Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 38

Θέμα: Ανακατασκευή kawasaki neo max 100

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2016
    Μηνύματα
    24

    Ανακατασκευή kawasaki neo max 100

    Καλησπέρα! Είμαι 18 χρονών, έβγαλα δίπλωμα για μηχανάκι Α1 τον Αύγουστο, και τώρα προσπαθώ να ανακατασκευάσω το παλιό μηχανάκι του πατέρα μου, ένα kawasaki neo max 100! Το είχε πάρει και αυτός μεταχειρισμένο, ενώ ήταν τα τελευταία 5 χρόνια και περισσότερα ακίνητο, καθώς ο πατέρας μου πήρε μηχανή (μια gpz 750 turbo). Τουλάχιστον ήταν σε γκαράζ.
    Πήγαμε να το βάλουμε και όπως ήταν αναμενόμενο δεν έπαιρνε ούτε για πλάκα... Ήταν κολλημένες ακόμα και οι ταχύτητες αλλά αυτό λύθηκε μετά από συμβουλή φίλου μηχανικού να γεμίσουμε τον κινητήρα με λάδια και να ξαναπροσπαθήσουμε.
    Αρχικά παιδεύτηκα πολύ με τον πατέρα μου μήπως βρούμε τι φταίει μιας και το μπατζετ είναι πολύ περιορισμένο. Αλλάξαμε μπουζί, ρυθμίσαμε τις βαλβίδες, αλλά τίποτα και οι γνώσεις του πατέρα μου έφταναν μέχρι εκεί. Στη συνέχεια απευθύνθηκα σε 2 συνεργεία εδώ στην Πάτρα και μου είπαν ότι δεν ασχολούνται γιατί δεν αξίζει. Έστειλα τον κινητήρα με τα κτελ στη Λάρισα που έχει ένα πολύ καλό φίλο ο θείος μου ο οποίος ασχολήθηκε. Βρήκε διάφορες ζημιές. Κάτι μου είπε ότι ήταν χτυπημένες οι κεφαλές, οι βαλβίδες, ήταν κομμένος και ένας άξονας και για αυτό δεν παρήγαγε ρεύμα ώστε να πάρει μπροστά και άλλα πράγματα, ήταν σε πολύ κακή κατάσταση μου είπε. Πάντως είπε ότι έχει πολύ ψωμί ακόμα. Με ένα κατοστάρικο πάντως μου τον έφτιαξε, μου έκανε και ρεκτιφιέ είπε σε τόρνο, αύξησε κατά 3 τα κυβικά, δεν το ζήτησα, νομίζω το έκανε για να το φτιάξει. Ο κινητήρας μου ήρθε προχθές, τον βάλαμε με τον πατέρα μου στο παπάκι και πήρε μπροστά!! Έβγαζε μαύρο καπνό (υποθέτω είναι μπουκωμένο), ακουγόταν δυνατά (μάλλον επειδή δεν είχαμε βάλει το φίλτρο αέρα πάνω) ενώ δεν κρατούσε και ρελαντί (πιθανόν και αυτό λόγω του φίλτρου αέρα). Αν αφού βάλω το φίλτρο εξακολουθήσουν αυτά τα προβλήματα μάλλον θα πρέπει να ασχοληθώ με ρύθμιση και καθάρισμα καρμπυρατέρ ε?
    Σήμερα πήγα να του πάρω λάστιχα, michelin m62 αν θυμάμαι καλά, μου είπαν ότι είναι αντίστοιχα των mentzeler me22 για τα οποία έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια. Πριν βγάλουμε τις ρόδες δοκιμάσαμε να το βάλουμε μπροστά σήμερα και δεν έπαιρνε, στην αρχή πήγαινε να πάρει και έσβηνε αμέσως και μετά δεν έπαιρνε καθόλου... ο πατέρας μου λέει ότι πιθανόν να είναι επειδή βάλαμε πολύ λίγη βενζίνη, υπολογίζω να βάλαμε τουλάχιστον 200ml, αλλά τα παπάκια δεν καίνε τίποτα δεν νομίζω να πρόλαβε να την κάψει προχθές που το είχαμε ανοιχτό για ένα 10λεπτο... (είναι δυνατόν να έκαψε τόση???) Τελος πάντων επειδή βιαζόμασταν να πάρουμε τα λάστιχα δεν δοκιμάσαμε να βάλουμε, αύριο το πρωί θα ξαναδοκιμάσουμε και ελπίζω να μην πήρα τσάμπα χαρά προχθές και να παίρνει ακόμα μπροστά :P

    Μένει να αλλάξω φρένα (έχει ταμπούρα μπρος πίσω) και αλυσίδα. Για να γράψω και τα κόστη για όποιον ενδιαφέρεται να επιχειρήσει κάτι παρόμοιο, μέχρι τώρα μου έχει κοστίσει 100€ η επισκευή του κινητήρα, 70€ τα λάστιχα με τις σαμπρέλες, 15€ θα μου κοστίσει η αλυσίδα και άλλα 15€ οι σιαγόνες για τα ταμπούρα (είναι σιαγόνες από modenas, έχουν τα ίδια φρένα).

    Όπως φαίνεται στην φωτογραφία είχαν αλλαχτεί τα καλώδιά του λίγο πριν παρατηθεί, αλλάχτηκαν από τον πατέρα μου που είναι ηλεκτρολόγος με βάση το service manual, οπότε από ηλεκτρολογικά είναι κομπλέ. Τα παλιά μου είπε ότι ήταν πολύ λεπτά και χάλασαν γρήγορα.

    Αν όλα πάνε καλά μηχανολογικά το μηχανάκι θα είναι έτοιμο αύριο. Από κει και πέρα θέλω να ασχοληθώ και λίγο με την οπτική του βελτίωση. Κατ'αρχάς έχει σκουριές σε πολλά σημεία. Σημεία όπως ζάντες, αναρτήσεις, εξάτμιση μπορώ να τα βάψω με σπρέι αφού τα ξύσω?
    Επίσης έχω τα πλαστικά του σε καλή κατάσταση αλλά δεν μου αρέσει το χρώμα τους (είναι άσπρο με φούξια :P )... τι μπορώ να κάνω? Αν αλλάξω χρώμα θα έχω πρόβλημα στο κτεο? Επίσης σε άλλο φόρουμ μου πρότειναν plasti dip, το έχει δοκιμάσει κανείς? Δεν υπάρχει κανένα απλό σπρέι που να πιάνει καλά σε πλαστικό?
    Δυστυχώς δυσκολεύομαι να βρω και πλαστικά σε μπλε ή μαύρο χρώμα που έβγαινε το μηχανάκι... ήταν πολύ πιο ωραίο σε αυτά τα χρώματα.

    Βάζω και μια φωτογραφία από προχθές που πήρε για πρώτη φορά μπροστά μετά από τόσα χρόνια!! Η μαυρίλα πίσω δε φαίνεται Φαίνεται λίγο άθλιο γιατί λείπει το μακαρόνι από τα καλώδια, λείπουν τα πλαστικά, θέλει και ένα καλό πλυσιματάκι :P αλλά μόλις γίνουν αυτά θα σενιαριστεί Τι άλλο πιστεύετε ότι του λείπει πέρα από αυτά που σκοπεύω να βάλω?
    Πολλοί μπορεί να πείτε ότι κακώς ασχολούμαι και δεν αξίζει αλλά προσπαθώ να φτιάξω το μηχανάκι με όσα λιγότερα χρήματα γίνεται μιας και στην οικογένεια συντηρούνται αρκετά οχήματα και δεν υπήρχε μπάτζετ ούτε για μεταχειρισμένο... και εκτός αυτού μου αρέσει η διαδικασία της επισκευής!
    Κάτι τελευταίο, επειδή το συγκεκριμένο μηχανάκι μας το έχουν κλέψει 2 φορές , έχετε να μου προτείνετε κανένα φθηνό αντικλεπτικό μέτρο? Πιθανόν μπορώ να προσαρμόσω κάποιον φθηνό συναγερμό στυλ okazaki ή πρέπει να έχει υποδοχή το μηχανάκι?

    http://i68.tinypic.com/2lt0qb8.gif

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2016
    Μηνύματα
    24
    Σήμερα πάλι δεν έπαιρνε μπροστά με μπόλικο βενζίνη. Αλλάξαμε μπουζί και μπουζοκαλωδιο και πήρε με την πρώτη!
    Η βελόνα για τη βενζίνη δεν κουνιεται καθόλου, είναι τέρμα αριστερά, τι μπορεί να φταίει?
    Επίσης και το φρένο το μπροστινό δεν πατάει καλά, θέλει λίγο ρύθμιση. Ομως όταν είχα βάλει πιο τεντωμένο το συρματόσχοινο ή ρόδα δεν γυρνούσε ελεύθερα. Τελικά μήπως έπρεπε να το αφήσω ετσι κι ας μην γυρνούσε ελεύθερα?

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vasilakis13 Προβολή μηνύματος
    Σήμερα πάλι δεν έπαιρνε μπροστά με μπόλικο βενζίνη. Αλλάξαμε μπουζί και μπουζοκαλωδιο και πήρε με την πρώτη!
    Η βελόνα για τη βενζίνη δεν κουνιεται καθόλου, είναι τέρμα αριστερά, τι μπορεί να φταίει?
    Επίσης και το φρένο το μπροστινό δεν πατάει καλά, θέλει λίγο ρύθμιση. Ομως όταν είχα βάλει πιο τεντωμένο το συρματόσχοινο ή ρόδα δεν γυρνούσε ελεύθερα. Τελικά μήπως έπρεπε να το αφήσω ετσι κι ας μην γυρνούσε ελεύθερα?
    Το φλοτέρ.έχει μάλλον κολλήσει ή κάποιο καλωδιάκι έχει κοπεί ή δεν κάνει καλή επαφή.Το βγάζεις,το καθαρίζεις και ξαναδοκιμάζεις.
    Για τα φρένα καλό είναι να βάλεις καινούργιες σιαγώνες
    Τελευταία τροποποίηση από leo1964; 23/09/2016 στις 09:37.

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Προφανώς δεν παίρνει μπρός λόγω βρώμικου καρμπυρατερ.
    Μετα απο τοόσ καιρό θέλει σιγουρα καθαρισμα.

    καλη συνέχεια!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Βασιλάκη όταν μπορείς ανέβασε και μια φωτό από το μοτόρι που θα κληρονομήσεις ( τούρμπο ).
    Καλή συνέχεια.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2016
    Μηνύματα
    24
    Το καρμπυρατέρ είχε αλλαχθεί σχετικά πρόσφατα πριν παρατηθεί το μηχανάκι οπότε δεν μου πήγε το μυαλό για καθάρισμα, από τη στιγμή πάντως που πήρε μπροστά υποθέτω ότι είναι εντάξει. Με το καινούριο μπουζί και τα καινούρια μπουζοκαλώδια (είχαν λιώσει σχεδόν τα μπουζοκαλώδια, να τα έχετε κι εσείς υπόψιν σας γιατί είχαν κοπεί και στη μηχανή του πατέρα μου και αναρωτιόμασταν γιατί δεν παίρνει μπροστά) παίρνει άνετα μπροστά.
    Πάντως αναδείχθηκαν αρκετά καινούρια θεματάκια.

    Για αρχή, το πρωί αφού το έβαλα μπροστά δεν έσβηνε . Αυτό διορθώθηκε εύκολα καθώς είδαμε ότι είχε κοπεί ένα καλώδιο από τη φύσα του διακόπτη. Κόψαμε το αντίστοιχο καλώδιο από τη φύσα που συνδεόταν και τα γεφυρώσαμε αφού καλώδιο μέσα στη φύσα δεν γίνεται να ξανακολλήσεις και όλα κομπλέ!

    Σειρά έχει το αριστερό φλας το οποίο δεν αναβοσβήνει, μένει μόνιμα αναμένο όταν το ανάβω. Θα κοιτάξω με τον πατέρα μου τα καλώδια το πρωί. Το μηχανάκι δεν έχει μπαταρία αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό γιατί το δεξί φλας αναβοσβήνει κανονικά, θα δοκιμάσουμε πάντως και με την μπαταρία από την gpz το πρωί. Έχετε καμία ιδέα τι άλλο μπορεί να φταίει?

    Επίσης η εξάτμιση πέφτει, δεν στέκεται πάνω στον κινητήρα επειδή έχει χαλάσει η βόλτα από τις δυο βίδες που την συγκρατούν. Θα βάλουμε αύριο που θα ναι κρύος ο κινητήρας δυο βίδες ή με πιο αραιό σπείρωμα ή με πιο μεγάλη διάμετρο για να διορθωθεί η βόλτα και να πιάσει. Ξεσηκώσαμε όλη τη γειτονιά σήμερα επειδή το έκανα και κάνα δυο βόλτες ουσιαστικά χωρίς εξάτμιση

    Το φλοτέρ της βενζίνης δεν ευκαιρήσαμε να το κοιτάξουμε λόγω των υπόλοιπων προβλημάτων, ουσιαστικά σήμερα πήγαμε πήραμε αλυσίδα και φρένα, περάσαμε τις ρόδες και την αλυσίδα και βάλαμε τα πλαστικά.

    Για τα φρένα πήραμε καινούριες σιαγόνες μοντένας αλλά δεν τις βάλαμε γιατί είδαμε ότι έχουν πολύ ψωμία τα παλιά. Το πίσω πιάνει τέλεια, το μπροστά είναι που δεν πιάνει. Όταν το τράβηξα πολύ το συρματόσχοινο κάτω στη ρόδα, μετά δεν κουνιόταν ελεύθερα η ρόδα. Τώρα που το τράβηξα λιγότερο δεν πιάνουν σχεδόν καθόλου. Μπορεί να φταίξει και το συρματόσχοινο γιατί το αυθεντικό που είχε κατέληγε σε ντίζα στην άκρη (σαν βίδα στην άκρη) και το ρύθμιζες λεπτομερώς ενώ αυτό είναι σαν συρματόσχοινο ποδηλάτου.

    Τα δυο μεγαλύτερα προβλήματα τα άφησα για το τέλος.

    Σήμερα έκαιγε λάδια. Στην εξάτμιση πίσω δεν έβλεπα άσπρο καπνό (βέβαια η εξάτμιση είχε και κάνα πόντο κενό από τον κινητήρα...) αλλά μπροστά ο κινητήρας είχε γεμίσει άσπρο καπνό. Νομίζω έσταζαν λάδια πάνω στην εξάτμιση και βρωμίσαμε έτσι, θα κοιτάξουμε την σίτα λαδιών αύριο, ελπίζω απλά να χάνει από κει και να μην καίει λάδια.

    Τέλος, το πρόβλημα που μάλλον θα με αναγκάσει να το πάω σε μάστορα, είναι ότι δεν κρατάει ρελαντί. Παιδευτήκαμε πάρα πολύ για να βγάλουμε άκρη αλλά μάταια. Έχουμε και το service manual (μας το είχε δώσει φίλος από συνεργείο) και βάλαμε τις ακριβείς ρυθμίσεις στις βίδες για τη βενζίνη και τον αέρα αλλά τίποτα. Τη μια δεν κράταγε ρελαντί και την άλλη κράταγε αλλά ήταν τόσο ψηλά οι στροφές που μόλις έβαζα 1η πήγαινε να φύγει σιγά σιγά. Φαινόταν από αυτά που έβγαζε ότι έβγαζε και άκαφτη βενζίνη, στην εξαγωγή του κινητήρα, αφού δεν πάταγε η εξάτμιση, είδαμε και σπίθες, που σημαίνει μείγμα πλούσιο σε βενζίνη. Υπάρχει περίπτωση να μην κρατάει ρελαντί λόγω βρώμικου καρμπυρατέρ και πως καθαρίζεται το καρμπυρατέρ? Απλά απ'ότι έχω καταλάβει όταν είναι βρώμικο το καρμπυρατέρ μένει κολλημένο το φλοτέρ πάνω και δεν γεμίζει με βενζίνη, αφού παίρνει μπροστά δεν πρέπει να υπάρχει τέτοιο θέμα...

    Κάθε βοήθεια στα παραπάνω θέματα είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη! ειδικά στο θέμα του ρελαντί που για την ώρα δεν έχω ιδέα τι να κάνω

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	kawasaki-neo-max-100-1.jpg 
Προβολές:	404 
Μέγεθος:	107,1 KB 
ID:	368041

    Και εδώ το τούρμπο το μοτόρι

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gpz-750-turbo.jpg 
Προβολές:	406 
Μέγεθος:	103,1 KB 
ID:	368045



    Βάλαμε τώρα το βράδυ τη μπαταρία από τη gpz στο max και δούλευαν τα flash, και γενικά όλα τα ηλεκτρονικά κανονικά οπότε κομπλέ δεν υπάρχει θέμα εκεί!!
    Τελευταία τροποποίηση από vasilakis13; 22/09/2016 στις 23:23.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.502
    Πάρε το μηχανακι και τον πατέρα σου μαζί και πήγαινε στην Ιωνίας στο πάνω μέρος έχει ένα μαγαζί με μηχανάκια και αντακτικα είναι τίμια παιδιά θα σε βοηθήσουν πραγματικα..

  8. #8
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vasilakis13 Προβολή μηνύματος
    ...... Ξεσηκώσαμε όλη τη γειτονιά σήμερα επειδή το έκανα και κάνα δυο βόλτες ουσιαστικά χωρίς εξάτμιση......



    Α, ώστε εσύ ήσουν που μας πήρες τ΄αυτιά με το θόρυβο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    176
    Bασιλάκη τα πραγματα ειναι πιο περίπλοκα απ' οτι νομίζεις πήγαινε σ΄ενα μάστορα να σε βοηθήσει, ειδικά με τις βίδες στην εξάτμιση, δεν υπάρχουν βίδες με αραιό σπείρωμα ουτε πιο μεγαλες, ουτε πιο μικρες, απλά πρέπει να ανοιχτούν καινούργια σπειρώματα με κολαούζα σε μεγαλύτερη διαμετρο.
    Μην το επιχειρήσετε γιατι αν το κολαούζο μπει στραβά απο την αρχη δεν διορθώνεται και θα ψαχνετε γι αλλη κεφαλή, οσο για το καρμπ πως να το ρυθμίσεις ρε Βασιλάκη και πως να δουλέψει σωστα το μηχανάκι οταν λείπει παντελώς η εξάτμιση, φτιάξε πρώτα την εξατμιση που ειναι βασικό, μετα το καρμπ μάζεψε τα λαδάκια και μετά ασχολήσου με τα αλλα, ενα- ενα μην βιάζεσαι

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2016
    Μηνύματα
    24
    Το συνεργείο μου πέφτει πολύ μακριά, είμαι στην αλλη μεριά της πατρας εγώ... Το απόγευμα μπορεί να το πάμε στο μαστορα που πάει ο πατέρας μου τη μηχανή.

    Αν μενεις πατρα πολύ πιθανόν να ήμουν εγω, το μηχανάκι ακουγόταν σαν τρακτερ

    Δεν με προλαβες για την εξάτμιση :P Έβαλε βίδες μεγαλύτερης διαμέτρου για να ανοιχτεί σπείρωμα και όλα κομπλε η εξάτμιση στηρίζεται μία χαρά τώρα!
    Βρήκαμε και λίγο αφρολεξ και βαλαμε στο φίλτρο κουτί μαζί με λίγο λάδι οπότε το απόγευμα θα βγάλω τη χοάνη και θα βάλω το φίλτροκουτι.
    Βγαλαμε το φλοτερακι της βενζίνης μήπως είχε κολλήσει αλλά φαίνεται μία χαρά. Ριξαμε και σπρέι καθαρισμού, το ξαναβαλαμε αλλά τίποτα, πάλι δε δουλεύει...
    Ή στάθμη από τα λάδια έχει πέσει λίγο πάνω από τη μέση. Πάντως τώρα που μπήκε ή εξάτμιση δεν μου φάνηκε να χάνει και από τη σιτα λαδιών δεν χάνει σίγουρα, ίσως διορθώθηκε το πρόβλημα.
    Ρελαντί πάντως ακόμα δεν μπορώ να ρυθμισω με τίποτα. Κάποιες φορές που επιασα ικανοποιητικές στροφές μετά απο λίγο άρχισε είτε να ανεβάζει υπερβολικά στροφές από μόνο του είτε να τις ρίχνει και να σβήνει, από μόνο του αυτά, χωρίς να πειραζω γκάζι :O
    Επειδή μπαταρία παλιά δεν έχω και στο μαγαζί μου ζήτησαν τον κωδικό έχει κανείς ιδέα τη μπαταρια παίρνει το kawasaki neo max 100? :P το μόνο που γράφει στο service manual είναι ότι είναι 12volt και 3amber.

  11. #11
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vasilakis13 Προβολή μηνύματος

    Αν μενεις πατρα πολύ πιθανόν να ήμουν εγω, το μηχανάκι ακουγόταν σαν τρακτερ .....

    Βρέ σε κατάλαβα, εσύ ήσουν, έκανε πολύ φασαρία, άν ξαναπεράσεις
    θα ρίξω πρόκες στο δρόμο να πάθεις φούιτ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  12. #12
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Βρέ σε κατάλαβα, εσύ ήσουν, έκανε πολύ φασαρία, άν ξαναπεράσεις
    θα ρίξω πρόκες στο δρόμο να πάθεις φούιτ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Απ την Jeddah τον ακουσε βρε μπαγασα?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #13
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Απ την Jeddah τον ακουσε βρε μπαγασα?



    Σςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς, κρύβε λόγια βρέ..............................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2016
    Μηνύματα
    24
    Θα με ακούσεις και το απόγευμα αν και πλεον το μηχανάκι ηρέμησε με την εξάτμιση :P πρέπει να με έβριζε όλη η γειτονιά ε
    Αν δεν ρυθμίσω το ρελαντί δε θα σας αφήσω σε ησυχία!!


    Το φιλτροκούτι μπήκε, η εξάτμιση μπήκε, αλλά το ρελαντί δεν ρυθμίζε
    Επιχείρησα να πάω μέχρι το βενζινάδικο και ξαφνικά άρχισε να ανεβάζει στροφές πάρα πολύ, σε σημείο να πατάω φρένο για να μη φεύγει, και μετά έσβησε. Τώρα δεν παίρνει μπροστά αλλά το μπουζί είναι κατάμαυρο. Το ότι ανεβάζει στροφές μόνο του με ξεπερνάει Αν τα καταφέρω να το βάλω μπροστά αύριο θα το πάω σε μάστορα μάλλον για να ρυθμίσει το ρελαντί...
    Τελευταία τροποποίηση από vasilakis13; 23/09/2016 στις 21:49.

  15. #15
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    αν το καρμπυρατερ μετα απο τοσα χρονια δεν εχει καθαριστει δεν θα δουλεψει ποτε μεχρι να καθαριστει ΣΩΣΤΑ και αν το δουλευεις ετσι ρισκαρεις να κανεις και ζημια στο μοτερ απο αλλα νταλον μειγματα.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. kawasaki max 100
    από SamGiorgos στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2014, 01:42
  2. kawasaki max 100 engine
    από GiannisBlessed στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2010, 21:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF