Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 65

Θέμα: Τροχαίο ατύχημα με 2 αρνητικές

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/09/2016
    Μηνύματα
    8

    Τροχαίο ατύχημα με 2 αρνητικές

    Καλησπέρα σε όλους,

    Να πω εξ αρχής πως το τροχαίο που είχα δεν έγινε με τη μηχανή αλλά με το αυτοκίνητό μου.

    Πηγαίνω στην δουλειά μου και βρίσκομαι σε δρόμο διπλής κατεύθυνσης, αλλά στενό (σκεφτείτε έναν κλασικό επαρχιακό) χωρίς σήμανση ή γραμμές κλπ. Τίποτε. Ανάβω αριστερό φλας, κόβω ταχύτητα, κοιτάω τον καθρέφτη, παίρνω πορεία, σχεδόνν στρίβω αριστερά και ξαφνικά με προσπερνάει από αριστερά ένας με μεγάλη ταχύτητα και με χτυπάει αριστερό τροχό, αριστερό φτερό, στην αρχή της πόρτας του οδηγού και στη συνέχεια με το δικό του μεσαίο μέρος και στο πίσω αριστερό μέρος κοντά στην πίσω πόρτα μου. Εγώ συγκρατώ το αμάξι, το πηγαίνω αριστερά, βγάζω αλάρμ κλείνω τη μηχανή και κατεβαίνω. Αυτός εν συνεχεία καρφώνει το αμάξι του στη γωνία ενός κτιρίου. Και οι δύο είμαστε σχετικά πολύ καλά συγκριτικά με την σύγκρουση, κάτι μυικές θλάσεις στον αυχένα και οι δύο και ένα μικρό χτύπημα στο μέτωπο από τον αερόσακο του καθίσματος εγώ.

    Κατεβαίνοντας, μου λέει «τί έκανες; τί ήθελες και πήγαινες δεξιά;».
    Του λέω «έχεις μπερδευτεί, αριστερά έστριψα».
    Ναι λέει «εννοώ γιατί άναψες δεξί φλας, έκανες ελιγμό και εν τέλει πήγες αριστερά;»
    Του λέω, τί λες; Πήγες να μας σκοτώσεις και λες και ψέμματα;

    Να μην τα πολυλογώ άλλο, έρχεται η τροχαία, οι ασφαλιστικές μας κλπ κι αυτός όπως μου δήλωσε κιόλας, θα έλεγε τα δικά του, ό,τι ήθελε. Ο καθένας λέει θα πει ό,τι θέλει. Στην αρχή έλεγε ότι δεν είχα ανάψει καν φλας, μετά είπε ότι ήθελα να στρίψω δεξιά και τελευταία στιγμή πήγα αριστερά. Εγώ είπα την αλήθεια όπως ακριβώς έγινε. Πήγαινα στην δουλειά μου που είναι αριστερά και παρκάρουμε σε δικό μας δρόμο άρα δεν είχα κανένα λόγο να μαι δεξιά ή να ανάψω δεξί φλας, τσέκαρα καθρέφτη κι έστριψα αλλά είχε προσπεράσει ήδη από πίσω προς αριστερά με ταχύτητα και με χτύπησε ενώ έστριβα.

    Κανείς απ τους δυο μας δεν είχε μεικτή ασφάλεια. Εγώ είμαι 14 χρόνια οδηγός και δεν έχω τρακάρει ποτέ ούτε με γραντζουνιά. Δεν ήξερα πώς να το χειριστώ όλο αυτό μετά. Εκείνος έδειχνε έμπειρος και απ ότι είδαμε και μετά έχει δίπλωμα 1 χρόνο και το αμάξι του το χει τρακάρει 3 φορές. Γενικά όλοι είπαν πως είπε το καλύτερο δυνατό παραμύθι.

    Απ' όσα ακούω έχω μπερδευτεί. Οι μισοί λένε πως φταίει αυτός κι οι άλλοι μισοί και οι δύο.
    Σήμερα άνοιξε φάκελος στην ασφαλιστική με την υπόθεση και αύριο θα βάλω και δικηγόρο.
    Το αμάξι μου έχει πάθει μεγάλη ζημιά, το είχα πάρει καινούριο και δούλευα χρόνια για να το αποκτήσω. Το δικό του μεγαλύτερη και ίσως ολική μετά την πρόσκρουση και στο πεζοδρόμιο.

    Όποια άποψη κι αν έχετε θα την εκτιμήσω πολύ μιας και είμαι σε μια φοβερά αγχωτική φάση.
    Ευχαριστώ πολύ.
    Τελευταία τροποποίηση από pan_pa; 21/09/2016 στις 21:33. Αιτία: λάθος

  2. #2
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pan_pa Προβολή μηνύματος
    Πηγαίνω στην δουλειά μου και βρίσκομαι σε ιδιωτικό δρόμο, διπλής κατεύθυνσης, αλλά στενό (σκεφτείτε έναν κλασικό επαρχιακό) χωρίς σήμανση ή γραμμές κλπ......


    Ιδιωτικός δρόμος;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/09/2016
    Μηνύματα
    8
    Καλά αυτό είναι μια μπερδεμένη ιστορία. Ας εστιάσουμε στο γεγονός ότι ο δρόμος δεν έχει σήμανση, λωρίδες κλπ. Αυτό ήθελα να πω στην ουσία. Τώρα το αν ήταν ιδιωτικός και πήρε όλο το τετράγωνο το όνομα κάποιου, δεν νομίζω ότι μας αφορά.

  4. #4
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Σε αφορά ρε φίλε γιατί αν δεν κάνω λάθος οι ασφαλιστικές δεν καλύπτουν
    ζημιές σε ιδιωτικούς χώρους ή δρόμους..............
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  5. #5
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Εμείς τι να πούμε εφόσον ήρθε τροχαία και έκανε καταγραφή; Επίσης υπάρχουν και μάρτυρες από ότι είπες... Εκ των πραγμάτων όμως και εφόσον ήσουν το προπορευόμενο όχημα έχεις προτεραιότητα και να σταμάταγες στην μέση του δρόμου βάση του νόμου έπρεπε να σταματήσει και αυτός από πίσω σου.


    Τώρα για το «ιδιωτικός» θέλει ψάξιμο.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/09/2016
    Μηνύματα
    8
    Έχεις δίκιο. Όμως δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Εγώ το διατύπωσα λάθος πάνω στη φάση που είμαι. Δεν είναι ιδιωτικός ο δρόμος που έγινε το συμβάν.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    820
    Να φταις εσυ με ποια δικαιολογια?
    Φταιει παντα ο πισω .&-

    ΥΓ.Στο χαρτι της τροχαιας τι εχουν γραψει?

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/09/2016
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Να φταις εσυ με ποια δικαιολογια?
    Φταιει παντα ο πισω .&-
    Μου λένε ότι εφόσον αυτός είπε πως τον παραπλάνησα με δεξί φλας και εν τελει πετάχτηκα αριστερά το δικαστήριο θα κρίνει ότι φταίω κι εγώ.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    820
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pan_pa Προβολή μηνύματος
    Μου λένε ότι εφόσον αυτός είπε πως τον παραπλάνησα με δεξί φλας και εν τελει πετάχτηκα αριστερά το δικαστήριο θα κρίνει ότι φταίω κι εγώ.
    Και επειδη το λεει αυτος?
    Μαρτυρες και αποδειξεις εχει?
    Αυτος μπορει να λεει οτι τραβαγες χειροφρενα.
    Στο δικαστηριο βλεπουν facts οχι τι υποστηριζει ο καθενας.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/09/2016
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Να φταις εσυ με ποια δικαιολογια?
    Φταιει παντα ο πισω .&-

    ΥΓ.Στο χαρτι της τροχαιας τι εχουν γραψει?
    Η τροχαία με όσα έχει καταγράψει δεν παίρνει καμιά θέση στην ουσία. Έγραψε απλά τους ισχυρισμούς του και τους ισχυρισμούς μου. Και δεν συμπεριέλαβε καθόλου το φλας. Ούτε ότι εγώ άναψα αριστερό φλας ούτε ότι αυτός είπε πως άναψα δεξί.

  11. #11
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Νέος οδηγός, ήταν και πίσω σου. Δε νομίζω Τάκη. Εννοώ πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα.

  12. #12
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Σε ιδιωτικο δρομο οι ασφαλιστικες δεν πληρωνουν κανεναν.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/09/2016
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Και επειδη το λεει αυτος?
    Μαρτυρες και αποδειξεις εχει?
    Αυτος μπορει να λεει οτι τραβαγες χειροφρενα.
    Στο δικαστηριο βλεπουν facts οχι τι υποστηριζει ο καθενας.
    Ναι, έτσι πιστεύω κι εγώ. Δεν υπήρχαν μάρτυρες. Ήρθαν αμέσως μετά την σύγκρουση και δεν είδαν την πορεία κανενός απ τα δύο αυτοκίνητα.
    Τελευταία τροποποίηση από pan_pa; 21/09/2016 στις 21:37.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/09/2016
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    Σε ιδιωτικο δρομο οι ασφαλιστικες δεν πληρωνουν κανεναν.
    Δεν είναι ιδιωτικός. Έκανα λάθος στην διατύπωση. Ιδιωτικός είναι ο δρόμος που θα πήγαινα αν με άφηνε να στρίψω για την δουλειά μου.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    Σε ιδιωτικο δρομο οι ασφαλιστικες δεν πληρωνουν κανεναν.
    Και ομως ημουν παρων σε περιπτωση που το ατυχημα εγινε σε ιδιωτικο χωρο και η ασφαλεια πληρωσε κανονικα.

    Κραταω μια μικρη επιφυλαξη,μηπως δηλωσαν οτι εγινε εξω απο τον συγκεκριμενο χωρο.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 161
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2015, 17:17
  2. ΤΡΟΧΑΙΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΜΕ Κ6
    από tolispolo στο forum Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2008, 14:58
  3. ΕΧΤΕΣ ΒΡΑΔΥ ΛΕΩΦ.ΚΑΒΑΛΑΣ ΑΤΥΧΗΜΑ ΜΕ ΠΕΖΟ!!!!
    από Pokermon στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2005, 22:53
  4. προς οσους εχουν παθει ατυχημα με μηχανη
    από Rezeguet στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2005, 12:21
  5. ατυχημα με τρανσαλπ
    από kle250 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2004, 08:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF