Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Enduro tools!

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    731

    Enduro tools!

    Καλημέρα
    Ιδανική εργαλειοθήκη για enduro?
    Το κιτ που έδιναν με την μηχανή που είναι μικρό μέγεθος είναι αρκετό?
    Έχει κανένας υπόψιν του μικρή κασετίνα σε όγκο να έχουμε να σφίξουμε μια βίδα αν χρειαστεί ?
    Πενσα/κοφτακι/μπουζοκλειδο/ένα γαλλικό δερματικά και μια κασετίνα με μύτες και καρυδακια μπορεί να βγει σε πακέτο σύνολο 10Χ20 Και βάθος 10cm?
    Να το βάλω πάνω στην μηχανή παν ενδεχόμενο

    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Η ιδανική εργαλειοθήκη για enduro είναι αυτή που έχει σαμπρέλες, μπαλώματα, λεβιέδες για λάστιχα, αμπούλες αέρα, κλειδί για βγάζεις τροχούς, και τα βασικά εργαλεία για να φέρνεις στα ίσια τους μανέτες κτλ.

    Για ποιά μηχανή μιλάμε? Τι εργασίες θέλεις να καλύψεις?
    Sent from me using a computer.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    731
    ένα ttr 250 έχω

    πήγαμε βόλτα και είδα στην μηχανή φίλου ότι μια βίδα (την ανάγκη την κάλυψαν δεματικα) μπορεί να χαλάσει την βόλτα
    δεν μιλάμε για εκδρομικού enduro χαμένος μέσα στα βουνά για μέρες αλλά για μια βόλτα πχ βαρυμπομπη για να μην ξενερώσεις για μια χαζοβλαβη (οχι σερβις)
    θα φτιάξω μια μίνι εργαλειοθήκη μέσα σε ένα σακίδιο που θα χρησιμοποιώ αποκλειστικά στις βόλτες με εργαλεία που έχω ήδη και θα ψάξω για μια αξιόλογη μίνι κασετίνα με μύτες και καρυδάκια

    λόγο απειρίας ρωτάω καταρχήν αν είναι υπερβολή και κατά δεύτερον αν είναι ''πλήρης'' η δεν έχω σκεφτεί κάτι βασικό

    ευχαριστώ πολύ

    Edit: πχ
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων xlarge_20200304134912_stanley_1_13_906_1_4_39tmch.jpeg.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από george.S; 02/03/2021 στις 12:55.

  4. #4
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Ετσι κι αλλιώς εντουρο δε σημαίνει χαμένος στα βουνά για μέρες. Μια βόλτα στο βουνό είναι πιο "εντουρο" απ' το εδρομικό εντούρο.

    Αν σε πιάσει λάστιχο εκεί τι θα κάνεις? Θα περιμένεις την οδική?

    Αυτές οι συλλογές έχουν μέσα μύτες που μπορεί η μηχανή σου να μην έχει. Και να μην έχουν κάτι που ίσως σου χρειαστεί. πχ αυτή που έβαλες έχει δυο σειρές τορξ που αμφιβάλω αν ή μηχανή σου έχει κάποιο. Και αν έχει είναι σε σημείο που θα χρειαστεί να επέμβεις όσο είσα στο βουνό?
    Η μύτη με αυτόν τον αντάπτορα δε χωράει σε πολλά σημεία λόγο πάχους του αντάπτορα. Έχει η μηχανή σου τέτοια?

    Φτιάξε ή πάρε μια υφασμάτινη θήκη είτε απ' αυτές που γίνονται ρολό, είτε μια με φερμουάρ και βάλε μέσα τα εργαλεία που χρειάζεσαι στο βουνό και μονο αυτά. Υπάρχουν σχετικά θέματα για συλλογές κάτω απ' τη σέλα της μηχανής, να πάρεις ιδέες. Θα τα βρεις απ' το ευρετήριο θεμάτων.

    Σκέψου τι μπορεί να αντιμετωπίσεις στο βουνό και πάρε τα κατάλληλα εργαλεία.

    Σκύλα θες? Μπορείς να την κάνεις μέχρι και λεβιέ αν σου σπάσει κάτι. Την έχουν κάνει από ασφάλεια σε χαμένο παξιμάδι ρόδας μέχρι ποδόφρενο. Εχεις χούφτες? Μπορούν να σου δημιουργήσουν μεγάλα προβλήματα και πρέπει να μπορείς να τις λύσεις.

    Τι είναι αυτό που μπορεί να σε αφήσει στο βουνό εκτός από το να σου τελειώσει η βενζίνη? Προφανώς η αλλαγή λαδιών και το ρουλεμαν λαιμού, δεν είναι απ' αυτά. Πρέπει να έχεις όσα σου χρειάζονται για να φτάσεις έστω κάπου που να μπορεί να έρθει οδική ή να σε βρει ένας φίλος. Διαφορετικά τι θα κάνεις? Θα αφήσεις τη μηχανή και θα κατέβεις με τα πόδια?

    Δε ξέρω αλλά όταν λες συλλογή εντουρο εγώ αυτό καταλαβαίνω. Διαφορετικά ρίξε μια ματιά στο θρεντ με τις μινι συλλογές και πάρε όποια καλύπτει περισσότερες ανάγκες στη μηχανή σου.
    Sent from me using a computer.

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αν σε πιάσει λάστιχο εκεί τι θα κάνεις? Θα περιμένεις την οδική?
    Γι αυτό βάζεις mousse και δε χρειάζεται να κουβαλάς τπτ απο αυτά... ουτε λεβιέδες ουτε σαμπρέλες ουτε να κάθεσαι να ρυθμίζεις τη πίεση ανάλογα το τεραίν ..

    Πάντα για χρήση enduro (οχι εκδρομή δλδ άσφαλτο με μεγάλες ταχύτητες ).

    Προσωπικά κουβαλάω μονο αυτά που δίνει ο κατασκευαστής και αρκετά δεματικά 1 μπουζι και 1 σετ ασφάλεια αλυσίδας. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα..ουτε χρειάστηκα κάτι άλλο

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  6. #6
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Το μους δε λειτουργεί πάντα. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω την καλυτερη εμπειρία. Σε κάθε περίπτωση 2-3 αμπούλες και ένα μπάλωμα το είχα μαζί μου. Όπως και να 'χει, πρέπει να υπάρξει πρόβλεψη για σπασμένο λάστιχο. Είτε είναι μους, είτε αφρός, είτε μπάλωμα, είτε σαμπρέλες.

    Έπειτα.. μου έχει χαλάσει τη βόλτα μια γμνη χούφτα που σηκώθηκε μαζί με τη μανένα του συμπλέκτη. Δεν ήταν λόγος για να μείνω, αλλά ήταν μια χαζή βλάβη που με υποχρέωσε να γυρίσω πίσω. Άλλες φορές, προσπαθούσα να βιδώσω βίδες που ξεβίδωσαν, χωρίς να έχω το κατάλληλο κλειδί.
    Διάφορα χαζά προβήματα που έγιναν μεγάλα, επειδή δε μπορούσα να ξεβιδωσω κάτι, να αποκτήσω πρόσβαση στο πρόβλημα.

    Δε ξέρω τι δίνει ο κατασκευαστής με το κάθε μηχανάκι, αλλά το αναφέρετε σα να είναι για όλα το ίδιο. Εμένα είχε ένα μπουζόκλειδο και δυο γερμανικά 10χ12 για να ρυθμίζω την αλυσίδα. Ούτε καν κλειδί για να χαλαρώσω τον άξονα αν ήθελα να ρυθμίσω την αλυσίδα.

    Το ότι κάποιος δεν έχει μείνει ποτέ ως τώρα στο βουνό, δε σημαίνει οτι μεθαύριο δε μπορεί να μείνει επειδή δε μπορεί να βραχυκοικλωσει την ασφάλεια του σταντ.

    Αν τα εργαλεία που είχε η μηχανή, σας προσφέρουν τα βασικά που μπορεί να χρειαστείτε, τότε μια χαρά. Αλλά έτσι στον αέρα, δε γίνεται συζήτηση ούτε μπορεί να προτείνει κάποιος οτιδήποτε.
    Sent from me using a computer.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    936
    Καλησπέρα.
    Κατά την γνώμη μου μια εντουροεργαλειοθήκη δεν χρειάζεται πολλά .
    Δυο λεβιέδες για εξαγωγή τροχών. με γερμανοπολύγωνο για ξεβίδωμα αξόνων στην άλλη άκρη,κλειδια, οκτώ,δέκα ,δώδεκα και δεκατέσσερα,το σετάκι με τα μπαλώματα,συρμοτόσχοινα γκαζιέρας και συμπλέκτη,δυο κατσαβίδια,μια μικρή σκύλα.
    Ολα αυτά χωράνε στην εργαλειοθήκη της μηχανής,εκτός απο τους λεβιέδες που τους σφηνώνω στο.....φιλτροκούτι!
    Στο σακκίδιο έχω πάντα μια μικρή τρόμπα και ένα φαστ που με έσωσε μια φορά στην επιστροφή που ήμουν κουρασμένος και βαριόμουν να μπαλώσω σαμπρέλα.

  8. #8
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από azar41 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα.
    Κατά την γνώμη μου μια εντουροεργαλειοθήκη δεν χρειάζεται πολλά .
    Δυο λεβιέδες για εξαγωγή τροχών. με γερμανοπολύγωνο για ξεβίδωμα αξόνων στην άλλη άκρη,κλειδια, οκτώ,δέκα ,δώδεκα και δεκατέσσερα,το σετάκι με τα μπαλώματα,συρμοτόσχοινα γκαζιέρας και συμπλέκτη,δυο κατσαβίδια,μια μικρή σκύλα.
    Ολα αυτά χωράνε στην εργαλειοθήκη της μηχανής,εκτός απο τους λεβιέδες που τους σφηνώνω στο.....φιλτροκούτι!
    Στο σακκίδιο έχω πάντα μια μικρή τρόμπα και ένα φαστ που με έσωσε μια φορά στην επιστροφή που ήμουν κουρασμένος και βαριόμουν να μπαλώσω σαμπρέλα.
    Έτσι πιστεύω και 'γω.
    Sent from me using a computer.

  9. #9
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Δυο-τρια γερμανοπολυγωνακια....[ τα βασικα απο τις περισοτερες βιδες που φοραει το μηχανακι...]

    Ενα καλο πολυεργαλειο ( ελαχιστο σε μεγεθος μα πραγματικα τα εχει ολα..)

    Ενα δυο απο τα βασικα αλενακια......

    Μπουζι,μπουζοκλειδο ...

    Ασφαλεια αλυσιδας...

    κλειδι για χαλαρωμα του αξονα.....μου εχει χρησιμευσει για πολλες ατυχιες εκτος απο αλλαγη σε λαστιχο ...

    Και αυτο γιατι ποτε δεν χαραμισα τον χρονο μου να επισκευασω λαστιχο.....

    5-6 χοντρα δεματικα, και μια που καλη κοντρα μπορει να μου εριξε τον ρυθμο αλλα το προτιμουσα απο την ωρα που θα χρειαζομουν για επισκευη του ...

    Φυσικα μιλαω για ελαφρυ εντουρο μηχανακι 100% χωματινα ελαστικα και ημερησιες βολτες...των 80-90 κμ..!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Για να είσαι σίγουρος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Camion_dakar.jpg 
Προβολές:	210 
Μέγεθος:	75,9 KB 
ID:	425995
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Το μους δε λειτουργεί πάντα. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω την καλυτερη εμπειρία. .
    Τι ακριβώς ενοεις .. μήπως αναφέρεσαι σε κάτι άλλο και οχι σε enduro mousse ?

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  12. #12
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Zid Προβολή μηνύματος
    Τι ακριβώς ενοεις .. μήπως αναφέρεσαι σε κάτι άλλο και οχι σε enduro mousse ?
    Εχχμμ... μάλλον!

    Πάνε κάτι αιώνες που πούλησα το εντουράκι βλέπεις.

    Sent from me using a computer.

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Εχχμμ... μάλλον!

    Πάνε κάτι αιώνες που πούλησα το εντουράκι βλέπεις.

    Ah ok, makes sense then το μούς ειναι σίγουρη λύση ακομα και το λάστιχο να σκιστεί θα γυρίσεις πισω κανονικά. To ποιο ακραίο παράδειγμα με το Toby price φετος στο Dakar

    https://www.youtube.com/watch?v=HA9vVUQWtzM

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    731
    Έβαλα μαζί με τα βασικά εργαλεία και μια μονωτική, 2 ασφάλειες,ένα καλώδιο, λίγο σύρμα και ένα σακουλάκι με βίδες παξιμάδια και ασφάλειες

    Μου λείπει ένα μπουζί και μπουζοκλειδο
    2 alen και μερικά δεματικα

    Μόλις τα συγκεντρώσω όλα θα μπούνε σε υφασμάτινη θήκη ρόλο να βάλω μέσα στην τσάντα


    Έτσι για μην πάμε αμαχητί σε καμία ψιλοαβαρια
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20220204_134637_resized.jpg‎  

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Για να είσαι σίγουρος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Camion_dakar.jpg 
Προβολές:	210 
Μέγεθος:	75,9 KB 
ID:	425995
    Ένα μεγάλο 4Χ4 δεν περνάει σε στενούς δρόμους και μονοπάτια που περνάει μια μηχανή.
    Μόνο μουλάρι μπορεί να πάει όπου φτάνει μηχανή.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Μουλάρι.jpg 
Προβολές:	108 
Μέγεθος:	111,8 KB 
ID:	433911

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 12:21
  2. 14η Συναντηση Enduro 3,4,5/9/2004
    από SaraMaritis στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2004, 14:32
  3. Χρονια Πολλα στους Tatoo23 και Tool
    από crs-k στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2004, 16:06
  4. Boh8eia gia agora enduro! (confused)
    από xalaros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2004, 18:44
  5. Pls Help 4 Enduro
    από CyBeRseXX στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2003, 10:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF