Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 125

Θέμα: ΠΛΥΣΤΙΚΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ

  1. #1
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949

    ΠΛΥΣΤΙΚΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ

    Εδώ και καιρό σκέπτομαι να προβώ στην αγορά πλυστικού μηχανήματος, κυρίως για το πλύσιμο του ΙΧ και δευτερευόντως για δουλειές του σπιτιού π.χ. μπαλκόνια, παντζούρια, εξωτερικούς τοίχους κτλ. ( η μοτό πλένεται αποκλειστικά στο χέρι με φροντίδα και προδέρμ και ποτέ με νερό υπό πίεση). Έχω καταλήξει σε κάποια, οποιαδήποτε γνώμη για τα συγκεκριμένα ή κάποια άλλη γνώμη, παραπάνω από ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

    http://www.e-shop.gr/plystiko-mixani...1-p-TLS.030579
    http://www.e-shop.gr/plystiko-karche...e-p-TLS.210163
    http://www.e-shop.gr/plystiko-karche...e-p-TLS.210162
    http://www.e-shop.gr/plystiko-mixani...5-p-TLS.120054
    Τελευταία τροποποίηση από AUFGEBRACHT; 06/03/2016 στις 20:18.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    πάρε ένα καλό λάστιχο και ένα καλο πιστόλι να βαζεις στην άκρη και τελος. εχω το δευτερο που εβαλες στη λιστα. αν δεν σκοπευεις να πλένεις μηχανακι δεν βλεπω το λογο να δωσεις τα φραγκα. η πιεση που ανεβάζουν δεν εχει καμια χρησιμοτητα σε βαμμένες επιφανιες και σιγουρα καμια σε επιφανειες που εχουν φυσιολογικη βρομια απο σκονη κτλ.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    τα bosch προφανως ειναι καποιο φασον
    τα karcher στιις χαμηλες κατηγοριες δεν ειναι κατι ιδιαιτερο
    εγω θα προτιμουσα nilfisk επειδη αναφερει μεταλλικη αντλια και μεγαλυτερη παροχη
    επισης θα εψαχνα και τη χωρα κατασκευης μηπως αποφυγω κινεζικο

  4. #4
    Κανένας σωστός;;
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    354
    Θα σημφωνήσω με τον Βασίλη Κ6 παραπάνω.Το βρίσκω περιτό το πλυστικό για τις δουλειές που ανέφερες.
    Καλό λάστιχο,"πιστόλι" και το χρήμα να μείνει στην τσέπη για πιο σημαντικό σκοπό.

    Αν έχεις 4Χ4 και είσαι τακτικός στη λάσπη ή καθαρόαιμο με ανάλογη χρήση,τότε αλλάζει το πράγμα..

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της aetomenios
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    139
    Πάνω από δέκα χρόνια εχω αυτό στο εξοχικό και μ'εχει σώσει παντού (δουλεύει απροβλημάτιστα ολη μέρα)
    απο αυλές,ταράτσες,κεραμίδια,τοιχεία,ξεβούλωμα αποχετεύσεων,μοτέρ,κλπ.
    Γύρω στα 370€ εχει,αλλά παντοδύναμο και αξίζει τα λεφτά του (μιά φορά το παίρνεις)
    Lavor eagle 28
    Υδροπλυστικό κρύου νερού/υψηλής πίεσης LAVOR σειρά HOBBY 2800W-160bar Αντλία με μπρούτζινη κεφαλή και ενσωματωμένη βαλβίδα by-pass.
    Ενσωματωμένη ανέμη. Ενσωματωμένο δοχείο απορρυπαντικού. Θέσεις στήριξης εξαρτημάτων.
    Σύστημα αυτόματης έναρξης-παύσης λειτουργίας (Total Stop)
    Περιλαμβάνει: πιστόλι με μανόμετρο και ταχυσύνδεση, σωλήνα 8m, αυλό με ρύθμιση πίεσης, αυλό Turbo.
    Πίεση (bar) : 160 Ισχύς (W) : 2800 Παροχή (lt/h) : 510
    Μ'ένα μαχαίρι την καρδιά την έσκισες στη μέση κι'αυτή σε αγαπά διπλά αντί για να πονέσει.

  6. #6
    Εχω ενα τ/κ, κινεζια του κερατα.
    Δουλευει αψογα, απο τον 2/2013 και πλενω τακτικα αυτοκινητο και μηχανακια με αυτο.
    Καθως κι επιφανειες του σπιτιου.

    ΔΕΝ θα το ξαναεπαιρνα, γιατι πρωτον τις περισοτερες δουλειες τις εκανα και πριν χωρις προβλημα και
    δευτερον, αν ξαναεπαιρνα το πρωτο που θα κοιταζα ειναι τα db.
    Το δικο μου σκουζει λες και ειναι ο Οπτιμους Πραϊμ και εχει εντερικα θεματα.

    Το Bosh που εχω δουλεψει για λιγο, ειναι μια χαρα για οικιακη χρηση και ησυχο.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  7. #7
    θα ψήφιζα κερχερ, λόγω ποικιλίας αξεσουάρ. Για παράδειγμα θα ήθελες να έχεις τη δυνατότητα να βάλεις επέκταση στο λάστιχο, δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να θες να κάνεις γύρο το αυτοκίνητο και να σέρνεις το μηχάνημα μαζί σου....!

  8. #8

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    εγω θα προτιμουσα nilfisk επειδη αναφερει μεταλλικη αντλια και μεγαλυτερη παροχη
    επισης θα εψαχνα και τη χωρα κατασκευης μηπως αποφυγω κινεζικο
    Πολύ καλή μάρκα. Γενικά μία πλυστική των 130 bar για ερασιτεχνική χρήση είναι οκ και αποφεύγεις και τον κίνδυνο να κάνεις υδροβολή στο αμάξι.. (να βγει το χρώμα δηλ.)

    Επίσης, με αλλαγή στο μπροστινό μπεκ μπορείς να αυξήσεις την πίεση του νερού.

    Μπορείς να τσιμπήσεις κ έναν αφροποιητή για το αμάξι για προφέσιοναλ αποτελέσματα

    Ο μόνος λόγος που δεν έχω προβεί σε αγορά - αν και θέλω - είναι πως τον θέλω μόνο για το χωριό όπου το νερό έχει πολλά άλατα και ξέρω πως θα μου βγει άχρηστο το μηχανάκι σε 2-3 χρόνια.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Δεν ειναι καθολου περιττο.Το nilfisk εχει περισσοτερα μεταλλικα μερη και ειναι καλυτερο ποιοτικα.Το KARCHER εχει μονο ενα πλεονεκτημα,πολλα ανταλλακτικα αλλα πανακριβα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stathis78
    Εγγραφή
    13/10/2013
    Μηνύματα
    107
    Πριν το Πάσχα θα αγοράσω και εγώ ένα δυνατό Nilfisk. Μπορεί να κάνει 450-500 ευρώ αλλά μιά φορά το αγοράζεις. Δεν το έχω δει σε λειτουργία, είναι 150-160bar, 2900-3300watt και με μέγιστη παροχή νερού 610lt/h. Το θέλω για δύσκολες δουλειές, να βγάζει μούχλες από κεραμίδια, καθαρισμό μεγάλων επιφανειών, πλύσιμο τρακτέρ κλπ. Κάνει δεν κάνει παραπάνω λεφτά δεν μπορώ να διαθέσω, έπιασα ταβάνι. Έχει κανένας πλυστικό με τόσα bar να μου πεί δυό γνώμες;

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    μην κοιτας τα bar, να κοιτας την παροχη
    και αν προκειται να διαθεσεις τοσα λεφτα να ζητησεις δοκιμη

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stathis78 Προβολή μηνύματος
    Πριν το Πάσχα θα αγοράσω και εγώ ένα δυνατό Nilfisk. Μπορεί να κάνει 450-500 ευρώ αλλά μιά φορά το αγοράζεις. Δεν το έχω δει σε λειτουργία, είναι 150-160bar, 2900-3300watt και με μέγιστη παροχή νερού 610lt/h. Το θέλω για δύσκολες δουλειές, να βγάζει μούχλες από κεραμίδια, καθαρισμό μεγάλων επιφανειών, πλύσιμο τρακτέρ κλπ. Κάνει δεν κάνει παραπάνω λεφτά δεν μπορώ να διαθέσω, έπιασα ταβάνι. Έχει κανένας πλυστικό με τόσα bar να μου πεί δυό γνώμες;
    Με τοσα bar πιθανοτατα θα φευγει και το μισο κεραμυδι μαζι με την μουχλα.Οπως και οταν πλυνεις πλακες η τσιμεντο θα διωξει την γυαλαδα και θα φθειρετε πιο ευκολα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stathis78
    Εγγραφή
    13/10/2013
    Μηνύματα
    107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    μην κοιτας τα bar, να κοιτας την παροχη
    και αν προκειται να διαθεσεις τοσα λεφτα να ζητησεις δοκιμη
    Εδώ στην Αργολίδα δεν έχουμε αντιπρόσωπο για δοκιμή. Θα το αγοράσω από το e-shop

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    442
    Έχω από το καλοκαίρι το Karcher K3, την έκδοση Car, από το καλοκαίρι που πήρα και την μηχανή. Για ερασιτεχνικό πλύσιμο, σπίτι δηλαδή δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι παραπάνω, τόσο σε παροχή όσο και σε πίεση.
    Αυτό που αξίζει να πάρεις σαν έξτρα είναι ο αφροποιητής, έχει ένα 20ρικο. Αυτός που έρχεται στο κιτ σαπουνόνερο βγάζει, με πολύ λίγο αφρό, και είναι και λίγο σε όγκο.

Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. πλυστικο μηχανημα
    από panavour στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2016, 21:25
  2. Που είναι το μηχάνημα οεο!?
    από latris mixanis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2006, 06:05
  3. το θαυματουργό μηχάνημα
    από greekshadow στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2004, 01:27
  4. Το διαγνωστικό μηχάνημα
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 12:09
  5. ΨαΧνω ΜηΧανημα
    από ntamigio στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 18:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF