Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: ΚΡΑΝΟΣ LS2 FF384 - ΚΡΙΤΙΚΗ

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093

    ΚΡΑΝΟΣ LS2 FF384 - ΚΡΙΤΙΚΗ

    Απο λαλακία μου κάπου ξέχασα το αγαπημένο μου LASER κράνος στην Αθήνα, φυσικά το αρπάξανε (ευτυχώς ήτανε 10ετίας+ και ταλαιπωρημένο, τι του βρήκανε?) και αναγκαστηκα πρωι πρωι να παρω ενα LS2 FF384 απο το praktiker με 100 ευρω για να μπορέσω να κάνω το ταξίδι στα Ιωάννινα.

    Το κράνος είναι καλό και ελαφρύ, αλλα είχε ένα πρόβλημα: Μετα τα 80 χ.α.ω. έκανε εκωφαντικό θόρυβο μόνο στο αριστερο αυτί (όλοι οι αεραγωγοί ήταν κλειστοί, για όσους ρωτήσουνε), τόσο που το βγαλα και δανείστικα άλλο (ερείπιο) στην Κόρινθο απο φίλο. Δοκίμασα και με τους αεραγωγους ανοιχτους-μισάνοιχτους, κλπ, τίποτα, απο την αριστερή μερια έπρεπε να φοράω ωτασπίδα, ή να ακουμπούσα συνεχώς στον αριστερό ώμο για να μην ακουγεται τόσο.

    Πηγα στο πράκτικερ και ευτυχώς κάνουν επιστροφή. Δε δίνουν λεφτά πίσω, αλλα μπορεις να πάρεις ότι θέλεις. Προς το παρόν δεν θελω να πάρω κατι άλλο απο το πράκτικερ, παρα μόνο κράνος.

    Η απορία μου είναι απλή: Να μου έτυχε απλά ελατωμα στο συγκεκριμένο κράνος, ή να ναι όλα έτσι? Αν είναι όλα έτσι να πάρω BOX με την επιστροφή? To πράκτικερ έχει μόνο BOX και LS2.

    Τα LS2 έχουν καλά review και τα ΒΟΧ, οποτε πιθανόν ήταν ελατωματικό μόνο το συγκεκριμένο μοντέλο, αλλα καλό θα ήταν να μου πει και καποιος φίλος που το έχει.

    Παρακαλώ πολύ για τη βοήθειά σας. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Δεν πέρνεις κανα Black&Decker?Καμια συλλογή πολύγωνα?
    Φέρτε μου χιλιόμετρα....
    Τα σκούτερ και τα παπια δεν ειναι μηχανές και δεν είναι τρου αντβεντσουρ Taisteal™

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    φτηνο κρανος + (πιθανοτατα) φορμα που δεν ταιριαξε καλα στο σχημα του κεφαλιου σου = ο,τι επαθες

    Την αλλη φορα να πας στα lidl, εχουν κι εκει κρανη.

    Περα απο την πλακα, εγω στη θεση σου θα επαιρνα κατι αλλο που χρειαζομουν απο τα Praktiker με τα λεφτα αυτα (εργαλεια, λιπαντικα,...) και θα κοιτουσα αλλου για κανενα κρανος της προκοπης. Εναλλακτικα με λιγα ευρω παιρνεις ενα κουτι ωτοασπιδες.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    λαδια είναι καλή ιδέα (τα άλλα τα χω όλα και τα χρησιμοποιώ μια φορά στα 3 χρόνια), αλλα το άλλο το κράνος που έχω είναι χάλι μάυρο, δε μπορω να παω πουθενά με αυτο και για να πω την αλήθεια δε μου περισεύουνε να αγοράσω άλλο.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Εγώ πάντως είχα σταμπάρει και κάτι ωραία dainese στο πράκτικερ της Βουλιαγμένης.

    Λογικά θα σου κόψουν πιστωτικό με ισχύ ένα χρόνο. Κράτα το στην άκρη για όταν το χρειαστείς.

    Αν με κάποιο τρόπο βρεθείς Αθήνα ευχαρίστως να σου έδινα το δικό μου (μερικών εβδομάδων_μπραντ νιού! ) αφού θα το χρειαστώ το επόμενο καλοκαίρι
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #6
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    παρε τιποτα εργαλεια αν χρειαζεσαι (η ρωτα κανενα φιλο μηπως χρειαζεται κατι) οχι κρανος.

    την επομενη μερα πας σε καταστημα με εξοπλισμο μηχανης και παιρνεις ενα καλο κρανος (πχ πολυ vfm agv k3)
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  7. #7
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    να πάρεις το Laser που πουλάει ο συμφορουμίτης στα 50ευρώ.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της xristos x
    Εγγραφή
    28/01/2007
    Μηνύματα
    291
    Δεν γνωριζω-εχω δει απο κοντα το συγκεκριμενο αλλα εχω για την συζυγο το ff358 και συμφωνω για το ελαφρυ, και με καλο εξαερισμο και νορμαλ επιπεδα ηχου.
    Το μυαλο μου παει στο κουμπωμα της ζελατινας απο την μερια που εχεις την φασαρια, η δεν εχει κουμπωσει καλα ή εχει ελλατωμα. Ψαξε δες αν ειναι κατι εμφανες

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    ευχαριστω όλα τα μελη για τις συμβουλες τους! και τα dainese μπουφαν καλά ακούγονται, όπως και τα λάδια.

    xristos x δεν έχει κάτι εμφανώς επάνω, αλλα μάλλον ήταν αστοχία, γιατι πήρα και τη stelpet που πουλαει το ίδιο και μου είπε οτι δεν έκανε ποτέ κανένας παράπονο για το θόρυβο και έχει δώσει και πολλά τέτοια.

  10. #10
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    Απο λαλακία μου κάπου ξέχασα το αγαπημένο μου LASER κράνος στην Αθήνα, φυσικά το αρπάξανε (ευτυχώς ήτανε 10ετίας+ και ταλαιπωρημένο, τι του βρήκανε?) και αναγκαστηκα πρωι πρωι να παρω ενα LS2 FF384 απο το praktiker με 100 ευρω για να μπορέσω να κάνω το ταξίδι στα Ιωάννινα.

    Το κράνος είναι καλό και ελαφρύ, αλλα είχε ένα πρόβλημα: Μετα τα 80 χ.α.ω. έκανε εκωφαντικό θόρυβο μόνο στο αριστερο αυτί (όλοι οι αεραγωγοί ήταν κλειστοί, για όσους ρωτήσουνε), τόσο που το βγαλα και δανείστικα άλλο (ερείπιο) στην Κόρινθο απο φίλο. Δοκίμασα και με τους αεραγωγους ανοιχτους-μισάνοιχτους, κλπ, τίποτα, απο την αριστερή μερια έπρεπε να φοράω ωτασπίδα, ή να ακουμπούσα συνεχώς στον αριστερό ώμο για να μην ακουγεται τόσο.

    Πηγα στο πράκτικερ και ευτυχώς κάνουν επιστροφή. Δε δίνουν λεφτά πίσω, αλλα μπορεις να πάρεις ότι θέλεις. Προς το παρόν δεν θελω να πάρω κατι άλλο απο το πράκτικερ, παρα μόνο κράνος.

    Η απορία μου είναι απλή: Να μου έτυχε απλά ελατωμα στο συγκεκριμένο κράνος, ή να ναι όλα έτσι? Αν είναι όλα έτσι να πάρω BOX με την επιστροφή? To πράκτικερ έχει μόνο BOX και LS2.

    Τα LS2 έχουν καλά review και τα ΒΟΧ, οποτε πιθανόν ήταν ελατωματικό μόνο το συγκεκριμένο μοντέλο, αλλα καλό θα ήταν να μου πει και καποιος φίλος που το έχει.

    Παρακαλώ πολύ για τη βοήθειά σας. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

    Αυτό μα την αλήθεια δεν το κατάλαβα ποτέ. Είναι παράνομο. Υπαναχωρείς της αγοράς όπως έχεις δικαίωμα γιατί είναι ελαττωματικό το προϊόν που σου πούλησαν και έχουν υποχρέωση να σου επιστρέψουν τα χρήματά σου στο ακέραιο. Αυτού του είδους οι μαγκιές των "μεγάλων" είναι δικιά τους εφεύρεση. Κανα δυό φορές που μου έτυχε και μου είπαν να μου δώσουν πιστωτικό να ψωνίσω όποτε θέλω ότι θέλω τους είπα με συνοπτικές διαδικασίες και με το μάτι να γυαλίζει επικίνδυνα, να το βάλουν στον πάτο τους το πιστωτικό και να μου δώσουν τα λεφτά μου. Ως δια μαγείας λύθηκαν τα προβλήματα και τα λεφτά μου ήρθαν πάλι στην τσέπη μου.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Αυτό μα την αλήθεια δεν το κατάλαβα ποτέ. Είναι παράνομο. Υπαναχωρείς της αγοράς όπως έχεις δικαίωμα γιατί είναι ελαττωματικό το προϊόν που σου πούλησαν και έχουν υποχρέωση να σου επιστρέψουν τα χρήματά σου στο ακέραιο. Αυτού του είδους οι μαγκιές των "μεγάλων" είναι δικιά τους εφεύρεση. Κανα δυό φορές που μου έτυχε και μου είπαν να μου δώσουν πιστωτικό να ψωνίσω όποτε θέλω ότι θέλω τους είπα με συνοπτικές διαδικασίες και με το μάτι να γυαλίζει επικίνδυνα, να το βάλουν στον πάτο τους το πιστωτικό και να μου δώσουν τα λεφτά μου. Ως δια μαγείας λύθηκαν τα προβλήματα και τα λεφτά μου ήρθαν πάλι στην τσέπη μου.
    Σωστος ο Bill!
    Τριξτους λιγο τα δόντια.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.502
    Δεν είναι όλοι νταηδες όμως ρε συ vaska..
    Πάντως εγώ ένα ls2 που έχω για καθημερινό μια χαρά έχει βγει το είχα πάρει από ebay..

    Υ.γ.βασκα που είναι το μαγαζί ρε μάγκα σε έψαχνα τις προαλες και αγγουρια ούτε το παπί είδα πουθενά με την μπουροσωληνα..

  13. #13
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karavidas Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι όλοι νταηδες όμως ρε συ vaska..
    Πάντως εγώ ένα ls2 που έχω για καθημερινό μια χαρά έχει βγει το είχα πάρει από ebay..

    Υ.γ.βασκα που είναι το μαγαζί ρε μάγκα σε έψαχνα τις προαλες και αγγουρια ούτε το παπί είδα πουθενά με την μπουροσωληνα..
    Δεν είναι θέμα αν είσαι νταής ή όχι μάστορα, είναι δικαίωμά σου και αν αρνηθούν είναι παράνομοι. Με λίγο υφάκι και τις κατάλληλες κουβεντούλες, όλα ισιώνουν.

    Υ.Γ.

    Κωνσταντινουπόλεως 72
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/06/2009
    Μηνύματα
    357
    το φπα απο απο την αποδειξη που του εκοψε για το κρανος ποιος θα το πληρωνε αν του ειχαν επιστρεψει τα λεφτα του στο ακεραιο?
    σκεφτομαι εγω τωρα....

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex k8 Προβολή μηνύματος
    το φπα απο απο την αποδειξη που του εκοψε για το κρανος ποιος θα το πληρωνε αν του ειχαν επιστρεψει τα λεφτα του στο ακεραιο?
    σκεφτομαι εγω τωρα....
    Δεν τίθεται θέμα ΦΠΑ. Εκεί κόβεται πιστωτική απόδειξη και αντιλογίζεται κ το ΦΠΑ.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ανοιγομενο Κρανοσ
    από ASTRAKITCAR στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2007, 20:25
  2. Κρανοσ Το Καλοκαιρι
    από Tigas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2005, 10:56
  3. Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2004, 19:22
  4. Το Κρανοσ Ρεεεεε!
    από powerphot στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2004, 00:45
  5. Κρανοσ
    από AGGELOS05 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2004, 12:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF