Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 61

Θέμα: Εγγύηση Εργαλείων

  1. #46
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Μα δεν έβρισκα άκρη ποιος είναι ο αντιπρόσωπος, μου ήταν πιο εύκολο το mail κι έτσι αναγκάστηκαν αυτοί να μου πουν ποιος είναι ο εδώ αντιπρόσωπος τώρα. Μην κοιτάς ρε δεν έχουμε όλοι τις άκρες στα εργαλεία που έχεις εσύ. Αυτό που όλες οι εταιρείες σου στέλνουν κατάσταση ωρών εργασίας των υπαλλήλων με ξεπερνάει. Όσο για τα ανταλλακτικά και το πόσο υπάρχουν, αυτό που λες μπορεί να είναι στα χαρτιά. Ο εδώ κνιπεξάκιας μου είπε "έεελα μωρέ πέταξέ την και πάρε άλλη". Όταν όμως του είπα ότι θα πάρω μία από το ράφι του ίδια και θα του αφήσω την παλιά να την επιστρέψει αυτός στην εταιρία και εννοείται ότι δεν θα του έδινα και μία, δεν του άρεσε και τόσο.

    edit
    δεν θυμόμουν καν ότι έχουμε θέμα με εγγυήσεις. Πάει στο διάολο, γέρασα
    Δεν γέρασες ακόμα! Το θέμα το διαχώρισα απ' το addict's ώστε να μην χαθούν όσα γράψαμε εκεί μέσα.

    Ασφαλώς και δεν του άρεσε! Θα σου έδινε το στοκ του και θα έκανε χαρτούρα και θα περίμενε. Λίγο το έχεις?

    Δεν χρειάζεται να βρεις αντιπρόσωπο (απλά εκεί βγάζεις άκρη πιο εύκολα), οποιοσδήποτε πουλάει knipex είναι σε θέση να κάνει την αλλαγή ή να σου παραγγείλει το ανταλλακτικό. Επειδή όμως κνιπεχ βρίσκεις παντού δεν είναι εύκολο για τους "μικρούς" να κάνουν τέτοιες δουλειές και βρίσκουν 1002 δικαιολογίες. Φυσικά τις ίδιες δικαιολογίες μπορείς να τις ακούσεις και από πολλούς που έχουν ένα μαγαζί γεμάτο κνιπεχ και κάνουν παραγγελίες κάθε εβδομάδα. Αυτή όμως είναι η Ελληνική νοοτροπία (φυσικά και δεν μιλάω για όλους) και σε αυτό μεγάλο μέρος της ευθύνης το έχουμε και εμείς, γιατί έτσι τους μάθαμε! Άντε να το πει αυτό στην Αμερική ή στη Γερμανία!
    Το ότι σου είπε "έλα μωρέ πάρε μια άλλη" δεν σημαίνει ότι τα ανταλλακτικά υπάρχουν μόνο στα χαρτιά. Για την ακρίβεια δεν υπάρχουν καν στα χαρτιά!
    Όταν ένα εργαλείο με εγγύηση παύει να είναι λειτουργικό χωρίς να ευθύνεται ο χρήστης, η εταιρία οφείλει να αντικαταστήσει είτε το ελαττωματικό εξάρτημα, είτε όλο το εργαλείο. Όταν ευθύνεται ο χρήστης και υπάρχει η δυνατότητα, επιβαρύνεται με το εξάρτημα που χάλασε.

    Έχω αλλάξει πένσα κνιπεχ διότι μετά από χρήση δεν έστρωσε ένα μάγκωμα που έκανε όταν την άνοιγα τέρμα. Η αντικατάσταση έγινε απ' το μαγαζί που την είχα πάρει και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 07/09/2017 στις 00:55.
    Sent from me using a computer.

  2. #47
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Ο συγκεκριμένος είναι ο μεγαλύτερος στην Πάτρα και από τα μεγαλύτερα ονόματα στον χώρο του εργαλείου στην Ελλάδα και με μεγάλο κατάστημα στην Αθήνα. Όμως είναι τραγικά τσιγκούνης και δεν πιστεύω ότι θα του έλειπε από τα ράφια. Το ίδιο μου έκανε και με ένα ελαττωματικό κοφτακι ηλεκτρονικού που είχε τζόγους στις σιαγώνες του. Και να πεις ότι του έχω αφήσει λίγα? Κάμποσα χιλιάρικα έχει πάρει από μένα αλλά όπως είπες είναι και η νοοτροπία τους

  3. #48
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821


    Κατάλαβα ποιόν λες!
    Sent from me using a computer.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    επειδη ειναι τσιγκουνης ειναι και από τα μεγαλύτερα ονόματα στον χώρο του εργαλείου στην Ελλάδα και με μεγάλο κατάστημα στην Αθήνα

  5. #50
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος


    Κατάλαβα ποιόν λες!
    το ήξερα ότι θα καταλάβαινες άλλωστε τα έχουμε ξαναπεί για τον εν λόγω κύριο και στο παρελθόν

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    επειδη ειναι τσιγκουνης ειναι και από τα μεγαλύτερα ονόματα στον χώρο του εργαλείου στην Ελλάδα και με μεγάλο κατάστημα στην Αθήνα
    Έχει τεράστιες γνώσεις σε τομείς όπως η μεταλλουργία, γνωρίζει άπταιστα το εργαλείο, δίδασκε σε παν/μιο του εξωτερικού, έχει πατεντάρει λάδι κοπής, δεν ξέρει τι έχει αλλά η καρμιριά καρμιριά.

    Εν τω μεταξύ μόλις παρέλαβα από την αντιπροσωπεία τις λαβές και καταλογάρα της Knipex. Άψογη η κυρία Κατερίνα Μπαρμπέρη. Μένει να της κάνω ένα τηλ να την ευχαριστήσω!!

    edit
    πάω κι εγώ με φόρα να πάρω το κινητό να βγάλω φωτό τις κατεστραμμένες λαβές να στείλω στην γυναίκα κι έχω ξεχάσει το τηλέφωνο στο σπίτι. Έχει να πέσει ψάξιμο από την MILFάρα, θα φτάσει μέχρι πυρήνα επεξεργαστή χαχαχαχα
    Τελευταία τροποποίηση από vaska; 07/09/2017 στις 10:14.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Hunter
    Εγγραφή
    03/09/2009
    Μηνύματα
    131
    Για να μην ανοίγω νέο θέμα θα ήθελα εάν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία από την εγγυήση της Gedore :

    Χρειάζετα να προμηθευτούμε 5 καστάνιες 1" ίντσας και αρκετά καρυδάκια , μετά από έρευνα η ποιό ανθεκτική είναι η Gedore 2193 U-10 και καθώς αυτά τα εργαλεία θα είναι αμέσως στην ασταμάτητη κακομεταχείρηση (εργοτάξιο) θα ήθελα να ξέρω τι γίνεται με την εγγύση και εάν έχει καμία σχέση με την άψογη της Facom...

    Ευχαριστώ!

  7. #52
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Εξαρτάται. Εγώ έχω και καλή και κακή εμπειρία και με τις δύο εταιρίες. Σε γενικές γραμμές έχει καλή εγγύηση και αν δε χάλασε από λάθος χειρισμό δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Αν χαλάσει από υπερβολική χρήση (λόγο φθοράς) υπάρχουν ανταλλακτικοί μηχανισμοί. Η φθορά δεν καλύπτεται, μονο η πρόωρη ή η υπερβολική φθορά.


    Ο πιο ανθεκτικός τύπος είναι ο πρώτος πάνω πάνω, μετά ο δεύτερος και τελευταίος ο τρίτος.

    Συνημμένο 400716


    Ο πρώτος έχει σταθερά δοντια που δεν μπορείς να τους αλλάξεις φορά για να κλειδώσουν την άλλη κατεύθυνση, οπότε γυρίζεις την καστάνια ανάποδα και πιέζεις το καρέ να βγει απ' την άλλη μεριά. Είναι αρκετά παλιός και θεωρείται απ' τους πιο αξιόπιστους γιατί δεν έχει μηχανισμό αλλαγής κατεύθυνσης.
    Ο δεύτερος έχει συνήθως πολλά και μικρά δόντια (που δίνουν μεγαλύτερη αντοχή σε σχέση με τα λίγα και τα μεγάλα). Πρέπει να φθαρεί υπερβολικά για να αστοχήσει κάτω από πολύ μεγάλη πίεση.
    Ο τρίτος έχει συνήθως τα λιγότερα δόντια αλλά την πιο ομαλή λειτουργία. Συνήθως δεν καταλαβαίνει και πολλά από βρωμιά και έχει τον πιο εύκολο χειρισμό.

    Και οι τρεις είναι πολύ ανθεκτικές. Τον τρίτο τύπο η gedore τον έχει χρησιμοποιήσει και σε extra long καστάνιες.

    Σε καστάνιες 3/4 με στρογγυλό στέλεχος (διαφορες μάρκες), συνήθως στραβώναμε το στέλεχος (υπάρχει ανταλλακτικό). Φυσικά με χρήση σωλήνα.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων socket_wrenches1_acc_att.jpg‎  
    Sent from me using a computer.

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Hunter Προβολή μηνύματος
    Για να μην ανοίγω νέο θέμα θα ήθελα εάν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία από την εγγυήση της Gedore :

    Χρειάζετα να προμηθευτούμε 5 καστάνιες 1" ίντσας και αρκετά καρυδάκια , μετά από έρευνα η ποιό ανθεκτική είναι η Gedore 2193 U-10 και καθώς αυτά τα εργαλεία θα είναι αμέσως στην ασταμάτητη κακομεταχείρηση (εργοτάξιο) θα ήθελα να ξέρω τι γίνεται με την εγγύση και εάν έχει καμία σχέση με την άψογη της Facom...

    Ευχαριστώ!
    Απο GECORE δεν έχω πάρει ποτέ απάντηση σε εμαιλ και μόνη λύση ήταν να παω το ροπόκλειδο για επισκευή στο μαγαζί που το αγόρασα οπου και με εξυπηρέτησαν ταχύτατα, ΤΒS-AACHEN. Θα έλεγα να αγοράσεις από μαγαζί όπου είναι σε απόσταση εφικτή με το αυτοκινητο.

    Για FACOM θα σου πω σε λίγες μέρες που θα επιστρέψω μια καστάνια και ένα ψαλίδι...

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Hunter
    Εγγραφή
    03/09/2009
    Μηνύματα
    131
    Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
    Θα περιμένω νέα σου από την εγγύηση της Facom...

  10. #55
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Για τις καστάνιες συνεχίζουμε εδώ.

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=155945
    Sent from me using a computer.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Hunter
    Εγγραφή
    03/09/2009
    Μηνύματα
    131
    Parkside - Lidl κάτι παραπάνω από άψογη εξυπηρέτηση σε θέμα βλαβης , ήρθε κούριερ παρέλαβε μόνο το σώμα (επαν. τρυπάνι) και μας έφερε ολοκαίνουργιο κομπλέ με το βαλιτσάκι σε μια εβδομάδα !

    Unior - εξωλκέας 683/2 350 ζημιά στο σώμα με την πρώτη χρήση , αντικατάσταση σε 2 εβδομάδες χωρίς πρόβλημα
    Τελευταία τροποποίηση από Hunter; 22/06/2019 στις 19:15.

  12. #57
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Hunter Προβολή μηνύματος
    Unior - εξωλκέας 682/350 ζημιά στο σώμα με την πρώτη χρήση , αντικατάσταση σε 2 εβδομάδες χωρίς πρόβλημα
    Ωραίος! Για πες.. Από ποιόν?
    Sent from me using a computer.

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Hunter
    Εγγραφή
    03/09/2009
    Μηνύματα
    131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ωραίος! Για πες.. Από ποιόν?
    Έστειλα ένα e-mail στα κεντρικά στην Σλοβενία (sales@unior.com) και μου απάντησε ο εδώ αντιπρόσωπος (Β.Κούρτης)...
    Έχεις κάτι για αντικατάσταση ?

  14. #59
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Sent from me using a computer.

  15. #60
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Για την nws ξερει κανεις αν υπαρχει αντιπροσωπευση στην ελλαδα?

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εγγύηση Bering
    από bonepeeler στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2006, 14:09
  2. Εγγύηση Παραεισαγωγης
    από MIKE_16V στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2005, 21:42
  3. σετ εργαλείων
    από christos34 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2005, 21:17
  4. Εγγυηση Μοτο
    από SAM46 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2004, 13:38
  5. Εγγυηση ΜεταΧειρισμενου Africa
    από gmak στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 01:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF