Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 65

Θέμα: Τροχαίο ατύχημα με 2 αρνητικές

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Για τι ποσά μιλάμε και για το δικό σου αυτοκίνητο και για το δικό του. Να υποθέσω πως έχεις μιλήσει με τον ασφαλιστή σου και σε δικηγόρο που ειδικεύεται σε τροχαία έτσι ; Η τροχαία έχει σημειώσει ότι δεν υπήρχαν μπροστά μάρτυρες ;

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/09/2016
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    Για τι ποσά μιλάμε και για το δικό σου αυτοκίνητο και για το δικό του. Να υποθέσω πως έχεις μιλήσει με τον ασφαλιστή σου και σε δικηγόρο που ειδικεύεται σε τροχαία έτσι ; Η τροχαία έχει σημειώσει ότι δεν υπήρχαν μπροστά μάρτυρες ;
    Το δικό μου γύρω στις 4.000 ευρώ ζημιά. Αρχική εκτίμηση. Ο εμπειρογνώμονας ήρθε μια φορά και θα έρθει αρκετές ακόμη. Ώσπου να ξανά ρθει και να ανοιχτεί το αμάξι δεν μπορεί να ξεκινήσει το συνεργείο να φτιάχνει κάτι. Άρα δεν ξέρω ακριβώς όλες τις ζημιές και την τιμή. Δεν ξέρω το ποσό για το δικό του αυτοκίνητο. Ο ασφαλιστής μου μου είπε πως δεν έχει επικοινωνήσει να ζητήσει καν εμπειρογνώμονα. Όχι, η τροχαία δεν σημείωσε ότι δεν υπήρχαν μάρτυρες. Εγώ δεν είχα εμπειρία, δεν ήξερα ότι πρέπει να το σημειώσει κι εκείνη τη στιγμή τα χα χάσει.

  3. #18
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Να φταις εσυ με ποια δικαιολογια?
    Φταιει παντα ο πισω .&-
    Δε φταίει πάντα ο πίσω, αλλά αν μιλάς για δρόμο με μια λωρίδα ανά κατεύθυνση (άσχετα αν δε φαίνεται η διαγράμμιση), τότε προφανώς δεν επιτρέπεται να βρίσκονται 2 αυτοκίνητα στην ίδια λωρίδα, άρα σε προσπέρασε παρανόμως και έχει πλήρη ευθύνη.

    Όσον αφορά τον ιδιωτικό χώρο, με αποζημίωσαν κανονικά, μετά από ζημιά μέσα σε χώρο βενζινάδικου.
    Life begins at 45°.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Εγώ έχω καταλάβει πως η τροχαία πολλές φορές τον παίζει και με τα δύο χέρια...

    Αν το αυτοκίνητο του άλλου έχει ζημιά μικρότερη (αν και είδα ολική) ή γενικά η αξία του είναι πολύυυυ μικρή γενικά, εγώ, ξαναλέω ΕΓΩ θα σκεφτόμουν (αν τα είχα) να του αγόραζα ένα άλλο αυτοκίνητο και αυτός να αποδεχόταν την όλη ευθύνη χωρίς δικαστήρια και άλλα τέτοια όμορφα έτσι ώστε να πλήρωνε η ασφάλεια του όλη τη ζημιά.

    Το πιο σημαντικό...
    Για αρχή επικοινώνησε με δικηγόρο που να έχει εμπειρία σε τροχαία.

  5. #20
    Άκου, βλέπε, σώπαινε... Το avatar του/της low pass
    Εγγραφή
    17/06/2013
    Μηνύματα
    25
    Βάλε το σημείο που έγινε το ατύχημα στο google maps ή street view να το δούμε

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    Εγώ έχω καταλάβει πως η τροχαία πολλές φορές τον παίζει και με τα δύο χέρια...

    Αν το αυτοκίνητο του άλλου έχει ζημιά μικρότερη (αν και είδα ολική) ή γενικά η αξία του είναι πολύυυυ μικρή γενικά, εγώ, ξαναλέω ΕΓΩ θα σκεφτόμουν (αν τα είχα) να του αγόραζα ένα άλλο αυτοκίνητο και αυτός να αποδεχόταν την όλη ευθύνη χωρίς δικαστήρια και άλλα τέτοια όμορφα έτσι ώστε να πλήρωνε η ασφάλεια του όλη τη ζημιά.

    Το πιο σημαντικό...
    Για αρχή επικοινώνησε με δικηγόρο που να έχει εμπειρία σε τροχαία.
    Και ομως φιλε η τροχαια δεν τον παιζει καθολου
    γιατι οπως εγραψε και ο φιλος η τροχαια δεν πηρε θεση στο συμβαν και κατεγραψε μονο τις πορειες των οχηματων κ τι ισχυριζεται ο καθενας και επισης βαζουν και την οποια σημανση υπαρχει
    μεχρι εκει
    αυτο ΠΡΕΠΕΙ να κανουν...
    Επισης σε ενα ατυχημα χωρις τραυματισμο δεν θα επρεπε καθολου να ασχοληθει η τροχαια..
    απλα για καποιο λογο κανει ΔΩΡΕΑΝ εξυπηρετηση στις ασφαλιστικες

    το δευτερο που γραφεις ειναι απατη κατα της ασφαλιστικης και τιμωρειται αρκετα βαρια

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foten21 Προβολή μηνύματος
    Επισης σε ενα ατυχημα χωρις τραυματισμο δεν θα επρεπε καθολου να ασχοληθει η τροχαια..
    οι πόνοι στον αυχένα δεν είναι τραυματισμός; Το ότι δεν χρειάζεται μεταφορά με ΕΚΑΒ δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει τραυματίας. Και αν δεν πήγε ο OP ακόμα σε νοσοκομείο για έλεγχο, σφάλμα.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foten21 Προβολή μηνύματος
    Και ομως φιλε η τροχαια δεν τον παιζει καθολου
    γιατι οπως εγραψε και ο φιλος η τροχαια δεν πηρε θεση στο συμβαν και κατεγραψε μονο τις πορειες των οχηματων κ τι ισχυριζεται ο καθενας και επισης βαζουν και την οποια σημανση υπαρχει
    μεχρι εκει
    αυτο ΠΡΕΠΕΙ να κανουν...
    Επισης σε ενα ατυχημα χωρις τραυματισμο δεν θα επρεπε καθολου να ασχοληθει η τροχαια..
    απλα για καποιο λογο κανει ΔΩΡΕΑΝ εξυπηρετηση στις ασφαλιστικες

    το δευτερο που γραφεις ειναι απατη κατα της ασφαλιστικης και τιμωρειται αρκετα βαρια
    Η τροχαία είναι αστυνομία, οι αστυνομικοί της τροχαίας παίζουν ρόλο και ανακριτικού υπαλλήλου. Το παλληκαράκι μας είπε πως ο άλλος οδηγός άλλα έλεγε στην αρχή για το φλας και άλλα μετά... αυτά έπρεπε να καταγραφούν από την τροχαία γιατί ειδικά η πρώτη κατάθεση έχει ειδική βαρύτητα στο δικαστήριο. Επίσης θα έπρεπε να καταγραφεί ότι δεν υπήρξαν αυτόπτες μάρτυρες αλλά μόνο άτομα που βρέθηκαν εκεί αμέσως μετά (η γνώμη τους μετράει για το τι είπε ο καθένας οδηγός μετά από το συμβάν) Αν στο δικαστήριο ο άλλος πάει με δέκα μάρτυρες να λένε ότι τους έχει πει ... μάντεψε τι θα γίνει. Δεν είμαι νομικός αλλά νομίζω ότι η αστυνομία και η τροχαία ειδικότερα πρέπει να καλείτε σε τέτοιες περιπτώσεις για να καταγράφετε το συμβάν, όπως υποχρεωμένη είναι και η αστυνομία να έχει φυσική παρουσία όταν σε μια πολυκατοικία υπάρχει "καυγάς" για το ποιου τα ρούχα στάζουν στου άλλου (όσο ηλίθιο και αν ακούγετε)

    Σε ότι αφορά το θέμα των ασφαλιστικών γνωρίζω τι είπα και ναι είναι παράνομο αλλά εγώ αν μπορούσα θα το έκανα. Φυσικά δε ξέρω πόσο παράνομο είναι να κάνεις τον άλλο να πει την αλήθεια στη συγκεκριμένη περίπτωση αλλά λέμε τώρα!

  9. #24
    εννοω οτι δεν δηλωθηκε ως τραυματισμος
    ωστε να γινει η διαδικασια της δικογραφιας-δικαστηριου
    Αν απλα κανανε δηλωση για τις ζημιες
    αυτο εννοω
    Απο τα γραφομενα στο αρχικο ποστ καταλαβαινει κανεις οτι δεν δηλωθηκε τραυματισμος
    οποτε μαρτυρες,αρχικες κ τελικες δηλωσεις του καθενος δεν καταγραφονται πουθενα
    Απλα συντασει η τροχαια ενα εγγραφο αντιστοιχο της φιλικης δηλωσης και τπτ παραπανω
    Τελευταία τροποποίηση από FotisFz1; 22/09/2016 στις 12:40.

  10. #25
    στο δικαστήριο όμως η έκθεση της τροχαίας μετράει σαν απόδειξη και μόνον, όχι η έκθεση της ασφαλιστικής.

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    στο δικαστήριο όμως η έκθεση της τροχαίας μετράει σαν απόδειξη και μόνον, όχι η έκθεση της ασφαλιστικής.
    Αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι πως αν δεν δηλωθει τραυματισμος δεν γινεται Ποινικο δικαστηριο οπου η τροχαια συντασει ενα σωρο χαρτια κ σχεδιαγραμματα

    Σε τροχαιο χωρις τραυματισμο αν δεν συμφωνησουν οι ασφαλιστικες ποιος φταιει κ ποιος πληρωνει θα γινει
    Αστικο Δικαστηριο στο οποιο το εγγραφο της τροχαιας εχει ακριβως την ιδια ισχυ με αυτο της ασφαλιστικης
    και επισης μπορεις να προτεινεις εναν μαρτυρα να καταθεσει ασχετως αν ηταν αυτοπτης ή οχι

  12. #27
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foten21 Προβολή μηνύματος
    στο οποιο το εγγραφο της τροχαιας εχει ακριβως την ιδια ισχυ με αυτο της τροχαιας
    Δε μπορεί αυτά τα δύο να έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια ισχύ!!!
    Life begins at 45°.

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δε μπορεί αυτά τα δύο να έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια ισχύ!!!
    ετσι πως το εγραψα αρχικα και το παρεθεσες κυριολεκτικα ειναι το ιδιο...
    το διορθωσα ομως μετα

    αλλα σου λεω εκ πειρας οτι αυτο ισχυει

  14. #29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foten21 Προβολή μηνύματος
    Αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι πως αν δεν δηλωθει τραυματισμος δεν γινεται Ποινικο δικαστηριο οπου η τροχαια συντασει ενα σωρο χαρτια κ σχεδιαγραμματα

    Σε τροχαιο χωρις τραυματισμο αν δεν συμφωνησουν οι ασφαλιστικες ποιος φταιει κ ποιος πληρωνει θα γινει
    Αστικο Δικαστηριο στο οποιο το εγγραφο της τροχαιας εχει ακριβως την ιδια ισχυ με αυτο της ασφαλιστικης
    και επισης μπορεις να προτεινεις εναν μαρτυρα να καταθεσει ασχετως αν ηταν αυτοπτης ή οχι
    επειδή είχα την ατυχία να κάνω το αστικό πέρυσι και το ποινικό φέτος, σου λέω πως κάπου κάνεις λάθος. το διάγραμμα της τροχαίας είχε βαρύτητα σε όλες τις υποθέσεις που παρακολούθησα, όλες τις φορές που πήγα μέχρι να φτάσει να εκδικαστεί εντός ωραρίου η υπόθεσή μου. Είναι το πρώτο πράγμα που ζητούσε το προεδρείο σε κάθε περίπτωση.

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    επειδή είχα την ατυχία να κάνω το αστικό πέρυσι και το ποινικό φέτος, σου λέω πως κάπου κάνεις λάθος. το διάγραμμα της τροχαίας είχε βαρύτητα σε όλες τις υποθέσεις που παρακολούθησα, όλες τις φορές που πήγα μέχρι να φτάσει να εκδικαστεί εντός ωραρίου η υπόθεσή μου. Είναι το πρώτο πράγμα που ζητούσε το προεδρείο σε κάθε περίπτωση.
    Η περιπτωση σου ειχε εξ αρχης τραυματισμο σωστα?
    Αρα εγινε κανονικη δικογραφια με ολα τα χαρτια κ σχεδιαγραμματα..σωστα το λες οτι εκει παιζει ρολο το τι εγραψε η τροχαια

    εγω σου περιεγραψα την περιπτωση που δεν δηλωθει τραυματισμος
    ΔΕΝ θα γινει ποινικο δικαστηριο
    αρα δεν θα γινει ποτε σχεδιαγραμα και καμια ενορκη καταθεση απο την τροχαια
    Απλα θα γραψουν ενα απλο εγγραφο που αναφερει μονο τις πορειες των οχηματων και την υπαρχουσα σημανση και τα σημεια που φερουν ζημιες τα οχηματα
    ιδιο ακριβως με αυτο των ασφαλιστικων
    και εχει απολυτως την ιδια ισχυ
    ελπιζω να εγινα κατανοητος αυτην τη φορα
    Τελευταία τροποποίηση από FotisFz1; 22/09/2016 στις 16:22.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 161
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2015, 16:17
  2. ΤΡΟΧΑΙΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΜΕ Κ6
    από tolispolo στο forum Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2008, 13:58
  3. ΕΧΤΕΣ ΒΡΑΔΥ ΛΕΩΦ.ΚΑΒΑΛΑΣ ΑΤΥΧΗΜΑ ΜΕ ΠΕΖΟ!!!!
    από Pokermon στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2005, 21:53
  4. προς οσους εχουν παθει ατυχημα με μηχανη
    από Rezeguet στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2005, 11:21
  5. ατυχημα με τρανσαλπ
    από kle250 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2004, 07:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF