Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 61

Θέμα: Εγγύηση Εργαλείων

  1. #31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexandross Προβολή μηνύματος
    Σε παλιά κοφτακια facom που τα χερούλια μπαιξοβγαινουν θα τα πάρουν πίσω ή τσάμπα ο χρόνος και τα χιλιόμετρα να πάω στο μαγαζί ?
    Είχα πάρει μια σειρά πενσοειδή από τον Ηλία. Στο ένα από αυτά, ένα μυτοτσίμπιδο, γλύστραγαν τα χερούλια του. Του το ανέφερα κάποια στιγμή που ξαναπήγα, μου είπε να το πάω πίσω να το αντικαταστήσει. Είναι κάτι που λύνεται με λίγη εποξική όπως είπε και ο daz και αυτό έκανα μιας και δεν το θεώρησα κάτι σπουδαίο. Έβαλα 2 σταγόνες από μια καλή κόλλα και τελείωσε το θέμα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Εγώ τί να πώ που σχεδόν όλα (90% περίπου γύρω - στα 7-8 εργαλεία) τα σπασμένα-αχρηστευμένα είναι USAG που είχε μεν εγγύηση αλλά δεν υπάρχει πια στην Ελλάδα; Από το να μπλέξω με Ιταλία αγόρασα τα περισότερα σε Facom και Gedore που πιστεύω να βγάλω άκρη εάν ποτέ χρειαστεί. Φύλαξα βέβαια τα άχρηστα USAG.... Eάν κάνει και έρθει πάλι επίσημα Ελλάδα κάποιος από τους πρώτους πελάτες θα είμαι εγώ και δεν θα κάνουν καλό σεφτέ έως καθόλου

  3. #33
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2015
    Μηνύματα
    58
    Το θέμα είναι γενικο, προσωπικά δε θέλω να φορτωνω στον κ Ηλια τη σαβουρα που έπρεπε κάποιος άλλος να αλλάξει, και να "εκμεταλλευομαστε" τον επαγγελματισμο του και το ότι ειμαστε πεκατες του από όταν τον γνωρισαμε εδω και μετέπειτα.

    Τον κατάλογο που αναφεραμε πιο πανω μπορούμε να τον προμηθευτουμε;

  4. #34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilosI Προβολή μηνύματος
    Το θέμα είναι γενικο, προσωπικά δε θέλω να φορτωνω στον κ Ηλια τη σαβουρα που έπρεπε κάποιος άλλος να αλλάξει, και να "εκμεταλλευομαστε" τον επαγγελματισμο του και το ότι ειμαστε πεκατες του από όταν τον γνωρισαμε εδω και μετέπειτα.
    Τι χρονική διάρκεια έχει η αντικατάσταση (ή πίστωση) από την facom στον κάθε έμπορο της;
    Μπορείς να τα αφήσεις εκεί και όταν παραλάβει να πας να πάρεις τα νέα.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Προδιαγραφής
    Εγγραφή
    04/11/2015
    Μηνύματα
    206
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilosI Προβολή μηνύματος
    Το θέμα είναι γενικο, προσωπικά δε θέλω να φορτωνω στον κ Ηλια τη σαβουρα που έπρεπε κάποιος άλλος να αλλάξει, και να "εκμεταλλευομαστε" τον επαγγελματισμο του και το ότι ειμαστε πεκατες του από όταν τον γνωρισαμε εδω και μετέπειτα.

    Τον κατάλογο που αναφεραμε πιο πανω μπορούμε να τον προμηθευτουμε;
    Eννοεις τον εντυπο με τις τιμες και αναλυτικα τις εγγυησεις?
    Δωρητής ΣΩΜΑΤΟΣ,γιά νά μαθαίνουν οί φοιτητές ιατρικής σέ "προσομοιωτή" καί όχι στούς ζωντανούς...

  6. #36
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2015
    Μηνύματα
    58
    Ναι αυτό

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Προδιαγραφής
    Εγγραφή
    04/11/2015
    Μηνύματα
    206
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilosI Προβολή μηνύματος
    Ναι αυτό
    Μιας και ειμαι Πρεβεζα και εχω εναν παλιο του 2012,αν τον θες μονο για τις εγγυησεις ευχαριστως στον στελνω αμεσα αν θες με το κτελ αποψε η αυριο η με ταχυδρομειο.Στειλε τη επιλογη σου με vroom...


    Ενταξει το λυσαμε κι αυτο!Και οπως λεει κι ενας φιλος μου καπετανιος,απο λυσεις αλλο καλο,προβληματα δεν βλεπω!!!
    Τελευταία τροποποίηση από Προδιαγραφής; 26/07/2016 στις 18:00.
    Δωρητής ΣΩΜΑΤΟΣ,γιά νά μαθαίνουν οί φοιτητές ιατρικής σέ "προσομοιωτή" καί όχι στούς ζωντανούς...

  8. #38
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Το βάζω εδώ μιας και ταιριάζει αλλά αν θέλει ο μόδιστρος ας το μετακινήσει όπου νομίζει.

    Από τα πιο παλιά εργαλεία της δουλειάς μου είναι μία πρέσα Knipex 975112 που ούτε και θυμάμαι πόσα χρόνια την έχω

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	knipex 975112.jpeg 
Προβολές:	168 
Μέγεθος:	87,5 KB 
ID:	388126

    την κουβαλάω πάντα μαζί μου σε τσαντάκι μαζί με τον πιστοποιητή και μερικά βύσματα rj11, rj14 και rj45 σε όλες τις δουλειές. Είναι πάντα προσεκτικά τακτοποιημένη, δεν την έχει δουλέψει ποτέ άλλος εκτός από μένα και δεν έχει εκτεθεί ποτέ σε χημικά. Τα έχει τα λεφτάκια της, σήμερα ξεπερνάει τα 115 € κι εγώ την είχα αγοράσει πάνω από 140€. Πρόσφατα η επένδυση των λαβών άρχισε να γίνεται κολλώδης και μετά από λίγο καιρό βρόμισε χωρίς λόγο. Προσπάθησα να την καθαρίσω μόνο με βρεγμένο πανί αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Τότε κατάλαβα ότι το υλικό των λαβών άρχισε να πολυμερίζεται και ότι δεν θα είχαμε καλή συνέχεια. Τελικά 3 μήνες μετά το υλικό διαλύθηκε - κόπηκε σε λουρίδες. Τα πήρα κράνα που λένε και οι πιτσιρικάδες και έστειλα την προηγούμενη εβδομάδα ένα email σε όποια διεύθυνση βρήκα στο δίκτυο στο knipex.com στο οποίο εξηγούσα την κατάσταση. Μέχρι χθες καμία απάντηση, έτσι ξαναέστειλα ένα ακόμα στην ίδια διεύθυνση σε πιο έντονο ύφος.
    Πλάκωσαν οι απολογίες μαζεμένες και δεν το είδαμε το μέιλ σας και συγνώμη και δεν είμαστε τέτοιοι και πάρε vaska ένα ωραίο τηλεφωνάκι στην Ελλάδα να σε εξυπηρετήσουν άμεσα, και πες μας αν είναι όλα καλά. Και καλά δεν πήραν το μέιλ αλλά το επισύναψαν στο δικό τους στην Ελλάδα. Εδώ να πω ότι πριν φτάσω να στέλνω μέιλ έψαξα να δω μήπως υπάρχουν οι λαβές (η επένδυση των λαβών καλύτερα) σαν ανταλλακτικά να τις πάρω να ξεμπερδέψω, αλλά δεν βρήκα πουθενά.
    Πήρα λοιπόν στο τηλ που μου έδωσαν,

    η εταιρία είναι αυτή για όποιον ενδιαφέρεται

    International of Tools & Abrasives
    7-9, Rue Argonafton
    15126 Maroussi, Athen
    Contact: Catherine Barberis
    Telefon + 30 2106121811
    Fax + 30 2106121069
    Email cbarberis@italtd.gr

    το σήκωσε μια υπάλληλος, της εξήγησα συνοπτικά και με παρέπεμψε σε μια άλλη εξυπηρετικότατη κυρία η οποία ήταν ενήμερη, μου ζήτησε συγνώμη για την ταλαιπωρία μου, μου είπε ότι συμβαίνει καμιά φορά να πολυμερίζονται τα πλαστικά με τα οποία ντύνουν τις λαβές, αλλά δεν είναι συχνό φαινόμενο. Μου στέλνει άλλες λαβές με ταχυδρομείο οι οποίες είναι από άλλο εργαλείο αλλά ταιριάζουν για να εξυπηρετηθώ άμεσα και θα μου στείλει τις καινούριες όταν τις παραλάβει.

    Νομίζω αυτή είναι η αντιμετώπιση που περιμένεις από μια εταιρία όταν ακουμπάς σεβαστό ποσό για εργαλείο ενώ αντίστοιχα άλλων κατασκευαστών έχουν υποδεκαπλάσια τιμή.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  9. #39
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Αντί να κάνεις όλο αυτό παίρνεις έναν αντιπρόσωπο και ζητάς λαβές. Αυτά που δεν χαλάνε ή που σπάνια χαλάνε δεν υπάρχουν στην αγορά. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά, για οτιδήποτε υπάρχει επάνω στο εργαλείο και μπορεί να αλλαχθεί από το χρήστη ή κάποιον αντιπρόσωπο!
    Οι λαβές είναι συχνό φαινόμενο να χαλάνε ή να κόβονται ή να καίγονται επάνω στη δουλειά, από λάθος ή αμέλεια του χρήστη. Οι εταιρίες παρέχουν υποστήριξη για οτιδήποτε συμβεί στο εργαλείο!


    Edit. Θα το μεταφέρω στο θρεντ περί εγγυήσεων!
    Sent from me using a computer.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Πολύ καλό εργαλείο Vaska, έχω τη φτηνότερη και πραγματικά είναι σκυλί και εξαιρετικής ποιότητας. Βάλε μια φωτό την κανονική που έχεις (αν έχεις κέφια και τον πιστοποιητή ).

    Με την Knipex έχω και εγώ δυστυχώς πολύ κακή εμπειρία από customer support. Έχω αγοράσει πολλά εργαλεία τους και στην προηγούμενη δουλειά το είχα περάσει στους στάνταρ vendors οπότε είχαμε αρκετά Knipex (εδώ όλα Wurth τώρα). Είχα αγοράσει λοιπόν το LSA για ρεγκλέτες, πριζάκια κλπ μιας και αυτό της Central δεν μου άρεσε τόσο... Πού να ξερα όμως...

    Της Knipex ήταν ελεινό και από τα χειρότερα εργαλεία που χω αγοράσει. Ναι μεν το καρφωτικό και το ψαλίδι ήταν καλύτερα αλλά αρχίσαν να λασκάρουν φεύγουν βίδες από την πλαστική λαβή μετά από 3 μέρες δουλειάς. Το ψαλίδι επίσης δεν ήταν σε σωστή θέση οπότε για να κόψει το καλώδιο έπρεπε να το κρατάς κόντρα (δεν είχαν αφήσει αρκετό κενό όταν το ψαλίδι έμενε σε ανοιχτή θέση). Πέραν τούτου πριν κανα μήνα περίπου, πάνω στη δουλειά, στράβωσε η μύτη από το καρφωτικό.

    Τους είχα γράψει e-mail όταν το χα πρωτοπάρει το εργαλείο αλλά στα @@ τους.

  11. #41
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αντί να κάνεις όλο αυτό παίρνεις έναν αντιπρόσωπο και ζητάς λαβές. Αυτά που δεν χαλάνε ή που σπάνια χαλάνε δεν υπάρχουν στην αγορά. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά, για οτιδήποτε υπάρχει επάνω στο εργαλείο και μπορεί να αλλαχθεί από το χρήστη ή κάποιον αντιπρόσωπο!
    Οι λαβές είναι συχνό φαινόμενο να χαλάνε ή να κόβονται ή να καίγονται επάνω στη δουλειά, από λάθος ή αμέλεια του χρήστη. Οι εταιρίες παρέχουν υποστήριξη για οτιδήποτε συμβεί στο εργαλείο!


    Edit. Θα το μεταφέρω στο θρεντ περί εγγυήσεων!
    Μα δεν έβρισκα άκρη ποιος είναι ο αντιπρόσωπος, μου ήταν πιο εύκολο το mail κι έτσι αναγκάστηκαν αυτοί να μου πουν ποιος είναι ο εδώ αντιπρόσωπος τώρα. Μην κοιτάς ρε δεν έχουμε όλοι τις άκρες στα εργαλεία που έχεις εσύ. Αυτό που όλες οι εταιρείες σου στέλνουν κατάσταση ωρών εργασίας των υπαλλήλων με ξεπερνάει. Όσο για τα ανταλλακτικά και το πόσο υπάρχουν, αυτό που λες μπορεί να είναι στα χαρτιά. Ο εδώ κνιπεξάκιας μου είπε "έεελα μωρέ πέταξέ την και πάρε άλλη". Όταν όμως του είπα ότι θα πάρω μία από το ράφι του ίδια και θα του αφήσω την παλιά να την επιστρέψει αυτός στην εταιρία και εννοείται ότι δεν θα του έδινα και μία, δεν του άρεσε και τόσο.

    edit
    δεν θυμόμουν καν ότι έχουμε θέμα με εγγυήσεις. Πάει στο διάολο, γέρασα


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Πολύ καλό εργαλείο Vaska, έχω τη φτηνότερη και πραγματικά είναι σκυλί και εξαιρετικής ποιότητας. Βάλε μια φωτό την κανονική που έχεις (αν έχεις κέφια και τον πιστοποιητή ).

    Με την Knipex έχω και εγώ δυστυχώς πολύ κακή εμπειρία από customer support. Έχω αγοράσει πολλά εργαλεία τους και στην προηγούμενη δουλειά το είχα περάσει στους στάνταρ vendors οπότε είχαμε αρκετά Knipex (εδώ όλα Wurth τώρα). Είχα αγοράσει λοιπόν το LSA για ρεγκλέτες, πριζάκια κλπ μιας και αυτό της Central δεν μου άρεσε τόσο... Πού να ξερα όμως...

    Της Knipex ήταν ελεινό και από τα χειρότερα εργαλεία που χω αγοράσει. Ναι μεν το καρφωτικό και το ψαλίδι ήταν καλύτερα αλλά αρχίσαν να λασκάρουν φεύγουν βίδες από την πλαστική λαβή μετά από 3 μέρες δουλειάς. Το ψαλίδι επίσης δεν ήταν σε σωστή θέση οπότε για να κόψει το καλώδιο έπρεπε να το κρατάς κόντρα (δεν είχαν αφήσει αρκετό κενό όταν το ψαλίδι έμενε σε ανοιχτή θέση). Πέραν τούτου πριν κανα μήνα περίπου, πάνω στη δουλειά, στράβωσε η μύτη από το καρφωτικό.

    Τους είχα γράψει e-mail όταν το χα πρωτοπάρει το εργαλείο αλλά στα @@ τους.
    Φωτο αύριο που θα είμαι μαγαζί
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    οι λαβες ετσι απλα θα μπουν; η υπαρχει καμια κολα;
    Γιαννης

  13. #43
    Banned
    Εγγραφή
    23/09/2016
    Μηνύματα
    157
    Αφου εβγαλες ακρη παλινκαλα.
    Να ρωτησω ποσα χρονια εχεις τη πενσα? Διοτι εχω αλλα εργαλεια με τις ιδιες λαβες και δεν εχουν, ακομη, σημαδια τετοιας φθορας.

  14. #44
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    οι λαβες ετσι απλα θα μπουν; η υπαρχει καμια κολα;
    Οι ελαστικές λαβές μπαίνουν πάνω από τους μεταλλικούς βραχίονες και τους αγκαλιάζουν. Έχουν κάτι εγκοπές για να σταθεροποιηθούν αλλά δεν χρειάζεται κόλλα μιας και δεν τραβάς την πρέσα όπως τις πένσες. Ουσιαστικά μπαίνουν για καλύτερο γράπωμα (grip δεν ξέρω πως αλλιώς να το μεταφέρω) και για εργονομία, για να μην ασκείς την πίεση κατ' ευθείαν πάνω στο μέταλλο και είναι άβολο για το χέρι σου.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nektarios2016 Προβολή μηνύματος
    Αφου εβγαλες ακρη παλινκαλα.
    Να ρωτησω ποσα χρονια εχεις τη πενσα? Διοτι εχω αλλα εργαλεια με τις ιδιες λαβες και δεν εχουν, ακομη, σημαδια τετοιας φθορας.
    Σίγουρα πάνω από 15ετία
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  15. #45
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Bill φωτό και συζήτηση για την πένσα ακροδεκτών στον ανάλογο θρεντ, έτσι? Εδώ τα περί εγγύησης.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εγγύηση Bering
    από bonepeeler στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2006, 14:09
  2. Εγγύηση Παραεισαγωγης
    από MIKE_16V στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2005, 21:42
  3. σετ εργαλείων
    από christos34 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2005, 21:17
  4. Εγγυηση Μοτο
    από SAM46 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2004, 13:38
  5. Εγγυηση ΜεταΧειρισμενου Africa
    από gmak στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 01:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF