Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Wurth Vs force

  1. #1
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    687

    Wurth Vs force

    Καλημέρα σε όλους!

    Είμαι στη διαδικασία που μαζεύω προσφορές για εργαλεία για τμήμα σέρβις και είμαστε ανάμεσα στις δύο περιπτώσεις που αναφέρω στον τίτλο. Για τα force έχω ακούσει ότι είναι τίμια εργαλεία, για wurth δεν έχω καθόλου feedback. Τα έχει δουλέψει κάποιος να μου πει εμπειρία; Γενικά μιλάμε για καστανιές/καρυδακια, κατσαβίδια, εργαλεία χειρός κτλ..
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Wurth=ακριβότερη,πολύ καλύτερη ποιότητα, με σέρβις..
    FORCE = τίμια για τα λεφτά τους, μέχρι εκεί... και τέλος.

  3. #3
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Αποψη μου ειναι να μαζεψεις προσφορες απο ξεχωριστες εταιριες αναλογα με τον τυπο των εργαλειων..

    Προφανως θα βγει ακριβοτερο το συνολο αλλα εξαρταται απο τον αριθμο των εργαλειων και την αναμενομενη ποιοητητα..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Η wurth έχει διάφορες ποιότητες. Η Zebra είναι επαγγελματική, προφανώς πιο ακριβή αλλά τα εργαλεία θα κρατήσουν για πολλά χρόνια και αξίζουν τα λεφτά τους αν μιλάμε για κάποιον επαγγελματία.

  5. #5
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Η wurth έχει διάφορες ποιότητες. Η Zebra είναι επαγγελματική, προφανώς πιο ακριβή αλλά τα εργαλεία θα κρατήσουν για πολλά χρόνια και αξίζουν τα λεφτά τους αν μιλάμε για κάποιον επαγγελματία.

    προσοχή στα zebra.....

    και οι δυο σειρές παρακάτω ονομάζονται zebra άλλα είναι η μέρα με την νύχτα με σαφέστατο προβάδισμα ποιότητας σε αυτά με το εξάγωνο στέλεχος.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	z.jpeg 
Προβολές:	208 
Μέγεθος:	83,7 KB 
ID:	428973
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	z2.jpg 
Προβολές:	206 
Μέγεθος:	75,7 KB 
ID:	428974

    στο εργοστάσιο που δουλεύω ως μηχανικός τα περισσότερα εργαλεία είναι από την wurth. δεν μπορούν τα Force να σταθούν δίπλα τους ειδικά εάν οι απαιτήσεις είναι μεγάλες και οι χειριστές των εργαλείων κάπως βάρβαροι.

    πάντως να ξέρεις ότι κάποια εργαλεία τους μπορεί να είναι ποιοτικά άλλα δεν είναι εξυπηρετικά για τον χρήστη.

    π.χ
    ότι πιο δύσχρηστο σε ταφ αλλεν
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	a1.jpg 
Προβολές:	203 
Μέγεθος:	20,9 KB 
ID:	428975

    ότι πιο εύχρηστο σε αλλεν. η κοντή πλευρά γλίστρα στην σύνδεση.η τιμή όμως πονάει
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	a2.jpg 
Προβολές:	201 
Μέγεθος:	38,4 KB 
ID:	428976

    αν δεν είσαι ένας από τους χρήστες των εργαλείων και άπλα θα τα παραγγείλεις θα σου πρότεινα να μιλήσεις με τούς χρήστες και να δουν τα εργαλεία που τους εξυπηρετούν καλύτερα.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    419
    Χτες ημουν στο συνεργείο που πάω το Audi και έπαιζα λίγο με τα εργαλεία του μάστορα που έχει πάρει αρκετά Wurth τωρα τελευταία. Θα έλεγα ότι η ποιότητα είναι αντίστοιχη με τα Facom για καστάνιες / καρυδάκια. Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω.

    Πες στον πωλητή να σου κάνει τιμή στα Wurth γιατί έχουν τρελά περιθώρια.

    Παντως σίγουρα καλύτερα απο τα Force που είναι περισσότερο DIY..

  7. #7
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    687
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. βλέπω να καταλήγω σε ένα μιξ των δύο εταιρειών.. τα πιο βασικά και αυτά που δουλεύω περισσότερο θα γίνουν wurth και αυτά που χρησιμοποιούνται λιγότερο force. π.χ. καστανιές θα επιλέξω wurth. Όντως η σειρά zebra στις καστανιές είναι πολύ ποιοτική.
    Θα προσέξω και αυτό που μου είπατε για κατσαβίδια και αλλεν ταυ που είναι μέσα στα βασικά μου εργαλεία.
    Θα επανέλθω όταν προχωρήσω λίγο με προσφορές κτλ για να έχω και εικόνα από κόστος της κάθε εταιρείας
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  8. #8
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Αν δεν πάρεις Facom, παίζει να σε αρχίσει ο σουπιάς, μόλις δει το νήμα.

    Σε αυτό το forum, παίζουν κυρίως Honda και Facom.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #9
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αν δεν πάρεις Facom, παίζει να σε αρχίσει ο σουπιάς, μόλις δει το νήμα.


    Σε αυτό το forum, παίζουν κυρίως Honda και Facom.
    Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να πάρω facom. Αλλά φεύγει πολύ η τιμή..
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    419
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αν δεν πάρεις Facom, παίζει να σε αρχίσει ο σουπιάς, μόλις δει το νήμα.

    Σε αυτό το forum, παίζουν κυρίως Honda και Facom.
    Καλα ναι, η Facom παλιά ήταν κάτι αξιόλογο, πριν την αγοράσει η Αυτοκρατορία του Κακού (εργαλείου) που λεγεται Stanley Black and Decker.

    Πλεον οι περισσότερες καστανιες Facom ειναι Ταϊβάν.

  11. #11
    Tricycle
    Εγγραφή
    05/03/2018
    Μηνύματα
    68
    Εκτός από τη Wurth είναι και η Forch.
    Επειδή λες για επαγγελματικά εργαλεία. Η Forch είναι εταιρεία παρόμοια με τη Wurth από την άποψή ότι έχει επαγγελματικά εργαλεία που τα παίρνει από κατασκευαστές με τι δικό της σήμα και δίνει τη δική της εγγύηση.
    Όχι ότι τα Force (καμία σχέση με Forch) δεν είναι καλά για τα χρήματά τους.
    Τα Facom επίσης εξακολουθούν να είναι πολύ καλά παρά τις αλλαγές που έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια -και έχουν πολύ καλή αντιπροσώπευση στην Ελλάδα.

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    419
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geo10 Προβολή μηνύματος
    Τα Facom επίσης εξακολουθούν να είναι πολύ καλά παρά τις αλλαγές που έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια -και έχουν πολύ καλή αντιπροσώπευση στην Ελλάδα.
    Ασε να εμφανιστεί λίγο ο κύριος Σουπιάς να γίνει ντόρος..

  13. #13
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Αν είναι για επαγγελματική χρήση θα πάρεις προσφορές και θα συζητήσεις για την διάθεση και την εγγύηση. Το φθηνότερο είναι αυτό που έχει την καλύτερη εγγύηση.
    Εσύ ξέρεις το ποσό που θα διαθέσεις και τις ανάγκες που θα έχεις στην πορεία, ώστε να διαπραγματευτείς την τιμή. Εγώ θα σου πω μόνο να μην αποκλείσεις καμία μάρκα αν δε μιλήσεις πρώτα με κάποιον αντιπρόσωπο.
    Sent from me using a computer.

  14. #14
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    προσοχή στα zebra.....

    και οι δυο σειρές παρακάτω ονομάζονται zebra άλλα είναι η μέρα με την νύχτα με σαφέστατο προβάδισμα ποιότητας σε αυτά με το εξάγωνο στέλεχος.
    Ναι αλλά υπάρχει λόγος που βγαίνουν και οι δυο τύποι. Χρειάζονται και τα δυο και το καθένα υπερέχει σε διαφορετικό τομέα.
    Ο κατασκευαστής είναι η felo και είναι πάρα πολύ καλά αν και λίγο ακριβότερα σαν wurth όσο αφορά την λιανική διάθεση.


    ότι πιο δύσχρηστο σε ταφ αλλεν


    ότι πιο εύχρηστο σε αλλεν. η κοντή πλευρά γλίστρα στην σύνδεση.η τιμή όμως πονάει

    Εξαρτάται! Παίζει ρόλο και ο χρήστης και η εργασία. Πχ αυτά που σου αρέσουν εσένα, είναι λιγότερο βολικά όταν θέλεις να το πιάσεις απ' το ταφ και να ασκήσεις κάποια δύναμη αλλά σίγουρα είναι πιο στοιβαρά. Αλλες φορές το μόνο που μπορεί να μπει είναι το κλασικό L. Εγώ πχ εκτός απ' τα καρυδάκια και τα κλασικά άλλεν σχήματος L δουλεύω και πολύ αυτά..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20135-Gedore-Grip-Driver.jpg 
Προβολές:	145 
Μέγεθος:	10,4 KB 
ID:	428984

    Τα οποία έχουν εξάγωνο μόνο απ' την μία μεριά και έχουν μεγαλύτερο μήκος απ' αυτά που έχουν εξάγωνο και δίπλα απ' τη λαβή.
    Σε λάθος χρήση θα τα πετάξεις στα σκουπίδια, στην σωστή εφαρμογή θα τα λατρέψεις. Ή και όχι! Εξαρτάται και στο τι θέλεις και πως έχεις συνηθίσει να δουλεύεις. Πάντως υπάρχει λόγος που υπάρχουν όοοοολοι αυτοί οι διαφορετικοί τύποι άλλεν.
    Αυτό που θεωρείς εύχρηστο εγώ το βρίσκω λιγότερο εύχρηστο απ' τον ίδιο τύπο αλλά με την σταθερή σύνδεση στην λαβή, η οποία δε γλιστρά.
    Sent from me using a computer.

  15. #15
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αν δεν πάρεις Facom, παίζει να σε αρχίσει ο σουπιάς, μόλις δει το νήμα.

    Σε αυτό το forum, παίζουν κυρίως Honda και Facom.
    Ο αλλάχ να φυλάξει! Ούτε το ένα, ούτε το άλλο!

    Σε επαγγελματικό περιβάλλον το καλύτερο εργαλείο είναι αυτό που έχει την καλύτερη προσφορά και την καλύτερη εγγύηση. Αν είχα συνεργείο δε θα με ένοιαζε αν δουλεύω με facom, wurth, gedore ή stahlwille! Ή snap on! Όλα αυτά είναι καλά αρκεί να μου προσφέρουν αυτό που θέλω, σε τιμή που να με συμφέρει να ανανεώνω την γκάμα μου και με εγγύηση που να δουλεύει. Αν έρχονται και στο μαγαζί μου χωρίς να κουνήσω τον κώλο μου, ακόμα καλύτερα.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 13:21
  2. Mercedes vs VW
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2010, 08:40
  3. Marushin 888 Kintaro vs Airoh Force Vision
    από wislem στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/01/2010, 18:48
  4. Jet Force Vs Vx125!!!
    από WHiTeDoVe στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 10:02
  5. venzini(GR vs UK)
    από greekshadow στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 22:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF