Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: ΑΣΤΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ ;ΠΩΣ ΑΙΤΟΥΜΑΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ;

  1. #1

    ΑΣΤΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ ;ΠΩΣ ΑΙΤΟΥΜΑΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ;

    Γειά σας συμφορουμίτες .Εχω μια απορία μιας και μου τυχαίνουν αρκετά σπάνια συμβάντα όπως το τρακάρισμα.
    Εν περιλήψη , με την μηχανή μου κατευθυνόμουν προς Αθήνα δια μέσω της Ν.Φιλαδέλφειας . Ημουν δε μαζί με τη σύζυγο και με τα κράνη φορεμένα .Στην διασταύρωση κοντά στο γήπεδο της ΑΕΚ αντιλαμβάνομαι από το αντίθετο ρεύμα να μπαίνει ένα ι.χ στο δικό μου ρεύμα και με πρόθεση να στρίψει παράνομα αριστερά ενώ υπάρχει πινακίδα απαγόρευσης . Η απόσταση ήταν απελπιστικά μικρή και προσπάθησα να μην τσαλακωθούμε ...αλλά το μοιραίο έγινε . Αποτέλεσμα η μηχανή να χτυπήσει στο πλάι του ιχ , να πέσει με το αριστερό και να συρθεί κάποια μέτρα . Τροχαία ΕΚΑΒ ασφαλιστική όλα έγιναν . Ομως υπάρχουν τραυματισμοί όπως ραγισμένο γόνατο μώλωπες και πόνος στα κάτω άκρα της συζύγου μου ιδιαίτερα στο αριστερό , εγώ έχω ψιλοτσαλακωμένα πλευρά με πόνο , ώμος , ισχίο και μώλωπες . Εγώ πήγα ΚΑΤ η σύζυγος Ευαγγελισμό . Επιπλέον ο οδηγός του ι.χ στην αρχή επέμενε πως δεν εφταιγε αλλά όταν ήρθε τροχαία του υπέδειξε με αυστηρότητα την παρανομη ενέργεια που έπραξε . Στον ασφαλιστή του εχθές είπε πως είναι υπαίτιος και στη τροχαία που θα πάει σήμερα για κατάθεση του είπα πως ως έχει η πραγματικότητα οφείλει να πράξει το ίδιο και να αποδεχτεί την ευθύνη του . Βέβαια η Τροχαία μου έχει πει πως ούτως ή άλλως έχει καταγράψει τα πραγματικά γεγονότα . Τέλος είπαμε να μην προβούμε σε ποινική του δίωξη . Η μηχανή από την πλευρά του μηχανικού μου μάλλον βγαίνει ολική αντικατάσταση αλλά με το θέμα της αποζημίωσης για τις σωματικές βλάβες , ψυχική οδύνη κ.λ.π πως κινούμαι δεν γνωρίζω .Εχετε καμιά συμβουλή να μου δώσετε;
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_20160920_065349.jpg‎   IMG_20160920_084437.jpg‎   IMG_20160920_084330 ..jpg‎  

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    μονο δικηγορος μπορει να σου πει πως θα κινηθεις
    εγω παλι δεν καταλαβα γιατι η μηχανη βγηκε ολικη

  3. #3
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Επειδή η αξία της είναι 2.5-3 χιλιάρικα;
    Life begins at 45°.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Επειδη τα εχω δει ολα...
    Να προβεις σε μήνυση και μολις κανει θετικη δηλωση στην ασφαλιστικη του να την αποσυρεις.
    Αν σε περνει οικονομικα φυσικα.
    Εχω δει πολλούς ασφαλιστες να γυρνανε τα μυαλα σε πελατες τους...

  5. #5
    Ωχ... ΜΕΓΑΛΟ λάθος το "δεν επιθυμώ την ποινική δίωξη". Μεγάλο.

    Αν δεν έχεις νομική προστασία, απευθύνσου σε δικηγόρο. Κάνεις αγωγή κατά της ασφαλιστικής εταιρίας και κατά του οδηγού, ζητώντας αποζημίωση για όλες τις ζημιές στην μοτοσικλέτα και τον εξοπλισμό, για όλα τα ιατρικά έξοδα που από ότι καταλαβαίνω δεν θα είναι λίγα, ότι έξοδα κάνεις όσο καιρό δεν έχεις/δεν μπορείς να οδηγήσεις για τις μετακινήσεις σου κρατώντας κάθε απόδειξη για κάθε έξοδο μετακίνησης και ο δικηγόρος σου θα σου πει και κάποιο ποσό που θα ζητήσεις ως "ηθική βλάβη" από το ατύχημα αν δεν κάνω λάθος στον όρο.

    Το ποινικό, πέρα από "δικαίωση" γιατί άλλη τιμωρία δεν θα έχει ο μαλάκας που σε χτύπησε (τα λεφτά που ζητάς θα τα πληρώσει η ασφάλειά του οπότε δεν θα "νιώσει" ότι κάτι έγινε) είναι και ένα μέσο πίεσης τόσο στον ίδιο όσο και στην αγωγή του αστικού κατά της ασφαλιστικής (και του ιδίου) διότι αν καταδικαστεί στο ποινικό κατά κανόνα ισχυροποιεί την απαίτησή σου. Οπότε δεν ξέρω αν προλαβαίνεις αλλά καλό θα ήταν να αλλάξεις την κατάθεσή σου σε "επιθυμώ την ποινική δίωξη", να γίνει δικογραφία όπως πρέπει. Η δικογραφία αυτή θα σε βοηθήσει και στο αστικό για να αποδείξεις ότι όντως δεν φταις (οι ασφαλιστικές δεν είναι άγιοι και θα το παλέψουν για συνυπαιτιότητα προκειμένου να γλιτώσουν λεφτά).

    Οπότε η γνώμη μου, δικηγόρο και την διαδικασία όπως "πρέπει" να γίνει, άμεσα. Και όταν και αν δικαιωθείς στο θέμα αποζημίωσης, αν θέλεις, βλέπεις τι θα κάνεις με το ποινικό. Αν έρθει αυτό πρώτα, το κυνηγάς να βγει καταδικαστικό.

  6. #6
    Διάβασα όλες τις απόψεις σας . Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον . Πράγματι δεν θέλησα να υποβάλω ποινική δίωξη διότι αφενός η Τροχαία έχει ήδη καταγράψει την παράβαση να αγνοήσει την απαγορευτική πινακίδα και που κατέληξε στο τροχαίο με εμάς , έπειτα στην ασφαλιστική του έκανε δήλωση θετική και σήμερα θα έδινε κατάθεση στην Τροχαία όπου δεν νομίζω πως μπορεί να πει πως δεν είναι υπαίτιος . Η μηχανή πράγματι έχει αξία εμπορική κοντά στα 3000 , ο μηχανικός μου είπε πως μόνο με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά ίσως να επισκευαστεί , ειδάλλως αν πρέπει να μπούνε καινούργια τότε μάλλον δεν θα συμφέρει την ασφαλιστική καθότι θα ξεπεράσει το 70% της αξίας της . Οικονομικά δεν πάω καλά διότι μου έτυχαν 3 γκαντέμικες καταστάσεις μέσα σε 1 μήνα με απολογισμό χασούρας γύρω στα 3000. Αυριο θα ρωτήσω την εταιρία μου πβως πρέπει να κινηθώ . Οσο για την νομική προστασία δυστυχώς δεν το είχα τσεκάρει πως δεν είχα . Από εχθές ενεργοποίησα με πρόσθετη πράξη την κάλυψη αυτή και θα αποτανθώ για συμβουλή και σε αυτούς .Δεν νομίζω να δεχτούν να λάβουν την υπόθεση μιας και έγινε τη 20-9 και η πρόσθετη πράξη έγινε την 21-9. Ευχαριστώ και πάλι συμφορουμίτες για το ενδιαφέρον σας .

  7. #7
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Εφ'όσον υπήρξε τραυματισμός νομίζω ότι πάει δικαστήριο αυτεπάγγελτα (σε τρια-πέντε χρόνια...) ασχέτως της όποιας αποζημίωσης από την ασφαλιστική, οπότε έχεις ένα μελλοντικό πάτημα αν κάτι πάει στραβά.

    Όταν δε πας για κατάθεση στην τροχαία μπορείς να δηλώσεις ότι επιφυλάσσεσαι παντός δικαιώματός σου (ή κάτι τέτοιο) ώστε να αφήσεις το ζήτημα της ποινικής δίωξης ανοιχτό.
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 23/09/2016 στις 12:51.

  8. #8
    Αυτό με το ότι θα επιφυλαχτώ για το μέλλον περί της ποινικής δίωξης, το ανέφερα στην αστυφύλακα αλλά με ενημέρωσε πως δεν λαμβάνεται πια υπόψη στον Εισαγγελέα .
    Θα αρχίζω να παίρνω τηλ σε δική μου ασφαλιστική ώστε να κατατοπιστώ αρχικά και την ARAG για να με συνδράμει έστω και συμβουλευτικά . Σήμερα δε περνάει ο πραγματογνώμονας για την μηχανή .

  9. #9
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    άπαξ και υπάρχει τραυματισμός, ο υπαίτιος διώκεται ποινικά αυτεπάγγελτα, πεις δεν πεις εσύ αν επιθυμείς την ποινική του δίωξη. Δηλ δικαστήριο θα γίνει ότι και να πεις - δηλώσεις εσύ.

    Περαστικά και συμβουλέψου δικηγόρο όπως και να 'χει
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    άπαξ και υπάρχει τραυματισμός, ο υπαίτιος διώκεται ποινικά αυτεπάγγελτα, πεις δεν πεις εσύ αν επιθυμείς την ποινική του δίωξη. Δηλ δικαστήριο θα γίνει ότι και να πεις - δηλώσεις εσύ.

    Περαστικά και συμβουλέψου δικηγόρο όπως και να 'χει
    οχι... ειχα πριν 3 χρόνια ενα ατύχημα και αφου δήλωσα πως δεν επιθυμώ ποινική δίωξη δεν έγινε τπτ. οταν ρώτησα στην τροχαία αργότερα τι θα συμβεί σε αυτον που παραβίασε στοπ και επεσε πανω μου μου ειπαν οτι τιποτα αφου δεν ηθελα την ποινική δίωξη. και λεω ρε παιδια ουτε μια κλήση εστω για τα ματια του κοσμου οτι παραβίασε στοπ.. ΟΧΙ. ΤΙΠΟΤΑ.


    πρεπει να αναθεωρησουμε τα "αυτεπάγγελτα" λοιπόν.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Εχεις δικαιωμα σε καποιες μερες να κανεις ποινικη διωξη και να την κανεις.
    Οταν την αποσυρεις δεν τρεχει ουτε αυτος ουτε εσυ.
    Αν ομως αυτος τα γυρισει η κατι δεν παει καλα τοτε θα τραβας τα μαλλια σου.
    Δεν ειναι θεμα αν ειναι καλος η εισαι καλος ειναι θεμα και των ασφαλιστικων εταιριων....
    Μην το αφησεις ετσι γνωμη μου.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Εφ'όσον υπήρξε τραυματισμός νομίζω ότι πάει δικαστήριο αυταπάγγελτα (σε τρια-πέντε χρόνια...) ασχέτως της όποιας αποζημίωσης από την ασφαλιστική, οπότε έχεις ένα μελλοντικό πάτημα αν κάτι πάει στραβά.

    Όταν δε πας για κατάθεση στην τροχαία μπορείς να δηλώσεις ότι επιφυλάσσεσαι παντός δικαιώματός σου (ή κάτι τέτοιο) ώστε να αφήσεις το ζήτημα της ποινικής δίωξης ανοιχτό.

    Αυτο ακριβως.

    Απο την στιγμη που υπαρχει τραυματισμος θα γινει δικαστηριο θες δε θες....

    Το οτι δηλωσες εκεινη τη στιγμη οτι δεν επιθυμεις διωξη δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να το αλλαξεις στην επομενη καταθεση που θα σε καλεσουν.

  13. #13
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Να δηλώσεις τραυματισμό δικό σου και της συζύγου σου και οτι επιθυμείς την ποινική δίωξη.
    Αλλιώς δεν υπαρχει περίπτωση να αποζημιωθείς για τους τραυματισμούς παρα μόνο για την μοτο.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 23/09/2016 στις 16:12.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #14
    #WE_R1 Το avatar του/της TokTok
    Εγγραφή
    18/05/2006
    Μηνύματα
    218
    να ενημερώσω ότι ο αδερφός μου είχε ατύχημα με ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗ πριν από 8 χρόνια περίπου χωρίς να βρεθεί ο υπαίτιος από τη τροχαία.. ενώ βάσει μαρτυριών γνωρίζαμε ποιος είναι...αλλά είχε προφανώς είχε ''γνωστούς''..

    Δικαστικά κατά παντώς υπευθύνου και με ευθύνες στην τροχαία ότι δεν ερεύνησε γρήγορα τις μαρτυρίες ..

    ευτυχώς είχε σπάσει μόνο την κλείδα (έκατσε στο νοσοκομείο καμιά εβδομάδα)

    αποζημιώθηκε πριν από κανα χρόνο από το επικουρικό ταμείο...
    YAMAHA | Revs your heart!!!

  15. #15
    Mόλις τώρα μίλησα με την εταιρεια του και θα στείλει γιατρό για να μας εξετασει . Η δήλωση του υπαίτιου είναι θετική καθώς και στην κατάθεση στην Τροχαία . Τώρα αυτό με τις σωματικές βλάβες επειδή λίγο πολύ το έθεσα , μου απάντησαν πως θα εκιμηθούν μαζί με όλα τα άλλα .....δηλαδή......τι τραυματισμούς έχω και τι η σύζυγος , τι έξοδα κάναμε σε φάρμακα νοσήλεια κ.λ.π . Εδω με χαλάει κάπως και αν δω πως τα ποσά έιναι για σουβλάκια τότε θα κινηθώ προς δικηγόρο .Εν τω μεταξύ η μηχανή θέλει μπροστινό τιμονόπλακες στεφάνι κέντρα ακτίνες τιμόνι χούφτες (αυτές πραγματικά με σώσανε από τα χειρότερα στα χέρια διότι πήραν όλο το μπαμ της πτώσης και της τριβής στην άσφαλτο ,δεν φορούσα γάντια και όμως ούτε νυχάκι ) πλαστικά τεπόζιτο .Η δαπάνη μόνο για ανταλλακτικά 2200 και εργασία ;Οπότε του είπε αν δεν βρεις μεταχειρισμένα τότε ολική 1500 - 1700 και θα μου μείνει η μηχανή για να τη πουλήσω ανταλλακτικά . Με λίγα λόγια θα πληρώσω κιόλας . Θα δω τι κοστούμι βγαίνει ξαι θα αποφασίσω πως θα κινηθώ μελλοντικά .
    Τελευταία τροποποίηση από kaps; 23/09/2016 στις 16:01.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πωσ Καταλαβαινεισ Καποιον Πλουσιο;;;;;
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2004, 11:32
  2. Μα Πωσ Γινεται;
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2004, 02:21
  3. Πωσ Κανει.....
    από XTMPAM στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2004, 11:37
  4. Πωσ Ανεβαζω Φοτο???????
    από Spazz στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2004, 00:52
  5. Πωσ Λεγεται...
    από XTMPAM στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2004, 00:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF