυμίες. Orbis - will - oribiswill. Επίσης βγάζουν εργαλεία με την επωνυμία knipex όπως πχ τα οι μακριές τσιμπίδες.

    http://www.orbiswill.de/Products.7.0.html?&L=1
    Sent from me using a computer.

  3. #123
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι hazet!

    Ποιός κατασκευάζει πένσες για τη hazet?

    H will!
    Και ποιος αγόρασε τη will; η knipex.
    Άρα καλά την έβαλα ανάμεσα στις δυο καινουργιες knipex!

    Με τις δικες της χερολαβες από τον κατάλογο Hazet :
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HZ1850-22-33__86704.1490307237.jpg 
Προβολές:	419 
Μέγεθος:	36,5 KB 
ID:	390508
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 17/11/2017 στις 15:55.

  4. #124
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Σήμερα στο Praktiker είδα ότι έβαλε μια καινουργια σειρά Lux Tools της οποίας τα πενσοειδη είναι τσιμπημενα σε τιμές, made in Germany και είναι φτυστά NWS και Knipex. Είδα και την στραβή πενσα της knipex στα 35 ευρώ περίπου. Έβαλε και πολύ πράμα της Stanley. Επίσης διώχνει τα bosch και τα αντικαθιστά με Stanley και makita.

  5. #125
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Σήμερα στο Praktiker είδα ότι έβαλε μια καινουργια σειρά Lux Tools της οποίας τα πενσοειδη είναι τσιμπημενα σε τιμές, made in Germany και είναι φτυστά NWS και Knipex. Είδα και την στραβή πενσα της knipex στα 35 ευρώ περίπου. Έβαλε και πολύ πράμα της Stanley. Επίσης διώχνει τα bosch και τα αντικαθιστά με Stanley και makita.
    Και φαρμακείο όπως πάντα.

  6. #126
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Και ποιος αγόρασε τη will; η knipex.
    Άρα καλά την έβαλα ανάμεσα στις δυο καινουργιες knipex!
    Μπορει η Knipex να είναι καλύτερες και σίγουρα φτηνότερες αλλά αυτή εχει άλλη γοητεία!Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20171121_190648.jpg 
Προβολές:	402 
Μέγεθος:	48,0 KB 
ID:	390662
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20171121_191001.jpg 
Προβολές:	400 
Μέγεθος:	52,4 KB 
ID:	390663
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20171121_191906.jpg 
Προβολές:	401 
Μέγεθος:	36,3 KB 
ID:	390664

  7. #127
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.764
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Σήμερα στο Praktiker είδα ότι έβαλε μια καινουργια σειρά Lux Tools της οποίας τα πενσοειδη είναι τσιμπημενα σε τιμές, made in Germany και είναι φτυστά NWS και Knipex. Είδα και την στραβή πενσα της knipex στα 35 ευρώ περίπου. Έβαλε και πολύ πράμα της Stanley. Επίσης διώχνει τα bosch και τα αντικαθιστά με Stanley και makita.
    Η lux έχει παράδοση να πουλάει rebranded nws. Nws βρίσκεις σε πάρα πολλές εταιρείες.

  8. #128
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Στο Praktiker είδα κάποιες εκπτώσεις σε μερικά Stanley. Μου άρεσαν μια μικρή πενσα 160χιλ(8ευρώ) και τα μυτοτσιμπιδα 180χιλ(10ευρώ). Made in France. Πολύ περιποιημενα αλλά όχι για βαρια χρήση. . Εντύπωση μου έκανε ένα τρυπανι μμπετου SDS 24χιλ μήκους 30έκατ στα 10ευρώ. Έπρεπε να το παρω, ότι πρέπει για να περνάς σωλήνες του νερού από τοίχους.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 12/12/2017 στις 19:07.

  9. #129
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20171213_134026-800x491.jpg 
Προβολές:	284 
Μέγεθος:	78,6 KB 
ID:	391347
    Ενα μικρο grip της facom σε πολυ καλη τιμη απο τοπικο μαγαζι

  10. #130
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.764
    Είσαι ευχαριστημένος απ' τον τρόπο λειτουργίας της?

    Εγώ το βρίσκω πολύ βολικό στη θεωρία, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι λειτουργικό γιατί δεν την έχω δοκιμάσει καν. Με λίγα λόγια, δουλεύει?
    Sent from me using a computer.

  11. #131
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2017
    Μηνύματα
    136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Στο Praktiker είδα κάποιες εκπτώσεις σε μερικά Stanley. Μου άρεσαν μια μικρή πενσα 160χιλ(8ευρώ) και τα μυτοτσιμπιδα 180χιλ(10ευρώ). Made in France. Πολύ περιποιημενα αλλά όχι για βαρια χρήση. . Εντύπωση μου έκανε ένα τρυπανι μμπετου SDS 24χιλ μήκους 30έκατ στα 10ευρώ. Έπρεπε να το παρω, ότι πρέπει για να περνάς σωλήνες του νερού από τοίχους.
    Mε 8€ αγοράζεις orbis στην Αθηνάς και είναι πολύ καλύτερης ποιότητας.Εγώ αγόρασα 2 και είμαι υπερευχαριστημένος.

  12. #132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Είσαι ευχαριστημένος απ' τον τρόπο λειτουργίας της?

    Εγώ το βρίσκω πολύ βολικό στη θεωρία, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι λειτουργικό γιατί δεν την έχω δοκιμάσει καν. Με λίγα λόγια, δουλεύει?
    Αποστολε να σου πω την αληθεια, προς το παρον ξεκουραζεται στην πλατη του παγκου
    Μου εκανε εντυπωση ο μηχανισμος, δεν μοιαζει με αυτον που εχουν συνηθως τα grip, γι' αυτο την πηρα. Νεοτερα στο μελλον

  13. #133
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Είσαι ευχαριστημένος απ' τον τρόπο λειτουργίας της?

    Εγώ το βρίσκω πολύ βολικό στη θεωρία, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι λειτουργικό γιατί δεν την έχω δοκιμάσει καν. Με λίγα λόγια, δουλεύει?
    Εχω την 10" και θα έλεγα οτι μάλλον δουλεύει αλλά θελει συνήθεια και ισως δεν βολέψει όλους τους χρήστες. Το ρυθμιστικό βιδάκι δεν έχει καμμία σχέση με άνοιγμα αλλά μόνο με δύναμη που χρειάζεται για να πιάσει και εχει πολυ μικρές ρυθμίσεις...σε ελάχιστη περιστροφή αλλάζει παρα πολύ.

  14. #134
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.764
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Εχω την 10" και θα έλεγα οτι μάλλον δουλεύει αλλά θελει συνήθεια και ισως δεν βολέψει όλους τους χρήστες.
    Επειδή ξέρω ότι δε την αγάπησες ποτέ, ρώτησα και τον dan dan.
    Sent from me using a computer.

  15. #135
    Μόλις παρέλαβα τον καινούργιο πλαγιοκοφτης της Stanley fatmax FMHT0-70814 με "διπλό μοχλό"

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	psBDsOg_d.jpg 
Προβολές:	204 
Μέγεθος:	20,5 KB 
ID:	391428

    Και τον τεσταρα σε σχέση με τον διπλανό amtech(του 4ευρου) σε
    Α)καλώδιο ρευματος
    Β)Χοντρό σύρμα
    Γ)Λεπτή μεταλλική γωνία
    Δ)Μικρή βίδα
    Ε)Σχετικά μικρή πρόκα

    Α)Προφανώς εύκολο και για τους 2 κόφτες, όμως με τον Stanley χρειάστηκε πολύ λιγότερη δύναμη.
    Β)Ο amtech το κόψε με τα δύο χέρια στην λαβή, ο Stanley με ένα χωρίς υπερπροσπάθεια.
    Γ)Ούτε για πλάκα ο amtech, εύκολα ο Stanley.
    Δ)Με ευκολία ο Stanley, δύσκολα ο amtech.
    Ε)Με τίποτα ο amtech, εύκολα ο Stanley, ΑΛΛΑ η πρόκα εάν και μικρή άφησε σημάδι στα δόντια του stanley σχέσεων όσο και η διάμετρος της.
    Οπότε μαλλων παραειναι μαλακό το μέταλλο του Stanley.

    Έχει βγάλει και η knipex αντίστοιχο μοντέλο "διπλού μοχλού" (νομίζω twin force ονομάζει την σειρά)αλλά βγαίνει από όσο είδα στο 50αρη ευρώ σε σχέση με τα 13 του Stanley και επειδή το εργαλείο δεν προορίζεται για επαγγελματική χρήση τα τσιγκουνευτικα για να είμαι ειλικρινής(για την γκαζοταναλια cobra τα εδωσα γιατί νομίζω πως άξιζε λόγω διαβάθμισης + ανοιγματος)..

    Και για να κλείνω, θέλει λίγη προσοχή στο τι θα του βάλεις να κόψει γιατί εύκολα μπορείς να χαλάσεις τα δόντια, από την άλλη κόβει πολύ πιο εύκολα από συμβατικό πλαγιοκοφτης οπότε μαλλων δεν μετανιώνω για την αγορά του.

    Μια τελευταία παρατήρηση, οι δαγκάνες του Stanley (παρόλο που είναι 20cm σε σχέση με τα 18 της amtech) ανοίγουν σημαντικά λιγοτερο-εαν και πρακτικά δεν νομίζω πως θα δημιουργήσει πουθενά θέμα το συγκεκριμένο.

    Υ.γ Η πενσα της αντίστοιχης σειράς της Stanley στο 15ευρω θα ναι μαλλων καλή αγορά μιας και θα προσφέρει πολύ δυνατό πιάσιμο χωρίς να απασχολεί τόσο το μαλακό μέταλο.
    Τελευταία τροποποίηση από atopos; 18/12/2017 στις 15:21.

Σελίδα 9 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 280
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2018, 15:01
  2. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 10:44
  3. ΧΙΟΣ...Άνοιξη 2007 - Γενική συζήτηση
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 278
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 20:06
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 22:37
  5. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF