Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 38 από 38

Θέμα: Ανακατασκευή kawasaki neo max 100

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Ότι λέει ο ψηλός ,τα ίδια τράβηξα με ένα κινέζικο "μικούνι" κούτα όταν αναπαλαίωνα ένα xr 200.

  2. #32
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2016
    Μηνύματα
    24
    Μου έκανε εντύπωση που έγραφε mikuni πάνω, το όνομα της μάρκας κανονικά, ακόμα και οι μούφα μπαταρίες γράφουν sqny όχι sony, κι οι κινέζοι γράφουν ανενόχλητοι mikuni? :P

    Πήρα κι άλλο καρμπυρατέρ γιατί δεν ήξερα ότι επισκευάζονται. Ο μάστορας είπε ότι το προηγούμενο είναι χωνί, δεν ρυθμίζει, και πρέπει να πάρω άλλο. Σήμερα διάβασα στο φόρουμ ότι όλα επισκευάζονται αν υπάρχει κιτ επιδιόρθωσης...
    Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βρω ούτε γνήσιο καρμπυρατερ (μιας και έχει σταματήσει η παραγωγή τους) και υποθέτω ούτε γνήσιο κιτ επιδιόρθωσης...

    Αν τα βγάλω για να τα συγκρίνω τι πρέπει να κοιτάξω αν είναι ίδιο?
    Επίσης με μεταχειρισμένο αλλά γνήσιο καρμπυρατερ πιστεύετε αξίζει να ασχοληθώ?

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    γιατι ανεβαζει στροφες? αν δεν κολαει η ντιζα γκαζιου σημαινει οτι απο καπου παιρνει αερα το μοτερ.(κυλινδρος,κεφαλη,καρτερ,εισαγωγη)
    αν παιρνει απο εισαγωγη θα κανει και ηχο σαν σφύριγμα πιθανος.
    δες την εισαγωγη του καρμπ.. παιρνουν και φλαντζα εκει και σε μερικα εχει και λαστιχακι ο-ρινκ. δες αν ειναι καινουριες οι φλαντες και βεβαιώσου οτι δεν παιρνει αερα.
    ψεκαζουν σαπουνονερο (φουσκαλες) ή wd (αλλαγη στο στροφαρισμα) και ετσι βλεπεις αν χανει

    το μπουζι θα πρεπει να ειναι ανοικτο χρωμα λογο του φτωχου μιγματος και ειναι το πρωτο που πρεπει να δεις για να καταλαβεις τι καυση κανει.
    και αν συνεχισεις ετσι παει για κολλημα το μοτερ. προσοχη στο σπειρωμα του μπουζι και στο σφιξιμο.
    αν ειναι μαυρο ή σκουρο εισαι safe απο μιγμα

    στη θεση σου με στρώσιμο και χωρις να ξερω τι μιγμα εχει δεν θα το πηγαινα πανω απο 50km/h και οχι ανηφόρες. ζεσταμα και οχι στροφαρισμα αλλα ουτε να κρεμαει το μοτερ (πχ 4η και 30 χιλιομετρα)
    χωρις εξατμιση μπορει να καψει βαλβιδες ή να κανει μεγαλη θερμοκρασια στην εξαγωγη. κακος που εκανες βολτα

    το ρελαντι το ρυθμιζεις μονο απο την βιδα του ρελαντι. με ζεστο μηχανακι γυρνας την βιδα μεχρι να πεσει το ρελαντι μεχρι να μην σβήνει μονο του και να μην ξεκιναει με κλειστο γκαζι.

    βλεπε την σταθμη λαδιου συνεχεια ειδικα τωρα που ειναι μετα απο ρεκτιφιε.
    την σταθμη θα την παντα στο max.
    αν καιει λαδια κατι δεν εγινε σωστα.
    ισως το ρεκτιφιε ισως τσιμουχες βαλβιδων.

  4. #34
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2016
    Μηνύματα
    24
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές!

    Αν έπαιρνε αέρα από κάποιο άλλο σημείο εκτός από την εισαγωγή του καρμπυρατέρ, δεν θα ψέκαζε και λάδια από τον κινητήρα?
    Την εισαγωγή του καρμπυρατέρ θα την κοιτάξω, θα κοιτάξω μήπως μπορώ να βάλω τις φλάντζες από τα παλιά καρμπυρατερ στο ιμιτασιον (αν δεν έχουν ξεραθεί και οι παλιές..)

    Το μπουζί γενικά πρέπει να το σφίγγω πολύ ή όχι? Ο προηγούμενος μάστορας το έσφιξε τόσο πολύ που φοβήθηκα ότι θα έχει χαλάσει τη βόλτα, δεν ξεβίδωνε μετά παρ'ότι έχω μακρύ μπουζόκλειδο.
    Το μοτερ μπορεί να κολλήσει μόνο και μόνο από τις υψηλές στροφές και ας έχει στο max τα λάδια? Τη στάθμη τη κοιτάω συχνά γιατί διάβασα εδώ μέσα ότι το ρεκτιφιέ συχνά αποτυχαίνει και μπορεί να καίει λάδια
    Αυτό για την εξάτμιση δεν το ξερα, νόμιζα είναι μόνο για τον θόρυβο η εξάτμιση.. Τώρα πάντως είναι κομπλέ.

    Για να ρυθμίσω ρελαντί, το μηχανάκι πρέπει να ξεκινάει με ανοιχτό γκάζι? Νόμιζα ότι πρέπει να ξεκινάει με κλειστό. Επίσης τη βίδα του αέρα πως τη ρυθμίζω?

  5. #35
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Ρε Βασιλάκη κάνε ότι θές αγόρι μου, όμως σταμάτα τα πήγαινε-έλα μ' αυτό το διάολο............
    Θέλουμε να ησυχάσουμε και λίγο..................

    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  6. #36
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2016
    Μηνύματα
    24
    Το πήγα σε έναν άλλο μάστορα σήμερα και επιτέλους έλυσα το πρόβλημα! Τελικά ο προηγούμενος βαριόταν να ασχοληθεί...
    Ο καινούριος μάστορας είδε το μηχανάκι και τελικά είχε θέμα χρονισμού, ήταν ένα δόντι εκτός χρονισμού μου είπε. Μόλις διόρθωσε αυτό, ρύθμισε και το καρμπυρατέρ και όλα δουλεύουν ρολόι, άψογα! Στο ρελαντί το μηχανάκι σχεδόν δεν ακούγεται! Το μόνο αρνητικό είναι ότι η μανιβέλα είναι πολύ πιο σκληρή τώρα αλλά υποθέτω αυτό γίνεται επειδή γίνεται σωστή συμπίεση :P
    Μου είπε να αλλάξω και τακάκια πίσω, το έκανα μόνος μου αυτό.

  7. #37
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vasilakis13 Προβολή μηνύματος
    Μου είπε να αλλάξω και τακάκια πίσω, το έκανα μόνος μου αυτό.



    ΩΩΩΩΩΩΩχχχχχχχχχχχχχχχ............
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2016
    Μηνύματα
    24
    Τα άλλαξα με τον πατέρα μου και πιάνουν μια χαρά
    Βέβαια ο μάστορας είδε ότι την προηγούμενη φορά είχαμε ξεχάσει να βάλουμε κάτι ροδέλες και δεν είχε επαναφορά το πεντάλ...

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. kawasaki max 100
    από SamGiorgos στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2014, 01:42
  2. kawasaki max 100 engine
    από GiannisBlessed στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2010, 21:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF